Skocz do zawartości

Jak zrobić: EQ3-2 + guiding?


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę szukałem w necie, ale nie znalazłem nic konkretnego na ten temat.

Mam na myśli sterowanie napędu na jedną lub obie osie montażu EQ3-2 przez sterownik zależny od któregoś z komputerowych programów guidujących.

Czy juz ktoś tego próbował?

Proszę o uwagi i sugestie, a także o linki do stron, gdzie ten temat być może ktoś już rozwinął.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się (koledzy potwierdzą lub zaprzeczą), że najtańszy nadający się do guidingu montaż to HEQ5. To dlatego nic nie możesz znaleźć na temat guidowania EQ3-2

 

Edit:
Na giełdzie widziałem niedawno Vixena GP2. Coś tam trzeba do niego dokupić, ale wtedy guiding jest możliwy.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piorek,

nie do końca. Są opcje modyfikacji EQ3-2 z napędem na dwie osie by można było go guidować.

Chodzi o przelutowanie/dolutowanie kabelków w pilocie.

 

Gdzieś kiedyś widziałem taki tutorial jak to zrobić - jak znajdę to podrzucę.

 

Kiedyś, jak zaczynałem przygodę z astrofoto znałem człowieka, który guidował EQ3-2 z N150/750 i całkiem coś mu wychodziło.

 

Oczywiście sama elektronika to nie wszystko - taki montaż musi być w idealnym stanie (nasmarowany, wyregulowany, wycałowany i wychuchany) :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca. Są opcje modyfikacji EQ3-2 z napędem na dwie osie by można było go guidować.

Chodzi o przelutowanie/dolutowanie kabelków w pilocie.

http://www.store.shoestringastronomy.com/eq_mod.pdf

http://thx8411.over-blog.com/pages/Add_an_ST4_port_on_the_EQ4EQ5_motor_drives-3258969.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się (koledzy potwierdzą lub zaprzeczą), że najtańszy nadający się do guidingu montaż to HEQ5. To dlatego nic nie możesz znaleźć na temat guidowania EQ3-2

 

Edit:

Na giełdzie widziałem niedawno Vixena GP2. Coś tam trzeba do niego dokupić, ale wtedy guiding jest możliwy.

Jak ktoś jest dobry w lutowaniu to I nawet eq1 z powodzeniem da się przerobić na guiding. A na temat przeróbek eq 3-2 to wiele ludzi z powodzeniem przeprowadzilo wyżej wspomnianą modyfikacje.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guide w osi RA to żaden problem bo wystarczy odrobinę przyspieszać i spowalniać prowadzenie czyli ewentualne luzy na osi są bez znaczenia

w tym celu wystarczy prościutka elektronika zbudowana z kilku elementów (od biedy nawet bez dodatkowych elementów)

 

gorzej z osią DEC bo tam są spore luzy więc zmiana kierunku powinna je uwzględnić (skompensować). Na szczęście dobre ustawienie na biegun powinno załatwić sprawę ... w większości przypadków ;)

najpierw powiedz jaką optykę chcesz powiesić na tym montażu czyli po co ten guiding?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś niedziela, więc pospałem trochę dłużej niż zwykle... Z radością widzę, że odpowiedzi na moje zapytanie posypało się więcej niż spodziewałem się!

Posiadam:

EQ3-2 z napędem na jedną oś + solidne stalowe nogi.

Refraktor SW ED80 (narazie bez flattenera - zbieram fundusze)

Sony A350

Stawiam pierwsze kroki w astrofotografii.

Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości sprzętu jakim dysponuję, ale od czegoś trzeba zacząć.

Dziękuję Kolegom za wszystkie informacje, które jak mi się wydaje spowodują, że i u mnie taki guiding będzie możliwy.

Lutownicy się nie boję, więc z elektroniką sobie poradzę (to moje drugie hobby), lecz mam pytanie dodatkowe:

po przeróbce pilota, a właściwie nie przeróbce, tylko dodania kabla który umożliwia sterowanie z zewnątrz, co jest jeszcze potrzebne?

Jakiś interfejs? Czy podłącza się to bezpośrednio do komputera? U mnie tylko USB.

Jaki polecacie do tego soft i kamerę (czy web camera w stylu Philips SPC880NC + szukacz wystarczą?)

Sorry, za liczne dodatkowe pytania, ale im więcej czytam na te tematy na Forach, tym więcej nasuwa się wątpliwości...

 

Serdecznie Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu dorobiłem taki kabelek do EQ5 i go guidowałem z powodzeniem. Jeśli chodzi o podłączenie tego kabla, to są 2 możliwości. Jeśli będziesz używać do guidowania dedykowanej kamerki (a wygląda na to, że nie), to taka kamerka ma odpowiednie złącze, gdzie się wpina taki kabel (złącze ST4). Jeśli będziesz miał webcama, to musisz mieć urządzenie zwane relayboxem, który podłączasz do komputera np przez USB, a z drugiej strony masz gniazdo ST4 do montażu.

Relayboxa można kupić w sklepie, ale za astronomiczne pieniądze (200-300 zł), albo zrobić samemu. Na sąsiednim forum jedna osoba poprosiła mnie o zrobienie tego urządzonka, więc jak jesteś chętny, to mogę również o Tobie pomyśleć. Jedynie byś musiał poczekać z jakiś miesiąc, bo nie mam za bardzo teraz czasu na takie rzeczy. A jeśli czujesz się na siłach, to możesz sam spróbować zrobić takie coś. Myślę, że najlepsze wyjście to wykorzystanie układu ft245 i na nim oprę swój relaybox.

guide w osi RA to żaden problem bo wystarczy odrobinę przyspieszać i spowalniać prowadzenie czyli ewentualne luzy na osi są bez znaczenia

w tym celu wystarczy prościutka elektronika zbudowana z kilku elementów (od biedy nawet bez dodatkowych elementów)

W tych małych montażach (EQ3-2, EQ5) pilot niestety umożliwia minimalną prędkość tylko 2x, przez co i tak w osi RA montaż musi pokonywać luzy. Tak właśnie działał mi ten EQ5, przez co efekty były gorsze, niż by były przy prędkości np 0,5x. Może myślisz o jakimś przerobieniu pilota, żeby uzyskać mniejszą prędkość? To by chyba wymagało zastosowania nowego sterownika silnika krokowego, a więc całkowitą zmianę elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie www.ShoestringAstronomy.com znalazłem mnóstwo informacji na temat guidingu.

Tam również, pod adresem:

http://www.store.shoestringastronomy.com/downloads/HCModGuidance.pdf

znalazłem schemat relayboxa, który zrobię sam, bo to bardzo proste.

Co do prędkości dawanych przez pilot, to jeszcze nie zastanawiałem się nad poważniejszą przeróbką..

Narazie nie chciałbym wdawać się w zbyt rozbudowane konstrukcje.

Zastanawiam się jeszcze, czy szukacz z kamerką internetową będzie wystarczającym detektorem prowadzącym?

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych małych montażach (EQ3-2, EQ5) pilot niestety umożliwia minimalną prędkość tylko 2x, przez co i tak w osi RA montaż musi pokonywać luzy. Tak właśnie działał mi ten EQ5, przez co efekty były gorsze, niż by były przy prędkości np 0,5x. Może myślisz o jakimś przerobieniu pilota, żeby uzyskać mniejszą prędkość? To by chyba wymagało zastosowania nowego sterownika silnika krokowego, a więc całkowitą zmianę elektroniki.

 

nie ma takiej potrzeby by pokonywać luzy, które w EQ3-2 wynoszą w osi RA około 100" łuku

sfera niebieska i tym samym montaż obracają się w ciągu sekundy o kąt 15". Aby gwiazdy nie były rozciągnięte korekty nie powinny być większe niż kilka sekund łuku czyli przy prędkości 2x powinny trwać około 100ms. Nie ma mowy o jakimkolwiek kompensowaniu luzu, a jedynie o spowolnieniu lub przyspieszeniu napędu, a dokładniej o dodaniu lub odjęciu 1-2 kroków silnika (jednorazowo). Nie należy tylko przesadzać z ogniskową teleskopu bo dokładności prowadzenia na poziomie 2" nie da się uzyskać

 

nie trzeba przerabiać pilota poza dodaniem transoptorów równolegle do przycisków napędu (można nawet bez nich) i prostego relayboxa na dowolnym układzie konwertera USB/LPT, który przy okazji załatwi sprawę sterowania długimi czasami w SPC880/900. Potem wystarczy w Guidemasterze lub PHD przyporządkować odpowiednie piny portu LPT do wykonywanych funkcji i gotowe. Jeśli tylko optyka guidera będzie wystarczająco jasna to powinien działać od pierwszego strzału

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że silnik na prędkości 2x w jedną stronę przyśpiesza trzykrotnie ( w kierunku zgodnym z ruchem nieba, czyli mamy 1x+2x), a w drugą zmienia kierunek i kręci się z prędkością 1x do tyłu (1x-2x). W zasadzie, to te luzy nie są tu wielkim problemem, ale reakcja osi nie jest natychmiastowa, bo gdy silnik ma korektę do tyłu, to przekręca się z prędkością 1x do tyłu, a więc w czasie korekty niebo obraca się o pół wyliczonego dystansu korekty (z prędkością 1x), a z uwagi, że silnik cofnął się z prędkością 1x, zakładając, ze nie pokonał luzu, to teraz musi ten odcinek przejechać z powrotem, aby dopiero zacząć prowadzić, co zajmuje mu drugie tyle czasu. Tak więc pełną korektę do tyłu montaż wykonuje dopiero po dwukrotności czasu korekty. Korekty są z reguły małe, więc można powiedzieć, że na następnej ekspozycji jest już dobra pozycja, więc problemu jakby nie ma.

Mam nadzieję, ze jest to zrozumiałe, a jeśli nie to sprowadza się do tego, że w zasadzie te luzy nie powodują większych problemów. W poprzednim poście się słabo nad tym zastanowiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba przerabiać pilota poza dodaniem transoptorów równolegle do przycisków napędu (można nawet bez nich) i prostego relayboxa na dowolnym układzie konwertera USB/LPT, który przy okazji załatwi sprawę sterowania długimi czasami w SPC880/900. Potem wystarczy w Guidemasterze lub PHD przyporządkować odpowiednie piny portu LPT do wykonywanych funkcji i gotowe. Jeśli tylko optyka guidera będzie wystarczająco jasna to powinien działać od pierwszego strzału

Czy moge prosić o rozwinięcie tego wątka i o więcej szczegółów. Może jakieś przykłady konkretnych rozwiązań?

 

"prostego relayboxa na dowolnym układzie konwertera USB/LPT, który przy okazji załatwi sprawę sterowania długimi czasami w SPC880/900" - tego wogóle nie rozumiem,

szczególnie drugiej części zdania. Jak relaybox współpracuje z kamera?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na porcie LPT masz 8 osobnych linii (D0-D7), z których 4 służą do guide (RA+, RA-, DEC+, DEC-), a jedna, dwie lub trzy do sterowania przerobioną na długie czasy kamerką (włączenie LX, migawka i ewentualnie Amp-off). Dodatkowo niewykorzystaną linią można wyzwalać migawkę lustrzanki. PHD i podobne programy potrafią to robić. Musisz tylko w nim zdefiniować co jest podłączone do której linii portu LPT. W ten sposób jedną przejściówką USB/LPT i jednym programem rozwiążesz sterowanie wszystkim na montażu

 

zamiast przekaźników lepiej zastosować transoptory. Pobierają znacznie mniej prądu, mają większą prędkość i nie ma drgań styków

jaką linię wykorzystasz do jakiego celu zależy tylko od Twojej fantazji (nie pamiętam czy PHD nie ma jakichś ograniczeń w tym względzie) ale najprościej skorzystać z domyślnych ustawień

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Cześć. Odkopałem temat, bo zainteresowała mnie sprawa guidingu do EQ 3-2. Jeśli mam rozumieć, to starczy zwyczajny napęd w dwóch osiach i ten kabel co trzeba dolutować do pilota. Teraz moje pytanie - gdzie kupić ten kabel? Jak podłączyć guiding do montażu? Coś takiego jak na obrazku, czy inaczej to połączyć?

guider.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz płaski przewód 6cio żyłowy i wtyczkę RJ11. Do kupienia w sklepach elektronicznych.

 

Przerobiony pilot podłączasz do kamery do gniazda ST4. A kamę normalnie do laptopa i guidujesz via ST4. Jeśli kamera nie ma portu ST4 potrzebujesz jeszcze Realyboxa.

Laptop szczytuje klatki z kamery przez USB, program do guidingu oblicza korektę i wysyła informacje zwrotną o potrzebnej korekcie do kamery, a ta wysyła dalej impulsy korekcyjne do pilota po kablu ST4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz płaski przewód 6cio żyłowy i wtyczkę RJ11. Do kupienia w sklepach elektronicznych.

 

Przerobiony pilot podłączasz do kamery do gniazda ST4. A kamę normalnie do laptopa i guidujesz via ST4. Jeśli kamera nie ma portu ST4 potrzebujesz jeszcze Realyboxa.

Laptop szczytuje klatki z kamery przez USB, program do guidingu oblicza korektę i wysyła informacje zwrotną o potrzebnej korekcie do kamery, a ta wysyła dalej impulsy korekcyjne do pilota po kablu ST4.

czyli główna kamerka do lapka, a z pilota do guidującej z ST4 i z guidującej do lapka przez USB?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odkopuję temat :)

 

Guiding mi niepotrzebny, bo mam za krótką rurę ;) (135mm) i za krótkie klatki (prześwietlone klatki po 60s na iso400)

Ale chciałbym robić dithering co jakiś czas, żeby pozbyć się fnp a jednocześnie żeby robił mi to komputer a nie stać jak ten ciołek przy montażu całą noc z pilotem w ręku.

 

Wystarczy mi żeby sygnał dał się wyprowadzić z komputera do pilota. Jak trzeba to sam napiszę jakiś soft w pythonie. Tylko nie wiem, co ma być pomiędzy USB w laptopie a pilotem do napędu  EQ3-2 ;) Ktoś by mi wytłumaczył jak krowie na rowie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię dithering ręcznie co 3 klatki (120 s każda). Ustawiam sobie stoper w komórce na 5 min 30 sek, jak piszczy to podchodzę do sprzętu, pauzuję ekspozycję w APT, czekam aż się skończy, przestawiam PHD na Looping, robię dithering pilotem, włączam guiding, włączam kolejną ekspozycję w APT, ustawiam stoper na 5:30 i mam wolne ;) (na 5 minut i 30 sekund). I działa to wyśmienicie, a przy okazji na bieżąco kontroluję, czy EQ3-2 nie zaczyna jakichś cudów wyczyniać :) 

 

Próbowałem robić dithering automatycznie, ale w osi deklinacji jest taki luz (nawet po regulacji montażu), że nie ma to sensu - zanim zatrybią zębatki przy zmianie kierunku mija wieczność. Dlatego gdy robię dithering w osi deklinacji przełączam pilota na chwilę na szybkość 16x. Tylko trzeba pamiętać, żeby z powrotem przełączyć na 0,5x (lub 1x), bo inaczej dopiero się szaleństwo zaczyna ;)

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Wystarczy mi żeby sygnał dał się wyprowadzić z komputera do pilota. Jak trzeba to sam napiszę jakiś soft w pythonie. Tylko nie wiem, co ma być pomiędzy USB w laptopie a pilotem do napędu  EQ3-2 ;) Ktoś by mi wytłumaczył jak krowie na rowie? ;)

W sąsiednim wątku ktoś polinkował sensowny projekt: https://github.com/kevinferrare/arduino-st4

Do pilota dolutowujesz kabel pod przyciski: http://www.store.shoestringastronomy.com/eq_mod.pdf i masz gotowe.

54 minuty temu, Piotr K. napisał:

Dlatego gdy robię dithering w osi deklinacji przełączam pilota na chwilę na szybkość 16x. Tylko trzeba pamiętać, żeby z powrotem przełączyć na 0,5x (lub 1x), bo inaczej dopiero się szaleństwo zaczyna ;)

Hmm, ale po co musisz przełączać z powrotem? W tych prostych pilotach dwuosiowych prędkość trackingu nie zależy od wybranej wajchą prędkości do ruszania przyciskami. Chyba że mowa o innym pilocie?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Hmm, ale po co musisz przełączać z powrotem? W tych prostych pilotach dwuosiowych prędkość trackingu nie zależy od wybranej wajchą prędkości do ruszania przyciskami. Chyba że mowa o innym pilocie?

Mowa o czerwonym pilocie dwuosiowym do EQ3-2, z portem ST-4. Tylko że nie mówimy o prędkości trackingu (czyli prędkości obrotu za sferą niebieską), tylko o prędkości guidingu. Ustawienia wajchy na tracking nie wpływają, natomiast na guiding jak najbardziej. Gdy się zapomni przestawić z 16x na 0,5/1x montaż zaczyna szaleć, bo impulsy z PHD idą na prędkość 0,5/1x , a silniki reagują z prędkością 16x :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Ja to proszę pana mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano... :hysterical:

Kwestia gustu :) Szczerze powiedziawszy, nie rozumiem niechęci do ręcznego ditheringu. Co to za problem? Po to w końcu jadę w teren - żeby poobcować z naturą i ze sprzętem. W zwykłej fotografii przyrodniczej jest jakiś element interakcji - trzeba znać zachowania fotografowanych obiektów, umieć znaleźć te obiekty w terenie, jest dreszczyk emocji i satysfakcja, gdy się je znajdzie i uwieczni na zdjęciu czy filmie.

 

A w astrofotografii interakcja jest zerowa. Przyjeżdżasz na miejscówkę, rozstawiasz się, odpalasz sprzęt i tyle (zakładając, że wszystko działa ;) ). Równie dobrze można by super zaawansowanym sprzętem fotografować w kółko ten sam plakat na odległym billboardzie - tyle samo interakcji w tym jest.

 

Więc robiąc ręczny dithering trochę to sobie rekompensuję, przy okazji kontrolując sprzęt. Nie wyobrażam sobie robienia wszystkiego na automacie, bo to by mi zabiło przyjemność :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr K. napisał:

Szczerze powiedziawszy, nie rozumiem niechęci do ręcznego ditheringu

Szanuje i rozumiem ;)

Ale ja robię z balkonu. Normalnie potem wstaję o 6 rano,  pracuję, zajmuje się dzieciakami i jeszcze chcę trochę spędzić czasu z Żoną. Lubię się wyspać ;) Odpalić i zapomnieć :)

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Automatyzacja pozwala na łączenie nocnego hobby z normalnym funkcjonowaniem w dzień. Nie wyobrażam sobie wychodzenia co 5 minut do ogródka żeby wykonać dithering, ale kwestia gustu :)

Ja odpalam sesję i oglądam z żoną film, dzięki czemu jest akceptacja mojego potem nocnego zwijania sprzętu :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr K. napisał:

Gdy się zapomni przestawić z 16x na 0,5/1x montaż zaczyna szaleć, bo impulsy z PHD idą na prędkość 0,5/1x , a silniki reagują z prędkością 16x :)

A to tak, jak guidujesz to oczywiście tak to działa :) 

4 godziny temu, Piotr K. napisał:

Przyjeżdżasz na miejscówkę, rozstawiasz się, odpalasz sprzęt i tyle

No i potem idziesz do kolegów wizualowców i oglądasz na sępa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.