Skocz do zawartości

C/2013 US10 (CATALINA)


Rekomendowane odpowiedzi

Na gorąco z dzisiejszego poranka, tuż przed 5.00:)

 

Zdjęcie ze statywu.

 

Samyang 85mm, f/1.4

95x5s., ISO 1600, Canon 400D mod.

 

Przy okazji obserwowałem lornetką 10x50 - mimo Księżyca wyglądała pięknie i wyraźnie, lecz niestety nie widziałem warkoczy - miasto i Księżyc. Potem spojrzałem na sam Księżyc i też pięknie prezentował się z Marsem po prawej (ledwie mieszczącym się w polu). Kolo Księżyca błyszczała też piękna gwiazdka z Panny.

Catalina_04_01_2016.jpg

Catalina_04_01_2016_crop.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy końcu chyba kwadrantyd się załapał (albo flara).

 

Na pewno coś tam jest.

Gif świetny, czekamy wszyscy na stack! :)

 

A jeśli chodzi o meteor to u mnie podczas focenia też coś błysnęło - to był ułamek sekundy (akurat patrzyłem też przez lornetkę 10x50, więc raczej to nie jest flara). (Pojedyncza klatka 5s., f=85mm, f/1.4, ISO 1600).

Catalina_meteor.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cała sesja była dość nietypowa

około 23:00 chmury przysłoniły całe niebo i już mieliśmy wracać gdy nagle po upływie 30-40 minut chmury zniknęły

po raz pierwszy użyłem 1100D (fotografuję 450D) i było to też pierwsze światło Tamrona 70-200/2,8

pierwszy (i ostatni) raz użyłem ISO3200. Spadek dynamiki jest ogromny. Zanim pokazała się kometa fotografowałem Oriona na ISO800 i jest dużo lepiej

 

mam 30 dobrych klatek Cataliny i jeszcze około 10 z powoli zamarzającym obiektywem ;). Ogniskowa 200mm @3,2 po 120 sekund każda klatka

DSS niepoprawnie odczytuje klatki z C1100D więc muszę je przekonwertować do TIFF i wtedy spróbuję poskładać

 

kometa stała się widoczna dopiero gdy wzniosła się na około 25o ponad horyzont. Wschód mieliśmy dość mocno rozświetlony przez okoliczne miejscowości i częściowo przysłonięty przez drzewa. Catalina znakomicie prezentuje się w lornetce i teleskopie. Widoczna tylko głowa, warkocz niedostępny. Sama głowa dość duża i łatwo rozpoznawalna nawet w szukaczu

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam (choć chwalić się nie ma czym) zdjęcie z 10 stycznia. Canon 450d mod Sonar 135@f/4, klatki po 180s, ISO 1600, filtr CLS, na eq3-2. Zostawiłem aparat na noc licząc że trochę klatek się złapie i będzie fajny materiał. Walka z chmurami, w połowie sesji (gdy zgasły lampy i niebo przez moment zrobiło się naprawdę dobre) okazało się że klatki po 120s są zbyt "krótkie", zmieniłem czas na 180s i poszedłem spać. Okazało się że to jeszcze było "mało". Udało się wybrać 16 akceptowalnych klatek (przez chmury). Szum niemiłosierny, ostrość poleciała ale dokładam moją cegiełkę w temacie. Crop z małym resizem.

catalina.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich fotografujących Catalinę: już w sobotę wieczorem (16 stycznia) w godzinach około 19:00-20:00 naszego czasu kometa będzie przechodziła w pobliżu galaktyki Wiatraczek (obiekt M101, około 1.5-2.0 stopnie odległości).

meteo.pl wstępnie prognozuje poprawę pogody, więc może komuś uda się zrobić ciekawe zdjęcia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C2013 US10(Catalina) - fotografowana 09.01.2016 z potwornie zaświetlonego Krakowa. Lustrzanka Pentax K-5 ; obiektyw Pentax FA 135mm f 2,8 ; naświetlane 4sek na ISO 1600 ; 22 klatki stackowane w DSS ; fotografowane na zwykłym statywie foto i bez prowadzenia za ruchem nieba ; crop.

Catalina x.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wypociny z wczorajszego wieczoru przy księżycu i dużej ilości chmur:

APM107/700, 8x30s ISO800, EOS450D niemodyfikowany, bez darków, DSS + GIMP:

 

Catalina.jpg

 

W wizualu już nie to samo co miesiąc temu.

 

 

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.