Skocz do zawartości

Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii (71SDQ i 86SDQ) - brak rekomendacji


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Adam, czy te wgniecenia to fabryczny sposób blokowania pierścienia przed samoodkręceniem? No bo jeśli tak to żadnej tuby tak potraktowanej bym nie kupił. Barbarzyństwo! Wygląda na użycie punktaka i młotka!

cos.jpeg.a9486eb8a3fb069bb4fe15f34896c68b.jpeg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wessel napisał:

Adam, czy te wgniecenia to fabryczny sposób blokowania pierścienia przed samoodkręceniem? No bo jeśli tak to żadnej tuby tak potraktowanej bym nie kupił. Barbarzyństwo! Wygląd na użycie punktaka i młotka!

Takie najprostsze sposoby są często najskuteczniejsze  :D .

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę to raczej jako nieostrożne obchodzenie się z tuleją korektora na etapie produkcji, a nie celowe działanie. Nie chce mi się już pisać o braku kontroli jakości ;) 

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

No to już lepiej...ufff...

Nie zmienia to faktu, że nie mam pojęcia, po co te gluty tam są, bo na pewno przed niczym nie zabezpieczają (na pewno nie przed obracaniem). Podkreślam, że to budżetowa alternatywa dla super drogich Taków, więc jeżeli tylko optycznie będzie działać, to jest wszystko, czego trzeba. Nawet jeżeli wbijali te soczewki siekierą, to im to wybaczę :P

 

Generalnie sama jakość materiałów itp. w tych chińskich APO jest bardzo w porządku (ten stop np. przy korektorze jest super, elementy CNC też). To na co cierpią chińczyki to jakość złożenia. Widać jakieś syfki, odciski, otarcia na elementach, etc. A wystarczyłoby składaczy ubierać w rękawiczki bawełniane i nauczyć ich minimalnej wrażliwości estetycznej. To generalnie dotyczy praktycznie każdego chińskiego sprzętu (nie tylko astro). Technologicznie potrafią już zaskakiwać, ale ciągle brakuje tego "final touch".

PS. Jak to ładnie brzmi "budżetowa alternatywa" (za 8K zł) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, 

nie mam kolejnej klatki na obronę Tsa, ale mam mały update:

w końcu doczekałem się kontaktu ze strony sprzedawcy. po 2 tygodniach i dwukrotnej telefonicznej interwencji. wnioski pozostawiam zainteresowanym.

w telefonie pojawił się pan od serwisu (za pośrednictwem uprzejmej Pani Alicji), który stwierdził, iż pokazane klatki (te z tematu wcześniej wklejone) wykazują błąd prowadzenia montażu (i/lub guidingu), a nie astygmatyzm. starałem się panu wytłumaczyć, iż są to 2-sekundowe klatki (bez guide) i raczej nie podejrzewam montażu. argumentem, który mnie jednak zastanowił jest, że wszystkie gwiazdki są zniekształcone w ten sam sposób, a astygmatyzm objawiłby się różnym zniekształceniem w różnych "rejonach" klatki. dlatego powiedziałem, że ok, spróbuję ten setup złożyć raz jeszcze. i tu mam takie myśli: mój Heq5 jest opaskowany etc. teleskop był wyważony. cały zestaw waży około 7.6-7.7 Kg. Skala zestawu wychodzi 1.69 - więc teoretycznie powinien działać bez większych kłopotów. żeby jednak mieć pewność - musiałbym go powiesić na sesję na lepszym moncie. to by rozwiało na dobre  moje wątpliwości.

Czy ktoś z okolic Śląska mógłby/chciałby pomóc? 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo przykre co Cię spotkało i nóż się w kieszeni otwiera jak czytam jak Cię traktuje sprzedawca, który chce się wywinąć od odpowiedzialności. Nie ma wątpliwości, że to nie błąd prowadzenia montażu. Wykonałem wiele tysięcy zdjęć, setki do kosza właśnie z powodu błędów prowadzenia i nigdy te błędy tak nie wyglądały.

 

Moja rada -zrób kilkanaście zdjęć różnego obszaru nieba: południe, północ, wschód, zachód z naświetlaniem ok. 5 sek, i koniecznie Polarną bez prowadzenia 5, 10, 15, 20 sekund. Idę o zakład, że deformacje gwiazd będą podobne. Ten test wykluczy błąd montażu -w każdym wypadku byłby inny a idę o zakład, że deformacje gwiazd na każdym zdjęciu będą podobne. Może to go przekona, że sprzęt powinien być bez dyskusji wymieniony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, dzięki za słowo otuchy :) Ale czy to nie nosi znamiona logiki? astygmatyzm zróżnicował by kształty gwiazdek?

Twój plan jest super, tylko z domowej miejscówki widzę: polarną, NE, E, ES. spróbuję zrobić zdjęcia jak pogoda się przestanie gniewać :)

 

ps. na koniec dyskusji zapowiedziałem, iż jeśli się nie potwierdzą informacje o błędach prowadzenia to wysyłam teleskop do certyfikowanego serwisu z prośbą o wykonanie badania i wydanie dokumentu oraz, że koszt tego badania pokryją sami... ale pan odpowiedział "feel free"... trochę ręce opadają 

Edytowane przez misfor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja trochę spaliłem temat. Jak teleskop do mnie dotarł, to przez 3 dni miałem pogodę, ale natłok obowiązków zawodowych zmusił mnie do wykorzystywania nocy na sen. Teraz jak mam czas to pogody brak - dzisiaj zapowiadają u mnie 9 w skali Beauforta:deszcz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smuteczek :( Od tego miejsca zaczyna się moja przeprawa z montażem. Sprawa na razie jest na etapie takim, że sprzedawca w końcu uznał, że zajmie się naprawą montażu i regulacją w ramach gwarancji (swoją drogą noc wcześniej poprawiłem wszystkie wady). Głowica jest w drodze do Niemiec... A piszę o tym, bo zamierzam zakupić APO71SDQ i nie chciałbym tracić tygodnia na weryfikację wady i słuszności roszczenia online i 2 kolejnych tygodni na przerzucanie sprzętu z punktu A do B.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wybaczcie, że wciąż mielę ten temat...

zrobilo się dziś okno w chmurwach :)

Zrobiłem test wg polecenia Piotra:

klatki N (polaris) oraz S (pollux). zestaw: 0.5, 5 i 10s oraz klatka Polarisa 5s bez trackingu - na dowód, że to nie błędy montażu zniekształcają gwiazdy. 

teleskop wychłodzony - 2h+, kamera -20. brak obstrukcji toru optycznego. ponadto  - sprzedawca twierdził, iż zniekształcenie gwiazd jest jednakowe w całym polu. więc w klatkach *_MARK.jpg zaznaczyłem gwiazdki w różnych miejscach klatki, które wg mnie są jednak różnie zniekształcone. Proszę wypowiedzcie się czy to powinno przekonać sprzedawcę?

 

polaris_5sec_-20C_NOT_TRACKED.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co @misfor patrząc chronologicznie na te fotki, to mam wrażenie że jest coraz lepiej (może się mylę) z czasem.

Czy ten sprzęt był dobrze wychłodzony przed sesją? Przynajmniej u mnie obserwuję bardzo duże zmiany temperatury wieczorem/nocą.

pk

 

ps. czym ustawiasz ostrość?

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tuba została wystawiona ok. 16.30. Pierwsza klatka zeszła około 19. to o wychłodzeniu. nie dodaje tu do obrazków podpisu - piewsza polaris jest bez prowadzenia. potem 0.5, 5, i 10s (na 5s zaznaczyłem gwiazdki, które się różnią wg mnie zniekształceniem)... 

ostrzę w SGP...

ostrzenie1.thumb.jpg.5682160ea92172d1de726835deb29ba1.jpg

Edytowane przez misfor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.