Skocz do zawartości

Kolimacja, sztywność i inne newtonowo-refraktorowe zmagania


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wampum napisał(a):

Ile? pytam się ile razy miałeś okazję porównywać te sprzęty?.

Jeśli przez 1 czy dwie noce po paręnaście minut i to Cię przekonało do słuszności "pieczywa nad dupczywem" to jestes idelanym materiałem konsumenckim dla wielkich marek tego świata..... 

 

Widzisz, dalej nie rozumiesz, że nie ma tu co porównywać. To jak spojrzenie na M42 przez teleskop 4" i 10". Różnica jest oczywista na korzyść tego 2 i nie trzeba więcej niż 5 minut aby to stwierdzić.

 

Nie wiem co to jest dupczywo, ale ciekawych słów używasz.

 

5 godzin temu, Marcin Ksiazek napisał(a):

Nie rozumiem więc tych "kłótni" o to czyj telep więcej pokaże, albo czyj jest lepszy itd. Itd. 

 

Czy to w ogóle ważne?  

 

Cieszmy się tym co mamy, szanujmy wybory innych i tyle.. 

 

Przekręcasz. Nigdzie nie napisałem, że ktoś kto używa refraktora jest gorszy albo będzie prowadził niesatysfakcjonujące obserwacje, ale pisanie że drogi refraktor APO 5" czy 6" jest najlepszy bez względu na wszystko i to ten jedyny najlepszy teleskop to czysty fanatyzm. Sam mam 3 refraktory, z których regularnie korzystam. Mam też Maki i Newtony. Jeśli komuś zależy na najlepszych widokach planet to najlepszym wyborem jest planetarny Newton 8" lub 10". Refraktory ED/APO o takich średnicach są praktycznie po za zasięgiem dla przeciętnego człowieka.

 

4 godziny temu, Grzędziel napisał(a):

Myślę, że ten miły, sympatyczny i dowcipny wierszyk, który @mkowalik umieszcza w stopce swoich postów wyjaśnia jego stosunek do apochromatycznych refraktorów i misję ich dyskredytowania. 

Nie widzę szans na znalezienie płaszczyzny porozumienia, a dalsza polemika i przekonywanie są całkowicie bezcelowe.

 

To jak wyjaśnisz to, że bardzo mi się podobają plamy na Słońcu w ED100 lub mniejszym archomacie 70/900 i bez zastanowienia polecam te teleskopy jeśli ktoś lubi obserwać plamki? . Mylisz si twierdząc, że realizuję misję dyskredytowania refraktorów APO. One dają łądne obrazy planet, ale planetarny Newton z bardzo dobrej jakości optyką i  większej średnicy lustra  w bdb warunkach obserwacyjnych pokaże na planetach więcej niż mniejszy refraktor APO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mkowalik napisał(a):

One dają łądne obrazy planet, ale planetarny Newton z bardzo dobrej jakości optyką i  większej średnicy lustra  w bdb warunkach obserwacyjnych pokaże na planetach więcej niż mniejszy refraktor APO.

Konkrety proszę! Konkretne detale, konkretne teleskopy, konkretne okulary,  konkretne źrenice wyjściowe, konkretne powiekszenia, konkretne warunki atmosferyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkowalik Właściwie dlaczego nie zabronić refraktorów prawnie? Powinno to być zabronione jak niebezpieczne używki. Może czas by sie zajeła tym Komisja Europejska, poprawiła by sobie punktację. Nie mamy już żarówek, świetlówek, za chwile zabronione będzie grzanie piecem - czas na refraktory!

Edytowane przez Alex 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkowalik, wygląda na to, że dla Ciebie lepsze widoki to takie z większą ilością szczegółów, ale nie wszyscy mają takie same gusta, i niektórzy wolą mniej szczegółów, ale więcej kontrastu i nasycenia kolorów.

Dlatego nie ma bezwzględnie najlepszego teleskopu, tak jak nie ma bezwzględnie najwspanialszego samochodu czy najpiękniejszej piosenki, bo dla każdego to "naj" może znaczyć coś innego.

Fajnie by było, gdybyśmy przynajmniej tu na Forum o tym pamiętali, a jeszcze lepiej gdybyśmy o tym pamiętali zawsze i wszędzie.

 

Czasami obserwuję ten sam obiekt Newtonem 12" na dobrej optyce i poczciwym Małym EDkiem i szczerze, to jakbym musiał zostać tylko z jednym teleskopem, to wcale nie jestem pewien, który by to był.

Same szczegóły to nie wszystko, tak samo jak sam kontrast i kolorki.
Dlatego cieszę się, że nie muszę wybierać i mogę się cieszyć obrazami z obu teleskopów.

No i fajnie jest też czasem spojrzeć w lornetkę, bo to są jeszcze inne doznania estetyczne.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mkowalik napisał(a):

porównywałem 130 mm LZOSa Daniela z 8" Newtonem ATM F9 Mateusza nie mając żadnych oczekiwań czy ukrytych pragnień lub preferencji do typu teleskopu. Wynik obserwacji jest taki, że 8" Newton rozgromił to APO na planetach w pierwszej sekundzie po spojrzeniu w okular. Różnica jest tak duża, że jest ciężko bronić jakiekolwkiek zalety obrazu z tego APO.

Raz pewien astronom @mkowalik 

Obserwował planety z oddali.

I tak bardzo się spinał,

Rzeczywistość naginał,

W końcu LZOS-a Newtonem rozwalił.

 

 

  • Lubię 4
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, podpuszczam

11 godzin temu, mkowalik napisał(a):

 

Masz rację, ale CELOWO pomijasz, że ze wzrostem apretury i tak rozmiar wypadkowej plamki (od LW i LG teleskopu) dyfkracyjnej MALEJE.

 

Żeby nie być gołosłowny zerknij na 5 stronę tego artykułu na rysunek z plamkami dyfrakcyjnymi w zależności od % obstrukcji https://articles.adsabs.harvard.edu/cgi-bin/nph-iarticle_query?1959AJ.....64..455E&defaultprint=YES&page_ind=4&filetype=.pdf  Plamka dla obstrukcji 20% jest niewiele gorsza od tej dla teleskopu bez obstrukcji, a jak zejdzie się do 10% obstrukcji to już praktycznie różnicy nie widać.

 

 

iluminacja w okularze też :), a i zasięg

jedyne co rośnie to RMS, ale to ułamek :), czyli jakość spada

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz brawo ! W samo sedno jak zawsze a zwłaszcza końcówka - dawno już zauważyłem, że nawet jak jest super pogoda fora i tak tętnią od wpisów wielu (nie wszystkich !) refraktorowców. Kiedy oni obserwują swoimi cackami ? Za dnia ?

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2023 o 11:03, anatol napisał(a):

Mateusz brawo ! W samo sedno jak zawsze a zwłaszcza końcówka - dawno już zauważyłem, że nawet jak jest super pogoda fora i tak tętnią od wpisów wielu (nie wszystkich !) refraktorowców. Kiedy oni obserwują swoimi cackami ? Za dnia ?

 

 

po drugiej stronie, gdzieś hen daleko

siedzą przy tubach 

srebrem napylą

pająki chudzą

wtórne zmniejszają

ef wydłużają

a tam przesłonią

a tam odsłonią 

wiatraki włączą 

paracorr wsadzą

bo wokół sprzętu wiecznie się trudzą

by w tym szczególe choć złapać apo

wciąż wypatrują w terenie siedzą

na pierwszą gwiazdkę

na dobry seeing

a niech no tylko

a niech no tylko warunki przyjdą

będzie stabilnie

wnet lustro wskaże ochy i achy

wszyscy tam padną w tej lidze apo

wciąż jest nadzieja 

wciąż jest czekanie

wciąż jest nadzieja

 

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, anatol napisał(a):

Mateusz brawo ! W samo sedno jak zawsze a zwłaszcza końcówka - dawno już zauważyłem, że nawet jak jest super pogoda fora i tak tętnią od wpisów wielu (nie wszystkich !) refraktorowców. Kiedy oni obserwują swoimi cackami ? Za dnia ?

Jest jeszcze takie coś jak obserwacje zdalne:P Za dnia? też obserwuję np. słońce za pomocą Lunta z podpiętą kamerką, nie musze marznąć na zewnątrz, tylko siedzę w cieplutkim salonie, popijam kawkę i międzyczasie przeglądam form :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planety ,to tylko z balkonu,w Warszawie.

Jak Warszawa,to tylko gdy blask planet ,się skrzy.

A jak balkon, to tylko ,do planet w Warszawie.

A do planet, to tylko małe lornetki.

 

Królu Zygmuncie,powiedz nam czy.

Czy słyszysz tą kłótnie ,tak wściekłą jak psy?

 

Jak planety,to tylko......

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mateusz F napisał(a):

 

Jak już bawimy się wierszem to zapraszam :

 

 

 

 

 

pozwólcie ze tu przestawię światu

 

ligę obrony apochromatu

 

to taki kościół , sekta właściwie

 

jak to powstało? aż sam się dziwie

 

rządzi tam wiara w pewne dogmaty

 

na każdy problem - apochromaty

 

wielka soczewka w środku ołtarza

 

i biada temu co ją obraża

 

gdy na fluoryt powiesz złe słowa

 

na pal nabita będzie twa głowa

 

każdy z wyznawców w swym fluorycie

 

cuda zobaczył , nie uwierzycie

 

piękne mgławice , białe owale

 

których newtoniarz nie widział wcale

 

magia soczewki im to sprawiła

 

wzrokiem sokolim obłaskawiła

 

ja się nie dziwię, że tak się stało

 

musi być cudnie - bo kosztowało

 

a newtoniarze tego nie wiedzą

 

zamiast na forum w ternie siedzą

 

nawet wywodów tych nie czytają

 

tylko do rana newtkiem targają

 

pod ciemnym niebem w dużym newtonie

 

tam widać cuda , nie na balkonie !

Bo dobry Newton nie jest zły i choć klamot, dawanymi obrazami wyciska łzy:-)

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2023 o 12:45, mkowalik napisał(a):

 

Masz rację, ale CELOWO pomijasz, że ze wzrostem apretury i tak rozmiar wypadkowej plamki (od LW i LG teleskopu) dyfkracyjnej MALEJE.

 

Żeby nie być gołosłowny zerknij na 5 stronę tego artykułu na rysunek z plamkami dyfrakcyjnymi w zależności od % obstrukcji https://articles.adsabs.harvard.edu/cgi-bin/nph-iarticle_query?1959AJ.....64..455E&defaultprint=YES&page_ind=4&filetype=.pdf  Plamka dla obstrukcji 20% jest niewiele gorsza od tej dla teleskopu bez obstrukcji, a jak zejdzie się do 10% obstrukcji to już praktycznie różnicy nie widać.

 

 

Moim zdaniem 16% i mniej wystarczy, aby były widoczne subtelne prążki pośrednie, te które odpowiedzialne są za to, czy zobaczymy ten ulotny detal, tak chwalony w refrektorach. Do takich wniosków doszedłem po analizie m.in. pełnego materiału badań zleconych przez NASA. Kolejny istotny element, który ma również  duży wpływ na wspomniane, to pająk wraz z ramionami. Im cieńsze, tym w mniejszym stopniu zaburzają obraz dyfrakcyjny. U siebie zastosowałem ramiona z blachy o grubości 0.5mm (z tego co pamiętam, tutaj jest istotny stosunek powierzchni rzutowanej przez ramiona na LG do apertury). Podsumowując, o wyniku końcowym decydują niuanse, szczegóły.

Edytowane przez KrisJot
ortografia:-)
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już emocje opadły to może dodam coś od siebie (od razu mówię że nie chcę dolewać oliwy do ognia). 

Rok 2005 lub 2006, zlot w Bieszczadach (Roztoki). Warunki idealne. Obok siebie stała Synta 10" oraz TOA 130 kolegi @Miszaz tego co pamiętam. Obiekt Saturn. Okulary TV zoom 3-6mm, LV 5mm + 2.5mm. 

Różnic znaczących w obrazie brak, ale jednak z przewagą Synty 10" co stwierdziło wtedy kilka osób. Ktoś powie zaraz, że to tylko jedna obserwacja, tylko jeden obiekt, wyjątkowo udana Synta itd - może i tak. trudno powiedzieć. 

Sam byłem w szoku bo spodziewałem się że po spojrzeniu w Takahashi różnica będzie znacząca na korzyść Taka, a jednak było odwrotnie. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pawlik napisał(a):

Jak już emocje opadły to może dodam coś od siebie (od razu mówię że nie chcę dolewać oliwy do ognia). 

Rok 2005 lub 2006, zlot w Bieszczadach (Roztoki). Warunki idealne. Obok siebie stała Synta 10" oraz TOA 130 kolegi @Miszaz tego co pamiętam. Obiekt Saturn. Okulary TV zoom 3-6mm, LV 5mm + 2.5mm. 

Różnic znaczących w obrazie brak, ale jednak z przewagą Synty 10" co stwierdziło wtedy kilka osób. Ktoś powie zaraz, że to tylko jedna obserwacja, tylko jeden obiekt, wyjątkowo udana Synta itd - może i tak. trudno powiedzieć. 

Sam byłem w szoku bo spodziewałem się że po spojrzeniu w Takahashi różnica będzie znacząca na korzyść Taka, a jednak było odwrotnie. 

Hej, przy bardzo dobrych warunkach jestem w stanie jak najbardziej w to uwierzyć. Z mojego krótkiego doświadczenia wynika, że wrażenia byś miał odmienne przy gorszym seeingu (mniejsza apertura lepiej sobie radzi, tak jak i lepiej wykonana optyka, która nadrabia w średnich warunkach). Osobiście bardzo miło wspominam swój pierwszy GSO 10" :-).

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chętnie bym przyjął do kolekcji

22 godziny temu, Pawlik napisał(a):

Jak już emocje opadły to może dodam coś od siebie (od razu mówię że nie chcę dolewać oliwy do ognia). 

Rok 2005 lub 2006, zlot w Bieszczadach (Roztoki). Warunki idealne. Obok siebie stała Synta 10" oraz TOA 130 kolegi @Miszaz tego co pamiętam. Obiekt Saturn. Okulary TV zoom 3-6mm, LV 5mm + 2.5mm. 

Różnic znaczących w obrazie brak, ale jednak z przewagą Synty 10" co stwierdziło wtedy kilka osób. Ktoś powie zaraz, że to tylko jedna obserwacja, tylko jeden obiekt, wyjątkowo udana Synta itd - może i tak. trudno powiedzieć. 

Sam byłem w szoku bo spodziewałem się że po spojrzeniu w Takahashi różnica będzie znacząca na korzyść Taka, a jednak było odwrotnie. 

No tak czas zaciera szczegóły. Znaczące szczegóły ;) 

Szczerze mówiąc LV to jednak odstają od Ortho.

 

19 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Hej, przy bardzo dobrych warunkach jestem w stanie jak najbardziej w to uwierzyć. Z mojego krótkiego doświadczenia wynika, że wrażenia byś miał odmienne przy gorszym seeingu (mniejsza apertura lepiej sobie radzi, tak jak i lepiej wykonana optyka, która nadrabia w średnich warunkach). Osobiście bardzo miło wspominam swój pierwszy GSO 10" :-).

To jak sobie radzi w średnich warunkach, to co jak będą dobre warunki :)

Coś jak adaptatywna optyka w zależności od seeingu się zmienia ?

A ja wspominam mój 8" Celestron, co za piękna maszyna :) prawie doganiał ED100...

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
9 hours ago, cmku said:

W akcie małego uświadamiania zawsze można znaleźć wątek o apo Taka i pisać w nim ze askar jest dużo tańszy i niewiele gorszy od taka :laugh:

Pociagnij mysl dalej, duzo tanszy od obu refraktorow i nie gorszy, a smiem twierdzic, ze lepszy to planetrany Newton F8 na optyce od Pana Stefana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mkowalik napisał(a):

Pociagnij mysl dalej, duzo tanszy od obu refraktorow i nie gorszy, a smiem twierdzic, ze lepszy to planetrany Newton F8 na optyce od Pana Stefana

 

Gdy porównujemy różne konstrukcje teleskopów to nie sposób wskazać ten lepszy, bo zbyt wiele różnic.

Dla mnie newton f/8 nie byłby lepszy od Askara f/5.6 z całego szeregu powodów istotnych tylko dla mnie, ale niekoniecznie dla innych.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.