Skocz do zawartości

Fujinon 16x70 FMT-SX ,stary i nowy.


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

Z tymi Bieszczadami to autentycznie zazdroszczę. No południu pętli w zasadzie gołym okiem będzie robić lepszą robotę niż w Warszawie z fluorytu.

 

Z Fujinonami 70-tkami, tymi nowymi FMTR, jest jakiś potężny problem jakościowy.

Bardzo możliwe, że to już rzut z Chin, bo po prostu czuć to na każdym kroku.

Patrzysz na coś, co z przeszłości kojarzysz z nienagannym wykonaniem, a tu kwiatki na każdym kroku.

 

Jak dziś rano napisał mi Kolega lornetkowiec - spieszmy się skupywać dobre lornetki z rynku, bo za chwileczkę już ich nie będzie.  

Z tymi wpadkami Fuji, to wszystkie, o których słyszałem dotyczyły egzemplarzy kupionych u nas z Polskiej dystrybucji. Z zagranicznych nie spotkałem się, aby ktoś narzekał. Fakt, część tańszych modeli Fuji produkuje w Chinach, natomiast są one odpowiednio oznaczone.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, YOKER napisał(a):

A parzyłeś w tym samym czasie przez podobne bino made in Japan o podobnych parametrach ?

Fujino szedł z Polski ? czy z Japonii ? :) 

 

Spróbuj przekonać kogoś na optycznych pl. ze Św3 nie warta jest swoich pieniędzy bo ważne jest to co w danej chwili cieszy oko i wywala z kapci .:)

Taki Nikon WX zapewne tez by Cię nie cieszył... 

widzisz są osoby co wola WX,NL niż APM mimo innych średnic ... warto pomyśleć dlaczego te mniejsze jest tyle razy droższe.

 dobre to pojęciem względnym , najciekawsze jest to ze taka NL czy WX właśnie dla tych osób - lubiących chińszczyznę/ nawet po wnikliwym obejrzeniu/ było by niczym szczególnym. 

i w tym właśnie tkwi różnica :)  .

 

A błędy zdążają sie wszędzie tylko w chińszczyźnie bedzie ich 80 na 100 a w Św. trójcy : 10 na 100.

Fujinon, NL itp. maja po 20 lat gwarancji o chińszczyźnie nie będę sie wypowiadał.

 

dobra , ale juz zbaczamy ostro w innym kierunku, Marcin jeszcze może zrobi krótkie porównanie punktowości ,ostrości  miedzy WO22X70 i Fuji 16x70  i kończymy porównanie. :)

 

 

Tylko ja nie zamierzam nikogo do niczego przekonywać i nie to jest moją intencją. To czy dany sprzęt jest, czy nie jest wart swoich pieniędzy do subiektywne odczucie każdego kupującego. Jeden dopłaci 10k za 5% jakości drugi stwierdzi że to bez sensu. Myślę że swoim kaprawym okiem dostrzegł bym różnice pomiędzy lornetka za 3k , a Nikonem za 30k, ale czy wycenił bym ją na 27k to już inna historia. Lornetki Fuji i APM dość często stają koło siebie na naszych obserwacjach i tak czasami je porównujemy, ale nie na zasadzie uszczypliwości, kto ma większą pałę, tylko na spokojnie, dzieląc się spostrzeżeniami. Osobiście uważam Fuji za świetne lornetki przy porównaniu z APM 16x70 ed niewielkie różnice były w kolorze i kontraście na korzyść Fuji. Gwiazdy punktowały równie dobrze. Z tym że zdarzają się osoby, którym bardziej obraz w APM przypadł do gustu. I tak jak pisałem decyzja czy za te niuanse w obrazie warto dopłacać dwukrotność ceny należy już do samego kupującego.

I tak dla mnie najważniejsze to co w danej chwili widzę i co wywala mnie z kapci, bo o to chyba w tym hobby chodzi. Rozważania na papierze, kto ma większą pałę, bez spojrzenia przez jeden czy drugi instrument mnie trochę  śmieszą.

Dobra nie zaśmiecam już wątku, bo niezwykłem się wdawać w takie przepychanki. 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczucia, jakie odczucia ? Dystorsja, koma, odblaski, wady brzegowe, aberracje ... Jakość wykonania, jakie odczucia ?

Zestaw młotek i pała do obserwacji :D, a przepraszam do kolimacji. Nie mogłem się powstrzymać ;)

Nic nie obroni poziomu mechanicznego China - APM... A użytkownik kupujący ją, ma prawo wiedzieć co w trawie piszczy.

Mówisz o innej sprawie, moim zdaniem. To jest kwestia, za co każdy z nas jest w stanie zapłacić. Normalne prawo jak w każdej innej branży. 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla jednych jest to 5% a dla innych juz 85%.

Ci co maja markowy sprzęt nie moga patrzeć przez bazarowy a ci co maja bazarowy nie rozumieją dlaczego lornetka może tyle kosztować .

To jest tak jak z samochodami : każdym dojedziesz ale kierowca z Maybacha nie wsiądzie do Pandy z wiadomych powodów  a ten z Pandy nie wsiądzie do Maybacha bo nie bedzie umiał nawet nim ruszyć. :)

 

 

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam nic przeciwko nic nie wnoszącym dyskusjom, ale potrzebuję do nich więcej piwa :)

Dlatego tutaj możemy już ją spokojnie zakończyć.

 

A w kwestii APM, pisałem już o tym na optycznych, zapraszam na wspólny wypad do Górek w Kampinosie na pooglądanie nieba i komety.

Cudownie zweryfikuje to wartość użytkową APMów.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami lepiej żyć w nieświadomości, potem człowiek wchodzi na forum i czyta, że sprzęt którym obserwuje z zadowoleniem od lat to chińczyk dla plebsu :D 

@Lazarus21, weź już też wyrzuć te swoje APMki, szkoda oczu ;) 

 

ps. chociaż jak byliśmy na zlocie to jakoś dawały radę i nikt nie narzekał, co więcej po tym zlocie APMów w naszej grupie przybyło i to sporo.. ;) 

 

zlot.thumb.jpg.16932b10c5bb8736685065cc99be1c71.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APM ED jest dużo wyżej niż przeciętna chińszczyzna i umniejszanie im jest srodze niesprawiedliwie. Akurat byłem na tym zlocie z Fujinonem 10x50 FMTR  ,  porównywaliśmy go z APM-ED i nie było przepaści. Następną lornetkę którą zamówiłem to był właśnie APM 20x80 ED. 

 

Dodatkowo , trzeba wziąć pod uwagę , że od lornetki do astronomii wymagamy czego innego niż od lornetki np. ornitologicznej i pewne „wady” nawet jeśli są , to nie beda w niczym przeszkadzać.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mateusz F napisał(a):

APM ED jest dużo wyżej niż przeciętna chińszczyzna i umniejszanie im jest srodze niesprawiedliwie. Akurat byłem na tym zlocie z Fujinonem 10x50 FMTR  ,  porównywaliśmy go z APM-ED i nie było przepaści. Następną lornetkę którą zamówiłem to był właśnie APM 20x80 ED. 

 

Dodatkowo , trzeba wziąć pod uwagę , że od lornetki do astronomii wymagamy czego innego niż od lornetki np. ornitologicznej i pewne „wady” nawet jeśli są , to nie beda w niczym przeszkadzać.

Pamiętam ten wieczór, dla mnie Fujinon dawał trochę lepsze obrazki, ale osobiście nie warte 2x większej kwoty za lornetkę. Pozostałem przy APM 10x50 ED, gdyż widoki jakie daje mnie w pełni satysfakcjonują ;) Generalnie daleko mi do testów, wykresów itd.

 

Ja po prostu obserwuję i lornetka ma mi dawać satysfakcję.

 

Jednym takie wrażenia zapewnia lornetka za 300 zł, innym dopiero za 2k, a jeszcze innym dopiero za 20k. Oczywiście każdy wydaje ile chce, ale płacenie pewnych kwot za sprzęt, który wyciąga się na jedną noc w miesiącu wydaje mi się już nieuzasadnione i traktuję to po prostu jako fanaberię.

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam co do "jakości" wspomnianych Fujinonów, to trzy razy podchodziłem do zakupu lornetki Fujinon. Raz obiektyw miał pleśń od środka tubusa (albo pomiędzy soczewkami) a lornetka szczelna i wypełniona azotem, drugi raz było jakieś zmatowienie na jednym pryzmacie, a trzeci raz oś optyczna w jednym tubusie była przestawiona mimo dobrej kolimacji. Wszystkie lornetki oglądałem osobiście i dałem sobie na tą chwilę spokój z poszukiwaniem Fujinona ;). Pisałem nawet do przedstawiciela Fujifilm na Polskę i 30 lat gwarancji daje producent, więc ewentualna reklamacja to wędrówka lornetki do siedziby producenta (już widzę jak wraca z poprawną kolimacją).

Jeżeli weźmiemy serię BA8 czy to będzie APM czy to będzie WO czy DO, to mechanicznie niczym nie różni się to od Fujinona (który pewnie jest produkowany w tej samej fabryce). W Fuji zamontują tylko lepsze szkło i bardziej przypilnują jakości (choć jak widać wyżej to nie zawsze).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wątek, kolejne fajne spostrzeżenia i doświadczenia i kolejny raz te same osoby wypisujące te same bzdury że w chińczyku to tylko aberracje, komy i inne wady widać i że znów tylko "made in Japan" jest super. Weźcie się opamiętajcie trochę, i zwróćcie uwagę w końcu na to, że "Made in Japan" są świetne dla Was, i to jest jedna strona medalu. Druga jest taka że dla innych to APM będzie świetny, i wcale nie oznacza to że od razu muszą zbierać kasę na np Fujinona bo nic przez chińczyka nie zobaczą. Dla mnie też APM jest o wiele bardziej interesującą lornetką - nie raz patrzyłem, i jednymi i drugimi, mam porównanie i piszę to swiadomie. Wiadomo - kluczowa sprawa tutaj to budżet, i tutaj taki Fujinon APM-owi do pięt nawet nie podskoczy. Żyjemy w Polsce, i tu niestety dla niejednego kupno takiego "taniego" APM jest nie lada wyzwaniem. To co, lepiej nic nie kupić i nic nie mieć skoro Fujinon odpada od razu, bo kogoś na niego po prostu nie stać ?

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, YOKER said:

dla jednych jest to 5% a dla innych juz 85%.

Ci co maja markowy sprzęt nie moga patrzeć przez bazarowy a ci co maja bazarowy nie rozumieją dlaczego lornetka może tyle kosztować .

To jest tak jak z samochodami : każdym dojedziesz ale kierowca z Maybacha nie wsiądzie do Pandy z wiadomych powodów  a ten z Pandy nie wsiądzie do Maybacha bo nie bedzie umiał nawet nim ruszyć. :)

 

 

Dodaj jeszcze ze temu z majbacha bedzie sie nalezala darmowa wejsciowka, wyzywienie i zakwaterowanie na zlocie wielbicieli pand, a moze i czerwony dywan, bo przeciez on ma niebylejakiego i bardzo drogiego majbacha. W koncu jak bogacz to jest lepszym czlowiekiem od plebsu z chinska lub wloska masowka.

 

Zeby byla odpowiedz optyczna, to na ruskiej stronie z testami optyki, chinskie masowe teleskopy wcale tak bardzo nie odstawaly od tych markowych. Czasem mialy lepsza optyke niz te majbachowe odmiany za 10x wieksza cene. Wystarczy popatrzyc na wyniki kilku ed80 sw. Nawet byl tam jeden duzy teleskop made in uk dla snobow, i po testach wyszlo ze papier wszystko przyjmie, a chcec zysku pozwoli wcisnac bogaczowi drogie badziewie z marnej jakosci optyka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiem taka mala anegdotke.

 

Na Cloudy, w dziale o lornetkach, lubi wypowiadac sie Kolega zamieszkujacy w Tokyo. Z prawdziwa pasja krytykowal APM, nawet tlumaczac mi w watku o 34x80, ze lornetki swietne od przecietnych dziela zatoki. :) Swoja droga trzeba mu przyznac, ze ma prawo wiedziec, o czym mowi, bo ma w swojej kolekcji praktycznie kazda lornetke uchodzaca za wybitna, lacznie z hajlanderami, astronomerami czy oboma WXami - no coz, troche inne realia budzetowe.
 

Niemniej tuz po tym, jak zapoczatkowalem dyskusje o nowych APMach i pojawili sie kolejni kupujacy 80tki i 110tki z pozytywnymi recenzjami, postanowil i on zakupic 40x110. Zapraszam zainteresowanych do watku, ktory zapoczatkowal (MT4), wychwalajac pod niebiosa swoj zakup. Swoja droga jestem absolutnie pewien, ze Ludes wiedzac o jego aktywnosci forumowej nie wyslal mu pierwszego z brzegu egzemplarza.

 

Setnie sie przy tym ubawilem, bo jeszcze kilka miesiecy wczesniej tlumaczyl mi, ze nigdy nie spotkal sie z dobrze wykonana, chinska lornetka.
 

Uwielbiam takie przypadki, pokazuja jedynie, w jakich kokonach wyobrazenia o otaczajacej nas rzeczywistosci zyjemy, nie akceptujac tego co na zewnatrz, gdzie kazdy pijak to zlodziej, chiniol partacz, a turas to oszust. Zdarzenie z rzeczywistoscia jest tak zabawne i dydaktyczne zarazem.

 

PS. Zaproszenie na kampinoski star session aktualne.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no...APM to super lornetki, zdażają im sie wpadki ale zawolują światem zmiatając takiego : Swarka, Leice czy Zeiss bo to tylko 5% różnicy ...

APM 12x56 ED vs Fujinon 10x50 FMTR-SX - Lornetka - Pochmurne noce (cloudynights.com)

 

Panowie wszystko piknie ale naprawdę zboczyliśmy ostro z tematu wiodącego ,wiec nich admin rozrzuci cześć w mało zamieszkałe obszary kosmosu bo robi sie tasiemiec :)))

 

 

 

 

xsw.png

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Paweł Sz. napisał(a):

Czasami lepiej żyć w nieświadomości, potem człowiek wchodzi na forum i czyta, że sprzęt którym obserwuje z zadowoleniem od lat to chińczyk dla plebsu :D 

@Lazarus21, weź już też wyrzuć te swoje APMki, szkoda oczu ;) 

 

ps. chociaż jak byliśmy na zlocie to jakoś dawały radę i nikt nie narzekał, co więcej po tym zlocie APMów w naszej grupie przybyło i to sporo.. ;) 

 

zlot.thumb.jpg.16932b10c5bb8736685065cc99be1c71.jpg

 tu tez nikt nie narzekał :)

xxw.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2024 o 08:37, YOKER napisał(a):

To jest tak jak z samochodami : każdym dojedziesz ale kierowca z Maybacha nie wsiądzie do Pandy z wiadomych powodów  a ten z Pandy nie wsiądzie do Maybacha bo nie bedzie umiał nawet nim ruszyć. :)

 

Dokładnie , tylko że 40 letni Maybach jest wolniejszy od dzisiejszego Golfa , mniej wygodny od dzisiejszej Renówki , bardziej awaryjny od dzisiejszej Toyoty i mniej bezpieczny od dzisiejszego Volvo.

 

Sprzęt się starzeje a technika idzie do przodu . Niestety nie można tego powiedzieć o mentalności co po niektórych entuzjastów. Ale może to i dobrze bo mamy zabytki , folklor i skanseny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.