Skocz do zawartości

Koniunkcja Wenus i Jowisza 28.02.2023-03.03.2023


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjeciem sie nie podziele, ale widok dzis w 34x80 obu w jednym polu na 2,35 st, z marginesem gwiazdowym i prawie bez AC, po prostu zmiazdzyl system. To te kolejne kilkadziesiat sekund, ktore zostaje w glowie na zawsze.

 

O ile jeszcze zmniejszy sie och separacja i kiedy spodziewac sie maxa? 
 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Tak jakoś teraz chyba. Tylko u nas to już niestety pod horyzontem; jak jutro wyjdą z drugiej strony, to już będą dalej od siebie.

 

Krzysiek, wydaje mi się, że chyba trochę później. Tak pi razy oko, największe zbliżenie gdzieś ok. niecałych 30 minut kątowych przed ok. 6 rano (naszego czasu) drugiego marca, czyli na półkuli południowej jeszcze przed zachodem Słońce za dnia to będzie, ew. już po wschodzie Słońca na półkuli północnej, czyli za dnia u nas. Jak wyjdą u nas za dnia drugiego marca, to będą jeszcze bliżej siebie niż były wieczorem pierwszego marca. Dopiero wieczorem 2 marca będą dalej od siebie, niż miało to miejsce wieczorem dnia poprzedniego.  Może ktoś poda dokładniej.

 

 

Pozdrawiam,

Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zaliczone" ? Totalny spontan - taki ze mnie pasjonat nieba, że przypomnialem sobie zasłaniając okno... ? A że młody chory to rozstawiliśmy Synte 10" w pokoju, okular 24mm i cyk telefonem, z ręki, przez brudne okno... ?

20230301_181814-01-01.jpeg

Edytowane przez mgr
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, suchyy napisał(a):

 

     Dzisiaj od rana prześladuje mnie pech, a szczególnie wieczorem sponiewierał mnie okrutnie! :nerves: Przynajmniej pogoda dopisała (cud chyba). Miałem nie pokazywać tych fotek (tragicznie nieostrych), ale jak się okazuje, razem z Kolegą @lemarc ustrzeliliśmy z naszej wioski tego samego lotnika (całkiem niezależnie :new_shocked:, to się nazywa fart. :brawo: ). Nieborak dostał z dwóch kierunków i jak widać na moich fotkach, zapalił się i coraz bardziej gorejąc znika za drzewami (na drugim foto). ;):):D:rofl:

 

1-P3010428.jpg.026e7e2acaa1b5133d4cf752dbce641f.jpg

 

2-P3010440.jpg.bae31b812e866b968cca31e0f0b0ec5f.jpg

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

To nie ten sam samolot. Nie zmieścił mi się w kadrze z planetami w EDKU 80/600, musiałem czekać na następny, a szkoda bo tak fajnie był podświetlony słoneczkiem od spodu. Ten następny leciał później i wyczułem że bez przesunięcia kadru nieco w dół też się nie pojawi na fotce.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie ma się co tak podniecać , dla większości  to zwykłe gwiazdy które jasno świecą i nie wiadomo skąd one się wzięły. Sam dostaję takie pytania od znajomych i  mówię im co i jak, choć  wątpię by coś zrozumiały. Niestety ale tak to wygląda.

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kompas napisał(a):

Ludzie nie ma się co tak podniecać , dla większości  to zwykłe gwiazdy które jasno świecą i nie wiadomo skąd one się wzięły. Sam dostaję takie pytania od znajomych i  mówię im co i jak, choć  wątpię by coś zrozumiały. Niestety ale tak to wygląda.

@kompas proponuję zmienić: "zrozumiały" na zrozumieli, bo możesz niechcący dostać "łatkę", jak to w dzisiejszych czasach bywa. ;):):D Niby taki drobny niuans, a znaczeniowo wszytko zmienia!  :icon_rolleyes:

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również udało się przed chwilą złapać tą parkę za dnia. Separacja jest jeszcze mniejsza niż zeszłego wieczoru i wynosi około 36 minut kątowych, w porównaniu do wczorajszych ponad 40'. Wenus w szukaczu bardzo wyraźnie widoczna, Jowisz w sumie też oczywisty, ale dopiero gdy wie się gdzie dokładnie patrzeć. ED72, Nikon D5600, Barlow TV 2x. 1/640s, ISO 200. 2.03.2023 14:36

 

image.thumb.jpeg.7a840994241b79c59e73f19248181487.jpeg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.