Skocz do zawartości

o chińskim szkle, sile gospodarki, różnych krzywiznach i skrzywieniach - wydzielone z tematu Askar 140 Apo


Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Podobnie, achromat f/8,8, nawet jeśli jest składany przez buddyjskich mnichów, przy dźwiękach gongów na chińskim murze, będzie tylko zwykłym achromatem. Nie wierzę, że w jakikolwiek sposób jest ponadprzeciętny.

Hej!!!

Pewnie, że achromat ma swoje ograniczenia. Prawa fizyki są nieubłagane. I żadne achro nie ma szans z dobrym (ba nawet przeciętnym) APO. Jednak dobry projekt, materiały i wykonanie może dać niezłe efekty. Mam TAŁ'a 100RS (czyli podobno ten gorszy). Do powiększenia 160x aberracji chromatycznej trzeba się doszukiwać. Zaś kontrast i ostrość są na najwyższym poziomie. A przecież to tylko zwykłe achro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, wfifiak napisał(a):

Mam TAŁ'a 100RS (czyli podobno ten gorszy). Do powiększenia 160x aberracji chromatycznej trzeba się doszukiwać. Zaś kontrast i ostrość są na najwyższym poziomie. A przecież to tylko zwykłe achro.

 

No.... nie takie zwykłe, tylko z dobrze wykonaną optyką, zreszta tez nie wiadomo tak do konca czy tam siedzi "klasyczne" szklo, czy tez moze jakies lekko podrasowane.

Podawalem juz w innym watku info o nowych achromatach, co prawda mityczne "made in Japan" ( Jscope), ale jesli w Chinach robiliby to buddyjscy mnisi przy biciu swiatynnych gongów, to pewnie rezultat jakosci  bylby podobny ;)

http://www.kasai-trading.jp/refractor.htm

Cena dośc wysoka (padlo tu pytanie o cene dibrego achromata), niemniej jednak ten f/15 na pewno warty jest tej ceny (78 000 jenow). Co ciekawe ten drugi f/7 niewiele tanszy, no i moim zdaniem juz nie jest warty tej ceny (68 000 jenów), chociaz obie ceny sa dla mnie zrozumiale.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wfifiak napisał(a):

Hej!!!

Pewnie, że achromat ma swoje ograniczenia. Prawa fizyki są nieubłagane. I żadne achro nie ma szans z dobrym (ba nawet przeciętnym) APO. Jednak dobry projekt, materiały i wykonanie może dać niezłe efekty. Mam TAŁ'a 100RS (czyli podobno ten gorszy). Do powiększenia 160x aberracji chromatycznej trzeba się doszukiwać. Zaś kontrast i ostrość są na najwyższym poziomie. A przecież to tylko zwykłe achro.

 

Jeśli jesteś z Łodzi - chętnie przez niego popatrzę, z mojej strony w szranki stanie apo Omegon 96mm f/6. Czy ten tał jest f/10?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2023 o 10:19, ProTerran napisał(a):

Generalnie uważam, że dodawanie jakiegoś nimbu tajemniczej wiedzy optycznej, której nikt inny nie posiada, i tylko wytrawni znawcy mający tę wiedzę mogą docenić przewartościowane produkty, jest raczej oznaką braku podstawowej wiedzy kolego YOKER, aniżeli jej nadmiaru. Z reguły prawda jest mało ekscytująca i sprowadza się do prostych zależności. Wysoka cena jaką narzucają producenci sprzętu tacy jak Swarovski odzwierciedla ich wieloletnią budowę marki. Dziś te firmy mogą odcinać kupony od mozolnej budowy tego wizerunku, oraz mając duże marże, mogą pozwolić sobie na inwestowanie w nowe technologie, innowacje tym samym podtrzymując zbudowany wizerunek. To wcale nie oznacza, że konkurencja, która nie ma takiej pozycji na rynku, nie jest wstanie zaoferować za ułamek tej ceny podobnej klasy produktów. Baa, duże korporacje przy złym zarządzaniu mogą (i nie rzadko się to dzieje), doprowadzić do sytuacji, w której oferowane produkty znacznie odstają jakością/ceną, którą oferują mniej rozpoznawalne marki, tym samym po wielu latach dominacji odchodzą do lamusa. Taka jest dynamika rynku, ludzie którzy nie są ślepo przywiązani do danej marki i chcą szukać i głosować swoimi pieniędzmi za mniej rozpoznawalnymi produktami są de facto siłą napędową dla ciągłego doskonalenia. Wiara, że za wyższą ceną stoi zawsze wyższa jakość jest przejawem dalece posuniętej naiwności, którą później duże korporacje bezlitości eksploatują.

 

Z reguły decydując się na zakup droższego produktu, od znanej marki, zgadzamy się na przepłacenie kosztem minimalizacji ryzyka otrzymania wadliwego produktu i/lub oczekując lepszego traktowania w przypadku, gdyby jednak taki produkt w nasze ręce trafił.

Twoja prostota mnie poraża...

Zapraszam ignorancie na forum optyczne.pl gdzie moze uda ci sie zdobyc troche podstawowej wiedzy - poziom klasy podstawowej i zrozumiec czym jest optyka austryjackiej firmy. 

naucz sie czytac diagramy optycznej sprawności a zrozumiesz dlaczego optyka jest droga i nie możliwa w chińskich badziewiach .:)

 

Edytowane przez YOKER
  • Haha 1
  • Zmieszany 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wfifiak napisał(a):

Hej!!!

Pewnie, że achromat ma swoje ograniczenia. Prawa fizyki są nieubłagane. I żadne achro nie ma szans z dobrym (ba nawet przeciętnym) APO. Jednak dobry projekt, materiały i wykonanie może dać niezłe efekty. Mam TAŁ'a 100RS (czyli podobno ten gorszy). Do powiększenia 160x aberracji chromatycznej trzeba się doszukiwać. Zaś kontrast i ostrość są na najwyższym poziomie. A przecież to tylko zwykłe achro.

 

Tal 100rs ma tak potężne zazolcenie obrazu ze AC jest niewidoczna ... ot cala tajemnica . 

Transmisja na poziomie 70% , Takahasi 102 nawet z żółtym filtrem jest 3x jasniejszy...

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, YOKER napisał(a):

Tal 100rs ma tak potężne zazolcenie obrazu ze AC jest niewidoczna ... ot cala tajemnica . 

Transmisja na poziomie 70% , Takahasi 102 nawet z żółtym filtrem jest 3x jasniejszy...

Te TALe mialy różna optykę. Przede wszystkim rózne kolory warstw antyodblaskowych. Ciemnofioletowa, zielonkawa i niebieska. 

Tutaj troche o tym 

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/telescopes/100mm-110mm-refractors/a-little-piece-of-russian-magic-r1960

Zwarcam uwage na amatorski test aberracji sferycznej i chromatycznej.

 

EDIT

Zreszta to tylko f/10... az takich cudów mie ma, żeby prz tej swiatłosile w achromacie byl ideal obrazu. Co innego gdyby to bylo f/18 a nawet juz f/15...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, że się podjął, ale pomiar w tysięcznych milimetra, a przesłona jest krzywo wycięta i ma nierównomierny brzeg :)

Taki szczególik... "Ale co z doskonałą korekcją kolorów tego ostatniego? Cóż, myślę, że zawsze możesz w myślach „dodać” więcej fioletu i głębokiej czerwieni do koloru gwiazdy widzianej przez okular – ale przynajmniej dla mnie to nie jest problemem!"

A może jednak ;) ma to znaczenie... 

A poza tym :)

". I zdecydowanie należał do innej ligi niż niektóre produkowane w Chinach 4-calowe refraktory F/10, których używałem."

Inna liga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YOKER napisał(a):

Twoja prostota mnie poraża...

Zapraszam ignorancie na forum optyczne.pl gdzie moze uda ci sie zdobyc troche podstawowej wiedzy - poziom klasy podstawowej i zrozumiec czym jest optyka austryjackiej firmy. 

naucz sie czytac diagramy optycznej sprawności a zrozumiesz dlaczego optyka jest droga i nie możliwa w chińskich badziewiach .:)

 

 

Dyskusja sięga bruku :(

 

  • Lubię 8
  • Haha 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał(a):

Te TALe mialy różna optykę. Przede wszystkim rózne kolory warstw antyodblaskowych. Ciemnofioletowa, zielonkawa i niebieska. 

Tutaj troche o tym 

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/telescopes/100mm-110mm-refractors/a-little-piece-of-russian-magic-r1960

Zwarcam uwage na amatorski test aberracji sferycznej i chromatycznej.

 

EDIT

Zreszta to tylko f/10... az takich cudów mie ma, żeby prz tej swiatłosile w achromacie byl ideal obrazu. Co innego gdyby to bylo f/18 a nawet juz f/15...

Tu warstwy nie wiele pomogą...zazolcenie optyki bylo w każdy wydaniu i tego sie nie zmieni...

O ile byla to jakas alternatywa do home- made newtonow o tyle do takiego apochromatu na fluorycie to jest przepaść optyczna...zadne f 20 niczego tu duzo nie zmieni, ukruje przed okiem pewne niedomagania i tyle.

Przy 180x tal 100r i rs na Jowiszu dostaje takiej tęczy, ze nie sposób oglądać...tu nawet 100ed wypadnie lepiej ale dużo gorzej od taka 102.

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, YOKER napisał(a):

Tal 100rs ma tak potężne zazolcenie obrazu ze AC jest niewidoczna ... ot cala tajemnica . 

Transmisja na poziomie 70% , Takahasi 102 nawet z żółtym filtrem jest 3x jasniejszy...

Hej!!!

No cóż, transmisję na poziomie 70% mają rosyjskie lornetki gdzie jest kilkanaście granic szkło powietrze. W dublecie tych granic jest raptem cztery. Drogi Yokerze, nigdy nie patrzyłeś przez TAŁ'a i powtarzasz przeczytane w necie dydrdymały. Mój TAŁ nie zażółca obrazu i gwarantuję Ci ze ma transmisję ponad 95%. Nie może mieć mniejszej ze względu na budowę. Pała z fizyki Yoker. Już pisałem, że brak Ci merytorycznej wiedzy, a wypowiadasz się jak ekspert. I zaraz pewnie potwierdzisz moją opinię, że jesteś zadziorny i agresywny :-). Porównywanie TAŁ'a z Takahasi 102 jest zabawne. Te sprzęty dzieli przepaść cenowa. TAŁ jest zabawką dla koneserów nietypowego sprzętu. Dla ludzi, którzy bawią się obserwacją. Nie zaś dla snobów i pieniaczy zafiksowanych wykresami i testami.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YOKER napisał(a):

 

Przy 180x tal 100r i rs na Jowiszu dostaje takiej tęczy, ze nie sposób oglądać...tu nawet 100ed wypadnie lepiej ale dużo gorzej od taka 102.

 

No na pewno tak jest, ze 100mm EDek SW jest lepszy od 100mm TALa R, a Takahashi 102 FS lepszy od EDka SW.

Kwestia tylko taka, ze dla jednego warto a dla drugiego nie warto.

Jeszcze z innej beczki - jeden wybierze mniejsza ale lepsza aperture (w tym moja skromna osoba), a inny wybierze za te same pieniądze większa, ale gorszą.  

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, JSC napisał(a):

No na pewno tak jest, ze 100mm EDek SW jest lepszy od 100mm TALa R, a Takahashi 102 FS lepszy od EDka SW.

Kwestia tylko taka, ze dla jednego warto a dla drugiego nie warto.

Jeszcze z innej beczki - jeden wybierze mniejsza ale lepsza aperture (w tym moja skromna osoba), a inny wybierze za te same pieniądze większa, ale gorszą.  

 Hmmmm..... Miałem (i znowu mam :-) TAL'a i ED'zia 100. Długo się zastanawiałem którego sprzedać. ED'zio dawał perfekcyjne obrazy, TAL' nie odstawał mu zbytnio. Miał jednak na księżycu tę magie pastelu charakterystyczną dla achro. Sprzedałem TAŁ'a. Długo tego żałowałem. Jak tylko pojawił się (ten sam) na Allegro, natychmiast go odkupiłem. Rzadko przez niego patrzę, mam inne lepsze (niby) sprzęty. Jednak w obrazach z dobrego achro jest pewna magia. Jak w sprzętach audio na lampach. Niby słabe, większe zniekształcenia, mniejsza dynamika ale dźwięk super :-).

 

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, YOKER napisał(a):

T.Przy 180x tal 100r i rs na Jowiszu dostaje takiej tęczy, ze nie sposób oglądać...tu nawet 100ed wypadnie lepiej ale dużo gorzej od taka 102.

 

Przepraszam, ale podobnych bzdur już dawno nie czytałem. Mam TAŁ'a i ED'zia 100. Zawsze jestem w stanie udostępnić je do prób i zabawy. Myślę, że Yoker bardzo by się zdziwił gdyby zŁodziejowi dał sznsę :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wfifiak napisał(a):

 Hmmmm..... Miałem (i znowu mam :-) TAL'a i ED'zia 100. Długo się zastanawiałem którego sprzedać. ED'zio dawał perfekcyjne obrazy, TAL' nie odstawał mu zbytnio. Miał jednak na księżycu tę magie pastelu charakterystyczną dla achro. Sprzedałem TAŁ'a. Długo tego żałowałem. Jak tylko pojawił się (ten sam) na Allegro, natychmiast go odkupiłem. Rzadko przez niego patrzę, mam inne lepsze (niby) sprzęty. Jednak w obrazach z dobrego achro jest pewna magia. Jak w sprzętach audio na lampach. Niby słabe, większe zniekształcenia, mniejsza dynamika ale dźwięk super :-).

 

 

Pozdrawiam.

Znam z Astromaniaka kogos kto sprzedal EDka 100 SW , a zostawil sobie TALa 100 RS. Pisal mi ze ostrosc podobna a lekkie przebarwienia mu nie przeszkadzają.

Ja gdybym trafil na 100mm achro f/18 to sprzedałbym EDka f/11....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Popatrz z zdjęcie swojego High Definition - nawet brzegów soczewek nie wyczernili..... 😄

Nie wiem co Ciebie tak bardzo boli z achromatami, ale jako istota rozumna powienieneś rozróżniać, Teleskop "entry level" wykonany w  wersji "premium", od teleskopów "premium" APO/ ED/ hiper lantan, dla takich wyjadaczy jak Ty. Chociaż spróbuj.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upraszam o odpuszczenie w kolejnych wypowiedziach prywatnych wycieczek. To, ze uważamy kogoś za gwiazdorzącego ignoranta, lub podejrzewamy o chorobę umysłową nie oznacza, ze musimy o swoich podejrzeniach pisać do wszystkich czytających wątek. W realnym życiu grożą za to paragrafy, w forumowym moderka. 

Upraszam też o przemyślenie czy deklaratywne rzucanie  "faktów" opartych na "wiem co widzę" lub "znam gościa który". To prosta droga by wielu czytelników takiego wpisu w myślach przylepiło tak argumentującemu odpowiednią notę na przyszłość (szczególnie jak zawodnik bredzi, ale nawet jak nie bredzi, to zejście na takie argumenty wypada słabo). To, że mi przeszkadza zafarb mniej niż chromatyzm czy to, że moja granica tolerancji problemu z odblaskami jest na poziomie gzie teleskop X jest akceptowalny, nie oznacza, ze te same granice mają inni. Skrajną formą tego zjawiska jest wprowadzanie w błąd czytelników wypowiedziami nie mającymi wiele wspólnego z prawami fizyki. W realnym życiu grożą za to paragrafy, w forumowym moderka.

Jedni lubią takie wątki opadowe (odpadowe?), inni mają na nie alergie. Nikt nie zmusza do rozkminek, czy achrmat X za cene Y w systemie ocen Z wypada lepiej niż edek N za cene M itd. Warto naprostować gdy ktoś rozmija się z faktami w swojej wypowiedzi, ale może nie warto, gdy jedynie rozmijamy się opiniami.

Pozdrawaim

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, YOKER napisał(a):

Tal 100rs ma tak potężne zazolcenie obrazu ze AC jest niewidoczna ... ot cala tajemnica . 

Transmisja na poziomie 70% , Takahasi 102 nawet z żółtym filtrem jest 3x jasniejszy...

 

To jest opinia znikąd czy wynik pomiarów? Pytam bo mnie ta ruska rura lekko interesuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hans napisał(a):

 Skrajną formą tego zjawiska jest wprowadzanie w błąd czytelników wypowiedziami nie mającymi wiele wspólnego z prawami fizyki. W realnym życiu grożą za to paragrafy, w forumowym moderka.

Z drugiej strony bardzo czesto ktos podpisuje swoje wypociny sloganem "praw fizyki się nie oszuka"... sęk w tym że nie każdy rozumie te prawa fizyki pomimo, że używa tego sloganu...

Jako początkujacy  też dalem sie nabrac na ten slogan. Pamiętam nawet kiedy... kraterki w Plato. Jako posiadacz malutkiego 80mm refraktorka uswiadomiono mi na forum, ze ich nie zobacze bo są mniejsze niz "zdolność rozdzielcza teleskopu". Zrezygnowany nawet nie próbowalem więc ich szukac... dpóki, dopoty ktos, kto je widzial, nie napisal ze spoko widac... wtedy sam sprobowalem i... tez zobaczylem. Po prostu wystapila tu klasyczna nieznajomośc praw fizyki, pomimo powoływania sie na nie (nota bene kryterium  "zdolnośc rozdzielcza" nie jest prawem fizyki).

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, JSC napisał(a):

Z drugiej strony bardzo czesto ktos podpisuje swoje wypociny sloganem "praw fizyki się nie oszuka"... sęk w tym że nie każdy rozumie te prawa fizyki pomimo, że używa tego sloganu...

Jako początkujacy  też dalem sie nabrac na ten slogan. Pamiętam nawet kiedy... kraterki w Plato. Jako posiadacz malutkiego 80mm refraktorka uswiadomiono mi na forum, ze ich nie zobacze bo są mniejsze niz "zdolność rozdzielcza teleskopu". Zrezygnowany nawet nie próbowalem więc ich szukac... dpóki, dopoty ktos, kto je widzial, nie napisal ze spoko widac... wtedy sam sprobowalem i... tez zobaczylem. Po prostu wystapila tu klasyczna nieznajomośc praw fizyki, pomimo powoływania sie na nie (nota bene kryterium  "zdolnośc rozdzielcza" nie jest prawem fizyki).

 

 

 

Może tak dla ścisłości @JSC o które kraterki w Plato chodzi  i jakie mają  średnice w km  ?:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, fornax napisał(a):

Może tak dla ścisłości @JSC o które kraterki w Plato chodzi  i jakie mają  średnice w km  ?:smokin:

Widac W, A , C/D (sa  na ciemniejszym tle/albedo niz B no i sa podwojne). B tez mozna sie dopatrzec, ale trudno...

 

post-3169-14070940656612.jpg.36b5a120ddc79e4f69741fa6bbc1482a.jpg

( grafika rabnieta z Cloudy Nights)

 

Srodkowy ma średnice ok. 2,44km. Czyli troche matematyki:

tarcza Ksiezyca to ok. 30minut katowych i 3474km. Z prostych wyliczen wynika, że 2 44km to ok. 1.26 sekundy katowej.

Zdolnośc rozdzielcza 80mm apertury wg kryterium Rayleigh'a to 140/D, czyli 1,75" ( strasznie to głupie, jak ktos wie o co chodzi z ta zdolnościa  rozdzielczą, no ale takimi obliczemiami mnie wtedy uraczono...).

 

Wic polega jednak na tym, że ich widoczności nie trzeba nawet rozpatrywanic na zasadzie "zdolnosci rozdzielczej"... tarcz gwiazd tez nie widzimy, ale gwiazdy jak najbardziej sa widoczne, nawet golym okim.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wampum napisał(a):

Nie wiem co Ciebie tak bardzo boli z achromatami, ale jako istota rozumna powienieneś rozróżniać, Teleskop "entry level" wykonany w  wersji "premium", od teleskopów "premium" APO/ ED/ hiper lantan, dla takich wyjadaczy jak Ty. Chociaż spróbuj.....

Nic mnie nie boli z achromatami. Sam posiadam Sky-Watchera 90/900 oraz TS Grossfeld 152/900. Wiem co potrafią i jakie mają ograniczenia. Ale Twoje zdjęcie jest książkową ilustracją, że opis na przednim pierścieniu to jedno, a realne wykończenie teleskopu to drugie.

 

Czy zauważyłeś, że firmy z segmentu premium nigdy nie umieszczają haseł typu "High Definition", "Ultra Sharp View" czy "Diffraction Limited" w nazwie teleskopu, mimo, że dokładnie to oferują ich konstukcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Nic mnie nie boli z achromatami. Sam posiadam Sky-Watchera 90/900 oraz TS Grossfeld 152/900. Wiem co potrafią i jakie mają ograniczenia. Ale Twoje zdjęcie jest książkową ilustracją, że opis na przednim pierścieniu to jedno, a realne wykończenie teleskopu to drugie.

 

Czy zauważyłeś, że firmy z segmentu premium nigdy nie umieszczają haseł typu "High Definition", "Ultra Sharp View" czy "Diffraction Limited" w nazwie teleskopu, mimo, że dokładnie to oferują ich konstukcje?

Dobrze 

W takim razie proponuję spotkanie w terenie, takie porównanie tylko achromatów. TAL 100 F10 Wojtka, Twój SW 90/900 i mój KSON 102/900. Zrobimy takie porównanie z recenzją dla innych. Co Ty na to?....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wampum napisał(a):

Dobrze 

W takim razie proponuję spotkanie w terenie, takie porównanie tylko achromatów. TAL 100 F10 Wojtka, Twój SW 90/900 i mój KSON 102/900. Zrobimy takie porównanie z recenzją dla innych. Co Ty na to?....

 

Najlepiej w okolicy Krakowa. Mogę robić za głos typowego laika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.