Skocz do zawartości

Jaki laptop do astrofoto ? matryca która nie razi w oczy w nocy


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Odświeżam temat ponieważ Microsoft w niedawnej dużej aktualizacji Win10 "Creators Update" dorzucił do ustawień monitora/wyświetlacza tzw "night light" (w polskiej wersji językowej to bodajże "wyświetlanie nocne").

Można ustawić zarówno "odcień" jak i godziny w których ma się to włączać (jest automat który dostosowuje harmonogram do wschodu i zachodu Słońca). W założeniu jest to odpowiedź na badania, które dowodzą, że wpatrywanie się w nocy na niebieskie odcienie ma przełożenie na problemy ze snem ;)

Nie jest to taka czerwień jakiej potrzebuje miłośnik astronomii, ale zawsze jakiś postęp :)

 

night.png

 

(Printscreen oczywiście tego nie łapie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja dzisiaj dostałem paczuszkę B)

Oczywiście używka ale ładnie wygląda. Dysk nowy.

 

ThinkPad T430 ma służyć do nagrywania planetek i księżyca. Potem przerzut na PC i tam obróbka.

 

I5-2520M

8GB

120 SSD

2xUSB 3.0

WIN7 64

 

Właśnie sobie instaluje programiki ...

 

Seb

IMG_5983.JPG

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Czeka mnie zakup nowego laptopa. Wybraną konfigurację spełniają Dell i HP - ten pierwszy droższy o 300 zł. Warto dopłacać? Chodzi mi głównie o bezawaryjność i nieupierdliwość sprzętu. Nigdy nie miałem kontaktu z HP, więc nie wiem jakie są w użytkowaniu. Dotychczas miałem Della - dopóki się nie zepsuł był bardzo fajny i lubiłem go. Co doradzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, dobrychemik napisał:

Co doradzacie?

 

Doradzam kupić używany laptop poleasingowy, obojętnie czy HP czy Dell. Korporacje używają niezawodnych modeli. Mój HP Elitebook folio jest nie do zajechania, mocny i lekki, a ma już parę lat, kupiłem go za bezcen. Jest trochę porysowany itp ale kogo by obchodziły takie rzeczy jak wygląd ;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja napiszę nad czym się zastanawiam, nic sprawdzonego. Na allegro można kupić laptop marki CHUWI posiadający w pełni funkcjonalne gniazdo usb-c (wymiana danych, zasilanie).
https://allegro.pl/oferta/laptop-chuwi-gemibook-13-12gb-256gb-ssd-2k-10045374605
Do tego planuję zakup powerbanka, ładowarki i rozdzielacza. W taki sposób chciałbym zrealizować zasilanie laptopa w zestawie wyjazdowym bez konieczności podłączania go do skrzynki zasilającej.
https://pl.aliexpress.com/item/1005003183768858.html?spm=a2g0o.cart.0.0.50e43c00cBv3SE&mp=1

https://pl.aliexpress.com/item/1005002037978734.html?spm=a2g0o.cart.0.0.50e43c00cBv3SE&mp=1

https://pl.aliexpress.com/item/1005002191569003.html?spm=a2g0o.cart.0.0.50e43c00cBv3SE&mp=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, dobrychemik napisał:

Czeka mnie zakup nowego laptopa. Wybraną konfigurację spełniają Dell i HP - ten pierwszy droższy o 300 zł. Warto dopłacać? Chodzi mi głównie o bezawaryjność i nieupierdliwość sprzętu. Nigdy nie miałem kontaktu z HP, więc nie wiem jakie są w użytkowaniu. Dotychczas miałem Della - dopóki się nie zepsuł był bardzo fajny i lubiłem go. Co doradzacie?

Obecne Dell'e to nie to samo co pare lat temu ale jednak lepiej niz HP.

Ktora to seria Dell Latitude, Vostro, XPS, Inspirion?

 

U mnie lapki dostaja wycisk pracuja czasem po 24h...

Ja dotychczas od bardzo wielu lat uzytkowalem Delle i IBM/Lenovo Hp dwa razy skusilo mnie dobra cena i na tym koniec.

Statystycznie u mnie wyglada to tak:

 

*Latitude C610 (2003r) ktos po mnie otrzymal i byl zadowolony laptop przezyl co najmniej 10 lat

* IBM R51 (2004) 

* Latitude D510 (2005r) do dzis dziala! Mam soft radioastronomiczny na XP (dosa dokladnie) o on dziala (3 dysk w tej chwili)

* Latitude D630 (2008r) dzialal u mnie i rodziny conajmniej 8 lat

* 2x Lenovo T61p i T500 (2008) do dzis dzialaja po upgrade z linuxem.

* Latitude E6410 (2010) calkiem spoko bez zastrzezen oddalem w dobre rece...

* Dell Vostro 3450 (2012) do dzis zyje u mnie po upgrade dysku i Ram

* HP Probook g1 (2014) ciagle problemy z touchpadem, wifi i ze strzelajacym dzwiekiem, po 4 miesiacach serwis wymienil baterie bo przestala byc widoczna w systemie,

* Lenovo ThinkPad T430 (2015) po upgrade do i7 i do 16Gb ram sluzy mi w terenie do Astro ale i tez do pracy w terenie

* Latitude E5450 (2016) (dwa razy zaraz po gwarancji zaliczyl totalna zwieche nawet wyjecie baterii krora jest niewyjmowalna nic nie dala aby go przywrocic do zycia calkowita rozbiorka do golej plyty glownej by zresetowac Biosa..

* HP ProBook G2 (2016) znow problemy (zabila go sesja z allsky na astrozlocie w Bieszczadach)

* Latitude E5400 (2019) jest ok stabilny jak poprzednicy

 

No i teraz tez mam dylemat na koniec roku pasuje kupic cos nowego.

Czy Dell czy Lenovo.

 

Podaj budzet, wymagania, oczekiwania moze cos podesle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat używam bezawaryjnie laptopa Dell Precision M4600. Nie jest to już najnowocześniejszy sprzęt, ale z dodatkową stacją dokującą, ma wszystkie złącza jakie może potrzebować astro-amator, i nie tylko. Zamontowany procesor to i 7, 2200 GHz, 8 rdzeni (można wymienić na szybszy), 32 GB RAM, dysk SSD, dodatkowy dysk HDD w kieszeni napędu DVD, dwie karty graficzne, ta do aplikacji 3D, ma 2 GB pamięci RAM, podświetlana klawiatura z możliwością ściemniania lub wyłączenia jej podświetlenia, bardzo wydajna bateria (nowa) która trzyma spokojnie 4,5 godziny normalnego użytkowania. Jedyna wada, to dość spora waga, bo 3,5 kg, i ogromny jak dla laptopa zasilacz, o wydajności 240 Watt. Jeśli waga nie jest istotnym czynnikiem, to z czystym sumieniem mogę polecić ten laptop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, ax napisał:

Ktora to seria Dell Latitude, Vostro, XPS

Mam Dell-a XPS 15 i7 9500 40gb ramu. 

Na zlocie ostatnim miałem go ze sobą i kilka osób mogło zobaczyć. 

Zapierdziela. Używam na okrągła do pracy i prywatnie, do stacków, obróbki itd. 

Wydajny, szybki, wytrzymały. 

Aluminiowa obudowa, ekran 4k OLED. 

Pracuje u mnie cały czas, praktycznie go nie wyłączam. 

Jedyna jego wada to cena. 

Trzeba 15k wydać 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do astro miałem Lenovo, później Della a teraz mam Acera. Żaden sie nie popsuł, nie robił problemów a pracowały w nocy na mrozie, wilgoci itp. Co byś nie wybrał pamiętaj że dość istotną rzeczą jest też jego zabezpieczenie. Obecnie laptopa trzymam w plastikowym pudle położonym na boku (kupionym w carrefourze) bo to ogranicza i światło padające na teleskop i jednocześnie chroni przed wilgocią i mrozem. Jak korzystałem z Lenovo to nie miałem nic, stał "tak o". Woda z niego się lała tak że musiałem ją z niego strzepywać po sesji a ekran był pokryty szronem. Obecnie laptop mimo leżenia w pudełku jest na ręczniku (ręcznik nie zasłania w 100% otworów do wentylacji) dzięki temu też nie jest tak narażony na niskie temperatury i wilgoć), a planuje jeszcze przyczepić do środka pudełka małe maty grzewcze do terrarium. Wilgoć, czy mróz nie będzie tak działać na laptopa. A co do rażenia ekranu w nocy to bezsensownie jest wybierać pod to monitor (temat wcześniejszy co właśnie przeczytałem). Wystarczy zainstalować darmowy program backyardRed 1.2 który daje łatkę na ekran i możesz wybrać jej intensywność i kolor. Monitor będzie dużo ciemniejszy niż po maksmalnym przyciemnieniu. 

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Behlur_Olderys said:

 

Doradzam kupić używany laptop poleasingowy, obojętnie czy HP czy Dell. Korporacje używają niezawodnych modeli. Mój HP Elitebook folio jest nie do zajechania, mocny i lekki, a ma już parę lat, kupiłem go za bezcen. Jest trochę porysowany itp ale kogo by obchodziły takie rzeczy jak wygląd ;)

 

 

Polecam również, mam takiego HP, był w stanie idealnym, jeszcz fakturę na niego dostałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Wybraną konfigurację spełniają Dell i HP - ten pierwszy droższy o 300 zł. Warto dopłacać? Chodzi mi głównie o bezawaryjność i nieupierdliwość sprzętu.

To jak zapytać - "Kupić teleskop SkyWatchera, czy Celestrona"? Takie pytanie nie ma sensu. Trzeba wskazać konkretne modele, poszukać ich recenzji i opinii o tych modelach. Każda firma robi modele gówniane i bardzo dobre.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, tutaj linki do wybranych modeli:

 

HP:

https://www.x-kom.pl/p/677378-notebook-laptop-156-hp-pavilion-15-i5-1135g7-16gb-512-win10-silver.html

 

Dell:

https://www.x-kom.pl/p/653928-notebook-laptop-156-dell-inspiron-5502-i5-1135g7-16gb-512-win10.html

 

Moje wymagania:

- komputer ma służyć zarówno do pracy, jak i do obsługi hobby (astro, genealogia), ale nie do grania

- musi być procesor Intela - kwestia obsługi oprogramowania chemicznego nie działającego na AMD

- koniecznie podświetlana klawiatura - kto raz miał laptopa z taką klawiaturą, ten raczej nie będzie chciał innej

- wyraźnie lżejszy niż mój dotychczasowy Dell Inspiron i5-3210 ważący 2.5 kg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

OK, tutaj linki do wybranych modeli:

 

HP:

https://www.x-kom.pl/p/677378-notebook-laptop-156-hp-pavilion-15-i5-1135g7-16gb-512-win10-silver.html

 

Dell:

https://www.x-kom.pl/p/653928-notebook-laptop-156-dell-inspiron-5502-i5-1135g7-16gb-512-win10.html

 

Moje wymagania:

- komputer ma służyć zarówno do pracy, jak i do obsługi hobby (astro, genealogia), ale nie do grania

- musi być procesor Intela - kwestia obsługi oprogramowania chemicznego nie działającego na AMD

- koniecznie podświetlana klawiatura - kto raz miał laptopa z taką klawiaturą, ten raczej nie będzie chciał innej

- wyraźnie lżejszy niż mój dotychczasowy Dell Inspiron i5-3210 ważący 2.5 kg 

Zobacz jeszcze na Dell Vostro.

Niestety ten laptop powinien kosztowac z 800 mniej ale teraz to sa nienormalne czasy...

Potrafia sprzedawac 8 letnie laptopy po 1500pln...

Polka wyzej i jakies ostatnio Vostro z tej serii ale z i7 przechodzily przez moje rece 

https://www.x-kom.pl/p/608770-notebook-laptop-15-6-dell-vostro-3500-i5-1135g7-16gb-512-win10p.html

 

Ech on nie ma podswietlanej klawiatury... :(

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

koniecznie podświetlana klawiatura - kto raz miał laptopa z taką klawiaturą, ten raczej nie będzie chciał innej

Tylko uważaj, żeby to podświetlenie miało regulację jasności / możliwość wyłączenia, bo niektóre laptopy świecą się jak choinka i na zlocie ktoś Cię pobije :P Podświetlenie jest super, ale gdy jest subtelne i świecą litery, a nie cały obrys klawiszy.

1 godzinę temu, Antoni napisał:

Panasonic Toughbook

On ma właśnie takie genialne podświetlenie klawiatury :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.