Skocz do zawartości

Projekt: cztery lufy


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Trzy kamery do lapka nie ma już szans, próbowałem - ni hu hu.

Może spróbuj z APT. Tam możesz sobie ustawić profile na każdą kamerę.

Kiedyś w ciągu jednej sesji miałem podpięte 2 kamery i aparat. Działało bezproblemowo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, warpal napisał(a):

Może spróbuj z APT. Tam możesz sobie ustawić profile na każdą kamerę.

Kiedyś w ciągu jednej sesji miałem podpięte 2 kamery i aparat. Działało bezproblemowo.

 

Kiedyś, wcześniej czy później, skończy się jakiś limit. Czy to będzie przy 3-ciej, czy przy 10-tej kamerze - nie wiem, ale chcę iść w rozwiązanie docelowe jakim jest dla mnie NanoPi :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat i świetna robota. Bardzo kibicuje żeby się udało. Na studiach marzyłem o takim zestawie pod kątem pomiarów fotometrycznych.

Mamy, narazie odległy plan powiesić taki obiektyw na naszym teleskopie w Chile. Planowana była kolorowa kamera ale gdyby takie coś dało się łatwo opanować to czemu nie powiesić trzech na raz.

Może dwie mono - Ha + OIII i jedna kolor :D I niech robią fotki tam gdzie patrzy teleskop, co chwila w kadrze trafia się coś ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Czyli planujesz co najmniej dziesięć luf naraz...

 

To tylko takie akademickie rozważania ;)

Ale lepiej być przygotowanym na wszelki wypadek .

 

A przy okazji - pytanie zupełnie niezwiązane z tematem :

Ile Samyangów wejdzie do bagażu podręcznego? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

A przy okazji - pytanie zupełnie niezwiązane z tematem :

Ile Samyangów wejdzie do bagażu podręcznego? ;)

Jeśli mówisz o podręcznym to z 8-10 bez opakowania :)

Jeśli o małym bagażu do kabiny to trochę więcej.

Pytanie jak zareagują na lotniskach przy prześwietleniu bagażu widząc hurtowe ilości towaru?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, warpal napisał(a):

Kiedyś w ciągu jednej sesji miałem podpięte 2 kamery i aparat. Działało bezproblemowo.

Ja z APT poddałem się próbując ogarnąć dwa identyczne nikony. Teorie mówi, że kolejność jest taka, który pierwszy podłączony taki ma numer porządkowy. Ale teoria się rozminęła z praktyką i podwójny układ nie zadziałał, mimo szczerych prób i chęci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2023 o 21:55, Zlew napisał(a):

Ja z APT poddałem się próbując ogarnąć dwa identyczne nikony. Teorie mówi, że kolejność jest taka, który pierwszy podłączony taki ma numer porządkowy. Ale teoria się rozminęła z praktyką i podwójny układ nie zadziałał, mimo szczerych prób i chęci. 

 

Moim zdaniem problemem nie jest software jako taki, tylko sterowniki USB w Windows. No, to w sumie też software ale wiesz o co mi chodzi - wydaje się, że jak winda myli urządzenia albo nie potrafi dobrze zarządzać ruchem danych to żaden program nie pomoże. Ale nie wiem na pewno, komputery są kapryśne:)

 

W dniu 13.04.2023 o 21:46, Michał Z. napisał(a):

Jeśli mówisz o podręcznym to z 8-10 bez opakowania :)

Jeśli o małym bagażu do kabiny to trochę więcej.

Pytanie jak zareagują na lotniskach przy prześwietleniu bagażu widząc hurtowe ilości towaru?

 

A jak mogą zareagować? Mogą mi zabronić? Pytam poważnie, bo nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie trafisz. W normalnym kraju, zaczną zadawać pytania np. o dokumenty celne, węsząc, że próbujesz odwalić jakiś przekręt na mrówkę. W nienormalnym, zaczną zadawać pytania np. o nazwiska pozostałych agentów z twojej formacji węsząc, że próbujesz wykraść cenne dane ich najdoskonalszego systemu.

Bartek, nie jesteś dzieckiem, wystarczy uruchomić wyobraźnie i spokojnie w kwadrans połączysz kropki dla co najmniej kilkunastu nieciekawych scenariuszy o niezerowym prawdopodobieństwie zaistnienia. By zminimalizować ryzyko, nie zadawaj tego typu pytań na forum astronomicznym, tylko np. służbom celnym jakie papiery musisz mieć ze sobą chcąc targać w celu X sprzęt Y z miejsca A do B. No i wybieraj cywilizowane miejsca B.... w sumie to A też.

 

Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły filtry Astronomik Halpha 6nm MaxFR, trzy sztuki. Filtry mają na pudełku zmierzoną (wg producenta) max. transmisję oraz światłosiłę, do jakiej się nadają. Jest f/2.2 i f/2.1. Nie tak źle - na Samyangu jest f/2. Na te 0.1/0.2 muszę przymknąć oko :)

Jeszcze w późniejszym czasie zrobię pomiary u @dobrychemik ale na razie sprawdzam filtry w boju - jest małe okienko pogodowe.

 

Astronomikix3.jpg

 

A czy fltry działają? :)

 

Małe porównanie - dwie klatki 60s, wykonane jedna po drugiej, rozciągane w PixInsight jedną i tą samą akcją na histogramie:

 

Baader 7nm "zwykły":

Baader0

 

Astronomik 6nm MaxFR:

malpa_astronomik.jpg

 

Tutaj dla łatwiejszego porównania - Baader z poziomem czerni nieco w dół, bo jak widać, sporo zmieniło się na samym poziomie tła (na korzyść Astronomika oczywiście :) )

malpa_baader_black.jpg

 

Jak to tak sobie szybko po przełączać to moim zdaniem widać przewagę Astronomika gołym okiem. A jak już coś gołym okiem widać, to musi być spora różnica :P

 

Zatem zestaw Halpha skompletowany. Niestety, widoczność mgławic z mojego balkonu, jak już mówiłem, jest słaba. Głowa Małpy przez godzinkę, może dwie, a potem same galaktyki, i tak do jesieni :)

 

 

W związku z tym pojawia się pilna potrzeba zmobilizowania setupu.

Żeby to osiągnąć:

- dokupić resztę NanoPi (już lecą z Chin)

- dopracować program do akwizycji i podłączenie routera: jakoś to wolno mi szło wczoraj po WiFi, gdy było na kablu to nieporównanie szybciej...

- być może większy aku - mam teraz 20Ah. Montaż ciągnie 0.7A, każde Nano+kamera jakieś 0.36A, a zachce mi się focusery to może być jeszcze z 1A... Na razie krótkie ciepłe noce się szykują, ale przed jesienią do ogarnięcia

 

Żeby było wygodniej przydałby się autofocus:

- brakuje mi sterowania wszystkimi silnikami z poziomu USB/sieci. Jeszcze jedno NanoPI?

- na początku przyda się choćby sam pomiar FWHM dla jakiejś wybranej gwiazdy

- program powinien dać możliwość manualnego ostrzenia z podglądu

- na koniec te kroki powinny robić się same ;)

- jako wisienka na torcie: dithering!

 

 

Tymczasem już po sesji okazało się, że zdjęcia z różnych obiektywów do siebie... nie pasują. To nie było trudne do przewidzenia, ale trochę i tak byłem zaskoczony. Po prostu trochę inaczej ostrzą, bo mam inne złączki w każdym, modele może się różnią też trochę, więc jest trochę inna skala... Wiem, że APP powinien sobie poradzić, ale czy ktoś ma doświadczenie w tego typu połączeniach? Siril dałby radę? Zdjęcia powinny najpierw się kalibrować każde swoim zestawem, następnie każdy zestaw powinien się "rozciągnąć" i zalignować do jednego wybranego, a potem stackować wszystko razem do kupy...

Teoretycznie trzy stacki też można zestackować, ale jakoś wolałbym mieć dużo subów na raz :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie Astronomiki to fajne, wiarygodne filtry, ale podawanie samej wartości Tmax to marketingowy chwyt poniżej pasa. Podają mało istotny parametr byle tylko liczba była jak najładniejsza.

 

Bartek, możesz podać jakie ogniskowe Ci wyszły z "plate-solva" obrazów z poszczególnych Samyangów?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ miło się czyta tak zacny projekt. Kibiuje Kolego z całychh sił żeby się udało. Czekam z niecierpliwością na jakikolwiek materiał z tych jak narazie 3 obiektywo. Jak trzeba Ci mount to neq6 pro mogę pożyczyć 🗽🗽🗽

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2023 o 11:53, Kriss2022 napisał(a):

Czekam z niecierpliwością na jakikolwiek materiał z tych jak narazie 3 obiektywo

 

A proszę:

 

tutaj jeden:

day2_red_calibrated_dbe_crop.jpg

tutaj drugi:

day2_green_calibrated_dbe_crop.jpg

tutaj trzeci:

day2_blue_calibrated_dbe_crop.jpg

 

Obróbka to tym razem: pełna kalibracja, stackowanie DSS, usuwanie gradientu (nie było tego dużo) w PixInsight LE, wreszcie wyciąganie krzywymi w GIMP. Starałem się, żeby wyszły podobnie.

Zaprezentowane trzy zdjęcia - właściwie w formie wizualno-finalnej, to efekt dzisiejszych 2h z balkonu - więc mamy 6h materiału z zestawu Samyang 135/2 + ASI432 + filtr Astronomik Ha 6nm MaxFR.

 

Niestety, drobne różnice w ogniskowych zestawów

(wynikające z różnych zestawów złączek pomiędzy obiektywem i kamerą, co - jak już podnosiłem - muszę wyeliminować)

nie pozwalają na zestackowanie wszystkiego na raz. Będę badał, niestety moja darmowa licencja APP wygasła i szukam alternatyw. Teoretycznie skalowanie w GIMP każdej fotki znając odległość między jakimiś dwoma skrajnymi gwiazdami mogłoby pomóc.... myślę nad tym cały czas :)

Jak tylko się uda - dam znać. To powinna być tylko kwestia czasu.

 

A na dokładkę jeden szczegół z wersji rozciągniętej na maksa, ale to naprawdę na maksa:

 

 

 

day2_green_calibrated_dbe_crop_marked.jpg

 

Wydaje się, że to artefakt obróbki, syf, albo jakiś dark current, cokolwiek.

Tymczasem ten kształt widać też na zdjęciach z DSS w kanale red:

 

dss_marked.jpg

 

Bardzo mnie cieszy znajdowanie takich rzeczy, bo moim celem ma być przecież próba rejestracji tego, co najciemniejsze ;)

 

Pozdrawiam!

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, diver napisał(a):

 

Bartek, jeżeli to synchronicznie z 3 rurek, to dlaczego kadry są tak przesunięte?

 

 

Pracuję nad tym:) Całe szczęście przesunięcie jest głównie w osi DEC, więc to da się załatwić w miarę łatwo, w RA byłoby gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Całe szczęście przesunięcie jest głównie w osi DEC, więc to da się załatwić w miarę łatwo, w RA byłoby gorzej. 

 

Hmm, RA czy DEC jeden pies. Wszystkie rurki powinny być po prostu zalignowane do osi montażu. Wiem, nie jest to prozaiczne zadanie. Ale to chyba podstawa "wielorurkowej" fotografii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny wątek. Dawaj zdjęcia sprzętu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał(a):

Hmm, RA czy DEC jeden pies. Wszystkie rurki powinny być po prostu zalignowane do osi montażu. Wiem, nie jest to prozaiczne zadanie. Ale to chyba podstawa "wielorurkowej" fotografii.

 

Nie sztuka robić zdjęcia, jak wszystko jest zalignowane tak, jak powinno :D Podstawa to się dobrze bawić :)

 

 

Chodzi mi o to, że przesunięcie w osi DEC to znaczy, że obiektywy patrzą prawie na tej samej wysokości, tylko trochę przekręcone na boki. Biorąc pod uwagę sposób ich mocowania to jest bardzo dobrze, bo wysokość byłoby trudniej wyregulować, a azymut to kwestia poluzowania śrubek. Być może w pewnym momencie będzie można po prostu skręcić wszystko na sztywno.

 

@Herbert West

A proszę:

1682245312022.jpg

Widać, że focusery jeszcze nie "włączone" do obiegu. Na dwóch obiektywach mam szuflady, ale ten środkowy (Zielony) ma zamiast tego bardzo fajny pierścień - adapter T2->1.25" męsko-żeński: https://teleskopy.pl/Adapter-filtrowy-T2---1,25--(ZWO,-SKU--T2-1.25-3)-teleskopy-4535.html

w którego 3 sztuki zaopatrzyłem się w sklepie @teleskopy.pl teleskopy.pl. Notabene, podobnie w tym sklepie zaopatrzyłem się we wszystkie 3 kamery. Filtry Astronomika, bo "takich sobie" doświadczeniach z astroshopem, kupowałem bezpośrednio u Gerda Neumanna, który okazał się miłym i pomocnym gościem.

 

Adapter T2->1.25" można wkręcić do czarnego kołnierza kamery tak, że filtr jest praktycznie milimetr nad szkiełkiem AR kamery, co jest bardzo wygodne, bo połączenie Samyanga, ASI432 i filtrów 1.25 balansuje na granicy winietowania na filtrze właśnie, a na 2" filtry to chyba by mnie nie było stać :) Muszę tylko dokupić kilka identycznych złączek, które przeprowadzą M48 od obiektywu do T2 na kamerze na przestrzeni jakichś 22mm.

 

 

Zupełnie z innej beczki:

Niestety, mimo tego, co zrozumiałem po rozmowach z  @Pikolaczek WiFi nie umywa się do kabla. Może to mój soft jest skaszaniony - trudno mi to diagnozować. Po prostu, gdy komputerek do akwizycji był włączony do Wifi przez drugi router działający jako Client Bridge połączenie niby było, ale strasznie wolno i zamulało, wręcz zwieszało się cały czas, a pojedyncze pliki 1.6MB ściągały się kilkadziesiąt sekund.

Po wymianie Client Bridge na sam switch i odpowiednio długi Ethernetowy kabel bezpośrednio do routera (czyli dosłownie zastąpienie WiFi kablem) wszystko zaczęło śmigać bez zająknięcia, zdjęcia ściągają się w sekundę czy tam dwie. Nie wiem czemu tak jest, ale właściwie nie jest to aż taki wielki problem, tylko kabel przez drzwi od balkonu nie przechodzi tak dobrze, jak WiFi :)

 

Pozdrawiam

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Zupełnie z innej beczki:

Niestety, mimo tego, co zrozumiałem po rozmowach z  @Pikolaczek WiFi nie umywa się do kabla....

 

Prawda jest taka, że każdy używający sieci intensywniej niż do oglądania YT wcześniej czy później będzie ciągnął kabel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mały update:

Dotarły do mnie wreszcie dwa kolejne NanoPi z Chin. W tym momencie cały zestaw jest już prawie gotowy do zasilania wyłącznie z akumulatora 12/5V. 

Biorąc pod uwagę że montaż żre jakieś 0.7A, a każde Nano + kamera zjadają kolejne 3x0.4= 1.2A to wychodzi że praca w polu będzie zjadała w pełni naładowany akumulator 20Ah na jedną sesję. To jest do sprawdzenia, może przyda się mocniejszy aku. Na pewno muszę dorobić dodatkowe gniazdko 5V 2.1A do mojej elektroskrzynki.

 

Niestety laptop wciąż musi wszystkim sterować, ale przynajmniej nie musi być bezpośrednio przy montażu.

 

Boję się że skończy się na tym, że będę musiał (chciał;) ) napisać apkę mobilną;) Ale szczerze mówiąc to może prościej będzie wyposażyć się w laptop, który długo żyje na baterii... 

 

Właściwie, jak teraz o tym myślę, to przecież wystarczy tylko wyostrzyć, włączyć sesje i można lapka wyłączyć.... Od biedy wystarczy - zobaczymy

 

 

Kupiony kabel ethernet płaski 25m. Powinien wystarczyć i na balkon, i na zlot, i na jakiś inny wyjazd.

Ostateczna konfiguracja sieciowa, z jakiej będę korzystał ze względu na powtarzalność i szybkość to:

* Każda kamera wpięta do osobnego NanoPi.

* Każde Nano wpięte do switch'a.

* Switch połączony kablem do routera

(Router może być albo w domu przy ścianie albo w polu z kartą SIM) 

* Komputer podłączony do routera przez WiFi.

 

Udało mi się przedrzeć przez programistyczne zasieki, które sam na siebie zastawiłem, dopisałem kilka rzeczy i teraz mam prawie "na żywo" podgląd z kamery plus przybliżanie/oddalanie, co pozwala sensownie ustawiać ostrość. To właściwie najważniejsza funkcjonalność jak na razie.

 

W dalszych planach: focusery i montaż.

Nie wiem, w jakiej kolejności;)

Powinienem kupić jakiś mocniejszy montaż wreszcie, zastanawiam się: AM3? AM5? Drogie rozwiązania, ale chyba mobilniej się nie da. Alternatywa eq5/Heq5/neq6 to już grube, ciężkie ryby, które raczej nie wejdą do podręcznego, ale plus taki, że cena wielokrotnie niższa. O ile 3-4k można jakoś wysupłać na raz, to trudno wywalić z dnia na dzień 12k na AM5. No i wciąż na stole jest opcja że się wkurzę i sam sobie zrobię montaż ;)

 

Od strony foto prezentowałem już pierwsze w pełni złożone zdjęcie z 3 obiektywów na raz. Jestem rezultatem w pełni usatysfakcjonowany.

Ale temat to cztery lufy a nie trzy ;) Więc to nie ostatnie słowo. Prawdopodobnie na zlocie trafi się choć jedna bezchmurna noc, to zobaczymy ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.