Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych użytkowników ;)

Jestem z Piaseczna pod Warszawą, wracam teraz do astronomii która wciągnęła mnie w dzieciństwie, a teraz ponownie. Magia nieba jest zniewalająca :) Szukam właśnie jakiegoś przenośnego sprzętu, bo długi refraktor nie zmieścił się na balkonie, a latanie kilka kilometrów na pole z tubą i montażem w ręku jest mało przyjemne :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych użytkowników ;)

Jestem z Piaseczna pod Warszawą, wracam teraz do astronomii która wciągnęła mnie w dzieciństwie, a teraz ponownie. Magia nieba jest zniewalająca :) Szukam właśnie jakiegoś przenośnego sprzętu, bo długi refraktor nie zmieścił się na balkonie, a latanie kilka kilometrów na pole z tubą i montażem w ręku jest mało przyjemne :D

Pozdrawiam

Witam sąsiada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

 

Napisz kilka słów o sobie, skąd taka pasja, skąd dowiedziałeś się o naszej społeczności? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się u nas i pozostaniesz z nami na dłużej.

 

Więcej informacji o Astro-Forum.org znajdziesz tu:

 

INFORMACJE O ASTRO-FORUM.ORG

 

Pozdrawiamy,

Rada Forum

Witam dziękuję za przyjęcie mnie go waszego grona.Mieszkam w Jastrzębiu-Zdroju i astronomią interesuję się od dosyć dawna

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów,

 

jestem nowa osobą na tym forum i w związku z tym chciałbym się przedstawić. Mam na imię Andrzej, mieszkam w Monachium. W dzieciństwie (14-20 lat) interesowałem się astroniomia, ba nawet chciałem ją studiować. Byłem zafascynowany tą dziedzina do tego stopnia, że prowadziłem zajęcia na lekcji fizyki w technikum.
Moim pierwszym teleskopem była rosyjska luneta 20x50 z obrazem prostym. Po dwóch latach nabyłem refraktor polskiej produckji z Żywca o aperturze 65mm (o ile pamietam). Jednak po roku czasu sprzedałem go, bo jednak chętniej używalem rosyjskiego sprzętu.
No ale jak to życiu bywa, miałem równolegle inne zainteresowania i jedno z nich z praktycznych wzgledów przeważylo i zacząłem się kształcic w zakresie silników spalinowych. Karierę kontynuuję w tym obszarze.
Jednak w ostatnich miesiącach, może za sprawa nostalgii, może pojawiających się filmów wraca do mnie chęć spojrzenia w niebo. Wiekszość wiedzy się ulotniła ale uzupełnienie jej nastąpi łatwo i szybko.

Mam wiele zainteresowań (motoryzacja, audio-video, astronomia, fotografia, nauka, muzyka, rower, tenis, chodzenie po górach, narty...) i nie zawsze dużo czasu aby zajrzeć na wszystkie fora.

Chiałbym kupić parę dobrych książek, jak mojaa pierwsza Eugeniusza Rybki - Astronomia Ogólna. Nie wiem czy coś takiego poważniejszego można gdzieś kupić? No i mam ochotę na przyzwoity sprzęt amatorski z możliwością dalszej rozbudowy.

Pozdrawiam

Andrzej

 

Edytowane przez Undziak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

 

Cieszę się żę mogę dolączyć do tak zacnego gremium. Zamieszkanie: Warszawa, planowane najczęstsze obserwacje 30 km od Warszawy ( ok. Tarczyna) lub Końskie (świętokrzyskie). Z góry dziekuję za wyrozumiałość dla zupełnie początkującego pasjonata.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chiałbym kupić parę dobrych książek, jak mojaa pierwsza Eugeniusza Rybki - Astronomia Ogólna. Nie wiem czy coś takiego poważniejszego można gdzieś kupić?

Z nowszych pozycji warta polecenia jest książka Franka Shu "Galaktyki, gwiazdy, życie". Na pewno jest też sporo wartościowej literatury po niemiecku, ale tutaj niestety nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Nazywam się Grzesiek, mieszkam w Nuland na terytorium Holandii. Niestety miejsce do astroobserwacji daleko odbiega od mojej polskiej lokalizacji Gorzupia Dolna, Lubuskie to nie łamię się i jadę do przodu ze swoim hobby. Z racji tego, że urodziłem się na wsi, oglądanie drogi mlecznej gołym okiem nie było czymś nadzwyczajnym. Od dzieciaka gapiłem się w niebo. Na początku była to zwykła lornetka taty, rozmiarów nie pamiętam. Po długiej przerwie wracam w wieku 31 lat do swojego hobby. Zaczęłem od newtona 203/1000 bressera i exos2, do wizuala jak najbardziej ok. Aktualnie mam refraktor bressera apo 127/635 z hexafox 2,5" i jestem ogromnie zadowolony. Stawiam pierwsze kroki w astrofotografii, teoria jako sama w sobie nie jest tajemnicą ale będę was maltretował pytaniami bo taką mam naturę. Pozdrawiam wszyskich aktywnych jak i również polaków na emigracji. Siemka :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pochodzę (jak nazwa sugeruje) z Podlasia, a dokładniej z Drohiczyna, małej miejscowości nad Bugiem. Niestety nie posiadam jeszcze swojego sprzętu (może oprócz fabrycznie zainstalowanych gałek ocznych na razie bez wad wzroku). Astronomią teoretyczną interesuję się już ponad połowę swojego życia, a więc 14 lat. Poza tym interesuję się muzyką, a szczególnie graniem na perkusji :]

 

Moją przygodę z astronomią reaktywowałem ostatnio wstąpieniem do lubelskiego oddziału PTMA i uczestnictwem w tegorocznym zlocie w Stężnicy.

 

Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

 

Napisz kilka słów o sobie, skąd taka pasja, skąd dowiedziałeś się o naszej społeczności? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się u nas i pozostaniesz z nami na dłużej.

 

Więcej informacji o Astro-Forum.org znajdziesz tu:

 

INFORMACJE O ASTRO-FORUM.ORG

 

Pozdrawiamy,

Rada Forum

Witam. Mam na imię Maciej mam 64 lata urodziłem się i mieszkam w Gnieżnie jestem byłym żołnierzem zawodowym,jeżeli chodzi o zainteresowania astronomią to ograniczam ją do wpatrywania się w wulkany na księżycu,a reszta to tylko obserwacje samolotów na wysokościach przelotowych.Od parunastu lat interesowało mnie zjawisko białych smug na niebie,jak się okazało są to samoloty pasażerskie.Ciekawiło mnie co to jest ta biała smuga,jaki to samolot,skąd leci i dokąd,z jaką prędkością,na jakiej wysokości.Można o tym wszystkim się dowiedzieć wgrywając aplikację flightradar24.Ale to tylko informacja. Chciałbym oglądać to na żywo,ale sprzętem którym dysponuje to trochę mało lornetka Celestron 25x70.Chciałbym kupić sprzęt którym mógłbym policzyć okna w samolocie,na wys. 10000m. Wiem że nie jest to tanie hobby ale co można robić więcej na emeryturze.Nad Gnieznem mam kanały przelotowe i szlak mnie trafia że nie mogę dokładnie obejrzeć samolotu.Proszę o fachową poradę jaki sprzęt by był odpowiedni ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie. Może Moderatorzy wydzielą z tego nawet wątek.

Ja widzę dwa podejścia do wyznaczenia powiększenia.

Pierwsze to odpowiedzenie sobie na pytanie z jakiej odległości gołym okiem da się policzyć te okna. Np. 100 metrów. Potem dzielimy odległość od aeroplanu przez to. Czyli 15000/100 => 150 x.

Drugie.

Tu potrzebowałbym rozmiar okna w samolocie?

Człowiek dostrzega rzeczy o rozmiarze kilku minut kątowych. Jeśli to okno ma np z 12000 metrów zaledwie (strzelam) 4 sekundy kątowe to aby wyjść na 6 minut (360 sekund katowych) trzeba Powera 360/4 = 90 x.

Ktoś to policzy czy ja potem?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

 

To i ja się przedstawię.

Mieszkam w Kobyłce pod Warszawką. Jestem początkującym astroamatorem i dopiero uczę się nieba, poznając gwiazdozbiory i obiekty (przynajmniej te które dostrzegam).

Obecnie mam Bresser 70/700 I na początek, żeby rozpalić pasję sprzęt sprawił się doskonale.

Prowadzę firmę handlową IT i tak jakoś często nie dosypiam ostatnio :)

Obecnie kończę zbierać fundusze i kupuję nowy teleskop. Chcę więcej :)

Chętnie wybiorę się na wspólne podwarszawskie obserwacje i pouczę się od fachowców.

Pozdro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam na imię Maciek. Mieszkam na co dzień w Krakowie, a pochodzę spod Roztocza Południowego (dość ciemne niebo, porównywalne z Bieszczadami - polecam). Astronomia to jedno z moich hobby obok m.in.: elektroniki, podróży i sportów (piłka nożna, bieganie i siłownia). Mój sprzęt to niemal klasyczny układ: Synta 8 cali i lornetka SkyMaster 15x70. To jak i inne astronomiczne fora czytam już od długiego czasu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam na imię Maciek. Mieszkam na co dzień w Krakowie, a pochodzę spod Roztocza Południowego (dość ciemne niebo, porównywalne z Bieszczadami - polecam). Astronomia to jedno z moich hobby obok m.in.: elektroniki, podróży i sportów (piłka nożna, bieganie i siłownia). Mój sprzęt to niemal klasyczny układ: Synta 8 cali i lornetka SkyMaster 15x70. To jak i inne astronomiczne fora czytam już od długiego czasu.

 

Pozdrawiam

Cześć! Sprzęt ten sam, ale nieba to ja zazdroszczę... Musiałeś się naoglądać;), jakieś ulubione obiekty?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

To i ja się przedstawię.

Mieszkam w Kobyłce pod Warszawką. Jestem początkującym astroamatorem i dopiero uczę się nieba, poznając gwiazdozbiory i obiekty (przynajmniej te które dostrzegam).

Obecnie mam Bresser 70/700 I na początek, żeby rozpalić pasję sprzęt sprawił się doskonale.

Prowadzę firmę handlową IT i tak jakoś często nie dosypiam ostatnio :)

Obecnie kończę zbierać fundusze i kupuję nowy teleskop. Chcę więcej :)

Chętnie wybiorę się na wspólne podwarszawskie obserwacje i pouczę się od fachowców.

Pozdro

Hej! To miłe, można rzec, że mam astro-sąsieda. Ja trochę na zachód - Słupno; znam całkiem niezłe niedalekie miejsce, możemy też u mnie czy u Ciebie przy okazji co$ polukac (dla nas obu fajny test różnego sprzętu). Daj znac jak coś, moze sie uda, pooozdrooo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! To miłe, można rzec, że mam astro-sąsieda. Ja trochę na zachód - Słupno; znam całkiem niezłe niedalekie miejsce, możemy też u mnie czy u Ciebie przy okazji co$ polukac (dla nas obu fajny test różnego sprzętu). Daj znac jak coś, moze sie uda, pooozdrooo.

 

Witaj,

Jak najbardziej. Jak będzie ładna pogoda w weekend to możemy się zgrać :)

 

Jako że jestem kompletnie amatorem to miejsc w okolicy nie mam przetrenowanych. Ale przynajmniej nie bedzie się nudzić samemu :)

Kontakt wyślę na PW.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich astro zakręconych. Juz od dość długiego czasu przeglądam forum i postanowiłem w końcu przejść na Jasną Stronę Mocy :).

Więc tak, mam na imię Marek i obecnie mieszkam w Markach pod Warszawą. Astronomią interesuję się od wielu wielu lat własciwie od czasów podstawówki, pamiętam jeszcze czasy Świata Młodych w których we wtorki był kącik - Atomik. Co do sprzetu obserwacyjnego to na początku, były to konstrukcje home made a obecnie od kilku lat używam Celestrona 8N GT, do tego mam kilka okularów, przejsciówek, filtrów i jakiegoś Canona oraz lornetkę. Stawiam pierwsze kroki w astrofotografi, właściwie sa to narazie jednoklatkowce. Widze że jest tu kilku moich sasiadów, chetnie bym się wybrał na wspólne podwarszawskie obserwacje aby pouczyć się od fachowców.

Pozdrawiam Marek z Marek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich astro zakręconych. Juz od dość długiego czasu przeglądam forum i postanowiłem w końcu przejść na Jasną Stronę Mocy :).

Więc tak, mam na imię Marek i obecnie mieszkam w Markach pod Warszawą. Astronomią interesuję się od wielu wielu lat własciwie od czasów podstawówki, pamiętam jeszcze czasy Świata Młodych w których we wtorki był kącik - Atomik. Co do sprzetu obserwacyjnego to na początku, były to konstrukcje home made a obecnie od kilku lat używam Celestrona 8N GT, do tego mam kilka okularów, przejsciówek, filtrów i jakiegoś Canona oraz lornetkę. Stawiam pierwsze kroki w astrofotografi, właściwie sa to narazie jednoklatkowce. Widze że jest tu kilku moich sasiadów, chetnie bym się wybrał na wspólne podwarszawskie obserwacje aby pouczyć się od fachowców.

Pozdrawiam Marek z Marek

 

Witaj Sąsiedzie :)

Ja jestem kompletnym amatorem ale koniec września chcę kupić własnie Celestrona 8 i chętnie sprawdzę ten twój telepek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Krótko i konkretnie.

Imię-Tomek.

Miejscowość - Nowe Skalmierzyce (prawie Kalisz).

20 lat temu jako nastolatek moim "Turistem" odkrywałem tajniki nocnego nieba, później bardzo długa przerwa i od tygodnia powoli powracam do "wieczorno-nocnych" dyżurów.

Sprzęt - kupiony okazyjnie Skylux Bresser 70/700 na paralaktyku z mikroruchami.

Mam trochę problemów z montażem i samym sprzętem, zaczynam się powoli irytować - liczę na pomoc doświadczonych kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt - kupiony okazyjnie Skylux Bresser 70/700 na paralaktyku z mikroruchami.

Mam trochę problemów z montażem i samym sprzętem, zaczynam się powoli irytować - liczę na pomoc doświadczonych kolegów.

 

Wal śmiało!

Lidlowy teleskop był moim pierwszym prawdziwym teleskopem, więc poznałem go na wylot :) Rozkręcałem na czynniki pierwsze wiele razy ;)

 

Załóz nowy temat pt. np. "Problemy ze SkyLuxem" i spróbujemy zaradzić.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.