Skocz do zawartości

Konkurs Chopinowski -wypada wspomnieć bo jutro się kończy.


Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, Grzędziel napisał:

Wprawdzie nie ma to nic wspólnego z astronomią, ale w dziale "poszerzamy horyzonty" uważam, że o tym bardzo ważnym kulturalnym wydarzeniu warto napisać.

 

Jednak przeniosę ;) Dział "poszerzamy horyzonty" jest o dosłownym horyzoncie, a nie o horyzontach myślowych, intelektualnych, artystycznych (bo zapewne o to Ci chodziło) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś znawcą Chopina ani pianistą. Ale bardzo lubię słuchać tej muzyki (szczególnie Polonez fis-moll i Sonata h-moll) i śledzić poczynania konkursowe.

Fajnie też jest posłuchać komentatorów - dla odmiany po tym szambie, co ludzie normalnie w telewizji gadają. Szokuje mnie też fakt, że oglądając feed na żywo na youtubie są ludzie, którzy wychwytują błędy przy wykonaniu utworów: mi by się udało chyba tylko w jakimś najwolniejszym, oczywistym fragmencie, ale przecież na konkursach ludzie nie mylą się w tych najprostszych miejscach, tylko w najtrudniejszych :)

 

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Martin Garcia Garcia.

 

To mój faworyt, więc pewnie nie wygra ;) 

Pamiętam, jak w 2010 oglądałem wszystko jak leci. Magiczne. Stawiałem na Ingolfa Wundera wtedy.

Z tego powodu zastanawiam się, czy teraz nie wygra Eva Gevorgyan.


2015 przegapiłem, nie miałem czasu.

 

Teraz słucham, przynajmniej tych finalistów się staram ale też trochę w tle: praca, dzieci.

 

Alexander Gadjiev wydał mi się bardzo ciekawy. Ale czytałem, że tacy ludzie nie wygrywają.

Garcia trochę wydaje się mało poważny, dlatego mi się spodobał, ale też dlatego może się nie spodobać jurorom.

Chyba fajnie byłoby gdyby wygrał ktoś z Dalekiego Wschodu, ich fascynacja Chopinem jest dla mnie niesamowita, są od nas kulturalnie tak daleko, a tu znajdujemy wspólny mianownik.

 

Pewnie nie zdążę wysłuchać wszystkich występów przed ogłoszeniem zwycięzcy :)

 

 

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastianus napisał:

Ja trzymam kciuki za mieszkańca mojego miasta Jakuba Kuszlika. 

Też będę trzymał jutro za niego kciuki. Nie umieściłem go na swojej krótkiej liście, bo go nie słuchałem, więc tym bardziej będę go dopingować. Drugi Polak - finalista, Kamil Pacholec niestety wypadł słabo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

Drugi Polak - finalista, Kamil Pacholec niestety wypadł słabo.

 

Mógl chłopak przyjść i w dziale "Pierwsze kroki - sprzęt" zapytać jak grać na fortepianie. Wszyscy by mu coś podpowiedzieli, a tak... masz babo placek! 

;)

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat

Hiszpan jest naprawdę niezły, Polakom także wypada kibicować, w końcu Pacholec do niedawna studiował w Katowicach, ale mam wrażenie, że Kyohei Sorita najlepiej wypadł w finale… Nawet lepiej niż właśnie grający Bruce Liu, który jest wymieniany w gronie faworytów…

Coby nie mowić - jest to święto polskiej kultury :)

 

Edytowane przez misfor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po ostatnim przesłuchaniu utwierdzam się w przekonaniu, że na podium wylądują: Bruce Liu, Kyohei Sorita (rewelacyjny koncert e) i Eva Gevorgyan. Po ostatnim dniu do listy laureatów dopisał bym też Hyuka Lee i Aimi Kobayashi. Regulamin przewiduje 6 nagród, mnie wychodzi że powinno być 7.  Zobaczymy za kilka godzin.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie poziom był niezwykle wysoki. Pianiści to tak mają - daj im jeszcze jeden rok czasu, a wyćwiczą wszystko do perfekcji ;). Drugi raz :)

Też jestem ciekawy kolejności, choć Sorita wydawał mi się znacznie swobodniejszy i naturalnie korespondujący z orkiestrą… czekamy zatem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwycięzcą tegorocznego Konkursu Chopinowskiego jest @Grzędziel!

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że muzyka Chopina mnie nigdy nie porywała i nie byłem ani nie jestem jej miłośnikiem a słuchanie koncertów na  żywo jest ponad moje możliwości, ale cały czas z przyjemnością oglądałem sobie fragmenty wykonań z komentarzami specjalistów. Wczoraj posiedziałem do późna w nocy bo naprawdę przyjemnie się oglądało i słuchało tych wybranych fragmentów, komentarzy i wywiadów. Mimo mojego dyletanctwa mam ogromny szacunek bo ten konkurs to perełka kulturalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, Wojsa said:

Zdobywca 4. miejsca Jakub Kuszlik wczoraj w wywiadzie powiedział że interesuje się astronomią więc może ukrywa się za jednym nicków na atropolis;)

Jakub! Wychodź z szafy!!

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Ajot napisał:

Można chyba powiedzieć, że Konkurs Chopinowski zakończyło Wejście Smoka.

Smok wszedł już w I etapie. Po zagraniu etiud czułem, że to on wygra. Dla kogoś osłuchanego i obeznanego "w temacie"  było oczywiste, że objawił się niezwykły talent. Po występie w III etapie (podlinkowałem w 1 poście) nie miałem wątpliwości.

 

Śledzę konkursy od roku 1970 i tylko 2 razy czułem podobnie. w 1875 gdy słuchałem Zimermana i w 1980 gdy zagrał Dang Thai Son, nikomu nie znany chłopak z Wietnamu. Słuchałem go na żywo w I etapie. Pamiętam jak zagrał etiudę z op. 10. Sala wstrzymała oddech, do dziś nie znam lepszego wykonania tego utworu. Też czułem, że wygra. W późniejszych latach takich objawień nie było. Do dziś, gdy pojawił się Smok.

 

Tak jak zauważyłem w dużej części moje typy pokryły się z werdyktem jury. Nie doceniłem Kuby Kuszlika i Aleksandra Gadjieva bo nie słuchałem ich we wcześniejszych etapach. Natomiast trochę żal Evy Gevorgian. Widział bym ją w okolicy III-IV nagrody.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Grzędziel said:

 

Śledzę konkursy od roku 1970 i tylko 2 razy czułem podobnie. w 1875 gdy słuchałem Zimermana i w 1980 gdy zagrał Dang Thai Son, nikomu nie znany chłopak z Wietnamu. Słuchałem go na żywo w I etapie. Pamiętam jak zagrał etiudę z op. 10. Sala wstrzymała oddech, do dziś nie znam lepszego wykonania tego utworu. Też czułem, że wygra. W późniejszych latach takich objawień nie było. Do dziś, gdy pojawił się Smok.

 

 

w 1875 gdy słuchałem ...  - @Grzędziel kurde, to ile Ty masz lat ;)

Edytowane przez tomekL
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako kielczanin kibicowałem Kamilowi Pacholcowi, moje dzieci chodzą do Szkoły Muzycznej, której jest absolwentem. Niestety, koncert e-moll niezbyt mu się udał, a w obliczu tak silnej konkurencji nie dziwota, że został bez nagrody.

Bruce rzeczywiście grał fantastycznie. Grzędziel, a co do "objawień", o których piszesz - pamiętasz, jak koncert e-moll w finale 2010 zagrał Ingolf Wunder? Nie zliczę, ile razy oglądałem ten jego występ na YT w ciągu minionych 11 lat, po prostu maestria! Nagrodę za najlepszy koncert dostał, ale Konkurs wygrała wtedy Awdiejewa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Szarlej napisał:

...Grzędziel, a co do "objawień", o których piszesz - pamiętasz, jak koncert e-moll w finale 2010 zagrał Ingolf Wunder? Nie zliczę, ile razy oglądałem ten jego występ na YT w ciągu minionych 11 lat, po prostu maestria! Nagrodę za najlepszy koncert dostał, ale Konkurs wygrała wtedy Awdiejewa.

Tak, oczywiście go pamiętam i to wykonanie też. Bardzo byłem zawiedziony, że dostał tylko II nagrodę. Stawiałem na niego. Ale ostatnio jakoś o nim ciszej (może akurat ja przeoczyłem). Ze zwycięzców poprzednich konkursów do absolutnej top ekstraklasy światowej pianistyki weszli Maurizio Pollini, Marta Argerich i Krystian Zimerman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.