Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie podjąłem decyzję: od dziś zajmuję się astrofotografią planet :yahoo:

 

gratuluję słusznej decyzji :dobrze:

 

dzisiejszy Jowisz z maleńkiej aperturki 70 mm

ogniskowa 1300

niewiele mniej widać w wizualu

seeing bardzo słaby, nawet w tak małej aperturze obraz pływał

 

Jup_2016_04_05_233411.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Vrmc-3+

Temat tych kamerek jest ciekawy, więcej o nich tutaj https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=28663i tutaj http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3593-kamerka-vrmc-4/

 

Czy warto, ciężko powiedzieć, ale kto zabroni próbować wszystkiego kiedy ASI chodzą po 1000+

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się czy to specyfika obróbki czy kamery. Mnie wychodzą takie bardziej brunatne odcienie, a Tobie miłe dla oka - pastelowe.

 

 

Moja kamerka lub filtr IR block przy automatycznym balansie bieli ma tendencję do wprowadzania niebieskawego koloru. Przy ręcznym balansie bieli, nawet jeśli zrównam kolory na histogramie, na stacku i tak wychodzi delikatnie niebieskawe.

Jeśli przeciągnę w celu większego zredukowania niebieskiego, to wychodzi z kolei zbyt czerwone. Tak więc obrabiam zdjęcie za każdym razem lekko niebieskawe i jedyna czynność, jaką robię z kolorami, to zmniejszenie w Photoshopie suwaka dla kanału niebieskiego w opcji mieszania kanałów. W Registaxie robię też RGB Align - usuwam czerwoną i niebieską obwódkę wokół tarczy.

Prócz tego nie wykonuję żadnych innych dopasowań kolorów. Reguluję tylko poziomy i krzywe. Zakładam więc, że to moja kamerka ładnie traktuje kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przeciągnę w celu większego zredukowania niebieskiego, to wychodzi z kolei zbyt czerwone.

A spróbuj kiedyś tak ręcznie ustawić suwaki by wyszło zbyt zielone i zobacz czy nie będzie lepiej. Już wiele razy pisałem że warto iść w OSC w zielony bo matryca ma pokrycie pixeli 50%, potem osłabiasz niebieski a kanał B i G wyciągasz detalem zielonego.

 

Niebieski rozwala nam jasne partie między pasami na białe placki.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! A czemu nazwa sprzętu taka mikra ;)?

dzięki za miłe słowo, a nazwa mikra bo i sprzęt "unikatowy" teleskop to atmowy dall-kirkcham 200/3550 a kamerkę Hamal podlinkował. Ten cud techniki za 40 zł z alegro ma zaletę w postaci ceny i jak widać coś tam może zarejestrować. Nominalnie zdolne to jest do zarejestrowania 46 klatek na sekundę - niestety z eksperymentów z filtrami UV/IR wynika że maksimum czułości wypada gdzieś w czerwieni albo jeszcze dalej wiec żeby uzyskać jako takie wypełnienie histogramu i sensowną prędkość zrezygnowałem z filtra a i tak jest ciemno. Więc żadna to alternatywa dla kamer dedykowanych - ale za taką cenę można się pobawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj kiedyś tak ręcznie ustawić suwaki by wyszło zbyt zielone i zobacz czy nie będzie lepiej. Już wiele razy pisałem że warto iść w OSC w zielony bo matryca ma pokrycie pixeli 50%, potem osłabiasz niebieski a kanał B i G wyciągasz detalem zielonego.

 

Niebieski rozwala nam jasne partie między pasami na białe placki.

 

Dzięki za rady. Spróbuję tak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.