Skocz do zawartości

Zakrycie Wenus przez Księżyc - 9/11/2023


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, lukost napisał(a):

@miron_z, wyszło świetnie. Czym zrobione i na jakich parametrach?

Standardowy zestaw samolotowy :)

Synta 10" na dobsonie, Barlow TeleVue Powermate 2x i body lustrzanki (Pentax KP).

ISO200, 1/640, ręcznie ostrość. Seeing akceptowalny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

Gdybyście już teraz planowali wakacje w 2024, to w nocy z 20/21 sierpnia warto być na południu Europy, bo....

 


Ale czy aby na pewno? Sprawdzam u siebie i mi Stellarium pokazuje 27-ego sierpnia i separację ~5 stopni.
https://in-the-sky.org/news.php?id=20240827_20_100

Chyba że coś źle zrozumiałem / mam ustawione.
 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Andrzej Lach napisał(a):


Ale czy aby na pewno? Sprawdzam u siebie i mi Stellarium pokazuje 27-ego sierpnia i separację ~5 stopni.
https://in-the-sky.org/news.php?id=20240827_20_100

Chyba że coś źle zrozumiałem / mam ustawione.
 

Saturn, nie Jowisz - i 21 sierpnia :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

.2nad horyzontem

 

U mnie pokazuje że zakrycie Saturna zacznie się o 4.56 nad ranem gdy ten będzie na 16 stopniach 15 minutach wysokości a skończy się 5.54 gdy Saturn obniży się na wysokość 7 stopni 50 minut.

Mam inne stellarium czy co ?

stel.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, polaris napisał(a):

Jak dla mnie, wizualnie najlepsze (najbardziej naturalne).

Bardzo dziękuję, ogromnie się cieszę - tym bardziej, że niewiele ingerowałem w obróbkę. Oprócz solidnego cropa była tylko poprawa kontrastu i lekka saturacja. Przez chwilę nawet zastanawiałem się czy nie "wygasić" ciut Wenus, bo wydawała mi się nienaturalnie - nomen omen - jasna :D Ostatecznie zostawiłem ją tak, jak ją Pan Bóg stworzył na matrycy ;)

2 godziny temu, Darek_B napisał(a):

Mam inne stellarium czy co ?

Stellarium masz OK, Darku, ale chyba pokazuje Ci czas zimowy ;) Niestety, do zakrycia dojdzie jednak godzinę później, niemal dokładnie w momencie wschodu Słońca. Saturn to jednak nie Wenus, a na domiar złego do zjawiska dojdzie o wiele niżej nad horyzontem niż przy wczorajszym zakryciu, więc ekstynkcja zredukuje nam blask Saturna do prawie 4 mag. Trudne to będzie wyzwanie, kruca bomba :(

 

Stellarium_screen.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomekL napisał(a):

Faktycznie, też nie wziąłem tego pod uwagę. Tak godzina jednak robi różnicę dosyć istotną.

 

Wycieczka na Teneryfę diametralnie zmienia warunki obserwacji tego zjawiska. Wysokość nad horyzontem, możliwość stosowania dużych ogniskowych (2000 m. n.p.m) i noc.

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomekL napisał(a):

U mnie też wygląda całkiem dobrze. Moja symulacja w Stellarium nie jest 100% wiec ciekawe czy będzie nad dachem czy jednak nie. Tak czy inaczej jest sporo nad horyzontem i z tym nie będzie problemu.
 

Czy do Stellarium dodałeś panoramę swojego miejsca obsewacji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

To jeszcze nagranie całości:

 

Krzysztof, genialne! Przeszły chmury i Wenus znalazła się w końcu po drugiej stronie. Filmik pełen dramaturgii. ;) Warto było poczekać! :thmbup:

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.