Skocz do zawartości

Guiding do znudzenia - proste pytania


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

jako, że mój sprzęt jest w zasadzie ładnie ogarnięty, kolimacje porobione, itd. to jedynym dużym punktem, który mi został jest mój montaż iOptron CEM120 EC.

Jak być może niektórzy pamiętają, robię nim zdjęcia bez prowadzenia, ponieważ zachowuje się od początku bardzo dziwnie, nieprzewidywalnie i guiding tylko psuje sprawę.

Problem polega na powolnym ale stałym uciekaniu kadru, które wynika ze złej prędkości prowadzenia, reguluję to dopierając prędkości ręcznie.

Doszło do tego, że bez guidingu robię naświetlenia 120s przy ogniskowej rzędu 2430mm i skali 0,31.Opanowałem tę sztukę nieźle myślę i RCek pracuje bardzo fajnie właśnie bez prowadzenia  

 

 

Przywykłem do kombinowania i mi to pasuje, więc zostawił bym to na dobre, gdyby nie fakt, że zmieniłem telepa na montażu na RASA 11, o ogniskowej 620mm.

I generalnie jest gorzej, jak się wstrzelę to jest co najwyżej tak samo jak na 2430mm, ale częściej na zbliżeniach widzę jak gwiazdki lecą.

 

Wczoraj po powrocie ze spotkania z kolegami z Astropolis zamontowałem "guider" 400mm i rozpocząłem próby zupełnie jakbym nigdy tego nie robił.

Odpaliłem PHD2, podłączyłem sprzęt, dałem wszystko na domyślne ustawienia. Jedyne nowe to odpaliłem guider pod kontrolą NINA.

Usiłując zrobić kalibrację dostałem komunikat, którego nie pamiętam z wcześniejszych zmagań, by kalibrować w zakresie -20 do +20 stopni deklinacji.

OK, przestawiłem monta w okolice IC410, skalibrowałem i puściłem guiding i 1 minutową fotkę.

 

I wyszło OK.

Dwie minuty OK, pięć minut OK, powtarzalnie.

Próbowałem to setki razy wcześniej i było bardzo źle bo guiding rozwalał mi to co montaż sam przyzwoicie prowadził, kompletne rozmazanie. CUDA!

 

300s, wycinek 100% skala 1.25 RASA11 z kamerą ASI 2600MM Pro

obraz.png.59e404b82fd82b0c748b70e6e82d50a9.png

 

 

OK, fajnie!

Przestawiłem monta w okolice Kasjopei, włączam całość i robię 5 minut - i jest pojechane. Niewiele, ale kurczę to jest łatwa skala.

A im bardziej w noc tym szło gorzej.

 

obraz.png.0094163f8b92e72612bb713a964109a2.png

 

i później w nocy

obraz.png.86e34cce9166ee4c356cdf473739178b.png

 

 

Ktoś ma dla mnie jakąś radę? To co było w miejscu kalibracji jest świetne.

Na razie puściłem by sprawdzić zachowanie, nie drążyłem tematu, tylko obserwacja zachowania.

P.S> orientacja kadru w każdym wypadku jak zeszła z kamery.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, kubaman napisał:

kalibrować w zakresie -20 do +20 stopni deklinacji.

OK, przestawiłem monta w okolice IC410,


IC410? To ma deklinację +33stopnie, na pewno ten obiekt?
Nie wiem, jakie to ma znaczenie, ale nie posłuchałeś się dokładnie instrukcji :P

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie na użycie astrometry na tych zdjęciach - w celach diagnostycznych :)

 

 

Pierwsze z Kasjopei (mniej pojechane) :https://nova.astrometry.net/user_images/5267777#annotated

Drugie z Kasjopei (bardziej pojechane): https://nova.astrometry.net/user_images/5267787#annotated

 

Jak widać, zakładając brak ingerencji zewnętrznej, kadr w ciągu nocy podryfował mocno, jakieś 0.4st w dół DEC, i słabiej, może 0.1st w kierunku mniejszych wartości RA. 

 

Aby dopełnić obrazu sytuacji warto by określić dokładny czas zrobienia tych ujęć żeby wiedzieć dokładnie, jakie były wtedy współrzędne ALT i AZ, co może (ale nie musi) mieć znaczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wismat napisał:

a masz jakieś screeny wykresu z phd2 ?

Sumaryczny błąd 0.3 arc sec

 

Pytanie - skoro w miejscu kalibracji było dobrze, to czy mogę w takim razie kalibrować tam gdzie foce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Tayson napisał:

Pomijając ustawienie na biegun, poniewaz o tym nie dyskutujemy.

Czy mierzyłeś cone error?

https://www.sharpcap.co.uk/conesharp 

Nie Tomek ale jakie to ma znaczenie przy ekspozycji 5 minut i skali 1.25? Poza tym RASA jest na sztywno na dovetailu, błąd jeśli jest to minimalny. 

 

 

Dla mnie zagadką jest zachowanie guidingu w dwóch miejscach. Tu dobre, tam złe. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kubaman napisał:

Sumaryczny błąd 0.3 arc sec

 

Pytanie - skoro w miejscu kalibracji było dobrze, to czy mogę w takim razie kalibrować tam gdzie foce?

Nie używam PHD2 tylko modułu guidingu w Kstars i kalibruję dla pewności prawie co 2 przesunięcie montażu. W tym module kalibracja zajmuje na tyle mało czasu, że warto, bo kalibrowanie w miejscu robienia fotek bardzo poprawia prowdzenie. Ostatnio z EQ6R mam w okolicach 0,5" (OAG z GSO10F4).

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

 

 

Jak widać, zakładając brak ingerencji zewnętrznej, kadr w ciągu nocy podryfował mocno, jakieś 0.4st w dół DEC, i słabiej, może 0.1st w kierunku mniejszych wartości RA. 

 

Aby dopełnić obrazu sytuacji warto by określić dokładny czas zrobienia tych ujęć żeby wiedzieć dokładnie, jakie były wtedy współrzędne ALT i AZ, co może (ale nie musi) mieć znaczenie.

 

 

No ak właśnie jest, mont dryfuje co jak pisałem ogarniam bez guidingu ręcznie regulując tempo. 

 

Czasy są w nazwach plików w nagłówkach okienek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kubaman napisał:

Nie Tomek ale jakie to ma znaczenie przy ekspozycji 5 minut i skali 1.25? Poza tym RASA jest na sztywno na dovetailu, błąd jeśli jest to minimalny.

 

W zasadzie to srawdzę. Może coś innego być. Zauważyłem już dawno, że osś RA nie wskazuje dokładnie północy na pozycji zero, jest nieco wychylona na wschód. Myślałem może pier krzywy, ale może mi czujnik dla zera źle zamontowali?

 

 

 

 

Czy takie skręcenie może ewentualnie dawać takie objawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wersji EC pojawia się na forach od pewnego czasu, choćby tutaj https://groups.io/g/iOptron/topic/cem120ec_tracking_jumps/73330307?p=Created,,,20,2,40,0::recentpostdate%2Fsticky,,,20,1,40,73330307

Skoro sam encoder prowadzi ok, a problem pojawia się gdy załączasz guider, to należy podejrzewać firmware/soft.  
Zauważyłem, że pomimo dużej nośności wymaga cholernie dobrego wyważenia, szczególnie im dłuższy gabaryt na nim wisi, inaczej raz prowadzi  rewelacyjnie, innym razem korekty nie dają rady. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem gdy moje myśli kierują się w stronę iOptron CEM70 to @kubaman wrzuca jakiś wpis o fikołkach, które jego CEM120 wyprawia :-P

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę i myślę intensywnie. Mam taką hipotezę.

 

1. Załóżmy, że mam cone error.

2. Normalnie cone error nie ma żadnego wpływu na guiding. Jednak..

3. u mnie jest enkoder w osi RA

4. Załóżmy, że niezależnie od tego co mowi ioptron, enkoder zawsze działa i poprawnie prowadzi oś RA zmuszając ją do utrzymania stałej prędkości

5. W tej sytuacji oś dec jest korygowana, a oś ra ciągnie telepa na siłę po stożku powodując ukośny do obu osi pojazd..

 

Hmmm..

 To by wyjaśniało zachowanie tylko skąd w takim razie wczorajsze dobre wyniki w miejscu kalibracji?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tayson napisał:

oczywiście ze ma.

post-18840-0-61024500-1364466556.png

 

oczywiście, że nie ma

może mieć pewne znaczenie przy pozycjonowaniu po flipie ale nie przy guide

 

w ogólnym przypadku oś optyczna teleskopu nie jest równoległa do osi RA montażu. Równoległa może być jedynie gdy teleskop skierujemy na biegun ale przy dowolnej innej deklinacji równoległa już nie jest z samej definicji. Poza tym błąd stożkowy jest raczej mały więc nie wpływa znacząco na prowadzenie. W każdym razie programy śledzące powinny bez problemu sobie z tym poradzić, a gdyby to był dla nich problem to powinno to być widoczne na wykresie prowadzenia jak nadkorekcja

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Herbert West napisał:

Za każdym razem gdy moje myśli kierują się w stronę iOptron CEM70 to @kubaman wrzuca jakiś wpis o fikołkach, które jego CEM120 wyprawia :-P

Masz, zobacz sobie CEM70. Koleś pokazuje montaż, który był użytkowany kilka dni i poszedł na serwis, bo źle prowadził. Okazało się, że miał chińskie podróbki łożysk (nawet numery źle wybite na łożyskach). Po wymianie, zaczęło wszystko śmigać.

Ogólnie też ciekawie opowiada o jakości wykonania itd.

https://www.youtube.com/watch?v=s91IEXF6tuU

 

Sorry Kuba, że w twoim temacie :)

 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.