Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy) - obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się ją dostrzec po raz pierwszy i ostatni jak dotąd w nocy z 28/29 grudnia, gdy po pięknym popołudniu niebo wieczorem całkowicie zasnuło się chmurami. W nocy niebo nieco się wyklarowało, jednak warunki do obserwacji były bardzo słabe - od wysokości Syriusza w dół praktycznie nic nie było widać gołym okiem, a kometa znajdowała się znacznie niżej. Mimo to spróbowałem i po krótkim poszukiwaniu odnalazłem ją, w lornetce 15x70 kometa była słabo widoczna zerkaniem jako spora mglista kulka. Znajdowała się obok gwiazdy HIP 25045, która wg. Stellarium ma jasność 5,3 mag, kometa była moim zdaniem nieco ciemniejsza.

 

Kolejne próby chyba dopiero po pełni.. Wczoraj w dzień niebo jak kryształ, jak tylko się ściemniło - szczelnie zakryte chmurami. Dziś powtórka senariusza :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ją dostrzec po raz pierwszy i ostatni jak dotąd w nocy z 28/29 grudnia, gdy po pięknym popołudniu niebo wieczorem całkowicie zasnuło się chmurami. W nocy niebo nieco się wyklarowało, jednak warunki do obserwacji były bardzo słabe - od wysokości Syriusza w dół praktycznie nic nie było widać gołym okiem, a kometa znajdowała się znacznie niżej. Mimo to spróbowałem i po krótkim poszukiwaniu odnalazłem ją, w lornetce 15x70 kometa była słabo widoczna zerkaniem jako spora mglista kulka. Znajdowała się obok gwiazdy HIP 25045, która wg. Stellarium ma jasność 5,3 mag, kometa była moim zdaniem nieco ciemniejsza.

 

Kolejne próby chyba dopiero po pełni.. Wczoraj w dzień niebo jak kryształ, jak tylko się ściemniło - szczelnie zakryte chmurami. Dziś powtórka senariusza :unsure:

Potwierdzam przy 200 mm gdy naświetlam kometka ma kolor szaro zielony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w podobnej sytuacji jak Solowy.

Warunki niestety nie pozwalają na zbyt wiele, ale dwa dni temu na chwile wyszedłem z lornetką 10x56 żeby spróbować i udało się :) Wprawdzie było trochę chmurek, powietrze mało przejrzyste, sporo dymu z kominów, poświata od miasta i od księżyca... ale mimo wszystko udało się bez większych kłopotów odszukać kometę. Widok w takich warunkach nie był zbyt imponujący, ale mimo wszystko mogę powiedzieć, że kometę już widziałem. Raz i w bardzo słabych warunkach, ale widziałem :)

Gdyby była jeszcze kilka stopni wyżej, z pewnością widok byłby lepszy, ale na to trzeba jeszcze trochę poczekać, przynajmniej tu na północy kraju. Niech trafi się w końcu jakaś dobra nocka z przyzwoitymi warunkami, to będzie sens wybrać się dalej od miasta. W takich warunkach jak w ostatnim miesiącu serwuje mi pogoda to szkoda paliwa i nerwów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Szczęśliwego Nowego Roku :)

Zdjęcia z 30 Grudnia 2014 przy - 13 stopniach, kiepsko u mnie z obróbką ale pokaże fotki tej bardzo ładnej kometki, pionowy kadr to 6 min. przy 20 mm i 5 min. przy 200 mm. niestety przy księżycu :(

 

 

Andrzej fajny kadr z Orionem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Szczęśliwego Nowego Roku :)

Zdjęcia z 30 Grudnia 2014 przy - 13 stopniach, kiepsko u mnie z obróbką ale pokaże fotki tej bardzo ładnej kometki, pionowy kadr to 6 min. przy 20 mm i 5 min. przy 200 mm. niestety przy księżycu :(

 

Gratuluję, raz jeszcze!

Na drugim zdjęciu z f=200 mm można się nawet dopatrzyć słabiutkiego warkoczyka. :)

Pozdrawiam,

Piotr S.

Pod Skryptem:

Z którego miejsca fotografowałeś?

U mnie warunki były dość fatalne: zamglenie i rozpraszające się na nim pięknie LP, powaodowało, że klikusekundowa klatka była z lekka pomarańczowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gratuluję, raz jeszcze!

Na drugim zdjęciu z f=200 mm można się nawet dopatrzyć słabiutkiego warkoczyka. :)

Pozdrawiam,

Piotr S.

Pod Skryptem:

Z którego miejsca fotografowałeś?

U mnie warunki były dość fatalne: zamglenie i rozpraszające się na nim pięknie LP, powaodowało, że klikusekundowa klatka była z lekka pomarańczowa.

Dzięki Panowie ale do gratulacji to jeszcze mi brakuję dużo złaszcza w obróbce bo na księżyc rady nie ma a i dobrze że nam świeci :) Piękna jest ta kometka i ja ją mam na tej stronie co nie mam jeszcze dużego zaświetlenia od miasta!

Don Pedro fotografuję ze Słociny na Św.Marcina koło lasu :) Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie ale do gratulacji to jeszcze mi brakuję dużo złaszcza w obróbce bo na księżyc rady nie ma a i dobrze że nam świeci :) Piękna jest ta kometka i ja ją mam na tej stronie co nie mam jeszcze dużego zaświetlenia od miasta!

Don Pedro fotografuję ze Słociny na Św.Marcina koło lasu :) Pozdrawiam

A obstawiałem Łany Tyczyńskie. ;) Bo tam bywałem, aczkolwiek cześciej korzystałem z miejscówki w Dylągówce (na prawdę ciemno) lub w Niechobrzu (trochę miej ciemno)

 

Narobiłeś mi smaku z tą kometką.

Pozdrawiam,

Piotr S.

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ktoś miał pogodę do obserwacji. Gratuluję utrwalenia komety.

Liczyłem na "dziurę" w chmurach, ale zdążyła przejść zanim kometa wzeszła. Czekam dalej :read:

 

 

To życzę powodzenia! Może nawet przy większym Księżycu będziesz miał możliwość jej wypatrzenia - jako wyśmienita przystawka przed zbiegiem okoliczności nów+klir :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pokusiłem się o statywowe zdjęcie Komety C/2014 Q2 (Lovejoy), mimo jarzącego jak jasny gwint - Księżyca.

Szkoda bo może by wyszedł ładny warkocz , a tak wyszło tylko zielonkawe i rozmazane coś.

 

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)

Zdjęcie z 30.12.2014 ze zwykłego statywu foto, bez prowadzenia za ruchem nieba ;
Lustrzanka Pentax K-5 ;
Obiektyw Pentax FA 135mm f 2,8 ;
17 klatek naświetlane po 4 sek na ISO 6400 ;
Stackowane 17 klatek w DSS .
Krakus

 

 

 

Jestem pod wrażeniem! Jednak da się bez prowadzenia.

 

Może i ja się pokuszę (jak pogoda pozwoli) o foty ze statywu. Nie mam niestety tak jasnego szkła jak Twoje bo mam coś koło f/5.6 dla 105 mm (patrz stopka) więc obawiam się, że nic sensownego mi nie wyjdzie.

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jestem pod wrażeniem! Jednak da się bez prowadzenia.

 

Może i ja się pokuszę (jak pogoda pozwoli) o foty ze statywu. Nie mam niestety tak jasnego szkła jak Twoje bo mam coś koło f/5.6 dla 105 mm (patrz stopka) więc obawiam się, że nic sensownego mi nie wyjdzie.

 

Jak nie masz montażu z prowadzeniem, to może chociaż ktoś wykorzysta mój sposób na prowadzenie na statywie w tym wątku: http://astropolis.pl/topic/47509-fotografia-statywowa-i-ds-tez-mozna/ :D Kometa podczas górowania przesuwa się tylko w prawo, więc nie byłoby większego kłopotu, jeśli przesuwasz głowicę tylko w prawą stronę :) Ze 105mm mógłbym spróbować focić po 25+ sekund, ale jestem już po wprawie. Ja tylko staram się, żeby ktoś zauważył (pomimo prymitywnych rozwiązań), że za pomocą taniego sprzętu można uzyskać kapitalne wyniki :)

 

U mnie pogoda się poprawi dopiero w niedzielę, tak więc z 4 na 5 stycznia lub 5 na 6 postaram się udowodnić ile można :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja się pokuszę (jak pogoda pozwoli) o foty ze statywu. Nie mam niestety tak jasnego szkła jak Twoje bo mam coś koło f/5.6 dla 105 mm (patrz stopka) więc obawiam się, że nic sensownego mi nie wyjdzie.

 

Limax, przecież Twoja sigma na 105mm będzie miała dobre f/4.5.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite zdjęcie komety:

 

 

 

http://0e33611cb8e6da737d5c-e13b5a910e105e07f9070866adaae10b.r15.cf1.rackcdn.com/Gerald-Rhemann-2014Q2_23_12-best-klein_1420135086_lg.jpg

 

wykonane przez:

 

Gerald Rhemann on December 23, 2014 @ Farm Tivoli, Namibia, SW-Africa

 

sprzętem:

 

Mosaic image of 6 panels
LRGB 200/300/300/300 sec. per frame
ASA Astrograph 12 f 3.6, FLI ML 8300

Gerald-Rhemann-2014Q2_23_12-best-klein_1420135086_lg.jpg

Edytowane przez 21szpak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj były przerwy w chmurach no i w końcu udało się:

EQ6, Canon 1100 D, ISO 400, Canon 70-200 L4, @200mm/5,6, 5 x 60 sek (darki, bez flatów).

Przy takim Księżycu to porażka, ekspozycje 2 minutowe były gorsze niż 1 minutowe :(, pomęczyłem jeszcze kamerę mono, ale jaki będzie efekt okaże się już niedługo.

PS. to czarne z boku to krzak ;)

 

 

Ja tu nie widze zadnej porazki :santa2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.