Skocz do zawartości

IC 1396 - Trąba Słonia


licho52

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, wismat napisał(a):

Jesteś chodzącą reklamą RC 8/10"!
Niesamowite zdjęcie. 

 

Oczywiście zachęcam do kupna niedrogiego GSO RC, taki HEQ5 da radę nawet 8" poprowadzić.  Trzeba będzie trochę pracy i cierpliwości włożyć ale nie do pobicia w stosunku skala/cena.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, licho52 napisał(a):

 

Oczywiście zachęcam do kupna niedrogiego GSO RC, taki HEQ5 da radę nawet 8" poprowadzić.  Trzeba będzie trochę pracy i cierpliwości włożyć ale nie do pobicia w stosunku skala/cena.

Co trzeba zrobić aby tani RC8 robił dobre zdjęcia? Czytałem że jakiś element trzeba wydrukować bo flaty nie wychodzą i że trudno go poprawnie skolimkwać. Jak to na prawdę jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr4d napisał(a):

Megamocne!

Który reduktor ogniskowej zastosowałeś? Pytam bo gwiazdy w dolnych rogach kadru są lekko koślawe. Sam korzystam z reduktora GSO i zastanawiam się czy jest sens wymieniać.

 

Na razie GSO, jest ok, jak będzie pełna klatka to zmieniam focuser i kupuje reduktor i korektor na FF, nie wiem jeszcze który.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze dla osób które będą działały tego typu teleskopami że wymiana wiatraka w kamerkach ZWO jest obowiązkowa.  Rok temu straciłem dużo czasu szukając źródła domniemanych problemów z kolimacją podczas gdy wspaniały wiatraczek Sunon zainstalowany w kamerach 2600 kołysał mi sensorem.  Najpierw były próby wytłumienia kołeczkami antywibracyjnymi Noctua, ale dopiero wymiana wiatraka na Noctua rozwiązała ten problem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, licho52 said:

Dodam jeszcze dla osób które będą działały tego typu teleskopami że wymiana wiatraka w kamerkach ZWO jest obowiązkowa.  Rok temu straciłem dużo czasu szukając źródła domniemanych problemów z kolimacją podczas gdy wspaniały wiatraczek Sunon zainstalowany w kamerach 2600 kołysał mi sensorem.  Najpierw były próby wytłumienia kołeczkami antywibracyjnymi Noctua, ale dopiero wymiana wiatraka na Noctua rozwiązała ten problem.

Kolega ma rację. Wymieniłem w 1600 wiatrak na Noctua i założyłem go na silikonowych kołkach. Ponadto, stare wiatraki będą wpadać w wibracje i warto to sprawdzić profilaktycznie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, TUR napisał(a):

To zdjęcie jest z serii kolejny przełom w amatorskiej astrofotografii ! Świat idzie do przodu :) 

@Szymek_O też kiedyś przypalił pięknie trąbę :) z RC12. 

 

 

Dzięki Paweł, cieszę się że tak uważasz, jest tak jak piszesz, za tym wszystkim stoi postęp technologiczny, z jednej strony upraszcza on wiele rzeczy, z drugiej pozwala cieszyć sie wynikami nawet nie wydając horrendalnych sum.  RCki GSO jak weszły na rynek były rewolucją ca. 15(?) lat temu, do tamtej pory było nie do pomyślenia by w takich cenach nabyć teleskop tej konstrukcji.  Do tego kamery takie jak 2600 i najnowsze filtry, to są niesamowite wynalazki i już w zasięgu hobbystów-amatorów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.