Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki :) Planuję zrobić komplet mozaik z każdego dnia cyklu, choć to może dość karkołomne wyzwanie :) 6" to taka apertura że mam presji na polowanie na idealny seeing - wystarczy w miarę dobry i można avikować. A różne obiekty pod różnym oświetlenie odsłaniają różne oblicza - nie tylko przy terminatorze są ciekawe rzeczy. Np krater Dionysius:

dionysius.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ten wątek nie mogę wyjść z podziwu. Masa fantastycznych zdjęć. W porównaniu z nimi moje próby uchwycenia Księżyca wyglądają bardzo mizernie. Wczoraj pogoda nie zachwycała, ale na partyzanta udało mi się zrobić to:

 

8679577703_467bef0220_z.jpg

The Moon - 2013-04-24 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Ustrzelone pod wieczór z mojego pokoju, przez otwarte okno :) Sky-Watcher 150/750 + Sony A200 w ognisku głównym. I to jest jak dotąd najlepsze zdjęcie Księżyca, jakie udało mi się zrobić.

 

Generalnie nie udało mi się ani razu złapać ostrego Księżyca. Wiem, że nie ma co się spodziewać rezultatów podobnych do tych z dedykowanych kamer, ale nawet w tym wątku widziałem zdecydowanie lepsze fotki zrobione na podobnym sprzęcie. Nie wiem, czy to wina słabych warunków, sprzętu, czy po prostu taka ze mnie lama, że nie potrafię tego dobrze zrobić. Czy przy takim małym powiększeniu warunki atmosferyczne mogą aż tak bardzo wpłynąć na ostrość fotki? Czy przy projekcji okularowej łatwiej jest uzyskać ostre zdjęcie? Pytam, bo do mojego Hyperiona można dokupić adapter i w prosty sposób zamocować lustrzankę na okularze i się zastanawiałem, czy to by mogło być jakieś rozwiązanie.

 

Przy odrobinie szczęścia dzisiaj będą lepsze warunki, to się pobawię w plenerze.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Planuję zrobić komplet mozaik z każdego dnia cyklu, choć to może dość karkołomne wyzwanie :) 6" to taka apertura że mam presji na polowanie na idealny seeing - wystarczy w miarę dobry i można avikować. A różne obiekty pod różnym oświetlenie odsłaniają różne oblicza - nie tylko przy terminatorze są ciekawe rzeczy. Np krater Dionysius:

attachicon.gifdionysius.jpg

 

Masz fajny projekt! Księzyc cały czas jest ciekawym obiektem badań. Podziwiam dokonania Lemarca - jako jeden z nielicznych na świecie (!) stworzył prawdziwy, szczegółowy, fotograficzny atlas Księżyca.

 

P.S. - to było kiedyś także moje marzenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej sesji mogę sobie chyba sam odpowiedzieć na swoje wątpliwości. Zrobiłem sobie maskę Bahtinova, spędziłem prawie 15 minut na ustawieniu ostrości (śruba blokująca wyciąg jest naprawdę wredna), ale się opłaciło. Kolejna sprawa, to czas naświetlania. Zauważyłem, że dopiero jak zszedłem w okolice 1/1000 s to nie miałem odrzutów i jakość poszczególnych fotek była bardzo zbliżona. W okolicach 1/500 s już było przyzwoicie. Ale fotki zrobione z 1/100 czy 1/200 są wyraźnie mniej ostre i dużo większy rozrzut jakościowy. Kolejna sprawa, to tryb seryjny. Niestety na moim EQ3-2 podnoszenie/opuszczanie lustra powoduje wystarczające wibracje aby zepsuć fotki przy 1/100 czy 1/200 s. Chyba już też jako tako opanowałem Registaxa. Wyostrzanie waveletami potrafi dać naprawdę dobre efekty.

 

Nie wiem też, jaki wpływ na jakość fotek może mieć stan luster. W moim przypadku oba były bardzo zaniedbane (sprzęt kupiłem używany, i nie oszczędzałem go tej zimy, dostał trochę w kość). Dziś je wyczyściłem, także przy następnej okazji się przekonam, czy to robi jakąś różnicę.

 

Poniżej moja najbardziej udana fotka. Już z takiego rezultatu jestem całkiem zadowolony.

8686139407_b63f3c6066_z.jpg

Partial lunar eclipse - 2013-04-25 22:25 CET by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość to podstawa. Ja ustawiam w trybie live view obserwując obraz na laptopie. Bez tego wcześniej zawsze miałem kłopoty z trafieniem z ostrością w punkt.

Obejrzałem Twoje zdjęcie w PS i zauważyłem, że histogram urywa się w 2/3 skali - stąd słaby kontrast - mógłbyś podciągnąć wydobywając więcej szczegółów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem Twoje zdjęcie w PS i zauważyłem, że histogram urywa się w 2/3 skali - stąd słaby kontrast - mógłbyś podciągnąć wydobywając więcej szczegółów.

Wielkie dzięki za dobrą radę. Rzeczywiście nie zwróciłem na to uwagi. Poniżej wersja z rozciągniętym histogramem i po delikatnych korektach krzywymi. Zdecydowanie lepszy kontrast.

 

8689176289_88356ecf98_z.jpg

Partial lunar eclipse - 2013-04-25 22:25 CET ver. 2 by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź Riki przestań!

Myślałem, żeby kupić sobie jakiś (lepszy) teleskop.

Ale jak takie foty tu wpadają to ...

 

Na cholerę mi teleskop? :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rik, napisz coś więcej. Świetna jakość wyszła. Gratulacje.

Na jakim montażu ? Ile czasu zajęło Ci zrobienie takiej mozaiki - jedna nocka ?

Czym się planuje taką mozaikę, jak trafić z kolejnymi kadrami, jest jakiś program ?

Ten filtr szerokopasmowy w wizualu też pomoże ?!

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rik, napisz coś więcej. Świetna jakość wyszła. Gratulacje.

Na jakim montażu ? Ile czasu zajęło Ci zrobienie takiej mozaiki - jedna nocka ?

Czym się planuje taką mozaikę, jak trafić z kolejnymi kadrami, jest jakiś program ?

Ten filtr szerokopasmowy w wizualu też pomoże ?!

EQ6, zajęło ponad godzinę chyba - 51 avików. Mozaikę składałem w MS ICE a do podglądu używałem podglądowych klatek z każdego klipu (FireCapture ma opcję zapisania pierwszej klatki klipu jako JPG) do generowania mozaiki na żywo - by widzieć gdzie jeszcze brakuje.

 

Czerwone wizualne filtry pomogą, choć czerwony kolor może nie być najprzyjemniejszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ile na taki jeden avik idzie klatek ?

Ciekaw jestem czy można jeszcze większym detalem, czy już trzeba iść w 16" ?

Zbieram jakiś tysiąc. Mało interesujące miejsca z dala od terminatora 600-800 (takie płaskie, z których i tak nic nie wyjdzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ja dorzucę jeszcze swoją wczorajszą próbę. 51 klatek zestackowanych w Registaxie. SkyWatcher 150/750 + Sony Alpha A200. Jeszcze nie do końca jestem pewien, co robić z kolorem. Tym razem nie pozbyłem się koloru całkowicie, tylko zmniejszyłem saturację.

 

8750723609_bf513cf7a8_z.jpg

The Moon - 2013-05-17 22:20 CET by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.