Skocz do zawartości

Guiding - wykresy


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

W ra jest ok więc nie przeważam tej osi, w Dec mam spory backlash i rozwiązuje to rozjeżdżając biegun w azymucie na 3-4 arcsec, co powoduje korekty guidingu tylko w jednym kierunku, po prostu omijam backlash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moje początki przygody z guidingiem. 

Niepokoi mnie ten rozchwiany wykres RA. Czy na podstawie tego zrzutu można określić przyczynę tak dużego błędu? 

Zastanawiam się też czy ustawienie na GP ma tutaj jakieś znaczenie, bo na razie montaż ustawiam na oko. Tzn staram się umieścić GP w odpowiednim miejscu ręcznie. 

Kalibracja w PHD na pierwszej lepszej gwiazdce w Łabędziu w pobliżu gwiazdy Sadr. 

1222833396_Beztytuu.jpg.b037c88904d95f963afcd2f50006079e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Robson_g napisał:

Zastanawiam się też czy ustawienie na GP ma tutaj jakieś znaczenie

kluczowe znaczenie. Jaki miałeś błąd na GP? Log możesz dorzucić. Co wieszasz na tym CEMie?

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Czy na podstawie tego zrzutu można określić przyczynę tak dużego błędu? 

Nauczono mnie, żeby nie przejmować się wykresem. Najważniejsze jest to: Sum 0.11 (0.70). Liczba 0.70 w odniesieniu do Twojej skali powie - masz problem czy nie. U mnie skala wynosi 2.15, a błąd średnio w okolicach 1.0, więc zupełnie się nie przejmuje wykresem :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robson_g napisał:

Moje początki przygody z guidingiem. 

Niepokoi mnie ten rozchwiany wykres RA. Czy na podstawie tego zrzutu można określić przyczynę tak dużego błędu? 

Zastanawiam się też czy ustawienie na GP ma tutaj jakieś znaczenie, bo na razie montaż ustawiam na oko. Tzn staram się umieścić GP w odpowiednim miejscu ręcznie. 

Kalibracja w PHD na pierwszej lepszej gwiazdce w Łabędziu w pobliżu gwiazdy Sadr. 

 

Ja się mało znam, ale dla mnie sumaryczny błąd 0,7 to wcale nie jest złe prowadzenie. Używam modułu prowadzenia z Kstars i mam właśnie 0,6 - 0,8 mimo w miarę starannego ustawiania na GP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robson_g napisał:

Moje początki przygody z guidingiem. 

Niepokoi mnie ten rozchwiany wykres RA. Czy na podstawie tego zrzutu można określić przyczynę tak dużego błędu? 

Zastanawiam się też czy ustawienie na GP ma tutaj jakieś znaczenie, bo na razie montaż ustawiam na oko. Tzn staram się umieścić GP w odpowiednim miejscu ręcznie. 

Kalibracja w PHD na pierwszej lepszej gwiazdce w Łabędziu w pobliżu gwiazdy Sadr. 

1222833396_Beztytuu.jpg.b037c88904d95f963afcd2f50006079e.jpg

os swiata to podstawa!!! guding nie zastepuje tego, a jedynie wspomaga montaz. im doklaniej na biegun tym peliej dla guidingu

na pewno starcono polaczenie z kamera :)ale to przeciez wiesz.

 

Z info ze screena mozna zmienic/poprawić:

SAT - wybrana zbyt jasna gwiazdka (mozna dac auto wybor), to co widac na podgladzie mozesz osbie regulowac suwakiem, podglad jest tylko dla Ciebie. Dla programu liczy sie wartosc SAT.

Dark - brak zrobionych darków - mozna niechcacy gudiwac hotpixel.

CEL - okiento tak male ze nic nie widac jak pracuje guding.

CZAS EXP - wybierajac naswietlanie nie stosujemy u nas w polsce 1s, najsensowniej dac 3-4s.

 

ewentualnie zwieksz MinMo dla obu osi na 0,25 lub 0.22

brak jakichkolwiek danych o tym czego dotyczy Twoj problem - sprzet, optyka, kamery, z jakiego obiektu wykres.......

 

edit.

co do kalibacji to polecam zerknac do manuala phd :) warto.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, count.neverest napisał:

kluczowe znaczenie. Jaki miałeś błąd na GP? Log możesz dorzucić. Co wieszasz na tym CEMie?

Tego się obawiałem. Nic wielkiego nie wieszam. Canona 6d z EF 200 i z lunetką  (na gorącej stopce) ZWA 30/120 z podłączoną ASI 120 MM-S

Muszę zatem teraz skupić się na dokładnym ustawieniu montażu, bo zawsze polegałem tylko na własnej intuicji :)

Ten log posiada informację o błędzie ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

os swiata to podstawa!!! guding nie zastepuje tego, a jedynie wspomaga montaz. im doklaniej na biegun tym peliej dla guidingu

na pewno starcono polaczenie z kamera :)ale to przeciez wiesz.

 

Z info ze screena mozna zmienic/poprawić:

SAT - wybrana zbyt jasna gwiazdka (mozna dac auto wybor), to co widac na podgladzie mozesz osbie regulowac suwakiem, podglad jest tylko dla Ciebie. Dla programu liczy sie wartosc SAT.

Dark - brak zrobionych darków - mozna niechcacy gudiwac hotpixel.

CEL - okiento tak male ze nic nie widac jak pracuje guding.

CZAS EXP - wybierajac naswietlanie nie stosujemy u nas w polsce 1s, najsensowniej dac 3-4s.

 

ewentualnie zwieksz MinMo dla obu osi na 0,25 lub 0.22

brak jakichkolwiek danych o tym czego dotyczy Twoj problem - sprzet, optyka, kamery, z jakiego obiektu wykres.......

 

edit.

co do kalibacji to polecam zerknac do manuala phd :) warto.

Jak zwykle wyczerpująca odpowiedź. Dużo tych opcji...Ok, muszę to wszystko sprawdzić.

Sprzęt, to Ioptron CEM25, Canon 6D z obiektywem 200 mm, maleńka lunteka ZWA 30/120, kamerka 120 MM-C, na gorącej stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, apolkowski napisał:

Ja się mało znam, ale dla mnie sumaryczny błąd 0,7 to wcale nie jest złe prowadzenie. Używam modułu prowadzenia z Kstars i mam właśnie 0,6 - 0,8 mimo w miarę starannego ustawiania na GP.

Moje ustawienie teraz trwa 3-4 minuty. Ustawiam ręcznie, na godzinę tak, jak pokazuje mi pilot i to wszystko. Nie mam nigdzie potwierdzenia, więc nie mam możliwości korekty.

To może rzeczywiście ustawiam bezbłędnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Robson_g napisał:

Moje ustawienie teraz trwa 3-4 minuty. Ustawiam ręcznie, na godzinę tak, jak pokazuje mi pilot i to wszystko. Nie mam nigdzie potwierdzenia, więc nie mam możliwości korekty.

To może rzeczywiście ustawiam bezbłędnie :)

Zaczynam od sprawdzenia pozycji GP w PS Align na iPhone. Potem ustawiam ręcznie przez lunetkę. Kolejny etap to uruchomienie w Kstars modułu ustawiania na GP. Chwilę to trwa, bo są robione 3 zdjęcia z obrotem po ok 20 - 30 stopni. Na koniec pokazany jest błąd i opcja live przesunięcia jednej z gwiazdek do celu. Wyliczany jest też błąd ustawienia w skali kątowej. Chyba podobnie jak w SharpCap. Używam Kstars, bo jest na Maca. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

U mnie jest tak, skala guidera taka sama co główna ( 1,44) a nie jestem z tego zadowolony bo Ra bardzo szarpie i nie mogę uprowadzić tej skali.

Będę próbował z wgrywaniem PEC do EqMod może będzie bardziej gładko.

Jakiś tam nie drogi enkoder w RA mam w swoim Eq6-R może nagram PEC z jego pomocą lub z PHD2.

Na czerwone SAT nie patrzcie, to coś od kamery bo jaką bym gwiazdkę nie wybrał to zawsze jest SAT.

@isset Twój Heq5 świetnie prowadzi.

Oag giuding.jpg

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny teleskop TS RC 150/F7 + ASI 533 MC Pro
Guider ArteSky 60/240 + Altair GPC 130
Montaż: iOptron iEQ 30 Pro
A wykres prowadzenia przeważnie wygląda  tak, i uważam że jest ok.

guiding.jpg

Guiding_1.jpg

Edytowane przez kiniu-13
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kiniu-13 napisał:

Główny teleskop TS RC 150/F7 + ASI 533 MC Pro
Guider ArteSky 60/240 + Altair GPC 130
Montaż: iOptron iEQ 30 Pro
A wykres prowadzenia przeważnie wygląda  tak, i uważam że jest ok.

To wyglada jak guiding na hotpixelu?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kiniu-13 napisał:

Główny teleskop TS RC 150/F7 + ASI 533 MC Pro
Guider ArteSky 60/240 + Altair GPC 130
Montaż: iOptron iEQ 30 Pro
A wykres prowadzenia przeważnie wygląda  tak, i uważam że jest ok.

guiding.jpg

Guiding_1.jpg

Nie wierze w to.

FakeGuide. :D Tayson dobrze sugeruje musi być hot pixel.

No chyba że wymieniałeś bebechy na mega dokładnie wykonane i zleciłeś ich wykonanie firmie pokroju Aerojet Astro System itp.

To jest z byt gładkie by było prawdziwe.

Oczywiście jeśli się mylę to przepraszam bo takiego prowadzenia życzę każdemu.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kiniu-13 napisał:

Główny teleskop TS RC 150/F7 + ASI 533 MC Pro
Guider ArteSky 60/240 + Altair GPC 130
Montaż: iOptron iEQ 30 Pro
A wykres prowadzenia przeważnie wygląda  tak, i uważam że jest ok.

guiding.jpg

Guiding_1.jpg

Obstawiam złe parametry ogniskowo-pixelowe :glasses:

Edit: dlaczego wykres gwiazdy wygląda ja V do góry nogami? Coś nie tak. 

Edytowane przez mirekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kiniu-13 napisał:

Hm...Nie wiem czy to był Hot Pixel, ale na klatce 180 sek naświetlania, gwiazdy nie są pojechane. Plik przekonwertowałem z Fits do jpeg. 

Light_ASI_img_180sec_Bin1_-10.0C_gain100_2020-11-14_221405_frame0003.jpg

Wykresy wykresami ale gratuluje uprowadzenia tej skali. Super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kiniu-13 napisał:

Hm...Nie wiem czy to był Hot Pixel, ale na klatce 180 sek naświetlania, gwiazdy nie są pojechane. Plik przekonwertowałem z Fits do jpeg. 

Light_ASI_img_180sec_Bin1_-10.0C_gain100_2020-11-14_221405_frame0003.jpg

A możesz powiedzieć jaka masz ogniskową i jaki pixel kamerki guidujacej? Wrzuć też proszę stronę z tymi parametrami phd.  Edit: w życiu nie widziałem takiego wykresu gwiazdy - patrz zrzut. 

Screenshot_20201208-190525.jpg

Edytowane przez mirekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tyle, by stwierdzić, czy to błąd, czy przypadek. Zrobiłem zrzut ekranu podczas sesji, bo zaskoczyło mnie, że wykres jest taki ładny. Może to tak jak piszecie hot pixel. Jak pogoda pozwoli, to wrzucę tutaj nowy plik z wykresem prowadzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem takim perfekcjonistą jak Tayson. Dla mnie zdjęcia które robię, są akceptowalne, i widzę na nich o wiele więcej niż bym zobaczył przez duży teleskop. Traktuje to jako hobby na emeryturze. :) Na forum jest wiele zdjęć zrobionych przez "mistrzów astro-foto", więc mogę sobie pooglądać. Nie mam takiej aspiracji, by im dorównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.