Skocz do zawartości

Konkurs astrofotografii na X Zlocie - potrzebna pomoc


Adam_Jesion

Konkurs astrofotografii - X Zlot Astropolis  

84 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Która osoba powinna otrzyma? wg Ciebie g?ówn? nagrod? publiczno?ci?

    • Zdj?cie A
      48
    • Zdj?cie B
      4
    • Zdj?cie C
      22
    • Zdj?cie D
      2
    • Zdj?cie E
      4
    • Zdj?cie F
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Trwają właśnie obrady jury konkursu na obróbkę astrofotografii. Zasady są takie, że biorący w nim udział mieli 30 min. na tzw. combat, czyli obrabiali ten sam materiał. Temat był wyjątkowo trudny, bo otrzymany materiał to tylko 2 kanały H-alpha i OIII (bicolor) i z tego musieli zrobić pełne zdjęcie.

 

Zwycięzcy otrzymają korektory ASA 0,73x, koło filtrowe Atik, bon do Astromarket, oraz kalendarze ASA.

 

Głosujecie w ankiecie do jutra do 9 rano. Celowo zdjęcia wrzucam anonimowo :)

 

Pomożecie wyłonić drugiego zwycięzcę? Pierwszego wybiera jury.

 

Tak wyglądają gorące zmagania:

IMG_1567.jpg IMG_1568.jpg

 

A teraz najważniejsze. Głosujecie powyżej w ankiecie.

 

Zdjęcie A:

1.jpg

 

Zdjęcie B:

2.jpg

 

Zdjęcie C:

3.jpg

 

Zdjęcie D:

4.jpg

 

Zdjęcie E:

5.jpg

 

Zdjęcie F:

6.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodą eliminacji:

C odrzucam od razu (bardzo "zgniła" kolorystyka), tutaj też najbardziej widać pociemnienie na rogach.

B i F to wyciągnięcie czerwieni przez co bardzo ucierpiało tło, zwłaszcza B to mnóstwo fioletu w tle.

W zdjęciu D trochę brak mi kontrastu, zdjęcie jest nieco "mdłe".

Zostaje A oraz E. Wybieram A ponieważ oferuje nieco więcej szczegółu (zwracam uwagę na kłaczki na górze) i bardziej naturalne kolory gwiazd :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najlepszym zdjęciem jest to oznaczone jako C. Dlaczego ? Nie ze względu na kolorystykę, bo tę można w znacznym stopniu dowolnie kształtować, ale ze względu na kunszt obróbki lub inaczej mówiąc najmniej popełnionych błędów. Jako drugie wybrałbym zdjęcie A, ale tam już jest znacznie więcej błędów.

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... to niesamowite, że zdjęcie A jest z tego samego materiału co F.

Prędzej zobaczyć materiał wyjściowy; dziwne ze 5 na 6 zdjęć ma gwiazdki ładne a jedno nie, zakładam pomyłkę przy składaniu.

Ale zaciekawiło mnie co mógłbym zrobić w 30 min z tego materiału.

Fajny pomysł.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zdecydowanie najlepsze jest zdjecie A.

Dlaczego? Z poniższych powodów:

- subtelna obróbka, bez zauważalnego wyostrzania czy odszumiania, bardzo ładnie przedstawiony detal mgławicy,

- rzeczywista kolorystyka: czerwony - H-alfa, turkusowy - OIII. Kolory "zgrywają" się ze sobą podnosząc kontrast pomiedzy poszczególnymi cześciami mgławicy,

- bardzo ładnie przedstawione gwiazdy jako białe plamki z delikatną kolorową poświatą podkreślającą ich kolor. Widok jak w wizualu.

 

Ale jako że nie ma róży bez kolców to należy wytknąć:

- obrazek przycięty, a u góry znajdują się bardzo delikatne struktury, których wygląd również powinien mieć wpływ na końcową ocene,

- rozjaśnione tło otaczające mgławice, bezpośrednio sugerujące że obszar ten został ręcznie zaznaczony i rozjaśniony. Ale myśle że przy wiekszej ilości czasu i lepszym monitorze zostalo by to zrobione staranniej.

 

 

Na drugim miejscu umieściłbym zdjęcie C.

Bardzo ładnie przedstawiony detal mgławicy. Niestety niezbyt szcześliwie dobrana kolorystyka. Największą słabością są jednak zielone gwiazdy. Generalnie całe zdjęcie jest czarno-zielono-białe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za głosy. Przyznaliście nagrodę (korektor ASA) Szymkowi Ozimkowi, czyli Zdjęcie A. Jury po bardzo, bardzo trudnych obradach okraszonych zewnętrznymi konsultacjami zdecydowało się uhonorować zdjęcie C (uzasadnienie wygłoszone zostało na zlocie). Autorem jest Zbuffer, który także otrzymał korektor ASA.

 

Trochę więcej napiszę (lista biorących udział), jak dojdę do siebie. Jestem wykończony po wielogodzinnej trasie. Wrzucę także ten sam materiał, żebyście mogli sami się z nim zmierzyć :P

 

Gratuluję zwycięzcom. Sądzę, że organizacja takich "combat'ów" może być fajną rozrywką środowiskową i myślę, że zagości ta forma u nas na stałe (także na forum).

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy składałem taki materiał a moje umiejętności postprocessingu mają się nijak do Szymkowych ale i tak jestem cholernie zadowolony z uzyskanego rezultatu.

Mam materiał od Adama na dysku i na pewno pobawię się jeszcze składaniem narrowbanda - dla praktyki.

 

obiecuję, że będę bardziej "wymagającym" przeciwnikiem :-)))

 

Uważam, że taki "combat" jak to Adam nazwał to bardzo fajna forma konkursu - bardzo mobilizująca do pracy.

 

Przyjemnością było wziąć udział - dzięki :-)

 

Szymek - gratulacje - daj znać jak już ogarniesz wszystkie połączenia :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.