Skocz do zawartości

Saturn 04.10.2023 tranzyt Tethys


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

  • Przemo23 zmienił(a) tytuł na Saturn 04.10.2023 tranzyt Tethys

Ja tylko skromnie dodam, że średnica Tethys to 1060 km, co z odległości Ziemia-Saturn, daje średnicę tarczy zaledwie 0,16 ".

Więc naturalnie że tej tarczy nie widać, ale pomimo swoich nikłych rozmiarów, Tethys zostawiła tu wyraźny ślad swój i swojego cienia nawet na filmiku. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też go szukałem ale przez to, że za bardzo wbiłem nos w monitor. Trzeba się oddalić od monitora i popatrzeć na gifa.

 

Świetna głębia wyszła na zdjęciu. Nie do wiary, że widać go pomimo jego rozmiaru.

Właśnie sprawdziłem i odkrył go Cassini w 1684!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, everr napisał(a):

Właśnie sprawdziłem i odkrył go Cassini w 1684!

 

co nie znaczy że Cassini miał taki wzrok i sprzęt przez który mógł go widzieć na tarczy Saturna albo widzieć jego cień na planecie. Odkrył go po prostu jako świetlisty punkt obiegający Saturna obok niego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że @Przemo23 się nie obrazi za bazgranie na Jego zdjęciu.

 

3 godziny temu, wampum napisał(a):

A w którym to dokładnie miejscu na tarczy?, paczam, paczam i nie zobaczam niestety...najwyższy czas naprawić oczy...

 

O ile się nie mylę tu:

 

image.png.841ed9f063d576b7bb2f876bc5c08c3c.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał(a):

Mam nadzieję, że @Przemo23 się nie obrazi za bazgranie na Jego zdjęciu.

 

 

O ile się nie mylę tu:

 

image.png.841ed9f063d576b7bb2f876bc5c08c3c.png

Dzięki.

Tak zgadza się, ogarnąłem to na pracy astroczłowieka z Australii, tam chyba jednak było wyraźniej, zaraz to sobie porównam.

Ale jest moc, chyba nie było na forum tranzytu na Saturnie (przynajmniej ja nie pamiętam)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wampum napisał(a):

A w którym to dokładnie miejscu na tarczy?, paczam, paczam i nie zobaczam niestety...najwyższy czas naprawić oczy...

Nie jest tak łatwo wypaczać - to nie ISS na Ksieżycu lub Ganimedes na Jowku.

Ale obraz pięknie pokazuje, co można osiągnąć amatorskim sprzętem, jeśli seeing sprzyja. Niestety falowa natura światła przy f/25 okazała się nieubłagana i nie ma opcji, aby księżyc o średnicy wielokrotnie mniejszej od teoretycznej rozdzielczości dał się zarejestrować jako ostra czarna kropka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim.

Jak to zwykle bywa, dobry seeing to podstawa, no i jeszcze kolimacja przed sesją.

 

2 godziny temu, ryszardo napisał(a):

Rewelacja, pamiętam w S&T z lat 80 jak reklamowano SCT 9,25 jako stworzony do fotografii planetarnej....i to prawda okazuje się. 

A może to było w latach 90...

Z tego co kojarzę to C9.25 został wprowadzony do oferty w 95'.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na sezon zaćmieniowy księżyców Saturna z myślą, że dałoby radę zrobić z Tytanem. Na Rheę nawet nie liczyłem, że się uda i pozostawiłem takie zadanie dla takich jak Damian Peach. A tu z Polski nawet nie Rhea, a Tethys :D Ogromne gratulacje!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.