Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Próba druga:

Zdjęcie w mieście (balkon) na statywie. Canon 1000D niemodyfikowany ISO1600, Pentacon (wersja do Pentaxa) M42 135/2.8 na 4315x1s + po 20 darki, flaty i biasy. DSS + Gimp.

Czyli zmiana z ISO 800 na 1600, f z 2,8 na 4 i dwa razy więcej klatek.

Niestety pomimo dwa razy większej ilości klatek obraz po "zestackowaniu" był jeszcze bardziej "monochromatyczny" niż poprzednio. Do tego ISO 1600 daje już spory szum, a mój obiektyw niestety nie zawsze chce wyostrzyć na nieskończoność. Ten minimalny luz na zębatkach powoduje, że czasami nijak nie idzie na nieskończoność wyostrzyć. Okazało się, że choć gwiazdki w środku kadru są jeszcze jako-tako, to na zewnątrz klatki dalej są pojechane z aberracją (fotka). Szkoda, bo liczyłem na ten obiektyw.

Był jeszcze test trzeci na f5,6 ale chmury szybko zasłoniły obiekt, a po oglądnięciu pojedynczej klatki stwierdziłem, że gwiazdki na brzegach dalej są mocno rozjechane.

Następnym razem test (czwarty) będzie na 200mm, o ile obiektyw będzie ostrzył na nieskończoność.

 

Gniot (100%), oczy bolą ? :

forum2.jpg.8f9b97481fb15f7f3edcebe8aea4445d.jpg

 

Pełna klatka (patrz rozjechana gwiazda prawy dół):

pelna.thumb.jpg.6f39c49e074e29473dd21dfa030dcf43.jpg

 

Niewyostrzenie:

ostrosc.jpg.d6e9f2f0999372b0352ae578b4bffb72.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparłem się na tego Oriona...

Tym razem pierwsza próba z obiektywem 200/3.5 na M42. Najpierw strzeliłem na f3.5 Syriusza w każdym rogu, aby później na komputerze ocenić jakiego kształtu jest gwiazdka i jak z aberracjami, następnie znowu Orion klatki po 1s na f4. Stwierdziłem, że może jednak wykonam próbę z dłuższym czasem, bo poprzednie ze 135mm były na 1s, a chciałem zebrać więcej światła. Ustawiłem więc 2.5s i kolejne ileś klatek.
Skoro już fotografowałem, to dla testu zrobiłem jeszcze serię zdjęć po 10s, ale tu gwiazdki już były mocno rozjechane. Kolejna nauczka, to akumulatory na mrozie. ? Niby człowiek wiedział, ale się dowiedział empirycznie. Do interwałometru wsadziłem świeżo naładowane akumulatorki AAA, ale już o znacznie obniżonej ze starości pojemności. Padły po pierwszej serii zdjęć. ?

 

Poniżej moje na razie najlepsze zdjęcie jakie zrobiłem:

 

Balkon w mieście, Canon EOS 1000D niemodyfikowany, obiektyw M42 200/3.5 @4, ISO 800, 196x2,5s, po 20 darki, biasy i flaty.  (Co zrobić, aby forum nie rozciągało zdjęcia do jakiś 130%??? Jest teraz rozciągnięte i niewyraźne. Długości boków są ustawione poprawnie, ale to nic nie zmienia. Proszę na nie kliknąć, to się otworzy jako dodatkowe okno w normalnej wielkości.)

forum1.jpg.54aec413ff68d3e0a17c973096ee1054.jpg

 

Edytowane przez amatorastro
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Było już podobne w wątku z relacji ze zlotu, tym razem poskładane ok. 35 zdjęć po 30s na ISO6400 z Samyanga 12mm na Canonie M50.

Pierwszy raz strzelałem z tego obiektywu w niebo i pierwszy raz zdjęcie ze statywu w sumie. Trochę szkoda, że mgła mocno siedziała przed ośrodkiem, skąd zdjęcie było robione.

t3.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W niedzielną noc odwiedziłem miejsce, które wyglądało w miarę obiecujące pod kątem sfotografowania letniej Drogi Mlecznej i to z pewnej wysokości. Mowa o wieży widokowej niedaleko Gilowa na Roztoczu, która usytuowana jest na wzniesieniu. Niestety już po wyjściu z auta było widoczne LP znad okolicznych miast. To był szybki i spontaniczny wyjazd, na miejscu spędziłem raptem około 40min i muszę przyznać, że trochę za słabo się ubrałem, było około 10 stopni i wiało.

15x15s ISO3200 20mm

 

mhtedhtjyrdsuil-2.thumb.jpg.6706f7d9f1f42ffa88c5357568e059e6.jpg

 

Edit: widzę, że w ciągu dnia to trochę za ciemne :)

 

mhtedhtjyrdsuil.thumb.jpg.551d2da0c58a8a1986133f53fe17811f.jpg

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panorama 8x15s z dosyć ciekawego pleneru w miejscowości Dratów na Lubelszczyźnie. Zatopiony w bagnach las, mega klimat.

Jednocześnie testowałem Nikona 24-70 2.8 pod astro (z D750). Dobra rozdzielczość i jakość obrazka przy maksymalnym otworze względnym. Niemniej chyba zamienię go na 14-24, bo trochę zbyt wąski jest...

_DSC3530-Pano.jpg

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widokówki z Hurghady :)

 

Straszna bieda, i obróbka bez serca - bo nic i tak nie widać za bardzo w szumie z matrycy (pewnie miała z 60st) i od pobliskich LED-ów.

Nie mniej - jakieś 3-4 minuty klatek po 6s, nawet nie ze statywu tylko aparat był przyciśnięty do barierki balkonu tak, żeby się nie ruszał :) Migawkę trzymałem palcem, więc dłużej nie dało się wytrzymać :D Trochę darków i biasów. Niemodowany Canon 700d + obiektyw STM 50/1.8@2.8

Dwa widoczki: ogon Skorpiona i głowa Strzelca. Pozdrawiam! 

 

 

pierwsze_1920.jpg

drugie_1920.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Jakieś dwa tygodnie temu wybrałem się z jednym z kolegów na focenie Drogi Mlecznej, ale niestety nowo wybrane miejscówki okazały się spalone, mimo że mapa LP pokazywała inaczej.

Podjechaliśmy pod jedną z farm wiatrowych kilkadziesiąt kilometrów na południe od Lublina.

 

10x25s ISO3200

D750 + 14-24/2.8 + statyw

Sequator, Lightroom

Milky Way Wind Turbines Sequator Stack-2.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

ognisko3-hdr_neutral.jpg

 

Gwiazdy nad ogniskiem. Stack 3 razy po 3 sekundy ze statywu foto plus darki w Sequator; na ISO 5000, 35 mm na APSC (lustrzanka 10+ letnia i stary manualny obiektyw - Pentax Kr i SMC Pentax-M 35/2 na f 2.8). Bez odszumiania.

Edytowane przez Piotrek K
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.