Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, warpal napisał(a):

Ja to chyba jestem jakimś "symetrystą" - mam FSQ85 i FRA400 ;) . I to na jednym montażu.

 

Świetne połączenie. To chyba polityczne zapędy przypodobania się obu obozom :) Wybory prezydenckie się zbliżają... 

Tylko przypadkiem nie pisz Paweł, że FRA400 lepiej pracuje od FSQ85 ;)  Widać, że pogoda słaba....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Żeby urozmaicić rozważania, chciałbym móc porównać Askara z tym Omegonem:

https://www.astroshop.de/teleskope/omegon-apochromatischer-refraktor-pro-apo-ap-140-910-triplet-ed-fcd-100/p,69872

Japoński obiektyw ze szkłem Hoya dobrze wróży.....

 

Dwa razy droższy, więc to zupełnie inna półka sklepowa czy też grupa docelowa. Byłoby głupio, gdyby nie okazał się lepszy optycznie od Askara. Albo uzasadnieniem ceny jest sama wyższa światłosiła. Dla mnie osobiście nieistotne, bo na jeden mogę sobie pozwolić, a na drugi na pewno nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - do tego Askar na papierze wydaje się być bez porównania atrakcyjniejszy; choćby przez długi, wyciągany tubus pozwalający na pracę z bino, kołem filtrowym bez cięcia rury....

Ale szkło Hoya zapewne tanie nie jest....

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może Askar pójdzie tą samą drogą co Explore Scientific z refraktorem 165 mm F/7  i niebawem będzie dostępny w trzech odsłonach

 

https://www.robtics.nl/en/telescopes/6001-explore-scientific-apo-165mm-f7-fpl-53-carbon-30feathertouch-foc.html

 

Zdaje się, że z modelem 127 mm F/7.5 jest tak samo

Jeśli ten triplet Askara jako najniższy model będzie miał korekcję dubletu 150 ED F/8 to w tej cenie i tak fajna sprawa

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież Askar nie robi dwóch wersji. Cytowany przeze mnie ES 127 jest dostępny ze szkłem FCD1 za 7 koła pln oraz ze szkłem FCD100 (widziałem zestawienia gdzie podano, że jest lepsze od FL53 - tylko nie ma japońskiej pieczątki, to jak wiadomo wyklucza je z konkurencji wg niektórych) w cenie 10k pln. Myślę, że ten Askar jest podobny jakościowo do tego ESa 127 tylko trochę większy. To się klei.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał(a):

(...)

Myślę, że ten Askar jest podobny jakościowo do tego ESa 127 tylko trochę większy. To się klei.

 

Askar 140 jest f/7, ten ES 127 jest f/7.5.

Biorąc pod uwagę, że Askar ma aperturę 10 % większą i światłosiłę 7 % mniejszą, to jednak trudniej jest zrobić dobrze takiego Askara.

Oczywiście jeszcze trudniej zrobić Askara 185, który ma 30 % większą aperturą i taką samą światłosiłę jak Askar 140.

Jak dla mnie 185 f/7 to są bardzo odważne parametry, sporo odważniejsze od 140 f/7, które i tak są odważne, co widać choćby w porównaniu do tego ESa 127 f/7.5 na FCD100.

Jakbym chciał kupować Askara 140, to bym sobie tłumaczył, że jak nie boją się robić 185 f/7, to tym bardziej powinni ogarniać jakość 140 f/7.

Ja spokojnie czekam na wizualne testy tego Askara 140, koniecznie nie z zoomem Baadera, koniecznie bez Barlowów i nie w jedną noc.
 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał(a):

Ale przecież Askar nie robi dwóch wersji

Dlatego napisałem - być może

Nieznanym elementem ED prawdopodobnie bedzie FK-61 więc daleko do ideału przy F/7

Po prostu fajnie by było gdyby były dostępne obiektywy z innych gatunków szkła dla bardziej wymagających.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Eternal84 napisał(a):

Dlatego napisałem - być może

Nieznanym elementem ED prawdopodobnie bedzie FK-61 więc daleko do ideału przy F/7

Po prostu fajnie by było gdyby były dostępne obiektywy z innych gatunków szkła dla bardziej wymagających.

Są 

Innych marek/firm. klasy budżetowej jak TS, Omegon, Sky-Watcher, ES, poprzez półkę średnią: William Optics, Takahashi, LZOS, Tele Vue i inni aż po klasę premium CFF, TEC, AP i inni mniej znani

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

Są 

Innych marek/firm. klasy budżetowej jak TS, Omegon, Sky-Watcher, ES, poprzez półkę średnią: William Optics, Takahashi, LZOS, Tele Vue i inni aż po klasę premium CFF, TEC, AP i inni mniej znani

 

W przypadku 140-ek faktycznie wybór jest szerszy. Sam Sharpstar dla TS produkuje 140 mm F/6.5 z dwoma elementami ED.

Trochę gorzej ze 180-ką bo jest podejrzanie tani Askar 185, a później grubo dwukrotnie droższy APM/TS 180 mm F/7 zbliżony cenowo od CFF

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Eternal84 napisał(a):

W przypadku 140-ek faktycznie wybór jest szerszy. Sam Sharpstar dla TS produkuje 140 mm F/6.5 z dwoma elementami ED.

Trochę gorzej ze 180-ką bo jest podejrzanie tani Askar 185, a później grubo dwukrotnie droższy APM/TS 180 mm F/7 zbliżony cenowo od CFF

Refów 130~140 mm zawsze było stosunkowo dużo, bo tu jest dla wielu użytkowników nie tyle próg bólu cenowego, ile próg mobilności. No i "montatura" pod 180mm musi być też już za konkretne pieniążki, a nie jakaś tam wydmuszka EQ6 :)

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Refów 130~140 mm zawsze było stosunkowo dużo, bo tu jest dla wielu użytkowników nie tyle próg bólu cenowego, ile próg mobilności.

Niestety mało z nich ostrzy z nasadką bino bez GPC. Tylko TS-y mają wykrecaną sekcję w tym celu.

Nie ukrywam, że nowe Askary budzą moje zainteresowanie dlatego, że również działają z każdym bino w przeciwieństwie do modeli PHQ 130 lub 151.

Niebawem Denis Levatić podejmie się testu modelu 185 mm więc będzie wiadomo coś więcej na temat mechaniki  wysuwanego wyciągu. Okaże się też czy faktycznie w tak niskiej kwocie można zbudować przyzwoitą optykę.

Markus Ludes twierdzi, że Sharpstar wykonuje gorszej jakości szlif od KUO. Zobaczymy czy ma rację 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Eternal84 napisał(a):

Niestety mało z nich ostrzy z nasadką bino bez GPC. Tylko TS-y mają wykrecaną sekcję w tym celu.

Nie ukrywam, że nowe Askary budzą moje zainteresowanie dlatego, że również działają z każdym bino w przeciwieństwie do modeli PHQ 130 lub 151.

Niebawem Denis Levatić podejmie się testu modelu 185 mm więc będzie wiadomo coś więcej na temat mechaniki  wysuwanego wyciągu. Okaże się też czy faktycznie w tak niskiej kwocie można zbudować przyzwoitą optykę.

Markus Ludes twierdzi, że Sharpstar wykonuje gorszej jakości szlif od KUO. Zobaczymy czy ma rację 

Na CN jest relacja z pierwszych obserwacji 140tką. Póki co bardzo pozytywne wrażenie. 185 jeśli ma te same szkła, to może być słabsza. Trudniej zrobić obiektyw o podobnym poziomie korekcji w zdecydowanie większej aperturze zachowując ta samą swjstlosiłę. No ale zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

23 godziny temu, kubaman napisał(a):

Hoya FCD100, które jest lepsze od FL53, jestw tekeskopie ES 127, który kosztuje poniżej 10k pln.. cuda panie, i jakoś nikt w pl nie kupuje.

Zdaje się był o tym wątek o ES127. Ohara to nie to samo co Hoya, były problemy z jakością w Hoya (może już się poprawili), przynajmniej według CN.

 

5 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Są 

Innych marek/firm. klasy budżetowej jak TS, Omegon, Sky-Watcher, ES, poprzez półkę średnią: William Optics, Takahashi, LZOS, Tele Vue i inni aż po klasę premium CFF, TEC, AP i inni mniej znani

 

CFF to są słabe produkty moim zdaniem... WO słabo wypada w testach. Dla mnie jest inny rozkład Takahashi blisko AP/Zaiss, potem LZOS/TEC/TeleVue. Potem pół APO lub słabsza jakość optyczna: WO, TS, Omegon, APM- chiński, CFF, SW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystkie te refy to f/7... f/7.5, jesli nie jeszcze bardziej światłosilne. Czyli do astrofoto....

Źal dope ściska, że nie produkuje się seryjnie czegoś do planetarnego wizuala, jak np. ten triplet f/10 SkyWatchera z partii próbnej z linkow poniżej.

 

https://www.cloudynights.com/topic/848495-new-for-me-refractor-sw-100-ed-f10-triplet/

 

https://www.cloudynights.com/topic/571166-how-rare-is-a-skywatcher-ed100-f10-tripet/

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał(a):

I wszystkie te refy to f/7... f/7.5, jesli nie jeszcze bardziej światłosilne. Czyli do astrofoto....

Źal dope ściska, że nie produkuje się seryjnie czegoś do planetarnego wizuala, jak np. ten triplet f/10 SkyWatchera z partii próbnej z linkow poniżej.

 

https://www.cloudynights.com/topic/848495-new-for-me-refractor-sw-100-ed-f10-triplet/

 

https://www.cloudynights.com/topic/571166-how-rare-is-a-skywatcher-ed100-f10-tripet/

 

 

 

Ale mowa tu o 140-185 mm co przy "sensownym" F daje nawet 3 metrową tubę ! I to w wersji light. A jak "dać" dobre F (/20) do tego 7" to i 4 metry. Jaki montaż to uciągnie ? Jak tym patrzeć ? Tylko obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, astrokarol napisał(a):

 

Ale mowa tu o 140-185 mm co przy "sensownym" F daje nawet 3 metrową tubę ! I to w wersji light. A jak "dać" dobre F (/20) do tego 7" to i 4 metry. Jaki montaż to uciągnie ? Jak tym patrzeć ? Tylko obserwatorium.

Ale mowa tu o tripletach, gdzie nie trzeba tak małej światłosily jak w achromatach ze wzgledu na aberrację chromatyczną. 

Te f/10 ( no f/9) to taka trochę "magiczna" światlisiła pod klasyczne planetarne okulary dla maga dobrych refraktorów. Aczkolwiek dla okurat 185mm apertury uwazam ze bardzo wskazana bylaby światłosila f/10  ze wzgledu na jakość obrazu ( o tych zależnosciach pisal kika postów wyżej @Mareg .

185cm dlugosci byoby dla mnie do przejscia, zresztą do takiego refa to i tak potrzeba "stacjonarnego" montażu.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał(a):

Ale mowa tu o tripletach, gdzie nie trzeba tak małej światłosily jak w achromatach ze wzgledu na aberrację chromatyczną. 

Te f/10 ( no f/9) to taka trochę "magiczna" światlisiła pod klasyczne planetarne okulary dla maga dobrych refraktorów. Aczkolwiek dla okurat 185mm apertury uwazam ze bardzo wskazana bylaby światłosila f/10  ze wzgledu na jakość obrazu ( o tych zależnosciach pisal kika postów wyżej @Mareg .

185cm dlugosci byoby dla mnie do przejscia, zresztą do takiego refa to i tak potrzeba "stacjonarnego" montażu.

 

W takich dyskusjach wyraźnie widać, że wizualowcy chcieliby mniejsze światłosiły, bo to ZAWSZE poprawia jakość obrazów, kosztem jedynie gabarytów, zaś astrofotografowie muszą jeszcze dłużej naświetlać, więc wolą większe światłosiły, których wady mogą w dużej mierze "amortyzować" używaniem filtrów i wyrafinowanymi trikami w obróbce.

 

Niestety dzisiejszy rynek większych APO to przede wszystkim astrofoto, czyli f/7 +/- 1.

W takich światłosiłach źrenica 0.5 mm wymaga okularów z ogniskowymi poniżej 4 mm, czyli nawet najkrótsze orciaki nie dają rady, co bardzo martwi Prawdziwych Planeciarzy.

Na szczęście są krótkoogniskowe okulary typu TOE i Vixen HR, z którymi można mieć źrenicę 0.5 mm nawet w f/5 i dalej świetną jakość obrazów. Odważę się nawet na tezę, że przez ich bardziej wyrafinowaną konstrukcję i wewnętrzne bafle mogą dawać lepszy kontrast niż dobre orciaki.

 

Dla mnie najważniejszym kryterium wyboru światłosiły refraktora jest to, czy da się z nim użyć kątówki pryzmatycznej BBHS. Wiem, że w f/7.5 jest bardzo dobrze w małym EDKu, i czytałem, że w f/7 może być już trochę widać aberkę, więc takiego Askara f/7 rozważyłbym dopiero wiedząc, że z taką kątówką nie daje aberki na brzegu tarczy Księżyca. Ale tylko Askara 140, bo osobiście nie wierzę, że 185 mm f/7 nada się do planetarnego wizuala. Ale może się mylę i Askar zrobił jakiś przełomowy projekt obiektywu, albo użył wyjątkowego szkła, które wciąż zmieściło się w budżecie, i udało się w końcu zrobić to, co jeszcze nigdy wcześniej nie było dostępne za takie pieniążki.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.