Skocz do zawartości

Jednoklatkowce


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Dałbyś radę podać FWHM gwiazd na pojedynczych klatkach? Jestem ciekawy, ile ostrości może zepsuć sam seeing, a ile to kwestia montażu. U Ciebie zapewne czynnik wprowadzany przez montaż można pominąć :)

 

Musze looknąć i napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem jedyna zaleta, że zdjecie jest.

Nie jedyna bo to jeden z najciekawszych przykładów dziejącej się, dynamicznej historii kosmosu - zawsze wart pokazania.

W rejonie Messiera 51 mamy przykład zderzenia galaktyki spiralnej z galaktyką soczewkowatą (jest to typ pośredni pomiędzy eliptyczną a spiralną). Więcej o tym właśnie i podobnych zderzeniach było tutaj:

 

http://astropolis.pl/topic/47793-zderzenia-galaktyk/

 

Co ciekawe galaktyki eliptyczne to produkt w pełni ukończonych zderzeń dwóch galaktyk i produkty zderzenia w rejonie M51 może kiedyś staną się jedną, mniej ciekawą (w sensie kształtu i struktury), zbliżoną do kuli, żółtą galaktyką eliptyczną. Choć w przypadku dużej różnicy mas galaktyk może nie powstanie aż tak typowa galaktyka eliptyczna.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podążając za trendem narzuconym przez Patryka prezentuję moje "wypociny"Jones Emberson 1

1 klatka 10 min, Atik 314L+, Quattro 8", Baader 7nm Halpha, -15 stopni, Leszno 2015.03.16.

Ciekawe jak wyjdzie składanka, mam około 3 godzin materiału.

- zwykły stretch (większy szum)

- lekka korekta

Jn Er 1 ver1.jpg

Jn Er 1 ver2.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak dla porównania M51 z Megreza 90 (f=621mm) i Atika 314E, filtr Lum, 1x10min. Zdjęcie z 16 marca. Dzięki focuserowi od Jolo w końcu mam przyzwoitą ostrość :)

 

post-15176-0-27052000-1427316544_thumb.jpg

 

Jak na razie mam mało materiału (10x10min), ale obiekt wydaje się dosyć jasny, przynajmniej w porównaniu do M81, którą dopalałem tej samej nocy (1x10min):

 

post-15176-0-69852200-1427317763_thumb.jpg

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ponieważ wczoraj zapowiadano nieco gorszą pogodę w moim rejonie to postanowiłem sprawdzić możliwości mojego zestawu (WO Megrez 90, f=621mm, Atik 314E) na różnego rodzaju obiektach, jednocześnie testując po raz pierwszy PHD2. Wszystkie klatki to pojedyncza luminacja, bin1, 10 minut.

 

M101:

post-15176-0-03357000-1429819324_thumb.png

 

Grupa galaktyk NGC 5981, 5982, 5985 (można porównać ze zdjęciem Adama z pierwszego wpisu w tym wątku:)):

post-15176-0-33182000-1429819724_thumb.png

 

Mgławica planetarna NGC 6543 (Mgławica Kocie Oko), to bardzo charakterystyczna mgławica której centrum na tym zdjęciu to jasna eliptyczna "gwiazda" na tym zdjęciu, trochę na górze od centrum (napewno wszyscy ją znacie ze zdjęć Hubble'a), ale wokół niej są też odrzucone wcześniej warstwy, których zaledwie fragment załapał się na zdjęciu (między eliptycznym centrum mgławicy a gwiazdą w centrum kadru). Na górze galaktyka NGC 6552. Prawdę mówiąc spodziewałem się trochę więcej po 10 minutach. Centrum jest przepalone a z postrzępionej obwódki załapał się jeden fragmencik. Dla mojego zestawu sprawa chyba beznadziejna.

post-15176-0-07258400-1429820665_thumb.png

 

Mgławica NGC 7129:

post-15176-0-96116500-1429821315_thumb.png

 

Tutaj jestem najbardziej zawiedziony, bo to bardzo ładna gromada otwarta z mgławicą refleksyjną z charakterystycznymi czerwonymi obszarami ERE (extended red emission). Mam na nią wielką chrapkę ale nawet na stacku z 8 klatek niewiele widać. Musiałbym na nią poświęcić naprawdę dużo czasu aby coś przyzwoitego uzyskać.

 

Edytowane przez damian_n
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania moja M51, jedna klateczka z odjętym darkiem i małym bonusem w postaci przelotu satelit. Kadrowanie trochę skopane, ale w sumie chyba nie jest tak bardzo źle.

1 x 5 min, kanał L, Atik 16HR , SW 80ED + FR TV x0,8, EQ5, guider 60/300 z QHY5, Strzyżów 2015.04.23.

l.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka dni temu miałem kilka minut czystego nieba miedzy chmurami. Wystarczyło na 5 minut zabawy. Seeing targał niemiłosiernie, nawet ostrości nie byłem w stanie ustawić. Miałem nadzieję na czystą noc i miałem inne obiekty w planie, ale cóż....więc jest te 300" m57 z 12" jak zwykle.

 

m57single300.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.