Skocz do zawartości

Wielka Zorza Polarna - 23/24.04.2023


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Wychodziłem 2x i słabo. Za pierwszym razem były te zielonkawe obłoczki, wtedy nie widziałem że to chmury czy zorza. Zresztą zniknęły dość szybko, zanim wyciągnąłem aparat. Wilgoć bardzo duża a północny zachód dość zachmurzony był. Być może jakieś lekkie pojaśnienie czerwonawe było, ale to wszystko. Ale akurat na wiosce u rodziny jestem, kolega nad morzem widział. Ale zórz coraz więcej i coraz silniejsze to jeszcze będą okazję. Jeszcze maksimum aktywności słonecznej nie było. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Wojsa napisał(a):

W Sosnowcu ledwo co ale było widać między chmurami ,a raczej było widać tylko na zdjęciu.

Utwierdziłeś mnie tylko w przekonaniu, że wypicie piwa i pójście spać było dobrą opcją, dobrą jeżeli mówimy o warunkach na foto w Katowicach :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zlew napisał(a):

Utwierdziłeś mnie tylko w przekonaniu, że wypicie piwa i pójście spać było dobrą opcją, dobrą jeżeli mówimy o warunkach na foto w Katowicach :D 

Pojechałem potem na Niegowonice ale niestety na północy były chmury wiec poza delikatną różową poświatą nad chmurami nic ciekawego nie zarejestrowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na niebie nad moją miejscowością po pierwszych fajerwerkach i zielonych chmurkach ok 21.30 o północy pojawiły się świetliste słupy. Jasność nieba od północy była porównywalna do jasności samej zorzy z 21:30. Po zrobieniu tego zdjęcia założyłem aparat na teleskop aby coś tej nocy sfotografować. Aparat wyłączył się i przez kilka minut nie mogłem go włączyć. Czy mogło to być przepięcie spowodowane zorzą? Dodam że podczas występowanie tych świetlistych słupów , które widać na zdjęciu, miałem wrażenie pojawienia się dodatkowego ciśnienia. Czy to mogło być ciśnienie promieniowania? 

Od 2 dni , jeszcze przed pojawieniem się zorzy, podczas fotografowania północnej strony nieba aparatem z astromodem wszystkie zdjęcia wychodziły mi zaczerwienione. Nie znałem przyczyny, wcześniej wychodziły one normalne,  teraz wydaje mi się, że to wiatr słoneczny (h-alfa) tak świecił, jeszcze zanim dotarł do Ziemii w ilości wywołującą zorzę. Chyba więc można przewidzieć takie zjawisko.

PANO_zorza.jpg

Edytowane przez DJ Mru
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapałem w północnym Krakowie, była widoczna gołym okiem. :) zorza23_04.thumb.jpg.3c7963a855277bd3588c3d39a1427bdc.jpg

 

 


Żałuję, że z pospiechu totalnie spartoliłem ostrzenie na time-lapse, bo się działo i mógłbym zaprezentować zupełnie inny efekt.
https://streamable.com/061za2

Edytowane przez mack_mnk
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się upolować drugą zorzę polarną w tym roku, i to dokładnie równy miesiąc po pierwszej :) Godzinę stałem w polu w nadziei że coś zobaczę na próbnych klatkach, a tu ciągle nic. Dopiero około godziny 0:15 coś różowego zaczęło się pojawiać pomiędzy chmurami, ale nie byłem pewny czy to zorza, czy zwykłe LP. Zmieniłem więc obiektyw z 50 na 14 mm i dopiero na szerszym kadrze upewniłem się że to jest na pewno zorza, bo LP by tak wysoko nie sięgało. Całego spektaklu było około 15 minut, a z góry zaczął na mnie już pokrapywać deszczyk. Pierwsza moja zorza fotografowana podczas deszczu :) Okolica Radomska, Canon 6D, Samyang F2,8/14mm, ISO 1600, klatki po 8s. W programie FSIV zrobiłem animację, ale nie wiem czy ona się tu otworzy. 

IMG_2638 fb.JPG

IMG_2648 fb.JPG

IMG_2657 fb.JPG

IMG_2663 fb.JPG

Zorza polarna 24-04-2023 Radomsko.exe

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorza polarna z okolic Koszalina 23.04 ok. godz 22:00-23:30. Dała czadu! Z łatwością była widoczna gołym okiem. W najlepszym momencie były widoczne zielone "obłoczki" prawie w zenicie :o Niestety wilgoć i mgła ją przygasiły, co widać na zdjęciach.
Nikon D5300+Nikkor 35mm(muszę zainwestować w szerszy obiektyw...)

 

DSC_0131_resize.jpg

DSC_0136_resize.jpg

DSC_0139_resize.jpg

DSC_0154_resize.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.