Skocz do zawartości

Gorszy sort czyli strzały próbne, testowe i niedokończone


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

@JustinSullivan Co to za czarne kropki na zdjęciu? Robiłeś flaty?

Tak flaty były robione na koniec sesji na flatownicy własnej produkcji. Dzięki za zwrócenie uwagi....jakoś nie przypatrywałem się specjalnie wiedząc że to wyląduje w niedokończonych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Ryglice. Tam jest pole należące do mojej rodziny więc z tego korzystamy. Na szczęście koszty energii wpłynęły na to że juz kościół nie jest oświetlany w nocy co akurat jest dobrą rzeczą. Tam gdzie się instalujemy nie ma też lamp więc mamy dobre wiejskie niebo.

Edytowane przez JustinSullivan
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek mówi, że to próbne czy niedokończone to wrzucę co nieco po odkurzeniu teleskopu z pajęczyn. W planie mam jeszcze jedną nockę na RGB i jedną na Ha. No i chyba trzeba to jakoś przez starless przepuścić. Na razie tego nie robiłem. 

 

@diver pokazywał ostatnio gekona w większej skali, tu mam trochę w mniejszej. 

65x240s z Canona 2000D i Newtona SW 130/650.

 

A jakby ktoś chciał podłubać, @_Spirit_ Ty lubisz takie zabawy ;) https://drive.google.com/open?id=1jGsTIlIyNCn--ff1r-rCI322FsvZDb6j&usp=drive_fs

 

gekon2000.jpg

Edytowane przez monter
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Można powiedzieć, że próbne. Odkopałem materiał z przed roku, udało mi się wtedy uzbierać szalone 39min Ha i 18min OIII (w klatkach po 3 minuty).
Miałem jednak potrzebę go poskładać i oto efekt. Myślę, że jak taką ilość materiału jest nieźle, choć nie mogę się doczekać kiedy będę mógł uzbierać kilka godzin orzełka.

 

M16.thumb.jpg.165df4d3f68c7e6b6d5af78e7cab2492.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, który raz podchodzę do tego Irysa. Problemem są dla mnie pyły, a właściwie ich kolorystyka. Jak patrzę na zdjęcia osób, które wrzucają jakieś pyłowe obiekty, to są one dla mnie idealnie brązowe. W moim przypadku, albo jest za dużo czerwieni albo jak minimalnie ją przygaszę zaczyna dominować zieleń...jak bym nie próbował, nigdy nie mogę uzyskać tej neutralności. Zacząłem od nowa, myślę że jest duża poprawa względem poprzednich wersji, ale wciąż nie jestem do końca przekonany :D (pomijam szum, którego starałem się nie redukować za bardzo, koślawa jakość częściowo przez resize)

NGC7023_resize_3.jpg

Edytowane przez Konuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku zebrałem około 40x600 Ha i wczoraj sobie o tym przypomniałem, więc testując nowy filtr OIII dopaliłem 9 klatek 600 sek. przez cirrusy i oto efekt :P

Ląduje tu ponieważ to tylko test, mam nadzieję dozbierać podobną ilość co Ha

  EDIT

Dziwnie to po wgraniu wygląda, ale na powiększeniu już jest OK

 

6888.png

Edytowane przez kudi145
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kudi145 napisał(a):

W zeszłym roku zebrałem około 40x600 Ha i wczoraj sobie o tym przypomniałem, więc testując nowy filtr OIII dopaliłem 9 klatek 600 sek. przez cirrusy i oto efekt :P

Ląduje tu ponieważ to tylko test, mam nadzieję dozbierać podobną ilość co Ha

 

6888.png

Jak to zebrać canonem? Mam kaltki po 1200sek i takiego detalu to ja nie mam 🤒🤒🤒

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kriss2022 napisał(a):

Jak to zebrać canonem? Mam kaltki po 1200sek i takiego detalu to ja nie mam 🤒🤒🤒

To jest właśnie przewaga matrycy mono i filtrów wąskopasmowych, w tym przypadku Antlia 3nm, do tego dłużej nie zawsze znaczy lepiej często wynikowe zdjęcie determinuje jakość pojedynczych klatek, tu ze względu na małą ilość OIII i wczorajsze cirrusy detal troszeczkę się stracił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kudi145 napisał(a):

To jest właśnie przewaga matrycy mono i filtrów wąskopasmowych, w tym przypadku Antlia 3nm, do tego dłużej nie zawsze znaczy lepiej często wynikowe zdjęcie determinuje jakość pojedynczych klatek, tu ze względu na małą ilość OIII i wczorajsze cirrusy detal troszeczkę się stracił.

Ja mam niby moda w canonie i filtry waskopasmowe ale coś nie tak. Przy klatce 900sek nie widzę nawet wodoru aż tyle 

received_321324640479322.webp

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kudi145 Rada w sprawie Crescenta. Wodór świeci jak latarnia. Nie potrzeba dużo materiału, żeby było widać wszystko co jest w samej mgławicy. Zrób ostrą selekcję klatek. Zestakuj wyłącznie te, które mają najlepszy detal- najmniejsze i najbardziej okrągłe gwiazdki. Nie potrzeba ich dużo- myślę, że ~3 godziny już dadzą dobry efekt. OIII potrzeba jednak 2-3x więcej, jeżeli chcesz dokładnie pokazać otoczkę OIII. W OIII detalu już tak dużo i tak ostrego nie ma.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Herbert West napisał(a):

@kudi145 Rada w sprawie Crescenta. Wodór świeci jak latarnia. Nie potrzeba dużo materiału, żeby było widać wszystko co jest w samej mgławicy. Zrób ostrą selekcję klatek. Zestakuj wyłącznie te, które mają najlepszy detal- najmniejsze i najbardziej okrągłe gwiazdki. Nie potrzeba ich dużo- myślę, że ~3 godziny już dadzą dobry efekt. OIII potrzeba jednak 2-3x więcej, jeżeli chcesz dokładnie pokazać otoczkę OIII. W OIII detalu już tak dużo i tak ostrego nie ma.

Dzięki za radę, oczywiście wszystko to wiem, ale zawsze człowiek chce więcej i więcej bo myśli że będzie lepiej 🤪 Zgoda co do OIII, i tylko dlatego zdjęcie wylądowało tu, a nie w osobnym wątku. Potrzebuję jak napisałeś jeszcze przynajmniej 60 klatek żeby ładnie pokazać otoczkę tlenu i wyeksponować Bańkę 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im obiekt jaśniejszy, tym "prawo malejących przychodów", że tak po ekonomicznemu powiem, wcześniej działa i dokładanie 2x więcej klatek da o wiele mniej niż 2x lepszy SNR. A Crescent jest bardzo jasny w Ha. Ja miałem bodajże 6 godzin Ha i wywaliłem chyba 4 do kosza, bo były niezbyt ostre z powodu cirrusa albo wiatru, nie pamiętam.

Zrobiłem eksperyment, stakując wszystkie i stakując jedynie 1/3 najlepszych. Master zrobiony z małej ilości dobrych klatek był o wiele, wiele lepszy pod względem detalu i nie widziałem, aby SNR ucierpiał. Wodorowe tło może było nieco ciemniejsze, ale to było bez znaczenia.

WBPP czy inne algorytmy sortujące i ważące klatki nie pomoże tu bardzo. Trzeba zrobić selekcję "naocznie".

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

usiadłem do tego materiału ponownie, O3 jest nieużytreczny więc już nie zrobię HSO, więc został taki oto obrazek Ha.

Kupa materiału ale bardzo słaba jakość.

 

100% oryginał :)

Skala 0,31 arecec/pix

 

PelikanJSzymaRC12Ha.thumb.jpg.b0f3d4a6b6f451af77f4a01398b5cd60.jpg

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię podejście do Cefeusza po dwóch latach.

Wczoraj zebrane 24x300 HOO, gwiazdki  OSC z materiału zbieranego dokładnie dwa lata temu.

D610mod, SWSA, Spacecat, lacerta.

Po tych dwóch godzinach Kalmarek nieśmiało zaczyna się pojawiać, ale szumu też sporo. Będę kontynuował zbieranie pewnie w sobotę, jak warunki dopiszą.

 

Image15.thumb.jpg.c241ff2056a22a9af08db667e6514a76.jpg

 

Autosave_ABE_DBE.thumb.jpg.cb734a7b57809386213a319d0128db31.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2023 o 23:51, kudi145 napisał(a):

Jedna klatka Ha z centrum Tarnowa

 

W dniu 13.10.2023 o 08:52, Herbert West napisał(a):

OIII potrzeba jednak 2-3x więcej, jeżeli chcesz dokładnie pokazać otoczkę OIII. W OIII detalu już tak dużo i tak ostrego nie ma.

 

Nie do końca zgadzam się z Tobą Michał. :)

 

Moje staki z z Ha i OIII, równo wyciągnięte w histogramie.

 

Ha 40 x 240 s

H_1600_1200.jpg.6220b21690105b299bee3332e1b016df.jpg

 

OIII 64 x 240 s, czyli jakieś 1,5x więcej niż Ha

O_1600_1200.jpg.81bbf5aaa8054109ba4edda5ec1d442a.jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kubaman napisał(a):

usiadłem do tego materiału ponownie, O3 jest nieużytreczny więc już nie zrobię HSO, więc został taki oto obrazek Ha.

Kupa materiału ale bardzo słaba jakość.

 

100% oryginał :)

Skala 0,31 arecec/pix

 

PelikanJSzymaRC12Ha.thumb.jpg.b0f3d4a6b6f451af77f4a01398b5cd60.jpg

 

 

Przy okazji lekki offtop - jak się dobrze przyjrzeć widać w dolnej połówce kadru poziome pasy. Bardzo subtelne ale widać. Na kilku innych zdjęciach tez to mam.

To kamera ZWO ASI 2600MM, mam też zdjęcia z MC gdzie jest to samo.

Ktoś ma pomysł co to i jak się tego pozbyć? Przypomina badning z DSLR, ale jest tylko na dole no i to jest mono.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.