Skocz do zawartości

Guiding - wykresy


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

@Zywis Zrobiłem sobie szybką analizę Twoich wykresów i wydaje mi się że gdybyś użył metody Predictive Pec w prowadzeniu RA, wyrównałbyś błędy okresu ślimaka, bo widać że guidiujesz bardzo delikatnie (co jest akurat fajne). Na przestrzeni około 6ciu minut przesuwa ci się RA w górę i w dół o około 1"-2", metoda Predictive PEC wyeliminuje to.

 

Ja znowu przekonałem się jak krytyczna jest jakość kabli w zimie, najpierw miałem problemy z metrową przedłużką usb i luźnym portem, a później z kablem st4, a raczej złączem rj12, nie działały mi pulsy North w PHD i przy kalibracji DEC mnie wywalało. Zanim znalazłem problem i odgiąłem ten plastik co robi "klik" przy wtyczce (co spowodowało lepszy docisk i wyeliminowało luz) to już było po sesji.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 21.12.2019 o 16:37, Zywis napisał:

Za mała czułość i przez to mało gwiazd do prowadzenia

Przetestowane. Niebo podmiejskie, Bortle 6. Wczoraj chyba najgorszy scenariusz- Księżyc w pełni, M42 na celowniku, przynajmniej kilka gwiazd do guidowania 1-2 sek exp.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, count.neverest napisał:

Przetestowane. Niebo podmiejskie, Bortle 6. Wczoraj chyba najgorszy scenariusz- Księżyc w pełni, M42 na celowniku, przynajmniej kilka gwiazd do guidowania 1-2 sek exp.

To nie jest najgorszy scenariusz, wyceluj w jakieś galaktyki z dala od DM. Ale przy f/3.3 i dość małej ogniskowej być może nie będziesz miał problemów.

Ja w newtonie 200/1000 i oagu na PGR Chameleon (ta sama klasa co ASI120) miewałem problemy z gwiazdami. Na niektóych galaktykach brakowało ich, a często trzeba było guidować na słabej gwiazdce. Zmieniłem ostatnio na ASI290 i jest ogromny przeskok - gwiazd pod dostatkiem, a RMS znacznie zmalał, bo już nie guiduję na strzępku szumu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tym razem AVXz małym zestawem i ditheringiem z APT.

Celem sesji oprócz zbierania materiału było zbadanie jak wielkość ditheringu wpływa na całkowite prowadzenie.

Zdjęcie 1 - zbyt duży dithering, widać że wpływa też negatywnie na cały guiding nie tylko w momencie samego ditheringu

Zdjęcie 2 i 3 - z dużym ditheringiem, nadal ma wpływ na dalszą część wykresu ale już jest ok,

Zdjęcie 4 i 5 - mały dithering, wydaje się nie mieć wpływu (lub znikomy) na resztę guidingu.

1 Zbyt duży dithering.JPG

2 duży dithering.JPG

3 duży dithering.JPG

4 mały dithering.JPG

5 mały dithering.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie czy moj heq5 nie powinien odwiedzić serwisu ?

Kupiony w Delcie, focilem kasjopee i mialem stabilne prowadzenie dopoki nie zrobilem flipa. Sprawdzilem jeszcze raz wyważenie i było ok,  jednakże kiedy RA jest zwrócona tubą na wschodnią strone czuć wyraźniejszy opór przy odblokowanej osi. Po zachodniej bez oporów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, cwic napisał:

Celem sesji oprócz zbierania materiału było zbadanie jak wielkość ditheringu wpływa na całkowite prowadzenie.

Widać po prostu, że masz w osi Dec luz, który nie jest korygowany i w efekcie montaż potrzebuje wielu korekt, aby go pokonać. W PHD powinna być gdzieś opcja wpisania wartości luzu, co rozwiąże problem. Nawet minimalny luz, którego uniknąć się nie da powoduje już spore opóźnienie dla guidingu, dlatego jego wpisanie jest kluczowe. Prawdopodobnie będziesz musiał też korygować wielkość luzu w zależności od ustawienia teleskopu, bo raz trafisz na nieco mniejszy raz na większy (u mnie zmienia się to ok 0,1 - 0,5 sek). No i generalnie wydaje się, że twój luz jest spory i można go zmniejszyć mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości spytam. Przy OAG na 420mm jak bardzo zwiększyć MnMo? Mam aż na 30 dane i wykres mimo to mam poszarpany. W Dec jest ok ale Ra lubi skakać.

Każda klatka jest dobra, jednak ciekawi mnie czemu wykres wygląda na bardzo "spajkowy". Rms mam w ok 1"+ z ditheringiem skacze do 1.7", chyba że dithering się nie wlicza? Skala zestawu to 2,37"/pix. Wieczorem postaram się wrzucić screen

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.