Skocz do zawartości

Wyczernienia - porównanie welurów, farb i pisaków


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

  • Dużo łatwiej jest ogarnąć welur dzieląc go na mniejsze kawałki.
    Czy jest jedna "zakładka łącząca", czy więcej, najczęściej nie ma większego znaczenia.
  • Papierowy podkład nie odklejam w całości, a tylko jakiś "kawałek pilotujący".
    Ustawiam welur najlepiej jak potrafię trzymając "pilot" z dala od oklejanej powierzchni i wtedy przyklejam tylko ten "pilot".
    Jak nie jestem zadowolony, taki mniejszy kawałek łatwo odkleić i spróbować jeszcze raz.
    Dopiero jak "pilot" dobrze siedzi, sukcesywnie odklejam podkład i przyklejam welur po kawałku.

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciejW wysłał mi próbki dwóch farb pomalowanych na plexi, do których dokleiłem "welur referencyjny d-c-fix" i domalowałem Black 3.0, co dało takie oto porównanie:

 

por1_1.jpg.b0a14f9a73c90a019372517c29d34d86.jpg

 

Farby od lewej:

  1. Farba w sprayu "Noctutec Antireflex-Lack SL-94"
  2. Farba z puszki "noctutec Antireflex-Lack SL-94" plus na nią jeszcze ta 1.
  3. Tylko ta farba z puszki
  4. Black 3.0

I próbki na plexi pod ostrzejszymi kątami:

 

por1_2.jpg.5e150401013ff9f7977ac58848d34977.jpg

 

por1_3.jpg.97b996fef4a4d1f098f1c9c645233daf.jpg

 

Farby od Macieja są pancerne, zaś na Black 3.0 widać już ślad po delikatnym przejechaniu palcem.

Black daje się z plexi całkowicie zmyć i robiłem to dwa razy, bardziej z konieczności niż dla testu.
Znów miałem duże problemy, aby na Black 3.0 nie zostawały białawe smugi, mimo że warstwy farby o różnej grubości kładłem z przerwami od dwóch do 24 godzin.
W sumie nałożyłem 10 warstw, z czego 7 zmyłem.
To co widać na zdjęciu udało mi się dopiero uzyskać po maszynowym mieszaniu farby za pomocą wiertarki z oryginalnym opakowaniem zamocowanym "pozaosiowo" na dużym wiertle łopatkowym.

Na zdjęciu są trzy warstwy Black 3.0. Farba dobrze trzyma się na plexi bez żadnego "obcego" podkładu.
 

 

I drugie porównanie z udziałem farby, którą przysłał mi @jupiter1969:

 

por2_1.jpg.650ebf64029c01e19a9a02fa5a80c830.jpg

 

Kolejno od lewej:

  1. Bawełniana taśma izolacyjna TESA, którą czasem używam do zaklejania małych powierzchni, np. tam gdzie nie dochodzi mi welur.
  2. Farba Screen Goo Ultra Black od Jupitera, która była wspomniana na 2. stronie wątku przez @barti1972.
  3. Black 3.0.

I zdjęcia pod ostrzejszymi kątami:

 

por2_2.jpg.cbd72208c574eb64bb2c3cac5cb4aa96.jpg

 

por2_3.jpg.69a4b742ae971ffc939a566a6744028d.jpg

 

 W imieniu wszystkich fanów wyczernień bardzo dziękuję @MaciejW i @jupiter1969 za dostarczenie ciekawych farb do porównania.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, 21szpak napisał:

Coś takiego znalazłem na allegro jest porównanie tej farby do BLACK 3.0

Farba nazywa się Musou Black

 

1.png

 

... ale w jakim kontekście to piszesz, bo dyskusja o tym już była. Przeczytaj cały wątek, a nie wybiórczo!

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 27.02.2022 o 11:13, luk napisał:

Jak zaplanowałem tak zrobiłem :)

Nasadka wyczerniona, welur "referencyjny" + Musou Black.

Ciekawe czy przyniesie to odczuwalny wzrost kontrastu na Księżycu. 

IMG_2072.jpeg

IMG_2073.jpeg

IMG_2060.jpeg

IMG_2061.jpeg

IMG_2067.jpeg

A te świecące okregi nie pokryłeś farbą?

Gdzie i za ile kupiłeś Musou black ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, YOKER napisał:

A te świecące okregi nie pokryłeś farbą?

Gdzie i za ile kupiłeś Musou black ?

Pierścień to bayonet do mocowania nasadki do teleskopu, więc poza torem optycznym

Farba jest dostępna na Allego, wcześniej kolega podał link do aukcji.

Widział też sporo taniej na Amazonie niemieckim, ale tam nie kupowałem  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.03.2022 o 17:25, kubaman napisał:

Kupiłem welur w Obi. Działa znakomicie ale mam problem bo nie chce się trzymać karbonowej chropowatej rury, codziennie mi odłazi. Jak to ogarnąć?

 

     Chropowatość, czyli mniejsza powierzchnia styku i to robi problem. Odtłuściłeś porządnie powierzchnię rury przed klejeniem, szczególnie tam gdzie wypadają krawędzie weluru do przyklejenia? Zastosować chociażby zwykły, spożywczy C2H5OH, później wytarty do sucha (z resztek wody) czystą,chłonną szmatką bawełnianą. Operację odtłuszczania i klejenia robić w rękawiczkach "kovidowych" (żeby gołymi paluchami nie macać!!!). Jak już wcześniej Ktoś pisał, w czasie klejenia staramy się odsłaniać stopniowo warstwę kleju pod welurem (nie zrywając dużych fragmentów papieru). Jak jest taka możliwość (tyczy się większych powierzchni), to po przyklejeniu klejone krawędzie weluru zabezpieczyć (np. taśma malarska - sprawdzone, później ładnie odchodzi nie niszcząc weluru) czy obciążyć, na długości klejonej krawędzi, tak żeby klej zdążył się usztywnić (chociaż na dobę). W razie czego jest jeszcze taśma dwustronna do wykładzin, np.: TAKA, którą przyklejasz do rury wzdłuż - na niej zaczynasz kłaść welur i na niej kończysz układanie. Mazania dodatkowymi klejami nie polecam.

 

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2022 o 17:25, kubaman napisał:

Kupiłem welur w Obi. Działa znakomicie ale mam problem bo nie chce się trzymać karbonowej chropowatej rury, codziennie mi odłazi. Jak to ogarnąć?

Możesz spróbować jeszcze przyklejenia tego weluru "na gorąco". W swoim maku 180 miałem podobny problem, po potraktowaniu zwykłą suszarką do włosów warstewka kleju na welurze robi się bardziej elastyczna i lepiej się klei. Trzeba dokładnie dociskać kawałek po kawałeczku i powinno siąść dobrze. Ewentualne bąble czy pęcherze powietrza nakłuwałem igłą i też ładnie się układało po dociśnięciu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubaman napisał:

 

Robiłem wszystko jak trzeba. Odtłusciłem izopropanolem, kleiłem po kawałku, użyłem suszarki by rozgrzać. Słabo. Myślę że ten klej się przedterminował.

     Dobrze, że to zasygnalizowałeś. Teraz sobie przypominam jak panie w OBI na dziale między innymi z okleinami, zrobiły wielkie oczy, kiedy pytałem się o czarny welur samoprzylepny. Nie wiedziały, że coś takiego mają. Dopiero po dłuższym czasie przypomniały sobie, że chyba coś takiego jest i faktycznie parę roleczek było zagrzebanych na samym spodzie, pod innymi. Wygląda na to, że to towar raczej mało chodliwy. Z ciekawości spojrzałem przed chwilą na datę produkcji, na jeszcze nierozpakowanej rolce: 06/2019, :uhm:TROOOCHĘ się przeleżały w OBI, :icon_rolleyes: a przecież to data cięcia i pakowania u Niemców, a kiedy ten welur samoprzylepny był wyprodukowany we Francji??? Więc zwracajcie przy zakupie uwagę na daty!

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Faktycznie, materiał kupiony w Obi musiał być przeterminowany, bo kupiłem teraz na Allegro i klei się bardzo dobrze. Co prawda powierzchnia tej tuby jest dużo lepsza do klejenia, ale po samym materiale widzę dużą różnicę w jakości działania kleju.

Ten w3elur z Obi był jednak nieco ciemniejszy, czerń była głębsza. No ale trudno.

 

Tu porównanie - niełatwe ale mam nadzieję, że widać efekt, wyklejenia RASA 11 tym welurem z Allegro.

 

Przed (widoczne również zacieki od wyschniętej wody)

obraz.png.35b63b26e9abf83ffe838f4c811a609a.png

 

 

 

Po

obraz.png.b5a3ad64f5a4858ce343fca6b864203b.png  obraz.png.627b1728e0800f9f9eba5bf2cb4620d1.png

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

GSO RC12 Carbon

 

przed

obraz.png.f05d384303a73f9fe8c402bc2f1c222d.png

 

i po

obraz.png.29fa3575340b0900e5965d363cd5a926.png

 

tani welur z allegro.

Niestety do tuby z włókna węglowego od środka to się nie przyklei dobrze, próbowałem drugą okleinę i to samo. Ale kupiłem klej tapicerski w sp[rayu i gitara, 5 minut nawet palca nie pobrudziłem.

 

Przy okazji - założyłem na tego RCka motofocuser lustra wtórnego firmy Rainbow Astro i w zestawie był płachetek weluru by zamaskować kabel. To co mi dali jet tak ze dwa razy czarniejsze od tego czym wykleiłem tubę.

obraz.png.974b37da39f53e04f40746e519d91ced.png

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2022 o 12:14, Mareg napisał:

Używając weluru koniecznie trzeba go przygotować do zastosowań optycznych i wyczyścić go z kłaczków po produkcji i naszym cięciu.

Do tego używam szerokiej taśmy samoprzylepnej. Tak samo czyszczę welur jak się przykurzy.

To jest druga najbardziej wartościowa rzecz z tego wątku, dzięki @Mareg że nawet o tym wspomniałeś, jeden puchar - to za mało ;-)

 

Mam już welur d-c-fix, wklejam go wszędzie, gdzie nie da się wyczerniać diafragmami i baflami. Jest super!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W długich i niekoniecznie szerokich tubach na już wklejonym welurze znakomicie sprawdzają się do czyszczenia rolki do zbierania paprochów z ubrań, takie z taśma klejącą. Nie trzeba się gimnastykować i kombinować.

Edytowane przez Piotrek K.
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im gładsza powierzchnia, tym taki samoprzylepny welur będzie się lepiej trzymał. Przyklejony na czarnym macie, a tym bardziej jakieś powierzchni ze „strukturą” potrafi odłazić. Przy laminowanych rurach mogą być resztki środka ułatwiającego oddzielanie od formy, a jak to coś na silikonie, to b. ciężko usunąć. Takie „zagruntowanie” klejem tapicerskim to niezły pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gekkofix vs. fabryczna szara farba skywatcher. Zachodzące słońce prosto w tubę. To nawet nie jest śmieszne.

 

IMG_20220502_180310.thumb.jpg.d5a984f585c5d4d63eff2a5217d09efb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flok Gekkofix jest mega. Wszystko oklejone, łącznie z baflami głębiej w tubie. Półbafli już mi się nie chce. Różnica jest ogromna. Zostawiłem kawałek koło wyciągu dla porównania.

IMG_20220507_111356.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Herbert West napisał:

Półbafli już mi się nie chce.

 

Nie rozumiem co masz na myśli - czy zostawisz tak jak jest na powyższym zdjęciu ? 

Jeśli tak, to szczerze radzę to wykleić tym flokiem, bo miejsce na tubie, na przeciwko wyciągu okularowego - jest najważniejsze do wyczernienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stratoglider Wiem o tym, oczywiście jest starannie wyklejone, z tym że powierzchnia tuby między półbaflami jest wyklejona flokiem, ale samych półbafli już mi się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.