Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

To fakt. Jest to naprawdę bardzo dobry achr. Kiedyś miałem ED 100/900 Orion. I obserwując "wizualnie" nie ma tak dużej różnicy w jakości obrazu, jak by mogło się wydawać. Aberracja jest na bardzo niskim poziomie, na Saturnie prawie jej nie dostrzegłem. Nie mam pojęcia jak by to wyszło na zdjęciach w kolorze. Jednak jak Ktoś nie ma kasy na ED a chce mieć coś z długą ogniskową, ten achr jest idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed pojechaniem na nockę do pracy, zachciało mi się jeszcze poavikować. Dylematu co wybrać nie miałem - wybór był oczywisty ;). Gdy avikowałem było jeszcze bardzo jasno.

 

TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, Barlow 2x na kr. nosku,

FireCapture 2.3beta, RegiStax 5.1, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

 

 

Moon_20130619_204257.jpg

Moon_20130619_204553.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czwartek 20 czerwca zebrałem materiał - 11 filmów (szkoda, że faza Księżyca była już mało korzystna).

Po zestakowaniu w Registax 6 ułożyłem ręcznie mozaikę z 10 zdjęć (każde po 500 najlepszych klatek) w Gimpie.

Jest to moja pierwsza mozaika i muszę przyznać, że choć czasochłonne, jest to dość ciekawe doświadczenie:)

(Teleskop WO 70/430, Canon A1200).

Ksiezyc_20_06_2013_10x500kl.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Oj, ustrzeliłbym chętnie Księżyc nową zabawką, ale niestety czekam na adapter, więc póki co to się bawię.

 

Co prawda nie z dzisiaj, a z wczoraj, no i trochę bardziej przyziemnie.

 

9316203450_403bbfb7a1_z.jpg

Moonset on 2013-07-17 by AstroTripper2000, on Flickr

 

A na dokładkę timelapse z poniedziałkowego zachodu Księżyca (klik w miniaturkę poniżej przeniesie na Flickera).

 

zachod_ksiezyca.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Księżyc, było jeszcze bardzo jasno. Większe zbliżenie bez reduktora to mozaika z 3 fotek z reduktora z dwóch. Ze Słońcem reduktor GSO kiepsko sobie radzi, za to z Księżycem całkiem dobrze :).

 

TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, FireCapture 2.3beta,

GSO Red Filter, GSO Focal Reducer 0,5x, RegiStax 5.1, Corel PaintShop Pro X5, Microsoft ICE, Paint.

 

 

 

 

 

 

Moon_20130718_195211.jpg

Moon_20130718_200318.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ustrzeliłbym chętnie Księżyc nową zabawką, ale niestety czekam na adapter, więc póki co to się bawię.

 

Co prawda nie z dzisiaj, a z wczoraj, no i trochę bardziej przyziemnie.

 

9316203450_403bbfb7a1_z.jpg

Moonset on 2013-07-17 by AstroTripper2000, on Flickr

 

A na dokładkę timelapse z poniedziałkowego zachodu Księżyca (klik w miniaturkę poniżej przeniesie na Flickera).

 

attachicon.gifzachod_ksiezyca.jpg

 

Piękny TL Księżyca :D

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To mój pierwszy i zarazem powitalny post na Forum Astropolis. Cząstka mojego fotograficznego albumu i obszaru niegasnącej fascynacji Księżycem. Refraktor ED80 wypełnia jak do tej pory moje minimum sprzętowe, pozwalające mi na fotografowanie i późniejszą analizę detali księżycowej powierzchni.

 

Księżyc 18.sierpnia - 2 dni i 7 godzin przed sierpniową pełnią.

ED80 ekw.F1080 na EQ3-2, Lumix G3, UV/IR-cut, Registax, stack 80 klatek.

Księżyc 18.08.2013r_ED80F1080_2d7h do pełni.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Księżyc. Jest tak jasny, że do ustawienia teleskopu wystarczył szukacz do Słońca. Pierwsza fotka pełnej tarczy zmniejszona o 50%, pozostałe duże.

 

TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Red Filter 1,25",

FireCapture 2.3beta, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

 

 

 

Moon_20130824_013004 50%.jpg

Moon_20130824_013004 100%.jpg

Moon_20130824_013835.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To piękne zdjęcia.

Terminator w tej fazie lunacji przebiega między innymi przez zachodnie tereny Mare Crisium, ciekawie rysując prawie zetknięte ze sobą przylądki: Lavinium i Olivium (dawniej sądzono, że tworzą naturalny łuk skalny).

Warto też zwrócić uwagę na południowo wschodnie okolice Mare Nectaris (najstarszego z mórz księżycowych) gdzie daje sie zobaczyć, kilka promieniście usytuowanych w stosunku do tego morza, dolin: (licząc od północy) Vallis Snellius, Vallis Rheita (między tymi dwiema są dwie inne, bezimienne), oraz najszersza z dolin - Vallis Piccolomini-Watt. Wszystkie one mają wspólną genezę - powiązane są z impaktem sprzed prawie czterech miliardów lat tworzacym Morze Nektaru. Podobny mechanizm wyrzutowy, choć w mniejszej skali, przyczynił się do powstania "wiązki reflektorowej" biegnącej na zachód od bliźniaczej pary kraterów Messier A i B na Mare Fecunditatis. I już jako ciekawostkę można potraktować widok rozciągniętego krateru Rheita E bedącego miniaturką Schillera z przeciwległej półkuli.

I jeszcze długo można by studiować powierzchnię Srebrnego Globu. Jestem pod wrażeniem doskonałej jakości zdjęcia (stacka) i nie mogłem nie odnieść się do kilku szczegółów widocznych na nim. Każda faza lunacji ma kilka wyznaczników - elementów topograficznych, które są tylko dla niej charakterystyczne. Tworzą one - czy są wręcz jej zalążkiem - siatkę fascynacji każdego lunarysty i mogą stanowić punkty odniesienia dla poszerzania wiedzy z zakresu topografii księżycowej. A doskonałe zdjęcie jest do tego zachętą. Gratulacje dla autora.

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.