Skocz do zawartości

Fotografujemy PIORUNY!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Kilka ujęć z czwartkowej burzy. Miałem szczęście ponieważ całość spektaklu odgrywała się jakieś 50-100 km od mojej miejscowości a zjawiska tego dnia były bardzo gwałtowne. Setki wyładowań atmosferycznych i potężny downburst (nawet do 120 km/h) pustoszyły południowe krańce województwa łódzkiego - tutaj film z potęgą tego żywiołu

 

 

- lecz nie była to na pewno trąba powietrzna tylko bardzo silny prąd zstępujący.

 

W mojej okolicy można było obserwować co 1-2 sekundy wyładowania międzychmurowe (bardzo efektowne) czasem połączone z doziemnymi.

Kilka zdjęć z tamtego wieczoru i nocy.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno jedna dziewczyna pod Puławami zrobiła skladankę ok. czterdziestu pięciosekundowych fotek i wyszło jej coś podobnego. Na jednej klacie byłyby przepalone.

 

 

chyba o to zdjęcie chodzi:

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/109056,na-taka-burze-czeka-sie-cale-zycie

content_Image1.png?1310875382

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten "burzowy" temat . Faktycznie ciężko byc w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie :) . Ileż razy pędziłem co tchu nad morze - szybki bieg do samochodu , 2 min jazdy , błyskawiczne rozstawienie i ....kuku - po burzy, parę pierdnięć i po wszystkim :)

 

pozdrowionka

 

iso 200, exp 6'' i 14''

post-20450-0-93759900-1311024361_thumb.jpg

post-20450-0-50502000-1311024380_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba o to zdjęcie chodzi:

http://www.twojapogo...-sie-cale-zycie

 

 

Dzięki za sugestie. Rzeczywiście wygląda, że jest to składanka. Zastanawia mnie tylko dlaczego nie widać na zdjęciu rozmytych chmur (przecież chmury cały czas przemieszczają się a całość zdjęcia to ponad minuta, może dwie)...

Wątpię, żeby to była pojedyncza klatka - chociaż czytałem o technice trzymania otwartej migawki w trybie bulb i zasłaniania obiektywu ręką/deklem w momentach bez wyładowań. Ale to chyba nie dałoby tak "czystych" rezultatów (pewnie na zdjęciu dałoby się zauważyć przesuwanie takiej przeszkody przed obiektywem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że było na tyle ciemno, że ekspozycja trwała ponad minutę, a może dużo więcej. Ot cała tajemnica. Wystarczy trafić na koncentrację wyładowań i będzie miał takie zdjęcie*

 

*) Łatwo powiedzieć/napisać.

 

to jest 70 zdjęć po 20sec i wszystko złożone zapewne w poczciwym PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem znowu okazję fotografować piękne wyładowania, tym razem z oddalającej się burzy :)

I postanowiłem wykorzystać technikę z poprzednich postów do złożenia kilku ekspozycji w jedno zdjęcie.

 

Oto efekt:

 

16 x 5s / ISO400 / Canon EOS 35OD / obiektyw kit - 18mm f/3,5. Obróbka w Startrials + krzywe w PS (czyli po najmniejszej linii oporu ;) )

 

burza 19 07 v2.jpg

 

Oraz poniżej crop jednego ze zdjęć składowych gdzie widać piorun który uderza do góry.

 

burza 20 07 2011_0620-crop.JPG

 

EDIT:

 

Dorzucam mały timelapse :)

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mi też zapukała do okna :D, nie zdążyłem nawet statywu rozstawić, więc strzelałem fotki z czasem 4s, opierając aparat o futrynę... :szczerbaty:

 

Większość wyładowań była schowana za blokiem, ale w sumie i tak szczęście dopisało:

 

625a12374f69a26bmed.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.