Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

 

mam też Jupitera ale nie mam przejściówki do podłączenia go do aparatu.

Jaką masz przejściówkę ? z soczewką czy bez ? ostrzy Tobie na nieskończoność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam też Jupitera ale nie mam przejściówki do podłączenia go do aparatu.

Jaką masz przejściówkę ? z soczewką czy bez ? ostrzy Tobie na nieskończoność ?

Mam zwykłą przejściówkę M42/EOS obiektyw kupiłem jak dobrze pamiętam od Adamo a ostrość ustawiałem na Syriuszu i miałem maksymalnie ustawione na nieskończoność w wizjerku Canona widziałem punkt ;)

Jak będzie pogoda to sprawdzę jeszcze raz i dam znać.

Przejściówka http://www.astrokrak.pl/121-redukcja-m42x1-canon-eos-.html

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogody nie ma, postanowiłem więc sprawdzić co można wyciągnąć z materiału który uzbierałem 23.03.

 

Składanka w DSS 6x2.5s wcześniej wywołanych do tiff klatek. Korekcja kolorów, kadrowanie i poziomy w PS.

 

panstarrs2ofor.jpg

 

i dla porównania pojedyncza klatka.

 

IMG_1689.jpg

 

Warto składać :)

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogody nie ma, postanowiłem więc sprawdzić co można wyciągnąć z materiału który uzbierałem 23.03.

 

Składanka w DSS 6x2.5s wcześniej wywołanych do tiff klatek. Korekcja kolorów, kadrowanie i poziomy w PS.

 

attachicon.gifpanstarrs2ofor.jpg

 

i dla porównania pojedyncza klatka.

 

attachicon.gifIMG_1689.jpg

 

Warto składać :)

 

Czy mógłbyś napisać (lub ktokolwiek komu udało się) jak składałeś w DSS ?

Mi wyskakuje komunikat, że tylko jedno zdjęcie będzie złożone czy kontynuować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś napisać (lub ktokolwiek komu udało się) jak składałeś w DSS ?

Mi wyskakuje komunikat, że tylko jedno zdjęcie będzie złożone czy kontynuować?

 

Składałem wywołane wcześniej tify (odszumione, podniesiony kontrast) kiedy próbowałem to samo robić na rawach otrzymywałem w wyniku identyczny komunikat,

Podczas składania tych 6 klatek też chyba nie wszystko poszło dobrze bo program jako gwiazdy odniesienia pozaznaczał szum w wyniku czego miałem ich kilka tysięcy, przez co całość składała się kilkanaście minut,wyszło dobrze a że nie miałem czasu to nie wnikałem bardziej w ustawienia.

 

Myślę że tajemnica tkwi w ustawieniach "Register Settings", na zakładce "advanced" jest suwak "star detection threshold" mniejsza wartość zwiększa czułość i daje więcej gwiazd, większa zmniejsza czułość i zaznacza tylko kilka gwiazd. W momencie kiedy program zaznaczy tylko kilka gwiazd, pojawia się właśnie taki komunikat jak tobie.

 

[edit]

Spróbowałem przed chwilą jeszcze raz złożyć 5 klatek, puszczając program na ustawieniach domyślnych trwało to bardzo długo, więc zwiększyłem wartość "star detection threshold" na 100% otrzymałem komunikat że tylko jedna klatka będzie złożona. Zmniejszając wartość doszedłem do zadowalającej liczby wykrytych gwiazd, chociaż i tak wydaje mi się za dużo (kilkaset) to jednak działa i zdjęcia składane są prawidłowo.

 

 

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tajemnica tkwi w ustawieniach "Register Settings", na zakładce "advanced" jest suwak "star detection threshold" mniejsza wartość zwiększa czułość i daje więcej gwiazd, większa zmniejsza czułość i zaznacza tylko kilka gwiazd. W momencie kiedy program zaznaczy tylko kilka gwiazd, pojawia się właśnie taki komunikat jak tobie.

 

Nadal źle mi składa mimo iż wynalazł 4 czasem 5 zdjęć z 7

Różne opcje suwaka "star detection threshold"

 

2013-03-27_193609.jpg

 

 

Chyba sobie odpuszczę ten program :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie odpuszczę ten program :(

 

jest jeszcze IRIS

można w nim ustawić align na 1 gwiazdę, a tą gwiazdą może być głowa komety

sam jeszcze tego nie próbowałem bo mam prawie pełny dysk

jak zrobię porządki to sprawdzę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ICM prognozował dziurę w chmurach we wschodniej części woj. małopolskiego i zachodniej części woj. podkarpackiego. Z tego też powodu zaplanowałem podróż do Krosna na święta w taki sposób, aby po drodze zatrzymać się w jakimś ciemnym miejscu i spojrzeć na kometę.

 

Zgodnie z prognozami, niebo było czyste i zatrzymaliśmy się około 19:50 w miejscowości Muchówka. Było to już dość późno i kometa była nisko nad horyzontem. Co prawda zatrzymaliśmy się już kilkanaście minut wcześniej w innym miejscu, ale okazało się, że kometa świeci na tle łuny od Krakowa (odległego już o blisko 40 km w linii prostej).

 

Niebo było niezbyt przejrzyste i komety gołym okiem tym razem nie wypatrzyłem. W lornetce była widoczna bez problemu, a jej jasność oceniłem na 4.0 mag. Widoczny był również warkocz o długości około 0.8 stopnia. Szkoda, że niebo było nieprzejrzyste - Księżyc już nie przeszkadzał, więc liczyłem na to, że będzie widać większą część warkocza.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ważna rzecz. Księżyc na wieczornym niebie już nie przeszkadza.

Kometka powinna wyglądać bardzo efektownie na ciemnym niebie.

 

Być może da się ją jeszcze wypatrzeć gołym okiem ale najładniej zaprezentuje się przez szkiełka optyczne i na foto...

 

U mnie dziś poranek piękny bezchmurny a teraz słońca brak :/

 

ICM podaje że dziśma sypnąć śniegiem i mająbyć mgły a jutro są szanse na rozpogodzenia ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie udało się jeszcze złapać kometę 26 marca. Warunki obserwacyjne znacznie gorsze niż 16-17 marca. Nie byłem w stanie wypatrzyć komety gołym okiem, jednak za pomoca lornetki odnalazłem ją bez większych problemów. Niestety tym razem uzbrojony byłem jedynie w tandetną lornetkę "made in china" oraz kompakt, więc szału nie było. Udało się jednak uwiecznić kometę na kilku fotkach, choć efekty nie powalają.

 

8600145335_715c63b088_c.jpg

C/2011 L4 (PANSTARRS) comet - 2013-03-26 by AstroTripper2000, on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komete odnalazlem dzisiaj bez trudu za pomoca lornetki 10x50 Auriol. swieci niedaleko gwiazdy HIP 2475. po okolo 10-15min. nadeszly chmury i nie udalo mi sie na nia nakierowac teleskopu. swieci coraz slabiej, nie widzialem jej golym okiem. w lornetce obraz jeszcze w miare. warkocz skierowany mniej wiecej na godz.13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołym okiem oceniłem jej jasność na 3.4 mag. [...] Lornetką jasność komety oceniłem na 3.5 mag.

No właśnie, jak dodawałem adnotacje do mojej ostatniej fotki, to naszło mnie takie pytanie, jak można ocenić jasność komety (tudzież innego obiektu)? Oczywiście nie chodzi mi o precyzyjne określenie tej wartości, tylko tak "pi razy drzwi". Na ile można to określić podczas obserwacji, i czy można z większą dozą pewności to ocenić np. na podstawie zdjęcia? Są jakieś "domowe sposoby" na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak dodawałem adnotacje do mojej ostatniej fotki, to naszło mnie takie pytanie, jak można ocenić jasność komety (tudzież innego obiektu)? Oczywiście nie chodzi mi o precyzyjne określenie tej wartości, tylko tak "pi razy drzwi". Na ile można to określić podczas obserwacji, i czy można z większą dozą pewności to ocenić np. na podstawie zdjęcia? Są jakieś "domowe sposoby" na to?

 

Jasność ocenia się porównując oceniany obiekt do innych obiektów (zwykle gwiazd) o znanej jasności. W przypadku komet jest kilka metod, które należy stosować (bo kometa jest obiektem rozciągłym, podczas gdy gwiazdy są praktycznie punktowe).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to może przy tej okazji zapytam Cię Piotrku o coś ...

 

Czy są sytuacje, obiekty na niebie, potrzeby, że warto lub trzeba popatrzeć na jakiś obiekt na niebie nie powiększając go tylko odwrotnie

... stosując pomniejszanie.

 

Albo tak astro-focić - choć tu się nie znam i może to abstrakcja jest ;)

 

Tak mi to przyszło do głowy ... bo wtedy mamy to światło jakby bardziej zbliżone do (niby) gwiazdy czy planety.

Czy warto by było gołym okiem popatrzeć na znaną gwiazdę (albo ....),

a potem przez jakiś sprzęt pomniejszający - na coś innego?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups ... double click ;)

 

EDIT:

myślałem, że ten post zniknie bo wpadł tu przez technologiczną ociężałość mojego kompa chyba.

 

Skoro wisi to dodam coś do mojego pytania.

 

Widziałem tu na forum taką dziwną kamerkę co się ją ma zwykle przy obserwatorium w plenerze.

Wyglądała jak opuszka szklanego palca i filmowała całe niebo.

 

Na kolejnych klatkach tego całego nieba (lub na filmie) można było by chyba pozliczać kreski meteorów?

 

I wydaje mi się, że optyka "zasilajaca" matrycę tej kamery była optyką pomniejszającą?!

 

Czyli byłby to przykład sensownego zastosowania pomniejszeń do obiektu astronomicznego

tu akurat o nazwie ... "całe niebo" :)

 

Ciekawe jak by na tym filmie wyglądała ta kometa co tu omawiamy lub inna jeszcze mocniejsza ?

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje zdolności to i tak dobrze :)

Wrzucam kilka fotek z wcześniejszych dni...

Z mojego aparatu cyfrowego:

DSCF5182.JPG DSCF5203.JPG

 

 

Ja znalazłem ją również podobną metodą jak tutaj: http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=92469 ;)

 

 

Edytowane przez SEBOS
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TabciogarajR3,

 

Zazdroszczę Wam. Ja się ostatnio dowiedziałem, że obserwacje z moich trenów tej komety nie są możliwe, ponieważ jest za dużo (chyba) smogu na zachodzie ;)

 

To na 100% nie jest to. Nigdzie w Polsce nie widziałem takiego miejsca, w którym smog byłby tak wielki, żeby na stałe uniemożliwić zaobserwowanie tak jasnej komety. Zresztą na zdjęciu, które mi wysłałeś kilka dni temu niebo jest naprawdę niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu,

 

Czy są sytuacje, obiekty na niebie, potrzeby, że warto lub trzeba popatrzeć na jakiś obiekt na niebie nie powiększając go tylko odwrotnie

... stosując pomniejszanie.

 

Albo tak astro-focić - choć tu się nie znam i może to abstrakcja jest ;)

 

Tak mi to przyszło do głowy ... bo wtedy mamy to światło jakby bardziej zbliżone do (niby) gwiazdy czy planety.

Czy warto by było gołym okiem popatrzeć na znaną gwiazdę (albo ....),

a potem przez jakiś sprzęt pomniejszający - na coś innego?

 

Nie mam pojęcia, co miałeś na myśli pisząc: "wtedy mamy to światło jakby bardziej zbliżone do (niby) gwiazdy czy planety".

 

Za to jeśli mówimy o obserwacjach sprzętem, który miałby powiększenie mniejsze od 1, to nie bardzo mam pomysł, gdzie mogłoby coś takiego być potrzebne.

Za to przy bardzo jasnych obiektach niepunktowych ktoś proponował patrzenie przez lornetkę "od drugiej strony" (od strony obiektywu), dzięki czemu obiekt taki wydaje się słabszy (a przy okazji pomniejszony). Taka metoda była gdzieś proponowana do oceny jasności Księżyca podczas całkowitego zaćmienia i chyba też (ale tu nie jestem już pewien) przy okazji komety Hale-Bopp.

Jeśli chodzi o astrofotografię, to tu raczej nie operuje się pojęciem powiększenia, tak że to pytanie w astrofotografii raczej nie będzie mieć sensu. Oczywiście, można w astrofotografii stosować obiektywy szerokokątne, przez co "łapiemy" naraz wielki obszar nieba. Pomijając zdjęcia Drogi Mlecznej, czy obserwacje całego nieba na stacjach bolidowych, można sobie wyobrazić, że takie szerokokątne obiektywy mogłyby się przydać w przypadku komety z ekstremalnie długim warkoczem.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padam wrażenia! :respect: Strasznie szeroki ten warkocz....

Mam nadzieję, że to poniżej nie jest ponury żart:

 

http://www.meteo.pl/metco/mgram_pict.php?ntype=2n&fdate=2013040100&row=151&col=101&lang=pl

Jak na razie padał śnieg i wieje tak, że głowę (głowicę od montażu też) urywa...

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę teraz na animację na sat24 i jakby chmury ktoś zdmuchiwał, poza tym idzie wyż, to dobrze wróży. :)

ICM natomiast prognozuje nieciekawą pogodę.

 

Zamieszczam mapkę z położeniem komety na najbliższe 20 dni (2-22 kwietnia 2013)

Godzina 21:30 CEST (tj. 19:30 UT) - na niebie wieczornym

Jedna mapka ogólna + 3 powiększone

 

To samo w pliku PDF do wydrukowania.

 

kometa panstarrs-mapki-2-22kwiecien2013.pdf

 

01.gif 02.gif 03.gif 04.gif

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.