Skocz do zawartości

Gorszy sort czyli strzały próbne, testowe i niedokończone


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin ekspozycji Ha. Coś już zaczyna być widoczne ?

 

Capture.PNG.28e4005dba1d2c37930fd9837bd490b2.PNG

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwa nierówna walka z pyłami w Cefeuszu. Zbierane w czasie zlotu OZMA 2022 (pozdro @Niki:) ). Porwałem się trochę z motyką na Słońce, sądząc, że na f/2,8 starczą ze dwie godzinki i już będzie ładnie i bezszumowo. Póki co wygląda na to, że trzeba więcej - więc będzie więcej :)

 

Canon 7D MkII @ ISO 800, Samyang 135 mm @ f/2,8, 60 x 120 s, ASIAir v1, bez klatek kalibracyjnych, stackowanie i obróbka Siril, kosmetyka i opis GIMP. Bez resize'u, kompresja jpg ok. 90% - dzięki czemu widać trochę malutkich galaktyczek w tle. Kierunek na biegun północny nieba na górze zdjęcia.

 

r_unband_COCeph-C7D2-iso800-nofoil-magenta-yellow-lights-debayer_stacked-siril-stretch.thumb.jpg.5e39d94cead98886f1da51a6bea518dc.jpg

 

Wersja z opisem:

 

r_unband_COCeph-C7D2-iso800-nofoil-magenta-yellow-lights-debayer_stacked-siril-stretch-opis.thumb.jpg.06b6f63f14965900061050e0811e9516.jpg

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, apolkowski napisał:

Sh2-129 i OU4 po 5 godzinach (31*600 sek) - ASI2600MC i Antlia APT-L

 

image.png.b438cc7ee8ee2ab5803d6b082e65687b.png

można wiedzieć jaką optyką robione zdjęcie?

Chodzi za mną ten obiekt ale boję się porywać z motyką na słońce. Tobie wychodzi to super jak na 5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rosso napisał:

można wiedzieć jaką optyką robione zdjęcie?

Chodzi za mną ten obiekt ale boję się porywać z motyką na słońce. Tobie wychodzi to super jak na 5h.

Esprit 100ED (f/5.5). Byłem zaskoczony, że zarysy OU4 widać było nawet na pojedynczych klatkach. Niebo wczoraj doszło do 21.3, ale seeing ogólnie był kiepski.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Panie... Stosowałeś jakiś system jasnościowego rozjaśniania tego refraktora ? ? Zapowiada się epicka fotka.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, apolkowski napisał:

Esprit 100ED (f/5.5). Byłem zaskoczony, że zarysy OU4 widać było nawet na pojedynczych klatkach. Niebo wczoraj doszło do 21.3, ale seeing ogólnie był kiepski.

Piękna sprawa, skoro OU4 widać na subach.
Czyli mam szanse przy 80mm apo f/6 i osc z filtrem l-enhance, ale tu będzie potrzeba wielu nocy naświetlania. Ale myślę że obiekt to wynagrodzi, bo jest wyjątkowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień przed urlopem dotarł zamówiony filtr Optolong clip-in L-enhace do Canona APS-C. Urlop spędzam w Karwii, światła wszędzie, ale głównie sodowe, na ocienionym podwórku domu było wczoraj SQM 20,40 mag chmury w granicach rozsądku. Na Karwieńskich Błotach jest SQM ponad 21 mag, ale chodziło mi o wakacyjną wygodę a nie czochranie się po mokrych łąkach.  Ze 150 klatek zastało po odsianiu zachmurzonych i tak ponad 110, czyli ponad 3h40min ekspozycji. Modyfikowany Canon 70D i obiektyw 200 mm f2,8 L przymknięty do f4,0. Klatki 120 sek na SkyGuiderze Pro (bez guidingu). Niestety nie zrobiłem paru klatek bez filtra, brakuje mi żółtych gwiazd, ale test filtra zachęcający do dalszych działań - mgławica widoczna na pojedynczych klatkach. Stack w DSS.

 

image.thumb.jpeg.0bcce39ee1ab010d27e5d28e0cc81134.jpeg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Herbert West napisał:

Staram się nie myśleć ile "zwykłych" fotek bym zrobił zamiast tej jednej, zwłaszcza że do końca jeszcze dużo brakuje.

No właśnie, warto mieć dwa - trzy setupy przy naszej pogodzie i ambitnych wielogodzinnych (czytaj: miesięcznych) planach naświetlania. Ale coś fajnego już "wyorałeś".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Herbert West napisał:

Orki dalszy ciąg... 20 godzin OIII przez Antlia 3nm

 

 

 

I 9.5 godziny Ha przez nowo nabyty Antlia Ha 3nm. Widać już ogon.

 

 

 

Staram się nie myśleć ile "zwykłych" fotek bym zrobił zamiast tej jednej, zwłaszcza że do końca jeszcze dużo brakuje.

Jaki to jest numerek bo chyba nie 200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apolkowski Tego duszka? HFG1.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzędziel 20 godzin OIII z f/5.2 Bortle 4 wygląda jak wyżej i mam przygotowane już w kolorze, do złożenia z Ha, którego muszę mieć minimum ze 25-30 godzin. Fascynujące wyzwanie- zwłaszcza przyzwoite rozciagnięcie histogramu czegoś tak ciemnego. Obróbka to tak na prawdę trzy rzeczy- DBE, które musi być dobre, odszumianie, które jest trywialne i stretch, który jest absolutnie kluczowy. Zamierzam to skończyć. Obiekt fascynujący pod wieloma względami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Herbert West napisał:

Orki dalszy ciąg... 20 godzin OIII przez Antlia 3nm

 

 

 

I 9.5 godziny Ha przez nowo nabyty Antlia Ha 3nm. Widać już ogon.

 

 

 

Staram się nie myśleć ile "zwykłych" fotek bym zrobił zamiast tej jednej, zwłaszcza że do końca jeszcze dużo brakuje.

 

7 x 1200 O3 i 11 x 1200 Ha. Masz zdecydowanie równiejsze tło.

 

image.png.9534a7561f10b5e6f87603069378a58e.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach szukania tych wymagających celów wybrałem sobie  sh2-205, gdzieś na sieci znalazłem ze tam jest tlen.

Najlepsze warunki poświęciłem na zobaczenie jaki on jest i ile mi trzeba -  sami zobaczcie 4h i nic ?!

 

Ostrzegam potencjalnych chętnych ze to jakaś ściema ?

 

Wyciągnięte na maksa

 

sh2-205oIII.thumb.jpg.b6accecaa5659e98616427fdc64fdf27.jpg

 

 

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze moja próba strasznej ciemnicy z APO 140 / Atik One 9.

Kohoutek 1-6 w paśmie OIII, 10 godzin, niestety z nieba SQM ok. 18 mag/s2. Jedno co cieszy, to dobra praca nowej Antlii 3nm i ładne, ostre gwiazdki.

Pogoda się skończyła, ale jeszcze tam wrócę.

 

Kohoutek 1-6 OIII 63x600 S3 w1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj, bo nigdzie indziej się nie nadaje. NGC7023 Iris Nebula:

 

1. Przy praktycznie pełnym Księżycu,

2. Z 13 i 14 lutego 2022.

3. Licznych cirrusach.

 

I z bardzo wieloma innymi problemami, na które nie będę tracił czasu- kiedyś do tego wrócę. 9g LUM, koloru od 2,3 do 3 godzin na kanał. Niemniej jednak bardzo dobra wprawka z DBE i GHS.

 

IRYS.thumb.png.765bd6a2f7eda9a2d653b7a296aeb368.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienione smary, pokasowane luzy w montażu - pojechałem zatem w krzoki sprawdzić jak to dział.

Powiem tak: średnio. W pewnym momencie wykres odchyłek RA i DEC w PHD2 był identyczny ?. Także coś nie teges. Walka trwa.

Kształt gwiazd i ostrość to jeszcze nie w tym podejściu.

Ale nie ma tego złego - przy obróbce zaznajomiłem się z sirilem.

all_res_5.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.