Skocz do zawartości

Niska jasność Betelgezy?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani, a jak myślicie: czy wraz ze spadkiem jasności nastąpiła też mierzalna zmiana typu widmowego Betelgezy? Dotąd była coś ok. M1, M2. Wiem, że niektórzy z Was badali typy widmowe gwiazd. Ciekawe czy to się da łatwo sprawdzić, ewentualnie czy są o tym wzmianki w najnowszej literaturze , artykułach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, WielkiAtraktor napisał:

Lepiej! Kilka godzin wcześniej wykryjemy neutrina, jak w przypadku supernowej 1987A. Czyli jeśli będzie to w zimową noc, każdy śledzący astrotelegramy zdąży wyjść z leżakiem i lornetką na zewnątrz.

Zastanawiam się kiedy astronomia amatorska wejdzie w etap obserwacji neutrin. Wyobraźcie sobie np. w Delcie do kupienia Sky-Watcher Neurino Kit służący przerobieniu przydomowego basenu w łapacz neutrin z Betelgezy :)

 

  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kiedyś badałam miony pochodzące z promieniowania kosmicznego, teleskopem, któy sama zbudowałam. To było w liceum, w ramach takiego projektu. Czyli widocznie się da. Ale niestety, projekt padł jakieś 10 lat temu i nie wiem, jak dalej wyglądałyby te badania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Bellatrix napisał:

A ja kiedyś badałam miony pochodzące z promieniowania kosmicznego, teleskopem, któy sama zbudowałam. To było w liceum, w ramach takiego projektu. Czyli widocznie się da. Ale niestety, projekt padł jakieś 10 lat temu i nie wiem, jak dalej wyglądałyby te badania. 

CREDO teraz

https://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3119:kazdy-moze-zostac-lowca-czastek-promieniowania-kosmicznego-wystarczy-smartfon-i-aplikacja-credo-detector&catid=49&lang=pl&Itemid=944

 

Na kamerce od meteorów co noc łapie się mi wiele cząstek.

 

Andrzej

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał:

Wyobraźcie sobie np. w Delcie do kupienia Sky-Watcher Neurino Kit służący przerobieniu przydomowego basenu w łapacz neutrin z Betelgezy

Nie byłby mały, bo oprócz ultradokładnego filtrowania wody i usunięcia radionuklidów potrzebne byłyby tysiące fotopowielaczy do wyścielenia ścian... chociaż można by zrobić to à la detektor IceCube, tj. zanurzyć wiązki detektorów na sznurkach.

 

Ciekawym, jaka byłaby minimalna złożoność takiego detektora; tj. nie interesuje nas rozróżnianie typów neutrin, odróżnianie ich od innych cząstek itd., a jedynie to, by wykrył nadmiar reakcji przed supernową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strumień neutrin ze Słońca to ok. 7e10 / (s * cm^2) 

Czyli bardzo dużo. Ale szansa, że zajdzie jakaś reakcja jest znikomo mała. Można policzyć że jedno neutrino reaguje z którymkolwiek z atomów ciała człowieka jeden raz na ok 80 lat. Co ciekawe, ludzie właśnie tyle mniej więcej średnio żyją, więc może to pojedyncze neutrino jest tym, co nas zabija? ;)

 

To anegdota z wykładu. Nie pamiętam dokładnie przekroju czynnego na reakcję neutrina z atomem...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może połamać! Neutrina b. rzadko oddziałują z normalną materią, ale na xkcd oszacowano kiedyś, jak blisko supernowej (typu II) trzeba by się znaleźć... żeby dostać śmiertelną dawkę neutrin (pomijając spalenie/odparowanie od samego blasku, ma się rozumieć). Wyszło ok. 1 2,3 AU.

 

A także:

Cytat

Co jest jaśniejsze: supernowa z odległości 1 AU czy detonacja bomby termojądrowej przyłożonej do oka?

Supernowa, o 9 rzędów wielkości.

(acz szczegółowych parametrów bomby nie podano).

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+1.614 mag to już wygląda coraz ciekawiej ale ciągle mało, czekam na przekroczenie 2,0 :) 

Swoją drogą, zastanawiam się czy ktoś tutaj miałby możliwość zarejestrowania tej części nieba w bliskiej podczerwieni. Podobno Betelgeza to najjaśniejsza gwiazda w tym zakresie fal i pod tym względem zupełnie nic się nie zmieniło przez ostatnie tygodnie. Coś mi świta, że kiedyś chyba @wessel próbował coś łapać filtrem Astronomika, widziałem też gdzieś wątek z tego typu zdjęciami naziemnymi :g:

 

Cytat

Betelgeuse is the brightest near-IR source in the sky with a J band magnitude of −2.99. The next brightest stars in the J band are Antares (−2.7), R Doradus (−2.6), Arcturus (−2.2), and Aldebaran (−2.1). In the J band Sirius is the 9th brightest star.

As a result, only about 13% of the star's radiant energy is emitted as visible light. If human eyes were sensitive to radiation at all wavelengths, Betelgeuse would appear as the brightest star in the night sky.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paether napisał:

Swoją drogą, zastanawiam się czy ktoś tutaj miałby możliwość zarejestrowania tej części nieba w bliskiej podczerwieni.

 

Stricte w samej podczerwieni nie patrzyłem - ale w noktowizorze, który ma w sporą czułość poza pasmem widzialnym, Betelgeza jest zdecydowanie najjaśniejsza w całym Orionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.