Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając te posty odnoszę wrażenie że wyroby Takahashi są tu jakimś wzorcem do innych słabszych jak zapewniają nas Panowie od Taka Refraktorów ED i APO.

A o wadach Refraktorów Takahashi nikt nic jakoś nie pisze.

Dlatego dodam odnośnie starszej już serii Refraktorów Takahashi FS, dubletów FL Fraunhofera.

Co by kto tutaj nie wypisywał z superlatywów, to Refraktory te ocieplają kolorystycznie obrazy Planet bardziej niż nowe Dublety APM i TS. Wiem bo posiadałem Taka 102mm FS i koledzy którzy go posiadają też mi o tej przypadłości pisali. Zresztą można się tego doczytać w zachodnich recenzjach czy opisach tych Refraktorów APO.

Nawet widać w nich delikatną chmurkę na niebiesko w otoczeniu jasnego Jowisza. Uchwycić jest ją trudno , nie jest to grzywka , ale jest widoczna wokół jasnych obiektów nieba na czarnym tle nieba i da się ją wyłapać w wizualu. Nowsza seria Refraktorów Taka Dublety FL D-100mm na F-740mm , jest w wizualu pod tym względem widocznie lepsza i od tej przypadłości wolna. Jeszcze lepszy pod tym względem jest np. stary Vixen FL dublet Steinheil 102mm na F-900mm czy F-920mm też na Fluorycie.

Posiadałem takowy FL Vixena D-80mm F-8-640mm i był w wizualu Rewelacją, pod wieloma względami lepszy od nowego Taka FC76DCU w wizualu. 

Mieliśmy też okazję na Kudłaczach pooglądać takim Takiem D-100mm F-740mm, naszego kolegi Tomasza i jest on optycznie widocznie lepszy od starego FS102mm

Seria TOA 130mm i 150mm to ciężkie klocki ze stosunkowo małą jak na soją wagę aperturą. Są na zachodnich Forach często wzmianki o problemach z termiką tych obiektywów, ze względu na dużą szczeliną powietrzną w modyfikowanym obiektywie, tryplecie fluorytowym Cooka. Ciężka solidna cela tych APO z dużą szczeliną, jak i pancerna budowa tych Refraktorów, może nas też zniechęcać do częstego korzystania z takiego ciężkiego klamota. W tej wadze możemy kupić 7" dobre większe APO, które w praktyce da nam na niebie dużo więcej zadowolenia. 

Ponadto Takahashi jak na tą klasę i cenę tych Refraktorów APO, powinni pomyśleć i zmienić te standardowe wyciągi Crayforda zębatkowe na lepsze.

Gdyż w praktyce płynniej pracuje wyciąg Crayforda Baadera SteelTrack czy też Crayfordy APM i TS.

Osobiście APO TOA 130mm czy 150mm nie uważam za mechaniczny cud techniki, tutaj w zastępstwie za TOA 150mm wolał bym APO LZOS 152/1200mm , a za TOA 130mm Refraktor LZOS 130mm F-9,2 bez problemu z termiką obiektywu. Ponadto APO LZOS pokazują ładniejsze kolory detalu Planet, oglądaliśmy i tak jest w istocie. Koledzy posiadający te Refraktory LZOS a mający okazję porównać obrazki Planet do Taka TOA 130mm, też tak twierdzą, więc nie są to moje wymysły, tylko wielu użytkowników tak uważa że jest w praktyce. 

Lżejszy w wadze Refraktor, jak i z wyciągiem Starlights, pod względem mechaniki i pracy z nim wagowo znacznie lepszy to LZOS 152mm czy LZOS 130mm.

Pomimo tu wielu zachwalań, osobiście nie kupił bym nowego wydania Refraktora TOA, ani TOA 130mm ani TOA 150mm.

Miałem wielokrotnie okazję takowy zakupić , ostatnio w DE za około 4200 Euro TOA 130mm.

Wybrałem jednak zakup Refraktora APM SD 140/980mm, dubletu na FPL53, znając Refraktor TOA 130mm ze zlotów Kudłacze.

Kupiłem go gdyż byłem zawsze ciekawy jego optyki i nie zawiódł mnie. Nie jest to APO Premium, ale naprawdę daje bardzo dobre obrazki Księżyca i Planet w wizualu. Aktualnie testuje go na wszystkie sposoby, jak i na wszelakich obiektach nieba.

Jestem bardzo zadowolony z tego Refraktora APM D-140mm. Będę z nim na Kudłaczach, będzie okazja pooglądać i porównać a przekonacie się sami.

Jest lepiej skorygowany pod względem zafarbu AC od serii rodzinki SW ED. Przy wyostrzonym obrazie nie pokazuje nic z AC i Księżyc przy 2XD wygląda w nim znakomicie. 

Osobiście dla mnie Takahashi nie są wyznacznikiem, widzę inne też bardzo dobre opcje zakupu, jak choćby stosunkowo lekkie Dublety FL Agema Optics USA. Czy też nowe APO FL Dublety TEC. Ponadto w zastępstwie za TOA 150mm, Polecam zakupić z drugiej ręki w podobnej wadze, ale Refraktory ze znacznie większą aperturą i co za tym idzie, ewidentnie lepszą korzyścią na plus w wizualu. Można śmiało w cenie nowej TOA 150mm, zakupić świetne APO TEC z drugiej ręki lub APO LZOS , ale 7". Koledzy ze zlotu Kudłacze wiedzą jak jest, był z nami Refraktor APO LZOS 175mm, F-8-1400mm.

Dlatego osobiście znając już osiągi ponoć cudownej APO TOA 130mm uważam że wyroby Taka w swoich cenach, to wcale dla mnie osobiście żadne mistrzostwo świata, musi pracować tylko rozum a nie Placebo użytkownika! Jak i powinniśmy posiadać duże rozeznanie ze sprzętem, które posiadamy wtedy, kiedy przejrzymy większą ilość dostępnych na rynku i w obiegu wszelakich Refraktorów ED, czy APO! Z praktyki znam bardzo wiele Refraktorów i osobiście na te cudowności i magię Takahashi TOA nie dam się oczarować. Może gdybym miał blade o tych wyrobach pojęcie, to sprawa wyglądała by inaczej. Jednak tak nie jest, jak i wielu kolegów, którzy posiadali cudowną TOA 130mm , aktualnie przesiadło się na inne Refraktory APO z których są ich zdaniem bardziej zadowoleni. I nie są to tylko moje złośliwe wpisy czy stwierdzenia, ale tak jest w istocie, dlatego miłośnicy nieba wybierają wszelakiej jakości Refraktory a nie sprowadzają się tylko do przesadnie zachwalanej w praktyce cudowności Refraktorów Takahashi TOA!

Najlepiej jak pooglądacie w praktyce sami różnymi Refraktorami, to i sami się przekonacie, który z Refraktorów będzie dla kogo najlepszym pod względem ceny i zastosowań na niebie wyborem. Czytając te wpisy od jakiegoś czasu, widzę że Panowie od Taka chcą na siłę zrazić do innych niż Takahashi wyborów.

Można się z tego co najwyżej pośmiać, jeżeli ktoś zna wiele z praktyki, też bardzo dobrych innych Refraktorów. Jest to zapewne obawa, aby czasem to żaden z większych aperturą nie przebił wzorcowego cudownego 150mm Taka. Po prostu śmiech na sali, zresztą na pewno sami się kiedyś o tym przekonacie.

Jak tylko nadarzy się wam ku temu okazja.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

 

Edytowane przez Edgens
Uzupełnienie wpisu.
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KrisJot napisał(a):

To ja przekornie zaproponuje Zeiss'a APQ polichromaty (raptem tylko 10 soczewek, z czego 3 to fluoryt) 😁:

https://apq.de/en/products/polychromats/110-550.htm?tab=1#tpl

 

A tutaj cała seria (jest 130tka i 150tka):

https://apq.de/en/products/uni_polychromats.htm

 

Miłej lektury😜.

 

Polichromty ZEISSa nie wyszły nigdy poza fazę planów i marketingowego bicia piany. Co innego - ZEISS APQ, w szczególności 130/1000. Wczorajszej nocy mój znajomy (od którego kupujem TECa 140), pocisnął na Księżycu 570x……czyli prawie 4,4D!! Wysłał mi zdjęcia i filmy, żyleta…

wiec jestem pewien, ze APO premium 100mm będzie lepszy od 140-tki, ZEISS APQ 130 na lekko rozwalili Asmara 185

 

A na zdjęciu ja z MOIM nowo kupionym TEC 140, w tle po lewej ów ZEISS APQ 130

IMG_8103.jpeg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Edgens napisał(a):

Czytając te posty odnoszę wrażenie że wyroby Takahashi są tu jakimś wzorcem do innych słabszych jak zapewniają nas Panowie od Taka Refraktorów ED i APO.

A o wadach Refraktorów Takahashi nikt nic jakoś nie pisze.

Dlatego dodam odnośnie starszej już serii Refraktorów Takahashi FS, dubletów FL Fraunhofera.

Co by kto tutaj nie wypisywał z superlatywów, to Refraktory te ocieplają kolorystycznie obrazy Planet bardziej niż nowe Dublety APM i TS. Wiem bo posiadałem Taka 102mm FS i koledzy którzy go posiadają też mi o tej przypadłości pisali. Zresztą można się tego doczytać w zachodnich recenzjach czy opisach tych Refraktorów APO.

Nawet widać w nich delikatną chmurkę na niebiesko w otoczeniu jasnego Jowisza. Uchwycić jest ją trudno , nie jest to grzywka , ale jest widoczna wokół jasnych obiektów nieba na czarnym tle nieba i da się ją wyłapać w wizualu. Nowsza seria Refraktorów Taka Dublety FL D-100mm na F-740mm , jest w wizualu pod tym względem widocznie lepsza i od tej przypadłości wolna. Jeszcze lepszy pod tym względem jest np. stary Vixen FL dublet Steinheil 102mm na F-900mm czy F-920mm też na Fluorycie.

Posiadałem takowy FL Vixena D-80mm F-8-640mm i był w wizualu Rewelacją, pod wieloma względami lepszy od nowego Taka FC76DCU w wizualu. 

Mieliśmy też okazję na Kudłaczach pooglądać takim Takiem D-100mm F-740mm, naszego kolegi Tomasza i jest on optycznie widocznie lepszy od starego FS102mm

Seria TOA 130mm i 150mm to ciężkie klocki ze stosunkowo małą jak na soją wagę aperturą. Są na zachodnich Forach często wzmianki o problemach z termiką tych obiektywów, ze względu na dużą szczeliną powietrzną w modyfikowanym obiektywie, tryplecie fluorytowym Cooka. Ciężka solidna cela tych APO z dużą szczeliną, jak i pancerna budowa tych Refraktorów, może nas też zniechęcać do częstego korzystania z takiego ciężkiego klamota. W tej wadze możemy kupić 7" dobre większe APO, które w praktyce da nam na niebie dużo więcej zadowolenia. 

Ponadto Takahashi jak na tą klasę i cenę tych Refraktorów APO, powinni pomyśleć i zmienić te standardowe wyciągi Crayforda zębatkowe na lepsze.

Gdyż w praktyce płynniej pracuje wyciąg Crayforda Baadera SteelTrack czy też Crayfordy APM i TS.

Osobiście APO TOA 130mm czy 150mm nie uważam za mechaniczny cud techniki, tutaj w zastępstwie za TOA 150mm wolał bym APO LZOS 152/1200mm , a za TOA 130mm Refraktor LZOS 130mm F-9,2 bez problemu z termiką obiektywu. Ponadto APO LZOS pokazują ładniejsze kolory detalu Planet, oglądaliśmy i tak jest w istocie. Koledzy posiadający te Refraktory LZOS a mający okazję porównać obrazki Planet do Taka TOA 130mm, też tak twierdzą, więc nie są to moje wymysły, tylko wielu użytkowników tak uważa że jest w praktyce. 

Lżejszy w wadze Refraktor, jak i z wyciągiem Starlights, pod względem mechaniki i pracy z nim wagowo znacznie lepszy to LZOS 152mm czy LZOS 130mm.

Pomimo tu wielu zachwalań, osobiście nie kupił bym nowego wydania Refraktora TOA, ani TOA 130mm ani TOA 150mm.

Miałem wielokrotnie okazję takowy zakupić , ostatnio w DE za około 4200 Euro TOA 130mm.

Wybrałem jednak zakup Refraktora APM SD 140/980mm, dubletu na FPL53, znając Refraktor TOA 130mm ze zlotów Kudłacze.

Kupiłem go gdyż byłem zawsze ciekawy jego optyki i nie zawiódł mnie. Nie jest to APO Premium, ale naprawdę daje bardzo dobre obrazki Księżyca i Planet w wizualu. Aktualnie testuje go na wszystkie sposoby, jak i na wszelakich obiektach nieba.

Jestem bardzo zadowolony z tego Refraktora APM D-140mm. Będę z nim na Kudłaczach, będzie okazja pooglądać i porównać a przekonacie się sami.

Jest lepiej skorygowany pod względem zafarbu AC od serii rodzinki SW ED. Przy wyostrzonym obrazie nie pokazuje nic z AC i Księżyc przy 2XD wygląda w nim znakomicie. 

Osobiście dla mnie Takahashi nie są wyznacznikiem, widzę inne też bardzo dobre opcje zakupu, jak choćby stosunkowo lekkie Dublety FL Agema Optics USA. Czy też nowe APO FL Dublety TEC. Ponadto w zastępstwie za TOA 150mm, Polecam zakupić z drugiej ręki w podobnej wadze, ale Refraktory ze znacznie większą aperturą i co za tym idzie, ewidentnie lepszą korzyścią na plus w wizualu. Można śmiało w cenie nowej TOA 150mm, zakupić świetne APO TEC z drugiej ręki lub APO LZOS , ale 7". Koledzy ze zlotu Kudłacze wiedzą jak jest, był z nami Refraktor APO LZOS 175mm, F-8-1400mm.

Dlatego osobiście znając już osiągi ponoć cudownej APO TOA 130mm uważam że wyroby Taka w swoich cenach, to wcale dla mnie osobiście żadne mistrzostwo świata, musi pracować tylko rozum a nie Placebo użytkownika! Jak i powinniśmy posiadać duże rozeznanie ze sprzętem, które posiadamy wtedy, kiedy przejrzymy większą ilość dostępnych na rynku i w obiegu wszelakich Refraktorów ED, czy APO! Z praktyki znam bardzo wiele Refraktorów i osobiście na te cudowności i magię Takahashi TOA nie dam się oczarować. Może gdybym miał blade o tych wyrobach pojęcie, to sprawa wyglądała by inaczej. Jednak tak nie jest, jak i wielu kolegów, którzy posiadali cudowną TOA 130mm , aktualnie przesiadło się na inne Refraktory APO z których są ich zdaniem bardziej zadowoleni. I nie są to tylko moje złośliwe wpisy czy stwierdzenia, ale tak jest w istocie, dlatego miłośnicy nieba wybierają wszelakiej jakości Refraktory a nie sprowadzają się tylko do przesadnie zachwalanej w praktyce cudowności Refraktorów Takahashi TOA!

Najlepiej jak pooglądacie w praktyce sami różnymi Refraktorami, to i sami się przekonacie, który z Refraktorów będzie dla kogo najlepszym pod względem ceny i zastosowań na niebie wyborem. Czytając te wpisy od jakiegoś czasu, widzę że Panowie od Taka chcą na siłę zrazić do innych niż Takahashi wyborów.

Można się z tego co najwyżej pośmiać, jeżeli ktoś zna wiele z praktyki, też bardzo dobrych innych Refraktorów. Jest to zapewne obawa, aby czasem to żaden z większych aperturą nie przebił wzorcowego cudownego 150mm Taka. Po prostu śmiech na sali, zresztą na pewno sami się kiedyś o tym przekonacie.

Jak tylko nadarzy się wam ku temu okazja.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

 

Nie pisze się o wadach, bo ich nie ma - proste :D

Nie mam żadnych problemów z termiką w żadnym Takahashi. Mało tego tubus o dziwo, zawsze chłodny, stabilna termika. 

Są ciężkie, taki urok :) co świadczy o jakości użytych materiałów. Uwielbiam wyciągi Taka, prostota i dokładność.

Już tyle razy było wałkowane, odnośnie innych rzeczy. Najlepsze sprzęty jakie miałem. W praktyce i w testach. Co już było tyle razy... Ale skoro wywołujesz temat, to się odniosę :)

Jako użytkownik Takahashi !

Kolejny raz walisz o tym co ja myślę :) w kontekście co i komu. Daj innym poczytać ;)

Dla mnie osobiście właśnie Takahashi jest wyznacznikiem :) Tym się różnimy.

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Polichromty ZEISSa nie wyszły nigdy poza fazę planów i marketingowego bicia piany. Co innego - ZEISS APQ, w szczególności 130/1000. Wczorajszej nocy mój znajomy (od którego kupujem TECa 140), pocisnął na Księżycu 570x……czyli prawie 4,4D!! Wysłał mi zdjęcia i filmy, żyleta…

wiec jestem pewien, ze APO premium 100mm będzie lepszy od 140-tki, ZEISS APQ 130 na lekko rozwalili Asmara 185

 

A na zdjęciu ja z MOIM nowo kupionym TEC 140, w tle po lewej ów ZEISS APQ 130

IMG_8103.jpeg

Hej, gratuluję nabytku.

To tryplet na fluorycie z przerwami olejowymi czy na fpl-53?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Polichromty ZEISSa nie wyszły nigdy poza fazę planów i marketingowego bicia piany. Co innego - ZEISS APQ, w szczególności 130/1000. Wczorajszej nocy mój znajomy (od którego kupujem TECa 140), pocisnął na Księżycu 570x……czyli prawie 4,4D!! Wysłał mi zdjęcia i filmy, żyleta…

wiec jestem pewien, ze APO premium 100mm będzie lepszy od 140-tki, ZEISS APQ 130 na lekko rozwalili Asmara 185

 

A na zdjęciu ja z MOIM nowo kupionym TEC 140, w tle po lewej ów ZEISS APQ 130

IMG_8103.jpeg

Super sprzęt, gratulację. Niech cieszy dawanymi obrazami🙂. Co to za teleskop, ten bohater drugiego planu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Marcinku wiem, zgodnie z waszymi poradami lepiej kupić D-30mm Taka niż Refraktor np. 100ED.😁

Tak niema problemów z termiką a o niej właśnie najczęściej wspominają użytkownicy Taka TOA 150mm.😆

Wszystko w temacie, przyjemnego dalszego czarowania i omamiania użytkowników.

Macie widać blade pojęcie o innych Refraktorach a zgrywacie jak byście znali większość które są w obiegu.

Guzik prawda i tyle, gdyby tak było, to napisali byście choć jakiś jeden pozytyw post na ich temat a tego ani widu ani słuchu.

A tak tylko wstawki jakichś kiepskich testów do porównań, aby wszystko inne było BE oprócz Taka.

To jest żałosne i nieuczciwe względem czytających.

Powodzonka w dalszym doradztwie i testach, koledzy wizualowcy którzy was czytają i znają choć trochę więcej te tematy, to wyciągną swoje wnioski z waszego czarowania.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

Polichromty ZEISSa nie wyszły nigdy poza fazę planów i marketingowego bicia piany. Co innego - ZEISS APQ, w szczególności 130/1000. Wczorajszej nocy mój znajomy (od którego kupujem TECa 140), pocisnął na Księżycu 570x……czyli prawie 4,4D!! Wysłał mi zdjęcia i filmy, żyleta…

wiec jestem pewien, ze APO premium 100mm będzie lepszy od 140-tki, ZEISS APQ 130 na lekko rozwalili Asmara 185

 

A na zdjęciu ja z MOIM nowo kupionym TEC 140, w tle po lewej ów ZEISS APQ 130

IMG_8103.jpeg

Gratulki zakupu. Prezentuje się pierwszorzędnie.:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Edgens napisał(a):

Wiem Marcinku wiem, zgodnie z waszymi poradami lepiej kupić D-30mm Taka niż Refraktor np. 100ED.😁

Tak niema problemów z termiką a o niej właśnie najczęściej wspominają użytkownicy Taka TOA 150mm.😆

Wszystko w temacie, przyjemnego dalszego czarowania i omamiania użytkowników.

Macie widać blade pojęcie o innych Refraktorach a zgrywacie jak byście znali większość które są w obiegu.

Guzik prawda i tyle, gdyby tak było, to napisali byście choć jakiś jeden pozytyw post na ich temat a tego ani widu ani słuchu.

A tak tylko wstawki jakichś kiepskich testów do porównań, aby wszystko inne było BE oprócz Taka.

To jest żałosne i nieuczciwe względem czytających.

Powodzonka w dalszym doradztwie i testach, koledzy wizualowcy którzy was czytają i znają choć trochę więcej te tematy, to wyciągną swoje wnioski z waszego czarowania.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Twoje pomówienia kolejny raz... 30 może nie ale 76 czy 60 to już bym się zastanawiał :D słusznie prawisz.

Żałosne to są insynuacje, nigdzie nie napisałem, że wszystko be. Nikogo nie zgrywam...

Moje posty świadczą o pojęciu...na dany temat.

W sprawie Taka ja opisuję swoje doświadczenia, mam ten sprzęt. I tyle. Nie wierzysz, Twoja sprawa.

Jakie kiepskie testy ? CN, Rohr, Maćka ? 

Po to jest forum, żeby każdy mógł wyciągać sobie wnioski, o to chodzi ! 

 

ps. powodzenia w kolimacji na dywanie, czyszczenia wacikami i sprzedaży hokus pokus :)

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, KrisJot napisał(a):

Super sprzęt, gratulację. Niech cieszy dawanymi obrazami🙂. Co to za teleskop, ten bohater drugiego planu?

Cytat

 w tle po lewej ów ZEISS APQ 130

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Marcinie brak argumentów zastępujesz wycieczkami personalnymi o tym i o tamtym. To też jest żałosne.

Jakie ty swoje doświadczenia opisujesz i gdzie? No nie żartuj sobie, bo ja nie pamiętam, abyś gdziekolwiek kiedyś napisał coś z praktyki, czy porównania do innego Refraktora. No chyba że gdzieś coś kiedyś napisałeś, ale ja takich relacji nie pamiętam.

Brak jest w waszych wypowiedziach konkretów z praktyki, cały czas, tylko testy i testy. A może by tak wypowiedział się na temat TOA ktoś trzeci. No chyba ze nie dopuszczacie do niej z Jackiem nikogo, gdyż to wasza wielka tajemnica, to co innego.

Ja nie kwestionuję jakości optycznej TOA 150mm, tylko wspominam o tym że są też inne dobre Refraktory, które w konfrontacji z TOA mogły by się okazać nader dobre i czar TOA by prysnął. Gloryfikujecie TOA 150mm , aż zalatuje na kilometr. 

To że nie wspominasz o żadnych że tak powiem wadach twojej TOA 150mm, to tylko świadczy o tym że nie jesteś tutaj rzetelnym i prawdomównym do dalszych z tobą w takich tematach dyskusji. Ot wszystko w temacie. Nawet nie napisałeś w swoim opisie swojej TOA żadnych konkretów. To że jest najlepsza na Świecie, to wszyscy wiemy.

Testy, testami a jak ma to się do praktyki? Czy widać te wszystkie różnice wynikające na podstawie testów optyki, które powinny się okazać podczas oglądania? Czy też wychodzą tylko w testach optyki a nie są uchwytne dla oka człowieka, podczas nocnego porównania? Nic tu nikt na ten temat ani nie wspomni ani nie napisze. To jest czysta teoria i nic nie wiadomo w tym temacie, jak to wypadnie na niebie. Napisz nam z czym porównywałeś swoją TOA i pod jakim kątem, stać cię na jakieś w końcu argumenty, ale z praktyki?

To że jest dla ciebie ideałem, to wszyscy wiemy, napisz nam dlaczego i za co? Myślę poczytamy z ciekawością jak dasz jakieś z praktyki konkrety.

Jeżeli nic nie będzie w tym temacie oprócz testów optyki i to ma być jedyny argument.

To ja nie wierzę osobiście w tą cudowność i pomyślę że wydrukowane testy optyki.

Są zapewne przyklejone do lodówki w kuchni jakimś fajnym magnesem.:original:

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To że jest najlepsza na Świecie, to wszyscy wiemy.

I po co się było tak bronić ;)

 

Wszystko już zostało napisane w wielu wątkach. Porównania również. W praktyce wypada znakomicie !

Nie robią na mnie wrażenia, Twoje magnesy itp wywody i zaczepki, przytki i próby obśmiania. Sam o sobie wydajesz świadectwo.

Natomiast prawda się sama obroni.

Możesz nie wierzyć w testy, opisy, recenzje, nawet w zdjęcia z testów optyki, tak jak inni mogą nie wierzyć w Twoje - obserwacje. Ten kij ma dwa końce.

Mam nadzieję, że inni sami sobie wyrobią opinię na poziomie wiedzy i merytoryki oraz logiki, testów, recenzji, opisów. 

 

A jeszcze jedno, ile razy, będziesz odgrzewał tego kotleta ?

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, m_jq2ak napisał(a):

I po co się było tak bronić ;)

 

Wszystko już zostało napisane w wielu wątkach. Porównania również. W praktyce wypada znakomicie !

Nie robią na mnie wrażenia, Twoje magnesy itp wywody i zaczepki, przytki i próby obśmiania. Sam o sobie wydajesz świadectwo.

Natomiast prawda się sama obroni.

Możesz nie wierzyć w testy, opisy, recenzje, nawet w zdjęcia z testów optyki, tak jak inni mogą nie wierzyć w Twoje - obserwacje. Ten kij ma dwa końce.

Mam nadzieję, że inni sami sobie wyrobią opinię na poziomie wiedzy i merytoryki oraz logiki, testów, recenzji, opisów. 

 

A jeszcze jedno, ile razy, będziesz odgrzewał tego kotleta ?

Marcinie same testy Pana Rocha to dla mnie za mało.

Chyba żartujesz, ja się przed niczym nie bronię, gdyż nie mam przed czym.

Są koledzy którzy oglądają ze mną czasem w Obserwatorium i wielu potwierdza te same spostrzeżenia co do danego instrumentu.

Jakby nie było ja wolę porównanie instrumentów z praktyki.

Często się wymieniamy info o sprzęcie telefonicznie, tak samo jak dużo sprzętu migruje pomiędzy nami, zanim idzie potem dalej do odsprzedaży.

Moje pisane opinie, zanim wylądują na Forum, to często są potwierdzane wspólnym, wynikiem i bardzo podobnym zdaniem, co do tego jak wypada w praktyce na niebie dany instrument.

Wiesz kiedy ja opisywałem pierwsze Maki-Newtony Intesy na łamach Forum, to nie wiem czy były takowe dwa na krzyż w kraju. 

Bardzo wielu użytkowników po opisach zakupiło wtedy takowe i byli z nich bardzo zadowoleni, gdybym miał brać pod uwagę tylko waszą krytykę moich opisów, to chyba musiał bym się przerzucić na testy Pana Rocha i być dalej w lesie z praktyką na niebie.

Testy są dobre na początek ale liczy się to co ukaże nam i jak dany instrument w praktyce.

Co do twoich wycieczek personalnych, to wiesz, to raczej chyba wszystko co możesz napisać.

Wcale albo wcale nic nie napisałeś z żadnych porównań, gdyż nie wiem czy miałeś w ogóle dostęp do innego 6", choćby Refraktora ED obok twojej TOA 150mm.

To jest nieprawda, że już zostało wszystko napisane z twojej strony w wielu wątkach, niby gdzie i kiedy?

Proszę o wklejenie mi tutaj twojej konkretnej wypowiedzi na temat obrazków z TOA 150mm a jak nie to proszę nie pisać farmazonów, gdyż bardzo mało, albo wcale tego nie było.

Przytaczacie tylko jakieś kiepskie egzemplarze testów i twierdzicie że to słaby sprzęt i sprowadzacie go do parteru nie mając bladego o nim pojęcia.

Nic tu nie napiszesz, wiem o tym, gdyż zamiast po ludzku napisać że chętnie takowym pooglądasz obok swojej TOA 150mm, to ja już dobrze wiem na co was z Jackiem stać.

Pisanie że to są Edki na butelkowych szkłach itp. Bardzo słabo z waszej strony, zero konkretów tylko odgórna krytyka sprzętu, bez jakiejkolwiek znajomości tegoż sprzętu. Szkoda że twój przyjaciel nie posiada takiego choćby butelkowca. Kreuje się na wielkiego znawcę i wypowiada się w imieniu Zeissa a tak naprawdę to i o tym Zeissie ma z praktyki blade pojęcie. Powiela tylko to gdzie coś tam wyczytał i to są jego całe argumenty. To jest właśnie żałosne. Zniechęcać ludzi do sprzętu nie posiadając nic samemu a tylko krytykując cudze. Co najwyżej uda mu się czasem do kogoś przykleić jak aktualnie do ciebie i wtedy ma okazję aby gdzieś tam spojrzeć przez jakiś instrument i wykrzykiwać na cały Świat, jaki to jest wspaniały sprzęt. To jest dopiero żałosne, trzeba mieć naprawdę tupet, nie kupię nic a będę cudze chwalił. Może faktycznie niech idzie jako spec od Marketingu ale do CaJsa. Tupet też trzeba mieć aby chcieć zbierać opłaty od ludzi zaproszonych na zlot za popatrzenie przez Lornetkę z Zeissa. O tym to my już wszyscy wiemy i na następny zlot kapelusz na drobną kasiorkę dla Pana Jacka zakupimy. Niech tylko zaglądnie do nas na zlot z jakąś od kolegi pożyczoną choćby lornetką CaJsa.

Lepiej już napisać że nie interesuje mnie takowy sprzęt, niż go publicznie krytykować.

Widzę że nic konkretnego od was się nie uzyska. Pozostaje kiedyś poczekać na okazję jakichś porównań, ale zapewne z inną TOA 150, bo wasza to jest temat tabu tylko dla wybranych.

Mnie to wiesz osobiście "rybka". Tak czy inaczej kiedyś na pewno się trafi okazja pooglądać jakąś TOA 150mm. Waszej łaski mi do szczęścia wcale nie potrzeba.

Powodzonka w dalszych testach, niebo zawsze poczeka.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu, wszystko było, opcja szukaj, chyba umiesz ?

Jejku, tak bardzo się starasz... podziwiam... jak kulą w płot Krzychu... grożby, zaprzeczenia, prośby, insynuacje, przeniesienia, cały arsenał...

Kolejne kotleciki... Jam nie wzruszony... niczym termicznie tubus Takahashi :)

Ja się domyślam, boli Cię to Takahashi ? Kup sobie, wypożycz, albo Twój Kolega/dzy, potestuj, będziesz wiedział, widział, czy tam jak...

Reszta to Twoje zdanie, opinie i to co sobie wyobrażasz na mój i Jacka temat. Zresztą miałeś Takahashi wiesz co i jak, po co te ataki ?

Reszta to szum... fal światła i aksamitna noc... 

pozdro z balkonu :)

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie wiesz, tak na koniec Jackowi powiedz że jak chce pobierać opłaty za spojrzenie w nie swój sprzęt.

To choć niech to ustali z kolegą, który to ten sprzęt przywozi na zlot.

Gdyż ten kolega nawet nie wiedział że Jacek wypisuje po Forum o opłatach za nie swój tylko jego prywatny sprzęt.

Piszę jak jest wprost, starać się dużo nie muszę, gdyż wszystko jest oczywiste i nie wymaga wiele.

Jeżeli Jacek tak chce koniecznie dorobić, to nie w ten sposób i nie u nas na zlocie.

Jacek się niestety nie popisał, ale to już jego nie mój problem.

Co do Taka TOA 150 to mogłem już dawno takowy zakupić, ale wybraliśmy inny zakup, który sprawdził nam się myślę bardzo dobrze w praktyce.

Kupiliśmy wtedy Refraktor APO LZOS 175mm i dzięki temu, na zlocie wszyscy mogli nim pooglądać do woli, czego dusza pragnie.

Miło było popisać, ale widzę że dalej nic od ciebie konkretnego o praktycznej jakości APO TOA 150mm nie uzyskam.

Szkoda dalej zaśmiecać temat naszymi wpisami, zapewne moderacja posprząta jutro temat.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

I mam przeczucie graniczące z pewnością że każda ocena wizualna jest SUBIEKTYWNA

 

Racja. Dlatego robi się pomiary bo one są obiektywne i wiemy, że np. mając sprzęt ze sprawnością 92% i 95%, tym drugim sięgniemy dalej. Przy założeniu, że mowa o tym samym obserwatorze, niebie, okularach, filtrach itp.. Przy tych samych bo może być tak, że obserwator mając dane preferencje może uzyskać już inny wynik.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem otwartości Astropolis na różnych ludzi. Nie trzeba być geniuszem, by stanowić część tej społeczności. Nie trzeba umieć czytać ze zrozumieniem, by móc tu pisać. Nie trzeba rozumieć tytułu wątku, by pisać co się chce. I nie trzeba ukrywać problemów z samym sobą.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Jestem pod wrażeniem otwartości Astropolis na różnych ludzi. Nie trzeba być geniuszem, by stanowić część tej społeczności. Nie trzeba umieć czytać ze zrozumieniem, by móc tu pisać. Nie trzeba rozumieć tytułu wątku, by pisać co się chce. I nie trzeba ukrywać problemów z samym sobą.

Czepiasz się, ja tam jestem mega zadowolony z mojego achro 102/1000, ale chętnie czytałem (kilka stron temu) o Askarze. A i w sumie po tym co przeczytałem  nie mam wątpliwości, że jest za...sty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Edgens napisał(a):

Marcinie wiesz, tak na koniec Jackowi powiedz że jak chce pobierać opłaty za spojrzenie w nie swój sprzęt.

To choć niech to ustali z kolegą, który to ten sprzęt przywozi na zlot.

Gdyż ten kolega nawet nie wiedział że Jacek wypisuje po Forum o opłatach za nie swój tylko jego prywatny sprzęt.

Piszę jak jest wprost, starać się dużo nie muszę, gdyż wszystko jest oczywiste i nie wymaga wiele.

Jeżeli Jacek tak chce koniecznie dorobić, to nie w ten sposób i nie u nas na zlocie.

Jacek się niestety nie popisał, ale to już jego nie mój problem.

Co do Taka TOA 150 to mogłem już dawno takowy zakupić, ale wybraliśmy inny zakup, który sprawdził nam się myślę bardzo dobrze w praktyce.

Kupiliśmy wtedy Refraktor APO LZOS 175mm i dzięki temu, na zlocie wszyscy mogli nim pooglądać do woli, czego dusza pragnie.

Miło było popisać, ale widzę że dalej nic od ciebie konkretnego o praktycznej jakości APO TOA 150mm nie uzyskam.

Szkoda dalej zaśmiecać temat naszymi wpisami, zapewne moderacja posprząta jutro temat.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Krzysztofie

Ty chyba za duzo pijesz ...

Bzdury które tu wypisujesz niezwiazane z tematem sa już porażające...

Nie prowokuj Eugeniuszu bo jak opiszę twoje ustawki z APM i inne machlojiki sprzedaży twoich okularow i teleskopów, etc.to nic nie uda ci sie sprzedać. 

Ja nigdy nie brałem żadnych pieniędzy za obserwacje lornetkami cos ci sie pomyliło zapewne z twoimi ustawkami - Kudlacza .

Nie prowokuje, pisz na temat i mniej łykaj na zlotach a bedzie z ciebie jeszcze fajny gość...

 

Ciemnego 

 

Zaraz to pewnie zglosisz do wyciecia ale masz to co chciałeś. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacusiu nic nie będę zgłaszał, temat jest ogólnie użytkownikom Astromaniaka i uczestnikom zlotów znany.

Lepiej nadawaj dalej jaki to jest Askar słaby i wstaw jakieś kiepskie grafiki.

Szkoda mi czasu na odpisywanie tobie w temacie który już został przerobiony, tak że powodzonka ci życzę.

 

Co do Askara 140mm to świetnie że spełnia pokładane w nim oczekiwania. Piotr zna się na sprzęcie i obrazach, więc na pewno jego relacja jest jak najbardziej wiarygodna.

Od razu tak czułem z Askarami i pisałem to parokrotnie w tym temacie, pomimo postów kolegów ze stajni Taka, które w jakiś sposób zniechęcały i na siłę bez poznania sprzętu chcieli wszystkich  zniechęcić do zakupu tych Refraktorów. Świetnie by było gdyby większy model D-185mm też wypadł pomyślnie. Tak czy inaczej większy Askar D-185mm , na pewno będzie świetnym sprzętem do obiektów DS.

Przy swojej tak dużej aperturze, będzie pięknie pokazywał kulki i mgiełki. Osobiście czekam na jakiś opis większej tubki D-185mm.

Moim zdaniem na Planetach i Księżycu też pokaże naprawdę bardzo dużo, wystarczy że tylko w dobrym wykonaniu, nikt nie oczekuje tutaj najwyższych lotów Refraktora  Premium APO.

Jego duża apertura D-185mm, też zrobi wtedy na tych obiektach swoje. Osobiście mnie kusi zakup tego Refraktora, choćby tylko do obiektów DS.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.