Skocz do zawartości

Wielki Obłok Magellana - Large Magellanic Cloud [LMC]


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

Wygląda super, oceny zdjęć się nie podejmuję.

 

To co mnie ciekawi - poza tym, że jest dwukrotnie większa na niebie od M31, na ile jest od niej też wyraźniejsza gołym okiem?  

M 31 gołym okiem nie zobaczysz. Może będzie bardzo delikatnie majaczyć pod naprawdę ciemnym niebem, a LMC i SMC po prostu widać patrzeniem na wprost i to bez żadnego skupiania wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tuvoc napisał(a):

M 31 gołym okiem nie zobaczysz. Może będzie bardzo delikatnie majaczyć pod naprawdę ciemnym niebem, a LMC i SMC po prostu widać patrzeniem na wprost i to bez żadnego skupiania wzroku.

No to jest to, nomen omen, kosmos w przypadku obiektu mglawicowego. Az trudny do wyobrazenia dla polnocowca.

 

M31 golym okiem w formie swiecacej chmurki widzialem w Bieszczadach, ale to bylo w 2004 roku, gdy bylo tam znacznie ciemniej niz teraz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magellany są bardzo wyraźnie widoczne na niebie, różnica między M31 ogromna, jednak trochę dziwi opinia Tuvoc, że M31 gołym okiem nie zobaczysz, kiedy to widać ją nawet z osiedla w miasteczku 30k mieszkańców, a w Bieszczadach to już naprawdę ciężko jej nie zobaczyć ;)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Matheo_89 napisał(a):

Magellany są bardzo wyraźnie widoczne na niebie, różnica między M31 ogromna, jednak trochę dziwi opinia Tuvoc, że M31 gołym okiem nie zobaczysz, kiedy to widać ją nawet z osiedla w miasteczku 30k mieszkańców, a w Bieszczadach to już naprawdę ciężko jej nie zobaczyć

 

Różnica jest taka że trzeba wiedzieć gdzie patrzeć a Magellany walą po oczach :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tuvoc napisał(a):

M 31 gołym okiem nie zobaczysz. Może będzie bardzo delikatnie majaczyć pod naprawdę ciemnym niebem (...)

A z tym twierdzeniem to się nie zgodzę. Ostatnio pokazałem M 31  (gołoocznie) osobie totalnie nie związanej z astro (pod niebem w okolicy 4 Bortle'a). Problemu z identyfikacją "chmurki" nie było.      

Poza tym - zacna fota.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Tuvoc napisał(a):

M 31 gołym okiem nie zobaczysz. Może będzie bardzo delikatnie majaczyć pod naprawdę ciemnym niebem, a LMC i SMC po prostu widać patrzeniem na wprost i to bez żadnego skupiania wzroku.

Mirek, czy Ty przypadkiem nie pomylileś z M33 ? M31 niejednokrotnie ogladalismy razem golym okiem na wiosce czy w Glanowie i zazwyczaj byla widoczna bez żadnego problemu, z M33 już nie jest tak latwo ;)

 

Zdjęcie super :)

Edytowane przez Piotrek K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lukost napisał(a):

A z tym twierdzeniem to się nie zgodzę. Ostatnio pokazałem M 31  (gołoocznie) osobie totalnie nie związanej z astro (pod niebem w okolicy 4 Bortle'a). Problemu z identyfikacją "chmurki" nie było.      

Poza tym - zacna fota.

 

Dziękuję!

 

Pewnie masz rację. Może to być kwestia mojej ślepoty po prostu :) Natomiast Magellany waliły po oczach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Mirek, czy Ty przypadkiem nie pomylileś z M33 ? M31 niejednokrotnie ogladalismy razem golym okiem na wiosce czy w Glanowie i zazwyczaj byla widoczna bez żadnego problemu, z M33 już nie jest tak latwo ;)

 

Zdjęcie super :)

Racja. No to teraz i ja pamiętam :) Czyli nie jest ze mną aż tak bardzo źle :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że w LMC widać gołym okiem nie tylko okrągłą plamę (wielkości całej galaktyki ze zdjęcia), ale też wyróżnia się kształt centrum, tej podłużnej poprzeczki. Przy M31 to ona nie stała :) 

 

Zdjęcie z tymi pyłami bardzo przyjemne, obłok jest piękny na każdej ogniskowej :) Może dodałbym nieco czerwieni na wodorach, mimo braku Ha. Masz go może z jakiejś dłuższej rurki? :) 

Edytowane przez MateuszW
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MateuszW napisał(a):

Zdjęcie z tymi pyłami bardzo przyjemne, obłok jest piękny na każdej ogniskowej :) Może dodałbym nieco czerwieni na wodorach, mimo braku Ha. Masz go może z jakiejś dłuższej rurki? :)

Dzięki. Niestety nie mam. Następnym razem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakomite zdjęcie, świetny kadr. Tym lepszy, że subtelnie zakurzony.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Darek_B napisał(a):

Miałem brać się do obróbki swoich LMC ale chyba dam se spokój. Mirek rozwalił system. No ale jak się ma takie szkło*. :)

 

*i po co ja sprzedawałem tę sigmę :(

No no Darek, nie przesadzaj :) Bierz się za tego Magellana bo to piękny obiekt. A co do szkła, no cóż - kupiłem od znawcy dobrych szkieł ;) i nie zamierzam się go pozbywać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie podany temat.

Ja poczułem nieco ulgę bo pamiętam, że gdy obrabiałem pierwszą lub jedną z pierwszych wersji LMC to stwierdziłem, że zawaliłem flaty z tym spiralnym halo które u Ciebie jest świetne zaprezentowane. Tego "błędu" więcej nie powtórzę ;).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.