Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.09.2020 o 18:46, RadekK napisał:

@blazer1983 wiem ;-) Ten sterownik jest napisany na podstawie mojego sterownika astroberry-amh (obsługa Adafruit Motor HAT) o czym mowa w tym wątku na INDI forum. Mikrokroki też nie są w nim obsługiwane, ale działa tryb sleep. Jeśli nie widac sterownika na liście to upewnij się, że plik indi_wmh_focuser.xml znajduje się w katalogu /usr/share/indi a jeśli nie to skopiuj go tam i zrestartuj KStars.

 

Cześć Radku,

czy udało Ci się coś podziałać ze sterownikiem do tej nakładki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@RadekK pomóż bo mam to nie pierwszy raz. Mianowicie, odpalam sobie Kstars/Ekos poprzez VNC. Po jakimś czasie mogę się dostać do odpalonej sesji VNC, tak po kliencie RealVNC jak i przez astroberry.local/desktop.

Takie logi wychodzą w syslogu:

image.thumb.png.edf1881c8c7cc70f1d326135b7975f84.png

 

Jednakże kiedy odpalę nowy vncserver to do tej instancji mogę się podłączyć. 

 

PS: Jest w ogóle jakiś sposób na restart vnc? przez service vnc* restart nie idzie bo to nie jest usługa (service) systemowa a zwykłą binarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopiuj jakąś większą część logów do pliku txt i załącz tutaj albo wyślij mi na priv bo ze screenshot'a nie wynika co się wywala. Wiadomo tylko że jakiś program w pythonie. Doinstalowałeś coś do systemu? bo nie wygląda mi to na element astroberry.

 

Wszystkie usługi restartujemy za pomocą:

sudo systemctl restart xxx

 

xxx to nazwa usługi

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, RadekK napisał:

Skopiuj jakąś większą część logów do pliku txt i załącz tutaj albo wyślij mi na priv bo ze screenshot'a nie wynika co się wywala. Wiadomo tylko że jakiś program w pythonie. Doinstalowałeś coś do systemu? bo nie wygląda mi to na element astroberry.

 

Wszystkie usługi restartujemy za pomocą:

sudo systemctl restart xxx

 

xxx to nazwa usługi

Kurde udało się zrestartować VNC i mogłem się dostać do maliny. BTW, kiedy chciałem zrestartować vnc przez service xxx restart to nie mogłem znaleźć nic od VNC, natomiast kiedy użyłem systemctl to tam jużbyło widać VNC. Muszę doczytać czym one się różnią :) 

No nic, dzięki jeszcze raz za pomoc! Problem rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od paru dni próbuję swoich sił z Astroberry i chociaż w temacie Linuxa jestem kompletnie zielony, ogólnie dzięki wątkowi wszystko idzie w miarę gładko. Fakt, to moje początki, więc sprzętu nie mam jeszcze nie wiadomo jak rozbudowanego. Montaż, kamera guidująca (T7) działają. Problem jest jeden, znany - mam zmodyfikowanego EOS350D i problem czasów powyżej 30 s.

No i teraz moje pewnie głupie pytanie - czy jest jakiś sposób, aby migawką sterować przez dodatkowy kabel poprzez jedno z wyjść GPIO? Oczywiście z konieczną do tego elektroniką, przez transoptor, żeby rozdzielić je galwanicznie. Ale czy jest sposób, aby sterować nią na zasadzie "włącz-wyłącz" tak jak przekaźnik?

Edytowane przez kalot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kalot napisał:

Witam

Od paru dni próbuję swoich sił z Astroberry i ogólnie dzięki wątkowi, wszystko idzie w miarę gładko. Fakt, to moje początki, więc sprzętu nie mam jeszcze nie wiadomo jak rozbudowanego. Montaż, kamera guidująca (T7) działają, problem jest jeden, znany.  mam zmodyfikowanego EOS350D i znany problem czasów powyżej 30 s.

No i teraz moje pewnie głupie pytanie - czy jest jakiś sposób, aby migawką sterować przez dodatkowy kabel poprzez jedno z wyjść GPIO? Oczywiście z konieczną do tego elektroniką, przez transoptor, żeby rozdzielić je galwanicznie. Ale czy jest sposób, aby sterować nią na zasadzie "włącz-wyłącz" tak jak przekaźnik?

A po podłaczeniu kabelkiem Usb Astroberry go nie obsługuje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mirek01 napisał:

A po podłaczeniu kabelkiem Usb Astroberry go nie obsługuje?

Obsługuje, ale przez USB czasy tylko do 30 sekund. W trybie manualnym, czas ustawiony na bulb, ustawiony czas w Astroberry, powiedzmy na 45 sekund, po 30 sekundach aparat zamyka migawkę a licznik Astroberry leci dalej.  Mam oddzielny wężyk elektroniczny gdzie ustawiam czas i to działa na dowolnie długim czasie. Ale takie rozwiązanie wyklucza np planowanie sesji, bo trzeba wężyk startować ręcznie. EKOS ma możliwość wskazania portu do oddzielnego sterowania migawką, tylko czy da się tam "wcisnąć" któryś z pinów GPIO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie - mam kamerę QHY9 która ma mechaniczną migawkę, więc czemu jak robię w Kstars darki i biasy to program otwiera i zamyka migawkę? Przecież ona w tych przypadkach niepotrzebna, a wręcz przy darkach nawet lepiej jak jej nie będzie ruszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 przy okazji analizy problemu recentrowania klatki po utraconym guidingu okazało się, że to działa już w obecnej wersji. Trzeba jednak sprytnie wykorzystać istniejące funkcjonalności, cyt z gitlaba na którym dyskytowana była ta funkcja:

 

Quote

Recentering after guiding failed is can be realized combining the option "Force re-alignment before starting each job" and setting the "Aborted Job Management" to either "Queue" or "Immediate".

Additionally, it's important to set the "Lost star timeout" in the guider options to a small value (10-20 sec) to provoke a guiding failure and not having the guider remaining in the re-aquiring state.

 

Możesz to przetestować i potwierdzić, że działa?

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2021 o 15:57, Gość RadekK napisał:

@orlen @bacHor jeśli chcecie się pobawić z CR3 to jeden z uzytkowników Astroberry podał szczegółowe rozwiązanie https://github.com/rkaczorek/astroberry-server/issues/59#issuecomment-828265566

Czy w kolejnej wersji astroberry Kstars bedzie kompilowany z LibRaw 0.20.2 ?? 

 

Niestety za cholerę nie mogę skompilować kstars z tą nową biblioteką używając rozwiązania z github. W efekcie zdjęcia RAW (CR3) dalej nie są dostępne do podglądu z aplikacji :(

 

Update: kilka godzin walki z tematem, by okazało się, że całej procedurze jest jedna linijka komend za dużo ;)

Działa! Kstars kompilował się 1,5h ale ostatecznie działa z nowym libRAW. Nareszcie mam podgląd na pliki CR3. Pełna kontrola nad wszystkimi elementami zestawu. Uff...

 

Edytowane przez bacHor
Update sytuacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie robisz aktualizacji? Upgrade wszystkiego to pierwsze co robię po instalacji astroberry na nowej karcie SD:

 

sudo apt update
sudo apt upgrade

 

Najlepiej to robić z internetem podłączonym po kablu do malinki, bo przy pierwszej aktualizacji obrazu to jest kilkaset MB danych

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, apolkowski napisał:

Czy upgrade jest tylko dostępny z poziomu systemu?

 

Zobaczyłem na FB -> https://www.facebook.com/astroberryserver/posts/907351033526822

 

Odpaliłem komendę poniżej i mam wersję 3.5.5

sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt dist-upgrade

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, isset said:

 

Zobaczyłem na FB -> https://www.facebook.com/astroberryserver/posts/907351033526822

 

Odpaliłem komendę poniżej i mam wersję 3.5.5

sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt dist-upgrade

 

FB to średnie źródło, tzn. mi się go słabo przeszukuje. Polecam wiki na przyszłość: https://www.astroberry.io/docs/index.php?title=Astroberry_Server#Upgrading_the_system

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.