Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, JSC napisał(a):

Ale montaz solidny - nadał by się do tego Askara 185mm ;)

Tylko będzie problem, bo ta klatka z przodu teleskopu to jest dla obserwatora, który po prostu głowę ma w okolicy ogniska lustra (nie piszę, że głównego, bo jest tylko jedno) i w ręce trzyma okular. No z refraktorem taka sztuczka się nie uda.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2023 o 11:44, kubaman napisał(a):

Ale przecież Askar nie robi dwóch wersji. Cytowany przeze mnie ES 127 jest dostępny ze szkłem FCD1 za 7 koła pln oraz ze szkłem FCD100 (widziałem zestawienia gdzie podano, że jest lepsze od FL53 - tylko nie ma japońskiej pieczątki, to jak wiadomo wyklucza je z konkurencji wg niektórych) w cenie 10k pln. Myślę, że ten Askar jest podobny jakościowo do tego ESa 127 tylko trochę większy. To się klei.

Raczej nie FCD 100. Jest sporo wersji 130 czy 140 od 51 po 55, czy FCD1 do FCD 100. I to odzwierciedla się ceną i jakością optyki.

Wg APM - zdaje się, że sam Ludes: to jest na 51... https://forum.astronomie.de/threads/askar-sharpstar-bringt-einen-185-f-7-ed-apo-auf-den-markt.353214/post-1853776

Cytat

...Sharpstar, jeśli jest OK i nawet jeśli jest zbudowany tylko z FK61 lub FPL51

 

 

A propo w odnalezieniu się w jakości i co do czego i co daje optycznie. https://www.telescope-optics.net/commercial_telescopes.htm#page

Co do Askara przewiduję się, że to ten układ.

Cytat

Tanie 4" dublety ED, jak Svbony Sv503 i Astro-Tech AT102ED, wykorzystują szkło ED niższej klasy - odpowiednio FPL51 i optycznie niemal identyczne FK61. Obydwa mają dość szybką ogniskową f/7. O materiale współpracującym nie wspomina się, co pozostawia szeroki wachlarz możliwości, od zwykłych koron, takich jak Schott K7, K10 i tym podobnych, po nieco przysłonięte N-KZFS2, aż po akrylopodobne tworzywa optyczne.

Cytat

Przy ich polichromatycznym Strehlu na poziomie 0,86, tj. ogólnym poziomie kontrastu, kombinacje z K7 i ZC1 będą porównywalne z achromatem 100 mm f/20. Czynnikami wzmacniającymi achromaty Poly-Strehl są lepszy limit korekcji projektu w zoptymalizowanej długości fali, a także błąd niezoptymalizowanej długości fali rosnący wraz z kwadratem różnicy współczynnika względem zoptymalizowanej długości fali, w przeciwieństwie do niemal proporcjonalnego wzrostu w przypadku sferochromatyzmu - zgodnie z błędem nominalnym w F i C te dwie soczewki ED byłyby porównywalne z achromatem f/25. Jednak pod względem pozornego błędu chromatycznego są one znacznie lepsze, ponieważ ich ogniska kolorów są znacznie bliżej siebie, a większość nominalnego błędu chromatycznego nie wynika z rozogniskowania, ale ze sferochromatyzmu, który tak samo obniża kontrast, ale jest znacznie mniej kolorowo.

Coś za coś, korekta koloru, ale kosztem sferochromatyzmu...

 

W dniu 25.12.2023 o 22:31, KrisJot napisał(a):

Na CN jest relacja z pierwszych obserwacji 140tką. Póki co bardzo pozytywne wrażenie. 185 jeśli ma te same szkła, to może być słabsza. Trudniej zrobić obiektyw o podobnym poziomie korekcji w zdecydowanie większej aperturze zachowując ta samą swjstlosiłę. No ale zobaczymy.

Być może problemy z ustawieniem ostrości wynikają ze słabej korekcji sferochromatyzmu i błędu w punkcie ostrości dla poszczególych barw...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

Raczej nie FCD 100. Jest sporo wersji 130 czy 140 od 51 po 55, czy FCD1 do FCD 100. I to odzwierciedla się ceną i jakością optyki.

Wg APM - zdaje się, że sam Ludes: to jest na 51... https://forum.astronomie.de/threads/askar-sharpstar-bringt-einen-185-f-7-ed-apo-auf-den-markt.353214/post-1853776

 

Nie za bardzo wiem o czym ta polemika, producent podaje rodzaj szkła w tym teleskopie, o którym pisałem:

https://explorescientificusa.com/collections/refractors/products/127mm-fcd100-apochromatic-refractor?_pos=7&_fid=02603d9ba&_ss=c

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał(a):

 

Nie za bardzo wiem o czym ta polemika, producent podaje rodzaj szkła w tym teleskopie, o którym pisałem:

https://explorescientificusa.com/collections/refractors/products/127mm-fcd100-apochromatic-refractor?_pos=7&_fid=02603d9ba&_ss=c

 

Są rożne typy tych teleskopów w zależności jakie szkło zostało użyte. Wtedy różnią się ceną. To też wskazuje gdzie w tej układance jest Askar.

Co ciekawe w cenie 2000 euro na odpowiedniku 53 można dostać TS130 https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6679_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-EDT-Triplet-APO-Refractor.html

Z pewnością jest znacznie lepszy od Askara na 51... choćby z racji szkła.

W tym kontekście cena nie już taka atrakcyjna, biorąc pod uwagę jakość, tym bardziej, że w astro ten 1 cm nie zrobi, aż tak dużej różnicy... Biorąc pod uwagę jakość.

Doczytałem też, na Astronomie.de, że Askar jest atrakcyjny dla astrofotografów ze względu na gotowy system złączek i korektorów. Teraz rozumiem, jak te priorytety się ustawiają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, m_jq2ak napisał(a):

To też wskazuje gdzie w tej układance jest Askar.

Co ciekawe w cenie 2000 euro na odpowiedniku 53 można dostać TS130 https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6679_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-EDT-Triplet-APO-Refractor.html

Z pewnością jest znacznie lepszy od Askara na 51... choćby z racji szkła.

W tym kontekście cena nie już taka atrakcyjna, biorąc pod uwagę jakość, tym bardziej, że w astro ten 1 cm nie zrobi, aż tak dużej różnicy... Biorąc pod uwagę jakość.

Komu, 130-tkę ode mnie z giełdy, komu? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, m_jq2ak napisał(a):

Są rożne typy tych teleskopów w zależności jakie szkło zostało użyte. Wtedy różnią się ceną. To też wskazuje gdzie w tej układance jest Askar.

Ale ja dalej mam wrażenie, że rozmawiasz sam ze sobą. TEN konkretny teleskop z FCD100 kosztuje w PL 10 koła a w USA 1799 USD.

Tez z FCD1 kosztuje 7 i pół koła w PL. Pisałem to w pierwszym poście na ten temat do którego się odniosłeś. Uważam, że jeśli da się zrobić z markowego szkła FCD100 teleskop ES 127mm za 10 koła, to z całą pewnością da się zrobić Askara 140mm z chińskiego odpowiednika tego szkła w takiej samej cenie.

Które jest podrobione i dlatego nie podają jego nazwy. Grunt, żeby działał dobrze, teoretyzowanie jak widać rozmija się z rzeczywistością już na pierwszym zakręcie.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Komu, 130-tkę ode mnie z giełdy, komu? :D

Lepiej napisz o niej coś o niej więcej ;)

2 godziny temu, kubaman napisał(a):

Ale ja dalej mam wrażenie, że rozmawiasz sam ze sobą. TEN konkretny teleskop z FCD100 kosztuje w PL 10 koła a w USA 1799 USD.

Tez z FCD1 kosztuje 7 i pół koła w PL. Pisałem to w pierwszym poście na ten temat do którego się odniosłeś. Uważam, że jeśli da się zrobić z markowego szkła FCD100 teleskop ES 127mm za 10 koła, to z całą pewnością da się zrobić Askara 140mm z chińskiego odpowiednika tego szkła w takiej samej cenie.

Które jest podrobione i dlatego nie podają jego nazwy. Grunt, żeby działał dobrze, teoretyzowanie jak widać rozmija się z rzeczywistością już na pierwszym zakręcie.

 

Dobra, chyba nie zrozumiałes. Kolejny raz te uszczypliwosci, lepiej jakbyś po prostu odpowiadal...

Ale to nie jest to samo szkło ! Askar jest na 51 czyli FCD1.

Naprawde nie pisze tylko do Ciebie ;)

Skoro Askar kosztuje 2500 euro to jego cena jest zawyżona względem 130 na odpowiedniku 53 ! za 2000 euro :)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p7717_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-FPL53-Triplet-Apo---3-7--Auszug.html - only 2.583,00 EUR

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie askara mozna znalezc kolejne 3 fotki tym apo, tym razem kamerami kolor.

a83a6b76-0e67-4026-b2d2-a5405e867ed6.jpg

Askar 140APO+140APO 1x Full-frame Flattener+ZWO ASI2400MC

 

78a41679-2f74-4ccc-80a5-f425aad0bf80.jpg

Askar 140APO+140APO 1x Full-frame Flattener+ZWO ASI2400MC

 

7617f38f-d8cc-4d85-bbf8-6031e0d23eb6.jpg

Askar 140APO+140APO 0.8x Full-frame Reducer+ZWO ASI2400MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, cmku napisał(a):

Na stronie askara mozna znalezc kolejne 3 fotki tym apo, tym razem kamerami kolor.

 

No to wrzucam dla porównania fotkę Dbl Per z mojego tańszego newtona. Zupełnie nie wiem skąd tan zachwyt nad szkłami. Lustro panie, lustro! ;)

 

DblPer_f2_2000_1500.thumb.jpg.978b43eb2638f4aac089905e460d424f.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.