Skocz do zawartości

Lądowanie próbek asteroidy Ryugu


Warinkos

Rekomendowane odpowiedzi

Hej doszły mnie słuchy że 6 grudnia ma się odbyć historyczna chwila LĄDOWANIA PRÓBEK ASTEROIDY RYUGU.  A jakoś nie widzę nigdzie na forum wątku z tym związanego. Nikt też nie poruszył tego tematu na wątku związanym z asteroidą Ryugu. A to przecież jest jedno z najważniejszych wydarzeń w astronomii w tej dekadzie. Pierwszy raz w historii na ziemię w sposób kontrolowany przylecą próbki z ciała znajdującego się po za układem ziemia księżyc. Jest to temat naprawdę ważny i mam nadzieję że osoby posiadające większą wiedzę w tej kwestii pociągną wątek dalej. :emotion-5:

Edytowane przez Warinkos
  • Lubię 3
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kombinuj-licz napisał:

To ta Hayabusa ale z numerem 2

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hayabusa_2

 

Prawie bliźniacza sonda lecz z nowocześniejszym osprzętem i systemem łączności, ma też podobne zadania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była jeszcze sonda Osiris:

http://lk.astronautilus.pl/sondy/genesis.htm

Lądownik sondy z próbkami wprawdzie się rozbił podczas lądowania na Ziemi, więc raczej nie można tego nazwać ,,kontrolowanym przylotem", ale same próbki mimo zanieczyszczenia ziemską glebą okazały się użyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Warinkos napisał:

Hej doszły mnie słuchy że 6 grudnia ma się odbyć historyczna chwila LĄDOWANIA PRÓBEK ASTEROIDY RYUGU.  A jakoś nie widzę nigdzie na forum wątku z tym związanego. Nikt też nie poruszył tego tematu na wątku związanym z asteroidą Ryugu. A to przecież jest jedno z najważniejszych wydarzeń w astronomii w tej dekadzie. Pierwszy raz w historii na ziemię w sposób kontrolowany przylecą próbki z ciała znajdującego się po za układem ziemia księżyc. Jest to temat naprawdę ważny i mam nadzieję że osoby posiadające większą wiedzę w tej kwestii pociągną wątek dalej. :emotion-5:

 

Na tym forum głównie dyskutuje się o sprzęcie, edycji zdjęć i ociupinke o obserwacji. Takie "błahe" tematy nie mają tutaj niestety zbytnio wielu amatorów. 

 

Polecam forum kosmonauta.net do rzeczowych dyskusji w tych sprawach. :)

 

Żeby nie było całkiem nie na temat - czekam na te lądowanie i mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a próbki dostarczą nam ciekawych informacji. Nagranie z pobierania próbek jak i same zdjęcia z bliska Ryugu wyglądały zjawiskowo. :)

Edytowane przez Martyn
  • Lubię 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Martyn napisał:

 

Na tym forum głównie dyskutuje się o sprzęcie, edycji zdjęć i ociupinke o obserwacji. Takie "błahe" tematy nie mają tutaj niestety zbytnio wielu amatorów. 

 

No co ty?

W cztery godziny pięć odpowiedzi od pięciu osób - odzew jest.

,,ociupinkę o obserwacji"????

A w temacie: chodzi ci chyba raczej nie o forum na stronie kosmonauta.net, tylko o forum.kosmonauta.net, czyli Polskie Forum Astronomiczne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paul W. napisał:

Dziwi mnie że NASA nie planuje już w tej chwili misji na Apophis ??? 

Chyba że o czymś nie wiem?

jeżeli wkrótce nie przedstawią planu misji to będzie znaczyło że już wiedzą że tej asteroidy nie trzeba badać za pomocą sondy tylko wystarczy wysłać ekipę naziemną do zbadania krateru ^_^

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Selmak napisał:

To ta Hayabusa ale z numerem 2

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hayabusa_2

 

Prawie bliźniacza sonda lecz z nowocześniejszym osprzętem i systemem łączności, ma też podobne zadania.

Ta pierwsza Hayabusa tez chyba cos przywiozla. Pamietam jak lata temu czytalem relacje "na zywo" na kosmonauta.net. Angielsla Wiki zdaje sie to potwierdzac.

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szuu napisał:

jeżeli wkrótce nie przedstawią planu misji to będzie znaczyło że już wiedzą że tej asteroidy nie trzeba badać za pomocą sondy tylko wystarczy wysłać ekipę naziemną do zbadania krateru ^_^

Przy odrobinie szczęścia może nawet nie trzeba będzie wychodzić z domu :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KrzychK napisał:

No co ty?

W cztery godziny pięć odpowiedzi od pięciu osób - odzew jest.

,,ociupinkę o obserwacji"????

A w temacie: chodzi ci chyba raczej nie o forum na stronie kosmonauta.net, tylko o forum.kosmonauta.net, czyli Polskie Forum Astronomiczne.

Takie moje spostrzeżenia. Prędzej ktoś poda tutaj z automatu jakąś odległość korektora od matrycy czy popełni kolejny post odnośnie przesuniętych gwiazdek niż zainteresuje się misją pobrania gruntu z jakiegoś ciała niebieskiego. 

 

Oczywiście chodzi o forum powiązane z portalem kosmonauta.net. Ameryki nie odkryłeś.

 

W każdym razie oddychaj. Niepotrzebne ciśnienie. :)

Edytowane przez Martyn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jednak odzew jest, mam nadzieję że będzie gdzieś transmisja z lądowania próbnika. Z tego co wiem ma lądować on gdzieś w okolicach australii. Jeśli ma ktoś na ten temat jakieś informacje to niech wrzuci, albo podeśle mi linka bardzo chętnie sobie to przejrzę.

Edytowane przez Warinkos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Martyn napisał:

 

Na tym forum głównie dyskutuje się o sprzęcie, edycji zdjęć i ociupinke o obserwacji. Takie "błahe" tematy nie mają tutaj niestety zbytnio wielu amatorów. 

 

Polecam forum kosmonauta.net do rzeczowych dyskusji w tych sprawach. :)

 

Żeby nie było całkiem nie na temat - czekam na te lądowanie i mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a próbki dostarczą nam ciekawych informacji. Nagranie z pobierania próbek jak i same zdjęcia z bliska Ryugu wyglądały zjawiskowo. :)

To zobacz sobie ten wątek na temat zbliżenia Hayabusa 2 do ryugu. Jak widać na przykładzie są tu ludzie którzy się interesują takimi sprawami

 

Edytowane przez Warinkos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przepraszam czy koledzy interesują się tematem algorytmu odszumiania starneta+++? Obstawiam że nie! Więc po co jakieś koślawe żale że na forum nikogo nie interesuje przywiezienie kupy kamieni z asteroidy na Ziemię? Forum skupia ludzi o różnych zainteresowaniach i najwyraźniej ten kierunek po prostu interesuje mało osób. To takie dziwne?

Nawet go z zainteresowaniem przeczytałem ale takie teksty po prostu mnie zniechęcają do dalszego czytania. Dzielenie ludzi na naszych i tych gorszych to zdaje się nasza polska specjalność ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Warinkos to bardzo się cieszę. Nie chciałbym zostać źle odebrany - to forum stoi na świetnym poziomie i coraz bardziej lubię tutaj przebywać. Po prostu więcej widać ściśle technicznych tematów poruszonych przeze mnie wyżej, aniżeli o samej kosmonautyce (wystarczy porównać liczbę postów w tym dziale z resztą forum). Czy to źle? Wcale tak nie uważam, po prostu osmieliłem się napisać to, co obserwuje regularnie zaglądając w to miejsce. :)

 

Godzinę temu, wessel napisał:

Ja przepraszam czy koledzy interesują się tematem algorytmu odszumiania starneta+++? Obstawiam że nie! Więc po co jakieś koślawe żale że na forum nikogo nie interesuje przywiezienie kupy kamieni z asteroidy na Ziemię? Forum skupia ludzi o różnych zainteresowaniach i najwyraźniej ten kierunek po prostu interesuje mało osób. To takie dziwne?

Nawet go z zainteresowaniem przeczytałem ale takie teksty po prostu mnie zniechęcają do dalszego czytania. Dzielenie ludzi na naszych i tych gorszych to zdaje się nasza polska specjalność ostatnio.

 

A kto tutaj się żali? Czy ktoś kogoś dzieli? Jako osoba, która od ponad 10 lat nie mieszka w Polsce, przyznaje, że śmieszy mnie takie podejście. Ktoś przedstawi swoje zdanie i od razu trafia do typowo polskiej szufladki - albo my lepsi, albo oni gorsi. Opozycja albo rząd. Nie ma tutaj nic takiego w tym temacie, a osoby, które nawet tematy astro interpretują w taki sposób pokazują, że sami są problemem i powodem takiego stanu rzeczy bo wszedzie węszą spisek i podział. 

 

Edytowane przez Martyn
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2020 o 13:22, wessel napisał:

Ja przepraszam czy koledzy interesują się tematem algorytmu odszumiania starneta+++? Obstawiam że nie! Więc po co jakieś koślawe żale że na forum nikogo nie interesuje przywiezienie kupy kamieni z asteroidy na Ziemię? Forum skupia ludzi o różnych zainteresowaniach i najwyraźniej ten kierunek po prostu interesuje mało osób. To takie dziwne?

Nawet go z zainteresowaniem przeczytałem ale takie teksty po prostu mnie zniechęcają do dalszego czytania. Dzielenie ludzi na naszych i tych gorszych to zdaje się nasza polska specjalność ostatnio.

Nie miałem takiego zamiaru. Jednak uważam że jest to wydarzenie godne uwagi, założyłem ten wątek aby można była się podzielić ciekawymi informacjami na ten temat jakimiś linkami, zdjęciami własnymi spostrzeżeniami. Ale zeszliśmy z tematu więc może zostawmy te bezcelowe spory i wróćmy do tematu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Warinkos mając różne zainteresowania korzysta się z różnych forów - od misji kosmicznych jest na przykład kosmonauta.net

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1159.765

 

Nawet w ramach samej astronomii amatorskiej korzysta się z różnych forów - każde z nich ma swoje mocne i słabe strony :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bartolini napisał:

@Warinkos mając różne zainteresowania korzysta się z różnych forów - od misji kosmicznych jest na przykład kosmonauta.net

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1159.765

Dokładnie.

A adminem tam ( może też założycielem-nie pamiętam) jest nasz kolega ze zlotów w Jodłowie - Kanarkusmaximus. :friends:

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Darek_B napisał:

Dokładnie.

A adminem tam ( może też założycielem-nie pamiętam) jest nasz kolega ze zlotów w Jodłowie - Kanarkusmaximus. :friends:

Tak, a na zlotach w Roztokach tez bywał :D - z tego co pamiętam Kosmonauta „wypączkował” z forum astro4u.net 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Paether zmienił(a) tytuł na Lądowanie próbek asteroidy Ryugu

A tak to opisano na BBC. (jest tam też filmik na samej górze).

 

Według naukowców kapsuła zawierająca pierwsze znaczące ilości skał z asteroidy jest w idealnym stanie.

Pojemnik z materiałem ze skały kosmicznej Ryugu spadł na spadochronie w pobliżu Woomera w Południowej Australii w sobotę wieczorem (GMT).


Zespół ratunkowy z Australii znalazł statek kosmiczny leżący na piaszczystym gruncie ze spadochronem zawieszonym na krzaku.
Próbki zostały wcześniej pobrane przez japoński statek kosmiczny Hayabusa-2.
Sonda spędziła ponad rok na badaniu Ryugu, zanim powróciła na Ziemię.


Zbliżając się do naszej planety, Hayabusa-2 wypuścił kapsułę z próbkami.
Kapsuła weszła w atmosferę ziemską.

Obiekt nadawał sygnały co ułatwiło późniejsze szukanie.

 

Od dawna uważano, że komety dostarczały większość wody na Ziemi we wczesnych dniach Układu Słonecznego.
Alan Fitzsimmons powiedział, że profil chemiczny wody w kometach czasami różni się od profilu wody w oceanach naszej planety.


Jednak skład wody niektórych asteroid w zewnętrznym Układzie Słonecznym jest znacznie bliższy.
Ryugu prawdopodobnie powstał w tej zimnej strefie, zanim migrował do wewnątrz na swoją obecną orbitę, bliżej Ziemi.
Szukaliśmy komet które mogły dostarczać wodę na Ziemię we wczesnym Układzie Słonecznym.

Być może powinniśmy byli szukać bliżej domu, ale na prymitywnych, raczej skalistych asteroidach.

 

Siema
https://www.bbc.com/news/science-environment-55201662

 

 

ert.jpg

fit.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.