Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, Piotr Strama napisał:

1100d

Starszy model z DIGIC4 i CR2 jako format RAW. 

 

Nawet jakbym znalazł czas na test to mam Canona na DIGIC8 i CR3. By RAW działał na astroberry to trzeba troszeczkę pokombinować. Podmiana bibliotek. Rekompilacja wszystkich komponentów (w tym fitsviewer).

Pytałem bo mam podobny problem. Podgląd w fitsviewer nie jest najwyższych lotów, ale sądziłem, że to efekt "grzebania". Nie pamiętam czy ściągam foty native czy fits.

Wyczekuje na wolną chwilę bym mógł się tym ponownie pobawić (może w weekend, ale znowu na "sucho" bo na pogodę nie ma szans). W moim przypadku podgląd nie wygląda za dobrze i ma dodatkowo  przekłamane kolory! Oczywiście sama fotka taka nie jest ale w podglądzie nie wygląda to za dobrze.  

Wrócę jeszcze do tematu i dam znać co wyszło.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2021 o 19:02, Piotr Strama napisał:

Witam szanowne grono:movingtongue: od niedawna korzystam z astroberry, mam pytanie do was czy prawidłowym jest zbieranie klatek w fits( korzystam z Canona)? Czy można jakoś zrobić aby fitsy były wyświetlane w kolorze podczas sesji?? I dlaczego przynajmniej tak mi się wydaje podgląd klatek jest jakiejś marnej jakości astroberry obcina to podczas sesji w fitsviewier?? Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Ja zbieram w Raw-ach  (canon 600d) w Astrobery format ustawiam jako "native"

Po ostatnich aktualizacjach podgląd faktycznie działa do kitu i klatka spływa  jakieś 20s.  Ja robię normalną klatkę i otwieram ją kolorową w katalogu "light"  (1s) dodatkowo powiększam do 100% dla sprawdzenia ostrości i prowadzenia ...

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi..:flowers: czyli jakoś trzeba z tym żyć na razie jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza, już kilka sesji jakoś poszło, działa mi autofokus podczas sesji phd działa tylko jeszcze jedno pytanko nie mogę tego zmusić do ditheringu, jak to włączyć  mam wybrane phd jako program guidujacy, czy po prostu dithering działa jak się guiduje tym programem w ekos nie współpracuje z phd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy taka opcja:

 

mam ustawiony zestaw mobilny, kupuję do tego RP4B i instaluję Astroberry i ktoś życzliwy pomaga mi ustawić wszystkie technikalia

 

pozwoli później pracować bezstresowo, czy też jest to ciągła walka z konsolą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kubaman napisał:

Słuchajcie, czy taka opcja:

 

mam ustawiony zestaw mobilny, kupuję do tego RP4B i instaluję Astroberry i ktoś życzliwy pomaga mi ustawić wszystkie technikalia

 

pozwoli później pracować bezstresowo, czy też jest to ciągła walka z konsolą?

Jak będziesz miał szczęście, to nic nie trzeba będzie konfigurować. Co najwyżej sieć, ale tego się nie robi z linii poleceń, tylko normalnie "w okienkach".

Astroberry to po prostu prekonfigurowany linux z zainstalowanym softem pod astro: K-Stars / Ekos, CCDCiel, Firecapture. Asi air różni się głównie tym, że ma swój własny soft, który jest dostosowany pod obsługę z telefonu. Na astroberry musisz przesuwać kursor, podwójnie klikać, etc. Podobnie jakbyś przez teamviewer czy inny zdalny pulpit pracował, tylko technologia nazywa się VNC. BTW polecam ściągnąć VNC viewer na andorida / PC / iPhone, bo działa lepiej niż przez przeglądarkę. Gorzej jak będziesz miał jakieś kłopoty w stylu te moje wyżej, że się nie mogłem łączyć z telefonu. Ale jak to u Ciebie wystąpi, to chętnie pomogę.

Zdaje się, że stellarmate, to praktycznie to samo, co astroberry i nie ma dedykowanego softu podobnego do asi air.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bacHor napisał:

Gps da ci aktualny czas i lokalizację

Akurat to wymaga trochę komend w konsoli. 

Generalnie dla lamera Umixowego jak ja dokładanie czegokolwiek do USB powoduje / może powodować problemy ze startowaniem innego podłączonego sprzętu. Z mojego doświadczenia Astroberry/RPi jest kapryśne i po kilku bezproblemowych startach może pojawić się kapryszenie i konieczność ręcznej ingerencji. Przykładem jest Dream Focuser, który po zdalnym starcie głównego zasilania, często wymaga wyłączenia i włączenia ponownie.

Jednak zalety jak na razie wygrywają z wadami i nie planuję zmiany. Głownie z powodu bezproblemowej pracy w konfiguracji RPi jako serwer EKOS i klient Kstars na Win10 lub Mac jako głowny program do akwizycji. Do takiej pracy przydaje się połączenie kablem Ethernet żeby uniknąć opóźnień w transferze klatek guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kubaman napisał:

pozwoli później pracować bezstresowo, czy też jest to ciągła walka z konsolą?

Ja tak mam, ustawiłem sobie wszystko z pomocą chłopaków z forum i juz od kilku miesięcy bezstresowo sobie foce. Juz zapomniałem ze gdzieś na tubie wisi małe pudełeczko, które wszystko mi ogarnia. 

 

10 godzin temu, bacHor napisał:

kartę 64gb by wgrać pliki astrometry (wszystkie To jakieś 34 gb

 

Ja mam kartę 32gb i ściągnięte pliki do plate solve zajmują u mnie moze z 5 gb maks. Działam całkowicie offline. 

 

@kubaman spójrz w kierunku Astrolink Pi na FA. Tam juz masz w jednym pudełeczku i Raspberry z Astroberry i dystrybucja zasilania calego setupu plus czyjniki temperatury oraz obsługa focusera.

https://shop.astrojolo.com/astrolink-4-pi/

 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, isset napisał:

moze z 5 gb maks

Jeżeli dobierzesz właściwe pliki do swojego setapu to faktycznie jest ich dużo mniej. 

https://indilib.org/about/ekos/alignment-module.html

install the necessary index files suitable for your telescope+CCD field of view (FOV). You need to install index files covering 100% to 10% of your FOV. For example, if your FOV is 60 arcminutes, you need to install index files covering skymarks from 6 arcminutes (10%) to 60 arcminutes (100%).

Taaa...

Cena karty 64gb jest śmieszna. Ściągasz wszystko nie zagłębiając się we właściwe pliki i masz Astroberry  gotowe by obsłużyć każdy zestaw. Nie ważne czy masz kotka czy sporego niutka. Proste i skuteczne.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesująca propozycja. Rozumiem że to jest takie astroberry które ma dodatkowo sprzętowe rozwiązania astrolinka. Jesli dobrze rozumiem to ma też wbudowany kontroler focusera (!). 

 

Minus to - jeśli to ogarniam - to brak obsługi z poziomu telefonu (potrzebny laptop) i robienie wszystkiego ręcznie w programach jak z kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie astroberry odpadło z 3 powodów:

* brak aplikacji mobilnej, więc laptop jest niestety wymagany. 

* bardzo słaby polar align. W porównaniu do asiair to jest on po prostu masakrycznie nieintuicyjny. 

* problem z plate solve. Mimo pobrania w zasadzie większości plików do plate solve, co 3 raz się nie udawało. Poza tym sam plate solve trwał bardzo długo. 

 

Astroberry miał jednak też swoje plusy, ale niestety, te 3 wymienione rzeczy wykluczały go dla mnie z użycia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam problemu z polar align, zajmuje to dosłownie chwilę. 

Plate solve tak samo, pare sekund i gotowe, nigdy nie miałem problemów z rozwiązaniem kadru. Aplikacji na telefon nie ma, to fakt, ale z tableta juz da się całkiem sprawnie operowac. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dziki napisał:

Czym robisz polar align? Zadziała na Star Adventurer?

Ja robię w Kstars. Myślę ze zadziała, chyba @Pav1007 ustawiał jeżeli mnie pamięć nie myli.

I tak, można wbić się dowolnym urządzeniem za pomocą vnc. Ja tak robie szybki podgląd sesji z łóżka. Nie jest to wygodne, ale zerknąć można czy wszystko bangla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

wbudowany kontroler focusera (!).

Dokladnie tak. 

Jedynie czego nie ma to manualnego sterowania wyciągiem. 

 

Mi to troszeczkę przeszkadza. 

By przejść na visual musiałbym  odłączyć silnik krokowy bo nie ruszę wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje przebić się przez astroberry z pomocą internetu ale mam chyba dość podstawowe rzeczy do przejścia. Zakładam, że to coś podstawowego ale mało intuicyjnego na tym etapie wiedzy.

 

Update:

 

.... tia.

ASia musi byc podłączona do zasialania aby to działało. Tutaj w INDI akurat jest to wymagane. Idziemy dalej....

 

 

 

 

 

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.