Skocz do zawartości

Gorszy sort czyli strzały próbne, testowe i niedokończone


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Takie trochę mało typowe jak na ten temat. Chociaż w sumie pasują: dwa dni przed pełnią, stack z 3x4 s ISO 1600, APSC, obiektyw 28/2.8 w pełni otwarty. Stacki zresztą do poprawki...

 

spacer.png

 

spacer.png

 

...dla zainteresowanych: cmentarz na Rotundzie (Beskid Niski) ok. godzinę po zachodzie Słońca.

Edytowane przez Piotrek K
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Piotrek K napisał(a):

cmentarz na Rotundzie (Beskid Niski) ok. godzinę po zachodzie Słońca.

Niezwykłe, magiczne miejsce.

 

Tytułem uzupełnienia (sorry za off-top)

Cmentarz żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych w walkach z Rosjanami w lutym 1915 roku.

 

Tak wyglądał w roku 1917:

image.png.bf90c9bce06857988e3c86ea9646071c.png

 

Dziś pięknie odrestaurowany, pośród drzew.

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin Ha, coś już widać. Jeszcze ze dwie pogodne noce :-)

Screenshot_2023-08-21_111244.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze wrócić do astrofoto po miesiącach!

 

Udało mi się zmusić mój montaż do współpracy wykonując regulację luzu na osiach. Jako pierwsze zdjęcie testowe wrzuciłem coś znanego i jasnego. Ciągle nie mam docelowego obiektywu, więc paliłem jakimś zapleśniałym z lekka cudem na M42, i z radości że działa zapomniałem go przymknąć :D Dlatego też taka sroga aberka. Dwie godzinki i 10 minut materiału.

 

(ale też myślałem że jak na dwie godziny chłodzoną kamerą to mgławica bardziej wyjdzie z tła)

 

attemp3.png

Edytowane przez stfn
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PN K 1-16  czy tam PNG 094_0+27_4 10h w subach po 5 minut, nie ta skala, ale się przy okazji załapała. 
Jako bonus kwazar odłegły o 3.4mld lat świetlncyh z jedną z większych czarnych dziur, o szacowanej masie 3 do 30mld mas Słońca

PNG094_027_4.jpg.ada11171b5cbb2be7f6ddc0b51903449.jpg

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ic 1848 z krakowskiego balkonu. Zrobione w ramach sprawdzenia czy przymknięcie mojego walniętego askała (hehe) 200 do 5,6 spowoduje że będzie do czegoś przydatny, poza byciem bardzo drogą popielniczką. 5,5 godziny, raczej nie będę już w to brnął dalej, jakieś takie miękkie wychodzi

 

image.thumb.jpeg.d73ceb7cd26c235830bdae7773ca9cee.jpeg

Edytowane przez Qbszon
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dla @Behlur_Olderys Bez zastosowania drugiego filtru obok pasma emisji nie zauważyłbym mgławicy. Przemiatane po kolei 10h w OIII i 1h w paśmie 510-530nm, pojawiająca się kropka to mgławica planetarna  KN59. 
Trzeba jakoś zautomatyzować porównywanie dwóch pasm, słabszych obiektów pewnie nawet nie zauważę
KN59.gif.30c4d4fa634df01d714f061d61a5ba68.gif

podobna obserwacja dla NGC 6689

image.gif.bec8f5b0cc8b0118c24cd5e40d78b69f.gif

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 7
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

Czyli chcesz powiedzieć, że są tam widoczne dwie mgławice w OIII? No nieźle! ;)

 

Gratuluję ogólnie efektu :)

 

Próbowałeś robić odejmowanie jednego obrazka od drugiego?

Pokusiłbym się o więcej niż dwie ;)
Tak odejmowanie ogólnie działa, ale dodaje dużo szumu -  boję się, że coś abrdzo słabego zniknie w nim i gwiazdy nie do końca znikają. Chyba duża różnica grubości filtrów daje się we znaki, ciekawe jak to będzie wyglądać z inną optyką. 


image.jpeg.eb02d23780ccc52c51464dd4b80501c1.jpeg

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Po zakupieniu reduktora 0.7 do tuby Askar 600 okazało się, że "gdzieś (?)" mam tilt, który przy światło-sile F3.9 już dość mocno daje się we znaki. Szukając tiltu to na złączkach czy to na kamerach oraz następnie bawiąc się tilt-adapterem ustawiałem to wszystko łącznie z back-focusem na Motylku. Do tego doszedł jeszcze test nowego filtra OIII oraz testy auto-focusera. Fotka poniżej to zlepek wielu fotek testowych z dwóch różnych kamer, na dwóch różnych filtrach OIII, różnych złączkach oraz na różnych ekspozycjach. Po ustawieniu i takim ogólnym zapoznaniem się z nowym szkiełkiem coś tam widać, więc aż żal wywalać :-)

 

Około 7h ekspozycji SHO na kamerach ASI 1600 oraz SX 694. 

 

 

image.thumb.jpeg.97a9e2e72a8e036c2617c6f05b3c8218.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowo: 90x300s Halpha Samyang 135/2 + ASI432.

sh2_91_dbe.jpg

W odwróconych kolorach lepiej widać.

Pokazuje testowo co mi się udało zrobić w jedną noc z balkonu :)

Oczywiście bez żadnej obróbki, tylko DBE w pixinsight i krzywe w GIMPie.

cos.jpg

 

Obiekt to oczywiście 

Spoiler

SNR G065.2+05.7

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Qbszon napisał(a):

miałem napisać, że 7,5h w jedna noc to trochę dziwna matematyka, ale przypomniało mi się że robisz tymi siedmioma tubami na raz :D

Hehehe, tak, naprawdę akwizycja zabrała mi 2.5h, bo tyle nieba widzę z balkonu. Wynik mnożymy x3 :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, aleksyb napisał(a):

Pierwsze próby zmodyfikowanego sprzętu. 

42x1min gain 252 offset 5

Asi585mc -15C (+/-1C)

Brak flatow/darków

ED72/svbony Duoband

 

Proszę nie krzyczeć. Dopiero uczę się obsługi PIXa

NGC281_42min~2.jpg

 

Bardzo przyjemna fotka. Popracuj jeszcze nad tiltem bo lewy górny róg "leci" sporo. Teraz prosimy o przebieg modyfikacji kamerki najlepiej w osobnym wiątku.

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, aleksyb said:

Pierwsze próby zmodyfikowanego sprzętu. 

42x1min gain 252 offset 5

Asi585mc -15C (+/-1C)

Brak flatow/darków

ED72/svbony Duoband

 

Proszę nie krzyczeć. Dopiero uczę się obsługi PIXa

NGC281_42min~2.jpg

Dlaczego krzyczeć?? Nie ma powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pablo12311 napisał(a):

 

Bardzo przyjemna fotka. Popracuj jeszcze nad tiltem bo lewy górny róg "leci" sporo. Teraz prosimy o przebieg modyfikacji kamerki najlepiej w osobnym wiątku.

Dziękuję. Zastanawiam się czy to faktycznie tilt, czy może matryca nie leży w środku toru optycznego. Druga opcja jest realna, szczególnie że nie mam jeszcze flattenera, więc lecieć może róg w który matryca jest przesunięta.

Mam obawy związane z przedstawieniem mojego druciarstwa na forum :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

first_attempt.jpg.cd60ed55a264efc3570801e9e85b3bb9.jpg

 

Moje pierwsze HaRGB, 2h RGB + 2h SVO duobandu. Jeszcze jest sporo do poprawy, halo wokół gwiazdek, kolory na rogach, ale nareszcie, po miesiącach, czuję, że robię jakiś postęp, dokądś w końcu idę.

 

Jeszcze chcę dozbierać więcej narrowbandu i spróbować zebrać RGB od nowa lepiej, i może coś wyjdzie.

 

 

EDIT: Wersja druga, wykonana ze starnetem2

 

combined_starless_nb_with_star_mask_and_scnr.jpg.49f4f1b96b35f419bd1927f65b22f1ae.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez stfn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.