Skocz do zawartości

OIII do wizuala i czy w ogóle potrzebny.


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Po przebyciu długiej drogi skompletowania okularów, obecnie kończę doposażanie się w zestaw filtrów do obserwacji wizualnych.

Pozostał mi m.in. zakup filtra OIII. Cel wiadomy, obserwacje mgławic.

Tylko dwa dylematy.

1. Mam już dwucalowe UHC-E i H-beta Astronomika i Orion UB.

Czy OIII coś mi pokaże nowego albo choć trochę lepiej niż powyższe, bo gdzieś tam wyczytałem że OUB jest mixem OIII i H-beta?

2. Co wybrać konkretnie, jakiej firmy? Ogólnie wolę zapłacić więcej, niż później żałować zakupu.

 

Mój teleskop to refraktor achro SW150/750, a w planach newton 12-14".

 

 

Edytowane przez Ajot
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie wiem jak w archro ale w dużym Newtonie filtr OIII to "must have". Na wspólnych obserwacjach mamy masę różnych filtrów ale większość czasu i tak oglądamy z OIII. Jak dla mnie innych mogło by nie być. Oczywiście mówimy tu o dobrych filtrach jak Lumicon lub Astronomik bo zdarzały się też kiepskie sztuki - chińczyki i np. TV.

Detal struktur w Veilu z filtrem OIII jest niesamowity. Tak samo Laguna, Omega, Orzeł i wiele wiele innych. Są obiekty, które bez filtrów i nawet w UHC są niewidoczne a z OIII są bardzo wyraźne np. Czaszka.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na to cytatem z cloudynights.com, kiedy miałem dylematy co do zakupu UHC czy O3. Pewien Pan tam napisał coś w tym stylu: "Jeśli chcesz zobaczysz DSy odrobinkę ładniejsze niż z samym okularem, kup UHC. Jeśli chcesz zobaczyć coś, czego samym okularem nie dostrzeżesz - kup O3".

 

I ja się pod tym z całym moim kilkudziesięcioletnim doświadczeniem podpisuję.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry OIII będzie działał bardzo dobrze w aperturze 150 mm.

Ja Lumicona OIII używam nawet w EDku 80/600 pod podmiejskim niebem.

W większej aperturze oczywiście będzie tylko lepiej.

A Veil w 12" koniecznie z OIII to jest dla mnie w ogóle najlepsze uzasadnienie posiadania i targania 12".

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przedmówca (a może "przedpisca" lepiej?) napisał: Veila w O3 rekompensuje wszystkie setki złotych wydanych na dobry filtr O3. Takich spektakularnych efektów z UHC nie doświadczysz. Więc jeśli się zastanawiasz czy w ogóle kupić O3, to ja Ci radzę - kup dobry filtr O3 nawet jakbyś miał dla niego sprzedać UHC.

 

PS: Filtry O3 firmy Astronomik są bardzo dobre i w nie bym celował jeśli chodzi o stosunek jakość/cena.

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam UHC 22nm, używam 7nm OIII. To są filtry do każdej apertury, jednak zwykle potrzebujesz dużej źrenicy - powiedzmy od 5mm w górę szczególnie dla OIII 3nm. Wszystko też zależy od obiektu, bo mała planetarka w dużym powerze to albo Oiii na dwie linie - astronomik itp filtry 12 nm, albo UHC ponieważ tło już jest ciemne i szkoda wycinać fotony. Do dużych spektakularnych mgławic tylko oiii 3 nm. Byłem zaskoczony widokiem Ameryki pod średnim niebem 21.3 sqm w refraktorze 80/400 z es 30mm a więc w powiększeniu 13x. Powiększenie 20x w Newtonie 150/600 mimo iż Ameryka ciągle cała wchodziła w kadr to wg. mnie nie robiła takiego wrażenia. W refie wyrywała z butów, to tyle komentarza odnośnie apertury i wąskich filtrów... U mnie na pewno jest gdzieś na liście taki 3 nm i radzę odrazu inwestować i się nie rozdrabniać. A szczęście obserwować miałem przez sprzęt @stratoglider

, Widzę że posiadasz instrumenty które szerokie kadry mają we krwi, więc nic tylko brać i się delektować.

Edytowane przez Szymon Szozda
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zbudować ultymatywny zestaw filtrów, to wystarczą 3: UHC+OIII+Hb. Niech to będą najlepsze filtry na jakie Ciebie stać - ale trzy.

Moim zdaniem Ultrablock sprawdza się najlepiej jako jedyny filtr mgławicowy w zestawie. Jest niezły na bardzo różnych obiektach - ale ulega każdemu filtrowi wyspecjalizowanemu. Szerokie filtry w stylu "UHC-E/S ect" to w wizualu, moim zdaniem namiastka porządnych, wąskich filtrów.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem kolejną osobą, która poleci filtr OIII.

 

Jednak nie w taki sposób:

3 godziny temu, alinoe napisał:

Więc jeśli się zastanawiasz czy w ogóle kupić O3, to ja Ci radzę - kup dobry filtr O3 nawet jakbyś miał dla niego sprzedać UHC.

uważam, że UHC jest pełnowartościowym filtrem mgławicowym który trzeba mieć przede wszystkim, jest dużo kompleksowych mgławic (wodór + tlen): Mgł Oriona, Laguna, Trójlistna, Ameryka, które właśnie w UHC będą prezentować się bardzo ładnie i najjaśniej - UHC nie "zgubi" im żadnej ważnej linii widmowej.

 

Ja, powyższy cytat zmieniłbym tak: "kup dobry filtr O3 nawet jakbyś miał dla niego sprzedać UHC H-Beta :original:

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Nie wiedziałem że jeszcze ważny jest parametr tego filtra - szerokość pasma.

Czyli 3nm jest lepszy niż 12nm? Im mniejsza wartość tym lepiej?

 

 

W teleskopach napisali jednak, że OIII3nm nie nadaje się do obserwacji wizualnych. Dlaczego??

https://teleskopy.pl/Antlia-OIII-3-nm-Pro-2--narrowband-filter-teleskopy-6963.html

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12nm łapie dwie linie, a przynajmniej powinien. Węższe to już jedna linia tlenu, mają one różny udział w jasności 35% i 65% bodajże, więc traci się 35% światła kosztem kontrastu. 

W DGM z Krakowa widzę w 6" teleskopie Veila wschód i zachód , z 7nm jest jeszcze lepiej. A z 3nm spodziewam się że można prowadzić całkiem sensowne obserwacje z obrzeży miasta to już w ogóle musi być sztos.

 

Odnośnie DGM to bardzo lubię ten filtr - kontrastuje jak lumicon, albo i lepiej, a obraz jest szarawy - bo dodatkowo przepuszcza skrajne pasma, co może powodować oburzenie u niektórych, no ale działa super i obraz nie jest typowo zielony.

 

@polaris Co to był za filtr, może przepuszczał po prostu mało tlenu? Bez pomiarów nie do stwierdzenia, chyba że był to baader ?

Edytowane przez Szymon Szozda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szymon Szozda napisał:

12nm łapie dwie linie, a przynajmniej powinien. Węższe to już jedna linia tlenu...

 

Znam gościa, który bawi się w znajdowanie filtrów 7nm przepuszczających obie linie OIII z niewielkimi stratami :flirt: Da się.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Podepnę się pod temat. Posiadam filtry Svbony CLS i UHC.

Czy ten filtr Astronomik pokaże mi dużo więcej i będzie efekt WOW? Czy szukać czegoś z jeszcze węższym pasmem?

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3485&lunety=Filtr Astronomik O III w oprawie 1 25 8H0006

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, zagiell napisał(a):

Podepnę się pod temat. Posiadam filtry Svbony CLS i UHC.

Czy ten filtr Astronomik pokaże mi dużo więcej i będzie efekt WOW? Czy szukać czegoś z jeszcze węższym pasmem?

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3485&lunety=Filtr Astronomik O III w oprawie 1 25 8H0006

 

 

Zależy co i gdzie będziesz obserwował. W Astronomiku mgławice będą minimalnie ciemniejsze (SVB ma lepsze transmitancje), za to gwiazdy i tło będą wyraźnie ciemniejsze, więc sumarycznie uzyskasz lepszy kontrast. Obserwacje rozległych obiektów przy małych powiększeniach z Astronomikiem będą lepsze niż z SVB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam O III od svbony i sobie go chwalę. Nie kosztował majątku a pokazuje mi to czego bez filtra nie jestem w stanie zobaczyć. Swoją drogą chciałbym go kiedyś porównać w praktyce w filtrem z górnej półki i sprawdzić czy rzeczywiście wydanie parę stów więcej na jednym filtrze da efekt wow. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Ftraw napisał(a):

Ja mam O III od svbony i sobie go chwalę. Nie kosztował majątku a pokazuje mi to czego bez filtra nie jestem w stanie zobaczyć. Swoją drogą chciałbym go kiedyś porównać w praktyce w filtrem z górnej półki i sprawdzić czy rzeczywiście wydanie parę stów więcej na jednym filtrze da efekt wow. Pozdrawiam.

 

Zwracam uwagę, że SVB produkuje dwie wersje filtrów OIII: 18 nm i 7 nm. Różnica jest duża. Na razie mam na swoje potrzeby po dwie sztuki z obu wersji do lornetki :)

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

podepnę się pod temat, ponieważ również jestem na podobnym etapie (teleskop plus okularki i akcesoria do wizuala wstępnie dobrane). Obecnie głowię się nad doborem filtru / ów do wizuala. Z podawanych przez Was póki co w kolekcji jest HB od naszego Filtrowego Speca:-).

Mój astro dylemat ostatnich dni to, czy 115mm APO poradzi sobie z OIII Astronomika, czy lepiej iść w UHC tego samego producenta (na teraz mogę wybrać jeden)? Piszę o dwucalówkach?.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Zależy co i gdzie będziesz obserwował. W Astronomiku mgławice będą minimalnie ciemniejsze (SVB ma lepsze transmitancje), za to gwiazdy i tło będą wyraźnie ciemniejsze, więc sumarycznie uzyskasz lepszy kontrast. Obserwacje rozległych obiektów przy małych powiększeniach z Astronomikiem będą lepsze niż z SVB.

 

Obserwacje prowadzę głównie na podwórku obok garażu ;) Niebo wg LPM Class4 21.19 mag./arc sec2, (tyle, że dane z 2015r, myślę teraz może być ciut gorzej).

Czyli już czarne niebo, które widzę w filtrach SVB będzie jeszcze czarniejsze?  Jeżeli to ma znaczenie, mam Dobsona GSO 10".

 

I jak w testach wypada ES O-III? https://deltaoptical.pl/filtr-explore-scientific-o-iii-12nm-1-25?from=listing&q=o-iii

Edytowane przez zagiell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.