Skocz do zawartości

ASI1600MM kilka pytań


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. Zakupiłem wspomniany sprzęt a jako że jest to moja pierwsza kamera mono do DS jestem na etapie dość wstępnego rozgryzania, stad kilka pytań.

 

1. Ustawienie chłodzenia które ma każdy program do zbierania materiału. Tutaj na astropolis nie znalazłem wskazania ale na cloudy nights trafiłem na opinię że chłodzenie należny ustawić na ok -15 a nawet -20 st C, trochę nie pojmuję w jaki sposób w warunkach letnich kamera byłaby w stanie schłodzić się do tak niskiej temp. ?? Czy jednak taką wartość mam wpisywać jako "cel" w programie ?

 

2. Dla DSLR kluczowe było wykonywanie klatek kalibracyjnych w tej samej temperaturze co lightów, skoro jednak tutaj mamy chłodzenie to czy wystarczy ustawić je na taką samą temperaturę dla lightów i kalibracyjnych i temperatura otoczenia nie ma już znaczenia dzięki temu czy wręcz przeciwnie - chłodzenie ustawiamy tak samo ale i warunki zewnętrzne muszą być w każdym przypadku podobne ?

 

3. Czy prawidłowym będzie Gain 0 dla LRGB i Gain Unity, który dla ASI1600 wynosi 139 (offset 21) dla NB ?

 

4. Poniżej setup "na sucho". Czy takie mocowania na rzepy sprawdzają się w praktyce ?

 

Gdy coś mi się nowego nasunie dopiszę...

 

IMG_3382.JPG

 

IMG_3386.JPG

IMG_3381.JPG

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Spokojnie osiaga - 15stC nawet przy 25st temp otoczenia. 

2. Klatki kalibracyjne możesz klepać w domu, byle temperatura kamery się zgadzała

3. Gain ustawiasz nie na unity gain, a na ten punkt gdzie zwiększanie gainu już zaczyna mało zmniejszać szum. Po tym już możesz go nie tykać, ja sam operuję tylko czasem ekspozycji. 

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam ASI1600MM Pro mniej więcej od roku.

Temperaturę ustawiam na -15 stopni i nie zdarzyło mi się, żeby kamera miała problem z utrzymaniem tego poziomu.

Raz miałem problem z rosą na okienku kamery przy tak niskiej temperaturze i nawet kupiłem w teleskopach dedykowaną grzałkę ZWO, ale nigdy jej nie użyłem.

Praktycznie 100% zdjęć robię na ustawieniach 139/21.

Darki robię w domu przy tej samej temperaturze, co zdjęcia (-15) bez względu na temperaturę otoczenia.

Sugeruję zaopatrzyć sie w krótkie kabelki do podłączenia koła i kamery prowadzącej. Jeden powinien być w komplecie z kołem.

Czy masz podłączony kabelek do gniazda ST4 czy mi się wydaje?

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, apolkowski napisał:

Sugeruję zaopatrzyć sie w krótkie kabelki do podłączenia koła i kamery prowadzącej. Jeden powinien być w komplecie z kołem.

Czy masz podłączony kabelek do gniazda ST4 czy mi się wydaje?

Nie, kamerę guidującą i koło mam podłączone do kamery glównej poprzez USB A-B, kable są rzeczywiście zbyt długie i pospinałem je gumkami.

Czy USB Limit sprawdzi się w ustawieniu na max ? Jeden USB w latpopie mam chyba skopany i wychodzą poziome pasy na darku, w przypadku drugiego nie ma tego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misza napisał:

trochę nie pojmuję w jaki sposób w warunkach letnich kamera byłaby w stanie schłodzić się do tak niskiej temp. ??

Oczywiście że tak. Moja kamera nawet w gorące letnie noce bez problemu utrzymuje -20st przy obciążeniu w okolicach 50-60%. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-20 ustawione " na stałe" ;) - wykres krzywej szumów nie pozostawia złudzeń nie ma sensu niżej  - nie zdarzyło się żeby nie dało rade pociągnąć do tej temperatury 
fakt jest też taki że przerobiłem zasilacz od starego Xboxa na zasilanie wszystkiego w astrobudce i nie mam absolutnie żadnego problemu z amperami ;)
cały czas na jadę na UNITY GAIN - korzystając z tych powyższych tabelek - tutaj odnośnik do wątku https://www.cloudynights.com/topic/573886-sub-exposure-tables-for-asi-1600-and-maybe-qhy163/
z centrum miasta (Toruń) - mega zasyfione światłem - narrowbandy tylko i wyłącznie mają sens - robię suby po 3 minut i jak na mój gust jest OK
 

NGC 6992.jpg

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mirekk napisał:

1. - 20 daje spokojnie radę nawet w lecie. 

2. Temp. otoczenia bez znaczenia. 

3. Tu możesz się bawić. Poniżej wartości dla Asi 1600MM. 

 

IMG_20210828_103059.jpg

IMG_20210828_103034.jpg

IMG_20210828_103045.jpg

 

 

Ok, bortle 3 czyli GREEN ZONE, światło mam np f5, czy to są sugerowane czasy pojedynczych klatek ? Czyli dla unity (139) 45s ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy już wszystko powiedzieli ale ja dodam coś dziwnego.

 

Zrobiłem tą kamerą darki mojej zamrażarki.

 

Umieściłem kamerę w piwnicy na zamrażarce skrzyniowej. Połowa subów miała dziwne, koncentryczne wzory, które powstały zapewne gdy kompresor działał.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Misza napisał:

 

 

Ok, bortle 3 czyli GREEN ZONE, światło mam np f5, czy to są sugerowane czasy pojedynczych klatek ? Czyli dla unity (139) 45s ?

Z tego co pamiętam to jeżeli dasz dłuższy czas niż to to przepalisz gwiazdy a czasy ponizej to klatki będą za mało naświetlone ponad szum matrycy i wtedy wydłużysz łączny czas naświetlania. Jest sporo o tym na necie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Misza napisał:

Ok, bortle 3 czyli GREEN ZONE, światło mam np f5, czy to są sugerowane czasy pojedynczych klatek ? Czyli dla unity (139) 45s ?

Za każdym razem kiedy zaczynam nowy kadr, robię testową klatkę np. 90 sek dla LRGB albo 180 dla NB i patrzę na poziom zarejestrowanego sygnału. Według tego ustalam czasy. Mam niebo ok 21,65.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. Kupiłem dziś SGP (wcześniej ściągnąłem sobie szereg darmowych wersji innych programów do zbierania materiału dla porównania i SGP spodobał mi się najbardziej) teraz jednak gdy się w niego wgryzam odnoszę wrażenie ze nie ma tutaj niczego w rodzaju „live view” jak w APT tudzież programach do planet (sharpcap, firecap) Co zatem z ustawianiem kadru i manualnym ostrzeniem bathinovem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misza napisał:

Co zatem z ustawianiem kadru i manualnym ostrzeniem bathinovem? 

Nie ma LiveView, ale jest Frame and Focus - w panelu ustawiasz sobie czas jaki chcesz, ROI (Use subframe) i loop. Klatki schodzą bardzo szubko przy subframe. Poza tym dla maski bahtinova lepiej naświetlić trochę dłużej (2-3 sek)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odgrzebię jeszcze mój temat, mam za sobą 5 nocy ze wspomnianą asi1600mm, czytałem nieco o ampglow ale wydawało mi się że ów problem albo generalnie w danej kamerze występuje albo tez go nie ma, tymczasem u mnie wygląda to tak, robię klatki 120 sekund, gain 75, -20st, nastawiając odpowiedni cykl w SGP. Mniej więcej 10 klatek mam bez jakiegokolwiek śladowego ampglow, później ok 3 klatek z ampglow jak poniżej i znów ok 10 klatek bez jego śladu i tak cały czas. Czy może to być problem USB ? Mój laptop jest problematyczny i zamierzam go wymienić, dwa z trzech USB nie nadają się do użytku z moimi asi1600 i asi178 (jeden nie działa, drugi generuje poziome pasy), zaś trzeci port to ten w przypadku którego występuje opisany powyżej problem. Poniżej dwie rozciągnięte klatki 120s z i bez wspomnianego ampglow. Wiem że ampglow likwidują darki ale tutaj byłoby to trudne gdyż na klatkach na których występuje u mnie ma różne nasilenie, poza tym większośc klatek jest jednak ok więc chyba sensowniej po prostu nie korzystać z tych z ampglow.

BAD_Target 1_120sec_1x1__frame1-1.jpg

Target 1_120sec_1x1__frame10.jpg

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Misza napisał:

Odgrzebię jeszcze mój temat, mam za sobą 5 nocy ze wspomnianą asi1600mm, czytałem nieco o ampglow ale wydawało mi się że ów problem albo generalnie w danej kamerze występuje albo tez go nie ma, tymczasem u mnie wygląda to tak, robię klatki 120 sekund, gain 75, -20st, nastawiając odpowiedni cykl w SGP. Mniej więcej 10 klatek mam bez jakiegokolwiek śladowego ampglow, później ok 3 klatek z ampglow jak poniżej i znów ok 10 klatek bez jego śladu i tak cały czas. Czy może to być problem USB ? Mój laptop jest problematyczny i zamierzam go wymienić, dwa z trzech USB nie nadają się do użytku z moimi asi1600 i asi178 (jeden nie działa, drugi generuje poziome pasy), zaś trzeci port to ten w przypadku którego występuje opisany powyżej problem. Poniżej dwie rozciągnięte klatki 120s z i bez wspomnianego ampglow. Wiem że ampglow likwidują darki ale tutaj byłoby to trudne gdyż na klatkach na których występuje u mnie ma różne nasilenie, poza tym większośc klatek jest jednak ok więc chyba sensowniej po prostu nie korzystać z tych z ampglow.

 

 

To pierwsze zdjęcie to może jakieś lewe światło? Albo faktycznie jakiś mega problem z USB. Co do amp glow to tak jak wyżej napisał Piotr, tam bym się bardziej spodziewał.

Zobacz tutaj, pojedynczy dark 5min, 200gain, -15C oraz master dark z 25 takich klatek (rozciągnięte STF w Pixie):

 

single:


single.jpg.85473dcd0206df333f61cef1271533b4.jpg

 

master:

 

master.jpg.7c44e897c1469bea8fe4b574dc5cd44f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, apolkowski napisał:

Jest przy długich czasach.

No tak, ale to jest śladowy efekt. Ten problematyczny ampglow, który wyeliminowali wprowadzeniem bufora był wielokrotnie jaśniejszy. U Miszy coś potężnie jara z lewej strony. Jakby jakaś dioda się zaświecała. Na pewno nie jest to lewe światło od jakiś kontrolek itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.