Skocz do zawartości

Koszty utrzymania Astropolis - Twoja opinia


Adam_Jesion

W jaki sposób powinno być finansowane forum?  

151 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mo?liwe opcje finansowania?

    • P?aci dalej Jacek i Adam ze swoich prywatnych ?rodków
      6
    • Forum finansuj? ch?tni u?ytkownicy forum poprzez coroczne dobrowolne zbiórki
      80
    • Zamykamy forum i wymagamy p?atno?ci od wszystkich
      6
    • Zwi?kszamy udzia? reklamy i zmuszamy komercyjn? dzia?alno?? do op?acania kosztów forum
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Może być forma np. darmowego konta na 2 miesiące żeby nie wylać dziecka z kąpielą.

 

Pytanie, co z aktualnymi użytkownikami. Jak postawisz wszystkich przed koniecznością opłacenia konta, to większość zrezygnuje z korzystania z forum. Ja bym raczej podchodził od strony dodawania, niż zabraniania, np. jakby jakoś fajnie rozwinąć dział Galeria o nowe funkcjonalności (chociażby coś na kształt Astrobin z dodawaniem sprzętu), to możliwość dodawania swoich albumów mieliby użytkownicy "opłaceni", ale wszyscy mogliby przeglądać.

Uważam, że forum całkowicie płatne w naszych warunkach się raczej nie przyjmie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem żadnych opłat wprowadzać nie wolno bo to strzał w stopę, a opłaty z giełdy to wypaczanie jej sensu

jedyne wyjście to stworzenie grupy wsparcia forum. Każdy członek takiej grupy zobowiąże się do comiesięcznej wpłaty np. 20 zł. Gdyby znalazło się 20 chętnych to mielibyśmy sprawę finansowania niemal załatwioną, a 50 osób pozwoliłoby nawet "poszaleć" ;) lub obniżyć składkę do symbolicznych 10 zł

 

cegiełki sprawdzą się w pierwszym miesiącu (może też w drugim), a potem większość o nich zapomni. Przypominanie ludziom o cegiełkach raczej zniechęci ich do wpłat i samego forum. Grupa wsparcia za to będzie czuła się bardziej związana z forum co chyba mu nie zaszkodzi

 

gdyby zaszła taka potrzeba to dodatkowe dochody można uzyskać ze sprzedaży gadżetów. Reklama nie przynosi praktycznie żadnych zysków więc należy ją zlikwidować bo tylko denerwuje, a tym samych zniechęca do korzystania z forum

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem żadnych opłat wprowadzać nie wolno bo to strzał w stopę, a opłaty z giełdy to wypaczanie jej sensu

jedyne wyjście to stworzenie grupy wsparcia forum. Każdy członek takiej grupy zobowiąże się do comiesięcznej wpłaty np. 20 zł. Gdyby znalazło się 20 chętnych to mielibyśmy sprawę finansowania niemal załatwioną, a 50 osób pozwoliłoby nawet "poszaleć" ;) lub obniżyć składkę do symbolicznych 10 zł

 

cegiełki sprawdzą się w pierwszym miesiącu (może też w drugim), a potem większość o nich zapomni. Przypominanie ludziom o cegiełkach raczej zniechęci ich do wpłat i samego forum. Grupa wsparcia za to będzie czuła się bardziej związana z forum co chyba mu nie zaszkodzi

 

 

Dałem Ci lajka ale uważam, że jak się raz na kwartał grzecznie przypomni o dobrowolnych cegiełkach to nie będzie to nazbyt stressujące. Cegiałka ma tę zaletę, że jest się wymienionym z NICKA :)

No owszem, grupa wsparcia pewnie też nie będzie tajna - osiągalna z jakiegoś mini-linku (byle nie za dużego).

Skoro wspomniałeś o opłacie 20 lub 10 zł to może system mieszany? 10 zł/mc pewnie zapłaci z entuzjazmem ciut więcej osób (np uczniowie) a o tych cegiełkach wspomni się z rzadka - tylko nie na 1 kwietnia - proszę ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

Ba! Niektórzy pewnie nie zapisza się na grupę wsparcia to będą woleli dać jedną lepszą cegiełkę. Znam gościa co nie ma czasu na czytanie rachunków i płaci za prąd dopiero jak mu przypomną - wyłączeniem :)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej pasuje opłata jednoroczna. Tak jak już wspomniałem, okienko z danymi do przelewu na głównej stronie. Abonament lub co miesięczne opłaty się nie sprawdzą, w takiej ilości jakby to było potrzebne. Ale chciałbym się mylić. I tak ostatecznie wpłacać będzie niewielka liczba osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za dobrowolnymi datkami. Też sądzę, że stałe opłaty w tej czy innej formie odstraszą Nowych, którzy jeszcze nie wiedzą, czy astronomia ich wciągnie. A narybek ważna rzecz, coby AP po latach nie zwiędło i nie zanikło.

 

Można by ustalić jakąś pożądaną całkowitą kwotę docelową na rok i wyświetlać na stronie głównej banner z linkiem do wpłaty i mobilizującym słupkiem pokazującym, ile brakuje (coś jak Stephen Ramsden robi co roku na rzecz swojego CBSAP).

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończy się tym, że pięcioosobowa grupa sponsorów będzie płaciła i będzie uważana za frajerów przez całą resztę.

Panowie, hobby wymaga poswięceń.

Jedyne co trzeba wymyśleć to jak zachęcić a właściwie nie zniechęcać nowych, mało się udzielajacych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle bywa tak, że Ci co płacą maja dodatkowe przywileje. Należałoby się zastanowić co w przypadku AP może być takim bonusem. Ponieważ na zniżki na stacjach paliwowych nie należy liczyć ;), dlatego rozwiązań (wabików) należy szukać w samym forum. Może to będzie wykupienie galerii fotograficznej, może bloga, może jakieś gadżety, a może wszystko razem ? Szukajcie pomysłów :) Wysokość wpłat i Koto wpłaca (wystarczy podać inicjały) powinna być jawna, to chyba nie narusza prawa do ochrony danych.

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa reklam. Niech na głównej lecą duże banery - wiele forów tak robi. Proszę bardzo AK, DO, teleskopy.pl i inni niech się reklamują, kto się chce kupuje czas na tydzień, miesiąc czy zamiennie i fru kasa spływa. Jakoś nie wierzę, że Adam i Jacek sobie z tym nie poradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz moje 3 grosze (to już razem będzie 6 groszy).

Wielkość dodawanych plików: za darmo ograniczenia rozmiarowe (dość restrykcyjne), dla płacących duża rozdzielczość. Chociaż "nowych może to zniechęcić". Sam z mojego Atika 314L+ dużej rozdzielczości nie mam :), ale od wsparcia nie uciekam (w granicach zdrowego rozsądku).

To taki kamyszek do ogródka.

 

PS. tomeczz -> 1% OPP to jest myśl. Sam staram się wspierać różne inicjatywy związane z astro i środowiskiem, dlaczego by nie Forum. Zakładam, że fundusze byłyby wystarczające. Nas to nic nie kosztuje, bo podatek to podatek i tak znika z naszych portfeli. Chyba, że zawiść, że ktoś bierze kasę blokowałaby do przeznaczanie 1%.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przy innej inicjatywie robilismy Organizacje Pozytku Publicznego i czlonkowie tej inicjatywy moga dzielic sie z OPP 1% podatku (start w rozliczeniu za 2015r). Trudno powiedziec ile nam pieniedzy splynie, kiedy, czy i jak to sie sprawdzi.

 

Nie chciałbym konkurować z darowiznami na rzecz zdrowia, dzieci, czy innych ważnych kwestii. Nie powinniśmy tego robić.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam co do 1% to nie Twoje sumienie, a każdy ma prawo do swoich poglądów. Więc jeżeli ktoś nie chce wysyłać pieniędzy na akcje charytatywne to jego sprawa. Myślę, że to dobry pomysł bo mogłoby się z tego parę złotych nazbierać. Plus coroczne dobrowolne składki. Ograniczenia dla "darmowych" użytkowników to moim zdaniem zły pomysł ale coś na pewno dla fundatorów się należy. Coś fajnego typu jakiś wyróżniony na srebrno czy złoto nick, może jakiś dodatkowy podpis, obwódka wokół zdjęcia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie chciałbym konkurować z darowiznami na rzecz zdrowia, dzieci, czy innych ważnych kwestii. Nie powinniśmy tego robić.

 

ale w takim razie dlaczego wspólnie z jackiem odebraliście tym nieszczęsnym dzieciom 200 tys zł?

bądźmy konsekwentni, idąc tym tokiem myślenia forum trzeba jak najszybciej zlikwidować bo zachęca ludzi do zajmowania się astronomią zamiast ważnymi kwestiami!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie żadne przywileje, konkursy za to, że wpłaciłem nie interesują, tak samo informacja o tym, że wpłaciłem. Chcę to płacę nie chcę to i tak mnie nikt nie zmusi ;). I tak skończy się na tym, że będzie wpłacać ten kto chce. A jeżeli forum stanie się tylko dostępne za opłatą, to wiadomo jak skończy, albo będzie dla wąskiej grupki albo dla nikogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Adamie, nie będę z takim podejsciem polemizował.

 

Mozna probowac cos ze srodkow UE pozyskac, ale ciezko bedzie na forum astronomiczne. Kiedys na cos "nowatorskiego" dawali, Forum chyba takich cech nie ma. Musialby sie jakis spec wypowiedziec.

W małych lokalnych społecznościach coś czasem samorząd lub lokalna firma sypnie groszem na słuszne inicjatywy.

 

Od siebie powiem że obieranie drogi w stylu wplaty dobrowolne/przymusowe od czlonkow forum - sie po prostu srednio sprawdza.... Takie mam doswiadczenie, obym się mylił i niech się okaże że forumowicze będą hojni.

 

Powodzenia!

 

 

Nie chciałbym konkurować z darowiznami na rzecz zdrowia, dzieci, czy innych ważnych kwestii. Nie powinniśmy tego robić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, po dwóch dniach przemyśleń i lektury tego wątku, wyrażę moje zdanie.

 

Mamy dwie strony: koszty i przychody. Chodzi nam o minimalizację kosztów bez utraty jakości i maksymalizację przychodów bez utraty użytkowników ;)

 

Jakie są koszty?

 

1. Prace administracyjne - tych według mnie powinno być mniej niż dotychczas. Forum wygląda mniej więcej tak jak tego chciałbym, wiele rzeczy, o które poprosiłbym albo poprosiłem kiedyś Dawida, teraz potrafię zrobić. Większych zmian nie przewiduję (oprócz ciemnej kolorystyki, ale o tym później*). Wiadomo, że będą jakieś poprawki, update'y i naprawy, tego nie unikniemy ale i tak powinno być mniej, mam nadzieję, że będzie mniej.

 

2. Serwer - drogi ten serwer macie Adamie :P Tzn nie wiem czy drogi ale czy na pewno jest to optymalne rozwiązanie? Wiadomo, że nie możemy iść w jakieś półśrodki (taka ciekawostka: załączniki na AP ważą łącznie ok 33,5 GB) ale czy nie ma tańszych rozwiązań? Może po prostu inny provider? Ktoś to sprawdzał w ostatnim czasie?

 

Jakie są/mogą być przychody?

 

Najpierw jakie nie powinny być:

- żadnych obowiązkowych opłat

- żadnych zwykłych zrzutek bez jakiegoś konkretnego celu (typu: forum potrzebuje kasy, kto może, niech się dorzuci)

 

Skąd zatem te fundusze? Co tam mamy w tej ankiecie?

 

1. "Płaci dalej Jacek i Adam ze swoich prywatnych środków" - oczywiście że powinni nadal w tym uczestniczyć ale trzeba ich odciążyć w jak największym stopniu.

 

2. "Forum finansują chętni użytkownicy forum poprzez coroczne dobrowolne zbiórki" - ooo tu jest potencjał pod warunkiem, że będzie to zrobione w odpowiedni sposób. Jak wspomniałem wyżej, żadnego "forum potrzebuje, zrzućmy się".

Przykład: mamy koniec roku, wydajemy kalendarz astronomiczny na przyszły rok i do każdej sztuki doliczamy określoną kwotę na forum (10zł?). Mam dziwne przeczucie, że dużo ludzi kupiłoby taki kalendarz nawet poza forum. Jazz podobno ma kontakty w jakiejś drukarni (nie chce mi się teraz szukać w PW co to dokładnie było). Taką akcję można robić nawet dwa razy do roku, Możliwości i pomysłów na astronomiczne gadżety-cegiełki jest sporo.

 

3. "Zamykamy forum i wymagamy płatności od wszystkich" - nie ma takiej możliwości

 

4. "Zwiększamy udział reklamy i zmuszamy komercyjną działalność do opłacania kosztów forum" - tu też jest pole do rozwoju. Nie zgodzę się z szu, że skoro google tak słabo to "wycenia" to i potencjalnym astronomicznym reklamodawcom nie będzie opłacało się zapłacić więcej. Reklama w miejscu, gdzie wchodzi sporo ludzi (użytkowników i gości) i praktycznie każdy z nich w większym bądź mniejszym stopniu jest zainteresowany kupnem sprzętu astronomicznego to chyba całkiem dobra opcja dla takiej np Delty czy innego Astroshopa ;)

 

Wychodzi na to, że zaznaczyłbym 3 z 4 opcji, ale każdą na powyższych warunkach ;).

 

*5. Tu już moja propozycja: Zrzutka na konkretny cel. Dobrym przykładem byłby pomysł na alternatywny ciemny layout dla forum, o który ludzie pytają i proszą w innym wątku. Jest pomysł, sprawdzamy ile to będzie kosztować i wtedy można organizować zbórki na ten ściśle sprecyzowany cel.

 

Chyba wszystko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś przyzwyczaiłem się do Astropolis ale czy zdecyduję się na płacenie za korzystanie, nie wiem, przecież jest jeszcze to niebieskie forum. Piszę szczerze, może nie jestem tak związany z AP jak użytkownicy którzy są tu dłużej.Wydaje mi się że wprowadzenie opłat spowoduje jednak spory odpływ ludzi a w konsekwencji upadek. Może jednak się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Najprostsze rozwiązanie wydaje się takie:

10zł rocznie dla każdego.

Nowi mają okres próbny za free powiedzmy 3 miesiące.

Forum zamknięte dla niezalogowanych.

Można by dla zachęty puścić wolno po 3 tematy z każdego działu, 3 pierwsze.

Wiedza kosztuje.

Oczywiście można by to doprecyzować odpowiednio.

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.