Skocz do zawartości

Koniunkcja Jowisza z Saturnem 20-22.12.20


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Panowie, pytanko. Taka tubka 150/750 lub 200/1000 złapie z lustrzanką na avi obie planety? :Boink:

Nawet za bardzo :) ja na 150/750 będę miał barlow x2 + kamerka z dużo mniejsza matrycą niż lustrzanka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wismat napisał:

Nawet za bardzo :) ja na 150/750 będę miał barlow x2 + kamerka z dużo mniejsza matrycą niż lustrzanka. 

No na szerokim kadrze to dla mnie niezbyt szałowy efekt.  Dlatego się zastanawiam czy to przejdzie. A za ciemny jestem by to jakoś obliczyć :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie "od kiedy widać" - dziś o 16:05 (Słońce 5* pod horyzontem) bez problemu widziałem Jowisza gołym okiem. Myślę, że można go szukać z powodzeniem pół godziny wcześniej (Słońce tuż pod horyzontem) a planety będą 16-17* nad.

W lornetce 15x70 widok świetny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapolować, było przez moment trochę czystego nieba, ale naszły chmury. Trzeba zacząć codziennie polowanie od teraz aż do końca możliwej widoczności planet na nocnym niebie, bo nie wiadomo ile razy trafi się pogoda. 

 

                                                                                    ***

 

edit: Jednak się wypogodziło i wyszedłem przed 18. Udało się złapać jeszcze planety nisko nad horyzontem. Niebo dosyć mętne i gołym okiem widać było tylko Jowisza - obie planety widoczne w lornetce 10x50 w jednym polu. Ale jak na 15 dni przed maksymalnym zblizeniem to rozczarowująco daleko od siebie - chyba max w jednym polu to lustrzanka i z obiektyw z 200mm.  Foto Canon 550D + kit 50mm 8 sek/ISO 400. 

 

214996518_Canon50mm.thumb.png.c0aba9f311542588ac93505c4161d06e.png

Edytowane przez Charon_X
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Darek_B napisał:

To ja tylko przypomnę dla potomnych że już w 17 czerwca 7541 roku...

 

Mimo to czekam na pogodę (dziś była) na tę koniunkcję, lepszej za naszego życia chyba nie będzie.

Nosz.......Ale się wkurzyłem - chciałbym jechać na Podhale by obserwować z Tobą, ale mi na ten dzień NFZ termin do lekarza-specjalisty wyznaczył.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Darek_B napisał:

To ja tylko przypomnę dla potomnych że już w 17 czerwca 7541 roku będzie wg tej stronki https://sparky.rice.edu/public-night/jupsat2.html całkowite zaćmienie* Saturna przez Jowisza.

 

jupsat9.jpg

 

* Stellarium u mnie niestety pokazuje że tego dnia trochę się miną. Ale może ma niedokładne elementy orbitalne. :)

 

Mimo to czekam na pogodę (dziś była) na tę koniunkcję, lepszej za naszego życia chyba nie będzie.

Trzeba się będzie wtedy na wiosenny umówić w Bukowcu, pomiędzy domkiem 13 a 14 :flirt:

IMG_20200618_075035.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Marcin_G napisał:

Nosz.......Ale się wkurzyłem - chciałbym jechać na Podhale by obserwować z Tobą, ale mi na ten dzień NFZ termin do lekarza-specjalisty wyznaczył.....

Ej, a jak to załatwiłeś, że masz wizytę tak szybko?

Mnie pradziadek zarejestrował jak jeszcze żył i mam później :(

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Darek_B napisał:

* Stellarium u mnie niestety pokazuje że tego dnia trochę się miną. Ale może ma niedokładne elementy orbitalne. :)

To może być kwestia lokalizacji obserwatora, dla zakryć przez Księżyc ma to ogromne znaczenie, tutaj znacznie mniejsze, ale może akurat tyle co masz różnicy. Trzeba poklikać po mapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ciasnej koniunkcji prędko nie doczekamy. Dobrze że jest kilka dni by trafić w okienko pogodowe.

Następna przypada 30-10-2040r i będzie miała miejsce nisko na niebie porannym.

Prawdziwa gratka szykuje się jednak nieco wcześniej a dokładnie 8-09-2040r.  Dla miłośników planet to będzie jak otwarcie szkatułki z klejnotami. Jeżeli pogoda pozwoli to niebo w Pannie da  wszystko co najpiękniejsze:  Saturn,  Jowisz, Mars, Wenus, Merkury,  blisko Spica i zakrycie Porrimy przez młody Księżyc.  Wątpię czy w zasięgu mojego peselu może trafić się  lepsza kumulacja. :new_shocked:

 

capture_001_09122020_203509.jpg

Edytowane przez Art 69
.
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.