Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

wrzucam link do tego samego pliku ale nie skompresowanego lepiej widac niz na YT

 

https://1drv.ms/u/s!Al3brUaEmajUjRrwzR8KjKJD7cE6?e=ezfZsX

Obejrzałem film Kolego . Z tego co widzę to nie występują żadne drgania . Można zauważyć jedynie turbulencje powietrza . Może to wynikać ze słabego sleepingu lub nie wyrównanych temperatur . Mam na myśli pomieszczenie gdzie stoi teleskop z otoczeniem zewnętrznym .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pmamot napisał:

Obejrzałem film Kolego . Z tego co widzę to nie występują żadne drgania . Można zauważyć jedynie turbulencje powietrza . Może to wynikać ze słabego sleepingu lub nie wyrównanych temperatur . Mam na myśli pomieszczenie gdzie stoi teleskop z otoczeniem zewnętrznym .  

Tutaj moze tego nie widac

ale jest ustawiony autoalign - wiec firecapture trzyma go w ryzach

ale jak biore za ostrzenie to autoalign nie pomaga 

przejedzie autobus i znow obraz lata

 

a fakt - seeing jak pisalem byl slaby

mlecznew chmury wisialy nad miastem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Tutaj moze tego nie widac

ale jest ustawiony autoalign - wiec firecapture trzyma go w ryzach

ale jak biore za ostrzenie to autoalign nie pomaga 

przejedzie autobus i znow obraz lata

 

a fakt - seeing jak pisalem byl slaby

mlecznew chmury wisialy nad miastem

ok ucinam wątek bo zaśmiecamy post . Jak co to zapraszam na priv. Jeżeli Admin to czyta lub Opiekun można odchudzić te parę wpisów.

Co do planet to seeing jest najważniejszym wyznacznikiem tak że trzeba polować i tego Panu życzę  .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pmamot napisał:

ok ucinam wątek bo zaśmiecamy post . Jak co to zapraszam na priv. Jeżeli Admin to czyta lub Opiekun można odchudzić te parę wpisów.

Co do planet to seeing jest najważniejszym wyznacznikiem tak że trzeba polować i tego Panu życzę  .

tak się za dużo tego hehe.

przede wszystkim.zyczyczymy sobie seeingu.

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

3 godziny temu, RomekAstrobaza napisał:

wrzucam link do tego samego pliku ale nie skompresowanego lepiej widac niz na YT

 

https://1drv.ms/u/s!Al3brUaEmajUjRrwzR8KjKJD7cE6?e=ezfZsX

1000 klatek to trochę mało. Sugerowałbym przynajmniej 8k przy 3min filmu. Gain ustawiony tak, żeby jasność planety kończyła się w połowie skali. 

 

Nie mam doświadczeń z ustawianiem ostrości inaczej niż ręcznie. Oczywista zasada - przekręcasz troszeczkę; czekasz, aż się uspokoi; sprawdzasz, czy lepiej; powtarzasz. 

 

2 godziny temu, pmamot napisał:

Może to wynikać ze słabego sleepingu

 

Przy tym hobby nie liczyłbym na inny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, karp_killer napisał:

  

1000 klatek to trochę mało. Sugerowałbym przynajmniej 8k przy 3min filmu. Gain ustawiony tak, żeby jasność planety kończyła się w połowie skali. 

 

Nie mam doświadczeń z ustawianiem ostrości inaczej niż ręcznie. Oczywista zasada - przekręcasz troszeczkę; czekasz, aż się uspokoi; sprawdzasz, czy lepiej; powtarzasz. 

 

 

Przy tym hobby nie liczyłbym na inny ;)

ale ja udostępniłem.kawalek avika tylko ; ) - jakaś  1/10 całego

hehe ze pomyślałeś że to cały plik ;)

 

już parę sezonów kręcę te aviki - mniej więcej wiem.co.i jak ;)

 

ja nagrywam zawsze aviki 90-120 sekundowe wychodzi około 10000 - 15000 klatek.

staram się nie przekraczać 90 sekund jednak.

ten fragment avika co udostepnilem.to było jakieś 100-120 klatek na sekundę. gain na 120 i ok 6,5ms 

 

w tym sezonie moim problemem jest slaby seeing - mam pecha :(

 

w przyszłym tygodniu kolejna próba :)

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misza napisał:

Przy okazji głupie pytanie, czy jeśli kolorową kamerę taką jak 462 użyję z filtrem IR Pass (np 742) to uzyskam obraz inny niż RGB ?

W tej konkretnej kamerze, czym dalej w podczerwień, tym bardziej wszystkie piksele rejestrują światło mniej-więcej równomiernie i wychodzą takie szaro-niebiesko-fioletowe (przy wyłączonej korekcji barw).

 

tak to kolorystycznie wygląda w paśmie >850nm:

mpv-shot0005.jpg.48a587c1cfbd70712c29a77f79514006.jpg

 

a tutaj filtr >720nm

 

1271149997_JowiszIR720.png.2719b1f644f2f0497ffaf9dd462eb01f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rób co chcesz. Komitetu centralnego nie ma, nikt Ci nie zabierze legitymacji amatora astronomii :D Dla mnie obrazy Jowisza w pasmach UV, B, G, R, IR, CH4 są tak różne, że wolę je jako osobne. Chociaż widziałem, że niektórzy robią sklejki IR+RGB używając podczerwieni jako luminancji. Motywów nie znam i trudno mi się ich domyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał:

Chociaż widziałem, że niektórzy robią sklejki IR+RGB używając podczerwieni jako luminancji. Motywów nie znam i trudno mi się ich domyślić.

Bo można :P

Wygląda to ciekawie, nieco inaczej niż samo RGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Niesamowite są te Wasze zdjęcia. Tak się zastanawiam, mam Nikona (d3400/d5300) i tair'a 3s (300mm), czy jest szansa zrobić zdjęcie Jowisza, tak by było widać, że to Jowisz i ewentualnie księżyce? Niestety Nikon nie ma tego trybu 'movie crop' jak w Canonie, więc nie wiem, chyba pozostaje zrobić zdjęcie na prowadzeniu, tylko jakie ustawienia? Wysokie ISO, krótki strzał, czy prowadzenie i kilka-kilkansćie sekund?

 

Mam też dwa 2x telekowertery do tego Taira, więc teoretycznie mógłbym osiągnąć 600/1200mm, natomiast po Księżycu wiem, że to tylko pogarsza sprawę + pewnie kompletnie zrujnuje prowadzenie (mam SWSA).

 

Patrząc po tym zdjęciu, to chyba nie ma na co liczyć :/ (wykonane Tair'em).

Saturn and Jupiter with major moons (annotated)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bentoq napisał:

Hej,

 

Niesamowite są te Wasze zdjęcia. Tak się zastanawiam, mam Nikona (d3400/d5300) i tair'a 3s (300mm), czy jest szansa zrobić zdjęcie Jowisza, tak by było widać, że to Jowisz i ewentualnie księżyce? Niestety Nikon nie ma tego trybu 'movie crop' jak w Canonie, więc nie wiem, chyba pozostaje zrobić zdjęcie na prowadzeniu, tylko jakie ustawienia? Wysokie ISO, krótki strzał, czy prowadzenie i kilka-kilkansćie sekund?

 

Mam też dwa 2x telekowertery do tego Taira, więc teoretycznie mógłbym osiągnąć 600/1200mm, natomiast po Księżycu wiem, że to tylko pogarsza sprawę + pewnie kompletnie zrujnuje prowadzenie (mam SWSA).

 

Patrząc po tym zdjęciu, to chyba nie ma na co liczyć :/ (wykonane Tair'em).

Saturn and Jupiter with major moons (annotated)

 

Jeśli dobrze liczę, to z tego aparatu z 300mm Jowisz będzie miał jakieś 18 pikseli średnicy. Więc jeśli foty nie prześwietlisz, to coś tam będzie od biedy widać.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Krzysztof z Bagien said:

Jeśli dobrze liczę, to z tego aparatu z 300mm Jowisz będzie miał jakieś 18 pikseli średnicy. Więc jeśli foty nie prześwietlisz, to coś tam będzie od biedy widać.

Dlatego pomyślałem o tych telekonwerterach, lepiej chyba nieostry i brzydki, ale Jowisz, niż "coś tam od biedy" :)

Na Księżycu było brzydko, ale z Jowiszem czy Saturnem nie mam nic do stracenia :)

 

Z 2x tele Stellarium mi pokazuje tak:

image.png.66e0aedd8608f919dee28eec9b463453.png

 

No nic, poćwiczę, poczekam na optymalny czas, widzę w Telescopius, że najwyżej będzie przełom Września/Października. I wielka opozycja 26go września, lepszej okazji chyba nie będzie :) 

Edytowane przez Bentoq
Adding photo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.