Skocz do zawartości

Małe porównanie mgławic planetarnych


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ cenna praca (także dla tych co uprawiają tylko wizual).
Co ciekawe jedna z nich prawie na pewno przypomina wyglądem to co pozostanie po naszym Układzie Słonecznym gdy Słońce dość szybko utraci prawie połowę swojej masy rozpraszając ją w daleki kosmos.

Z opisu śmierci obecnej postaci Słońca

"Jasność pozostaje w przybliżeniu stała wraz ze wzrostem temperatury, a wyrzucona połowa masy Słońca zostaje zjonizowana w mgławicę planetarną, gdy odsłonięty rdzeń osiągnie 30 000 K.

Ostateczny nagi rdzeń, biały karzeł, będzie miał temperaturę ponad 100 000 K, i zawierają szacunkowo 54,05% obecnej masy Słońca. Mgławica planetarna rozproszy się za około 10 000 lat, ale biały karzeł przetrwa tryliony lat, zanim przejdzie do hipotetycznego czarnego karła."

 

wynika, że matczyna gwiazda tych planetarek miała jasność podobną do obecnej jasności mgławic.

 

Pozdrawiam
p.s.
Sądzę, że tylu lajków co Ty za ten post to ja przez kwartał nie nazbieram :)
Ja bym słał to na APOD.
Wątek chyba warto przypiąć.
Gdzie ten miks jest osiągalny poza AP?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ekolog napisał:

Ja bym słał to na APOD.
Wątek chyba warto przypiąć.
Gdzie ten miks jest osiągalny poza AP?

Jest tylko dostępny na astrobin - w innych miejscach będę publikował w miarę dostępności czasowej :)

51 minut temu, Morth napisał:

Dużo by dało bryknięcie na 16"?

Pewnie by dało - to w końcu 6'' więcej. Na pewno największa wartość dodana wynikałaby z prawie 4-krotnego skrócenia czasu ekspozycji zakładając że to też by było f/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

 

Pewnie by dało - to w końcu 6'' więcej. Na pewno największa wartość dodana wynikałaby z prawie 4-krotnego skrócenia czasu ekspozycji zakładając że to też by było f/5

A Twój montaż by uciągnął taką kolubrynę na takich czasach?
Zacne trofea :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe zestawienie, cudowne obiekty. Ah, jaki to był szok przy pierwszym dostrzeżeniu obu hantli, Jowisza czy Saturna! Paru pozycji z tej listy jeszcze nie szukałem - na szczęście:). Mam nadzieję, że znowu będę zaskoczony, to w końcu planetarki. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz zrobiłeś "Przewodnik dla łowców planetarek w wizualu i w astofoto" cz.1 :) Świetnie to wygląda. @Morth w 16" pod ciemnym niebem w wizualu wiele mgławic planetarnych już kolor pokazuje (głównie zielony, seledyn i niebieski). To teraz wyobraź sobie co się stanie gdy do wyciągu wkładasz sprzęt o wiele czulszy niż ludzkie oko. Bawię się czasami w EAA i po włożeniu kamerki oraz ustawieniu ostrości na czuja wychodzą niesamowite obrazy live. :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za dobre słowo i pozytywny odbiór.

To budujące :)

Mogę Was zapewnić, że w przyszłym roku będzie ciąg dalszy.

 

Godzinę temu, Tayson napisał:

@Lukasz83 dawaj crowdfunding ;-)

"SZYKAJAC SEEINGU - ZBIERAM NA PRZEPROWADZKĘ NA MAUNA KEA" 

 

 

Lubię focić spod domu :) Z Mauna Kea to żadna sztuka ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.