Skocz do zawartości

[NOWE ODKRYCIE] Wielka mgławica OIII przy M31


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby gdzieś w zapomnianym kącie znalazł... A tu gigantyczna mgławica obok najczęściej fotografowanego obiektu DS... Rewelacja, należą im się wszelkie komplementy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie opracować tekst, który narrator mówi na załączonym przeze mnie wyżej filmie, mam nadzieję, że nie popełniłem jakiejś naukowej gafy ;)

 

"W sierpniu 2022 roku nasz zespół dokonał zaskakującego odkrycia.

Astonomowie oraz astroamatorzy wespół z astrofotografami pracowali wspólnie, aby potwierdzić istnienie nowych obiektów/cech w Galaktyce Andromedy.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wzruszeni prezentując Wam "L'arc d'emission [OIII] de M31".

Pochodzenie łuku wciąż nie jest określone. Może to być część pozostałości po (galaktycznej) supernowej lub  pozostałość po starożytnej mgławicy planetarnej.

Naukowcy są również zdania, że wyjaśnienie pochodzenia tego obiektu może być zgoła inne. Z powodu bezpośredniego sąsiedztwa łuku względem M31, mógł on powstać w wyniku gwałtownych interakcji pomiędzy prądami gwiazdowymi a pływami spowodowanymi przez fuzje galaktyczne w okolicach M31.

Jest również prawdopodobne, że obiekt leży w połowie drogi między Ziemią a M31 i jest on wynikiem oddziaływania halo galaktycznego Drogi Mlecznej i Galaktyki M31.

Odkrycie to było możliwe dzięki fachowej współpracy między astronomami i astrofotografami pomimo dzielących ich granic i barier językowych."

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudo, niesamowite historia, obiekt ukrywający się pod samą latarnią. Może dlatego, że każdy zaczyna od M31, pali po dwie godzinki OSC a potem idzie do innych celów, a tutaj trzeba było 45h OIII przed 3mm filtr żeby to złapać. Kiedyś odkryją coś takiego pod Mgławicą Oriona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed takimi postami powinna być notka:

Wchodzisz na własna odpowiedzialność, po obejrzeniu fotografii, twoja już nigdy cię sie nie spodoba. 
 

Swoja drogą ile oni mieli godzin? 111? Na jeden obiekt. To ja w całym zeszłym roku miałem 163 godziny a obiektów miałem 13.

 

PS. Gratulacje Kamil, wygrałeś dzień ^_^

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem czym Wy się tu tak podniecacie. Gwiazdki krzywe jakby jakimś Tairem na Star Adwenczerze było robione. Środki wypalone...

image.png.21a3d76e040ad620b6f23de76ed376b2.png

 

A tak będąc poważnym na mnie największe wrażenie zrobiła ta mnogość planetarek:

 

202ffe62-1011-4e94-a641-0dce6a8210ac.jpg

 

Oprócz  tego co tam przedstawili na tym wycinku, jak się zrobi rundkę po full res to można koparę z ziemi długo podnosić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zawrócić uwagę, że w opisie podano:

 

The [OIII] emission arc appears very bright in the images - but it is an extremely faint object that can only be adequately visualized by special subtraction techniques, since the signal in the unprocessed condition is almost completely outshone by the light from the galactic halo of M31.

 

Sama galaktyka wygląda inaczej, niż tradycyjne foto. Widać bardzo wyraźnie jej struktury, ale jest przy tym częściowo transparentna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, każdy z nas mógł to popełnić. Trzeba było tylko wpaść na pomysł, żeby w okolicy M31 zbierać tyle wodoru, a w szczególności tlenu. No i poświęcić 111 godzin na akwizycję. :)

A potem jeszcze jakaś sensowna obróbka z zupełnie nowym, niezwyczajnym workflow. I efekt murowany. ;)

Ładnie wyszło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.