Skocz do zawartości

Guiding - wykresy


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, count.neverest napisał:

Np. powiewami wiatru, zależy jaki masz żagiel na nim zawieszony. Jeśli montażowi nic nie przeszkadza, to możesz palić jak długo chcesz.

Żagiel to TS Optrics 150/420. A ale wiatr najmniej mógł szkodzić akurat wczoraj, setup był osłonięty samochodem, w dołku i jak pisałem ja wiatru nie odczuwałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzą poza 80mm apertury ciężko jest utrzymać skoki poniżej 1,5", a to dlatego że wtedy:

- wychodzi się już z małych i zwartych konstrukcji typu obiektyw lub mały refraktor i sprzęt łapie podmuchy, tupnięcia, stuknięcia

- nasza jesień (czyt. późne lato) nie jest najlepsze do foto, "seeing jest atakowany" przez duże różnice temperatur, wilgoć, zamglenia, etc.

 

Żeby utrzymać sprzęt jaki masz w ryzach czyli poniżej 1,5" musisz trafić naprawdę na idealne warunki, albo uzbroić się w montaż o udźwigu ze x3 w stosunku do tego co posiadasz.

Cem25 jest genialnym sprzętem, ale w swojej kategorii wagowej i "wymiarowej" (chodzi o długość i obwód tuby).

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, cwic napisał:

wychodzą poza 80mm apertury ciężko jest utrzymać skoki poniżej 1,5", a to dlatego że wtedy:

- wychodzi się już z małych i zwartych konstrukcji typu obiektyw lub mały refraktor i sprzęt łapie podmuchy, tupnięcia, stuknięcia

- nasza jesień (czyt. późne lato) nie jest najlepsze do foto, "seeing jest atakowany" przez duże różnice temperatur, wilgoć, zamglenia, etc.

 

Żeby utrzymać sprzęt jaki masz w ryzach czyli poniżej 1,5" musisz trafić naprawdę na idealne warunki, albo uzbroić się w montaż o udźwigu ze x3 w stosunku do tego co posiadasz.

Cem25 jest genialnym sprzętem, ale w swojej kategorii wagowej i "wymiarowej" (chodzi o długość i obwód tuby).

Czyli Cem25p przeznaczony do króciutkich refraktorków o 1/4 max. nośności? Pytanie, czy 1,5" to taka wielka tragedia. Będę próbował sesje w najbliższym czasie, to zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o masywność montażu w stosunku do masywności sprzętu, w tej klasie cenowej cem25p jest doskonałym montażem do lżejszych tub, natomiast opaskowany HEQ5 będzie stabilniejszy z większymi tubami. Oba montaże prawdopodobnie dadzą podobne efekty z mniejszą lub większa reakcją na warunki wietrzne i seeingowe.

Moim zdaniem jeśli średni błąd będzie do 1,2" a skoki poniżej 2" to będzie to bardo bardzo bardzo przyzwoity wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cwic napisał:

Chodzi o masywność montażu w stosunku do masywności sprzętu, w tej klasie cenowej cem25p jest doskonałym montażem do lżejszych tub, natomiast opaskowany HEQ5 będzie stabilniejszy z większymi tubami. Oba montaże prawdopodobnie dadzą podobne efekty z mniejszą lub większa reakcją na warunki wietrzne i seeingowe.

Moim zdaniem jeśli średni błąd będzie do 1,2" a skoki poniżej 2" to będzie to bardo bardzo bardzo przyzwoity wynik.

Narazie wszystko na to wskazuje, że będą. Poza tym planuję kupić stabilniejszy statyw, bo posiadam 1,5". To był pierwszy test. Weekend zapowiada się pogodnie, więc odpalę sesję i zobaczymy co z tego wyjdzie. :)

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Andrzej76 napisał:

Mój ostatni wykres , CEM 60 . Czy to że "cel" jest tylko w 1/4 okręgu , ma jakieś znaczenie , o czymś świadczy ? 

Bez nazwy-1.jpg

Świadczy o złym ustawieniu na biegun.  Gwiazda ucieka w narożnik i wszystkie korekty próbują ściągnąc ją do centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/6/2021 at 12:44 PM, cwic said:

Moim zdaniem jeśli średni błąd będzie do 1,2" a skoki poniżej 2" to będzie to bardo bardzo bardzo przyzwoity wynik.

 

Macie luz, powiedziałem ja po raz tysięczny zastanawiając się nad moją skalą 0.79...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja... guiding DIY, oś X to 20 minut, Y jest w sekundach łuku.

 

s1.png.d8d1d17775dfb7f3bc6b32afbf400d0d.png          s2.png.79bbc7ac49a5b4fba515ef65f1f75491.png

 

To z włączonym guidingiem :D przy wyłączonym lata po +/-40 arcsec i delikatnie ucieka. RA szarpie bo wieje dzisiaj, zwykle jest +/- 1-2 arcsec.

 

Lubiłem swój EQ5, rozmazane zdjęcia zwalałem na seeing... dopóki nie zrobiłem porządnie guidingu i nie zobaczyłem tych wykresów :D DEC powinien się trzymać lekko poniżej 0, bo tak algorytm napisałem. Bo musiałem, żeby obracał DEC tylko w jedną stronę (jak obraca w przeciwną, to jest mocne szarpnięcie w tej osi po złapaniu kontaktu ślimaka z zębatką). Niekorygowalna masakra. Pozostaje inwestycja w HEQ5

 

Teraz już wiem przed czym mnie tu ostrzegano. Te wydatki się rzeczywiście nie kończą, a nawet niepokojąco wzmagają...

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misza napisał:

Czy myślicie że powolny "zamulony" laptop może wpływać negatywnie na wykres poprzez zbyt późne korekty?

Raczej nie... to przede wszystkim montaż ma prowadzić a guiding tylko korygować co 2-3s Dla komputera to bardzo duzo czasu...

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Hej,

Co ile sekund robisz korekty? Wydaje się że masz za małą agresywność... 
Silniki wymieniałeś?

co 2.5s, bo tyle trwa liczenie pozycji. Ale to jest na regulatorze PID i korekty są w zasadzie ciągłe. Co 2.5s jest tylko zmiana korekty. W RA jest łatwo, a w DEC niestety musiałem wyłączyć obracanie w obu kierunkach i koryguje tylko w kierunku w którym ucieka (zielony wykres wtedy będzie się trzymać poniżej osi X). Silniki są moje, porządne, to jest kompletnie DIY, przekładnia pasowa, rozdzielczość 1/256. Prawie 55.3M kroków w RA i 36.8M w DEC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

 

Jak to się mówi - babcia tak robiła, mama tak robiła i ja tak robię :) Od początku tak mam. Za wysokie mówisz? Zmniejszać?

 

Nie, NIE! Nie ruszaj...niżej z RMSem jest już piekło :D

Bardziej myślałem o mnie żeby też ruszyć swoje ustawienia wpisane przez "babcię" z ZWO ;)

Mam po 45% i jak widziałeś ostatnio całkiem nieźle prowadzi. Przez chwilę miałem chęć kupna CEM70 ale skoro mój montaż daje radę z takim efektem to chyba nie ma sensu tym bardziej, że nie mam gwarancji czy będzie prowadził lepiej.

Wykorzystujesz dithering? Bo nie widzę na wykresie znacznych korekt. U mnie psuje on trochę średnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.