Skocz do zawartości

Zakrycie Wenus przez Księżyc - 9/11/2023


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Prośba o podpowiedź. Nie fotografuję planet i Księżyca, tylko deep sky w związku z tym prośba o małą podpowiedź, jakie ustawienia polecalibyście do RC8 z kamerką zwo 294 mc pro, żeby zrobić sensowne ujęcia?

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny widok. W pewnym momencie zniknęła w lornetce 8x35. Pogoda nie idealna ale bliska jemu (lekkie cirrusy). 

Nieco żałuję, że nie brałem teleskopu żadnego. Ale chociaż nie musiałem wykorzystywać wolnego dnia.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się Waszym szczęściem, bo ja zawaliłem. Podszedłem na pewniaka pół godz przed zakryciem i okazało się że refraktor mi zaparował od środka. Więc jedynie oglądałem przez lornetkę 10x50. 

Bolesna nauka problemów z przechowywaniem teleskopu pod pokrowcem na zewnątrz. 

IMG_20231109_103704.thumb.jpg.c73ebd4ba8dc294789c4e6ab25ac82c1.jpg

  • Lubię 1
  • Smutny 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Coś pięknego!

Tak! Nie robię zdjęć, ale warto było obejrzeć. Miałem tylko przygotowaną lornetkę na statywie, ale cieszę się, że spontanicznie wyniosłem przed blok teleskop, to był wyścig z czasem 🙂 Wyszedłem z psem, zobaczyłem, że widać Księżyc, więc biegiem z jamnikiem do domu. Statyw do teleskopu był w piwnicy, za gratami, teleskop pod łóżkiem. Żona jeszcze przyszła za chwilę z lornetką. Ale zdążyliśmy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję sukcesów, Kochani! W okolicach Jeziora Gopło zakrycie nastąpiło o 10:55. I akurat na niecałą minutę przed... już wiecie co: chmury :D Dobrze, że z aparatem warowałem od bladego świtu. Cała akcja była jak rollercoaster - raz chmury, raz kawałek błękitu, itd. Pod koniec sesji było już tak gęsto od Cirrusów i Cirrostratusów, że strzelałem na ślepo. Ale coś tam widać, więc postaram się jeszcze dziś siąść do materiału. Właściwie dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że w stosunku do Księżyca Wenus za dnia okazała się niezwykle jasna. W krótkich chwilach czystego nieba widziałem ją bez trudu gołym okiem! O tej porze jeszcze nigdy mi się to nie udało. Dotychczas wielokrotnie łapałem ją niedługo przed zachodem Słońca na wiosennym niebie. Piękny widok i niesamowite wrażenie! A z odkrycia nici, bo teraz chmury już nawet Słońcu żyć nie dają ;) Serdeczności! :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.