Skocz do zawartości

M78 w Orionie


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kubaman napisał:

Poza wszystkim pamiętajcie proszę, że to są obrzeża Krakowa, nieco ponad 4 godziny materiału.

To po co publikujesz jak mało materiału, po co bierzesz się za takie obiekty jak słabe niebo?

Trochę słabo wyglądają takie wymówki.... 

Masz w domu kopułe z zakładam spoko widokiem na Oriona, wiec trzeba cierpliwości i palić. Grudzień i styczeń to najlepszy okres na Oriona, więc nie bardzo rozumiem czemu zakonczyles projekt nawet nie w połowie drogi? 

 

Twoje porównanie rozciągania gwiazdek totalnie nic mi nie mowi. Nic nie opisane, na każdy screenie inny rejon. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, zgadzam się z Twoim spojrzeniem na naszą pasję. Cóż, mam dokładnie tak samo jak sądzę - to poszukiwanie tajemnicy, poczucie sensu i pewnej transcendencji nawet...

Dla nas astrofotografia jest tylko pewną metodą realizacji tego fajnego dobrego samopoczucia, tak myślę. Ale niektórzy z nas traktują astrofotografię nieco inaczej i mają do tego prawo.

Jestem pewien, że nikt z nas nie ma złych intencji...

I bardzo Cię proszę, nie rezygnuj z publikowania swoich prac.... :like:

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,a ja myślę że każdy powinien spojrzeć w lustro w pierwszej kolejności zanim oceni innych...akurat nie jestem członkiem żadnej "gildii" i moje prace są tu zawsze oceniane najsurowiej bo też i ja zawsze piszę prawdę co myślę o pracach kolegów. Taki motyw do przemyślenia proponuję : "dlaczego moje prace są ignorowane?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, lubię Cię, jesteś fajny gość i miałem przyjemność poznać Cię osobiście, ale jak przeczytałem to co napisałeś to stwierdziłem, że odpowiem. Może się na mnie obrazisz, może wkurzysz - a może przy okazji następnego RODOS najzwyczajniej o tym pogadamy.

 

6 godzin temu, kubaman napisał:

Szukam na forum i znajduję zdjęcia dużo słabiej naświetlone, które zbierały zachwyty całej forumowej śmietanki. Może takie super, a może po prostu członków gildii traktuje się inaczej.

Porównywanie tej grupy do gildii ma swoisty sens, bo wszyscy zajmujemy się i kochamy astronomię i sam niejednokrotnie zachodzę w głowę dlaczego niekiedy zdjęcia wyraźnie słabsze i technicznie i artystycznie mają więcej lajków. Wyjaśnienie jest bardzo proste i uwierz mi, nie zależy to czy należysz do forumowej śmietanki czy nie - po prostu tamto zdjęcie podobało się w jednym czasie większej ilości ludzi obecnych na forum - tyle, kropka i nic więcej. Niestety ale tak jest - chcesz dostać lajki, musisz wrzucać zdjęcia wtedy kiedy jest największy ruch na forum :-)

Pytanie - czy to jedyny wyznacznik atrakcyjności zdjęcia.

 

6 godzin temu, kubaman napisał:

Obserwatorium mam, zebrałem 4.5 godziny na F2, czyli tyle co jakieś 14 godzin na F4 lub ponad 50 (!!!) godzin na F8.

Kuba, porównujesz różne światłosiły i ile by to było czasu do zebrania, żeby uzyskac taki sygnał jak u Ciebie. Super, ale 4,5h materiału to jest mało jeśli chcesz uzyskać zdjęcie pozbawione szumu. SNR zwiększasz ilością klatek a nie światłosiłą.

 

6 godzin temu, kubaman napisał:

Takie środowisko może i powinno propagować wiedzę o fotografowaniu nieba, o technikach, o sprzęcie, o informacjach w sieci. Powinno pomagać początkującym (oj tak, pierwszy teleskop kupiłem 3 lata temu, a fotografuję niecałe dwa lata). Tymczasem jest grono ludzi, które zamiast napisać - "Kuba, a może zrób to inaczej", "Mogę Ci pomóc to obrobić", zwróć uwagę na ten aspekt" albo mnie notorycznie ignoruje, albo zawsze ma jakieś uwagi, Uwagi, których nie ma jakoś jak publikują ziomale.

Bardzo to krzywdzące jak wrzucasz wszystkich do jednego wora bo dostałeś negatywny komentarz czy komentarze. Masz ziomali, którzy siebie lajkują i "nie"ziomali którzy nie lajkują i którzy nie są kolegami. Nie chcę być porównywany do ziomala bo staram się lajkować wszystkie zdjęcia, które mi się podobają - jednak nie zawsze je komentuję.

 

Jednak nie mogę nie napisać jednej rzeczy. Kuba, przeczytaj swoje wątki odnośnie Twoich problemów ze sprzętem? Ja pamiętam tam OGROMNĄ ilość rad i propozycji i co? i praktycznie zawsze wiedziałeś lepiej - bo to producent tak mówi, bo to w instrukcji tak napisane. Doświadczeni koledzy (ziomale) chcieli Ci pomóc. Jeśli jeden, drugi, trzeci czy enty raz chcesz pomóc i dostajesz odpowiedź "nie masz racji, instrukcja wie lepiej" a jednak cały czas problem występuje, to potem dwa razy zastanowisz się czy coś dalej skomentować.

 

Bardzo się cieszę, że wrzucasz zdjęcia z RASY - wielu z nas nie może pozwolić sobie na taki teleskop i to co pokazujesz robi wrażenie - przynajmniej na mnie. Z przyjemnością i z chęcią pomogę Ci obrobić Twoje zdjęcie, zresztą staram się pomagać jak mogę.

 

Ach i na koniec - jest taki okres, że nie zawsze wszyscy są na forum.

 

Paweł

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubaman napisał:

Poza wszystkim pamiętajcie proszę, że to są obrzeża Krakowa, nieco ponad 4 godziny materiału.

M78 nie jest specjalnie wysoko. Walka z gradientem będzie koniecznością i taką trochę dłubaniną w warunkach podmiejskich. OSC jest trochę podobne do Canona, w moim odczuciu, którego "męczę" od kilku lat. Jakość nieba jest bardzo widoczna przy kolorowych matrycach. Warto wtedy zobaczyć na inne zdjęcia które były robione w lepszych warunkach aby mieć punkt odniesienia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba masz trochę racji w tym co piszesz o środowisku bo każde ma jakieś wady a człowiek może albo środowisko zwalczać albo się dostosować. Powinieneś też na spokojnie przeanalizować to o czym napisał Paweł - jest tam wszystko czarno na białym i jeżeli wyciągniesz pozytywne wnioski to i część frustracji minie. Ja osobiście kilka razy coś tam próbowałem Ci podpowiadać ale za każdym razem albo już coś robiłeś albo już o czymś wiedziałeś więc sam wiesz . . . 

 

Moim zdaniem Kuba jest na takim etapie swojego hobby na którym każdy z nas był i to jakim dysponuje sprzętem nic nie zmienia, ma inne priorytety dlatego przyjmuje jego fotki takimi jakie są i jezeli mi sie podobają to je lajkuje bez wchodzenia w zbędna dyskusje ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał:

 Ale jak widzę inne fotki tu na forum, to nie mam złudzeń, że w bardzo wielu przypadkach fotki zbierają lajki i komentarze bo publikujący to kolega, swój człowiek, ziomal. Trudno, taka specyfika tego środowiska, Ale masakrycznie to deprymuje.

jakos nie kojarze....

 

8 godzin temu, kubaman napisał:

"Mogę Ci pomóc to obrobić",

- porzadna kalibracja, porzadna!

- odszumienie na liniowym

- oddzielenie gwiazd

- usuniecie gradientow z nieba

- dodanie gwiazd

- kalibracja koloru, ale uwaga, bo jak sa mglawice to gwiazdki traca kolory przez pyly

- krzywe

- pierdzliard zabawy w pixie

- odszumienie

- krzywe

- odszumienie

- saturacja

koniec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel dobrze zaznaczył, że gdy ocenia się innych to i samym będzie się ocenianym. Jeżeli autor ocenia krytycznie prace innych, to naturalnym jest, że także pod jego pracami taka ocena może się pojawić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaman - olej i coco Jumbo i do przodu ;)

 

Piszesz, że się tym bawisz - to sie baw i nie marudz :)

 

Jesteś na forum więc licz się , że ktoś.Cie zje..ie w różny sposób (np. Tayson) .

A wiesz ile razy mnie Tomek zje..al ;) ? A ile inni? 

 

Kiedyś dostałem zjebke (nie pamiętam od kogo) , że jestem już na forum wystarczająco długo, by pokazywać tak.slabe zdjęcia heheh - dobre co nie ;)

 

Przyjęte na klatę i bawię się dalej - ale nie marudzę i kolejne prace - nawet te bardzo nieudane (takie.nawet 30min) tutaj lądują i z ogromną przyjemnoscia czekam na opinie i zjebki (to częściej heheh)

 

Ja odnośnie Twoich zdjęć - wiele było super i lajkowalem.

To z tego tematu fajne - ale miałeś lepsze już fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Dla udowodnienia tej tezy dowód matematyczny:

Wiesz @Behlur_Olderys, jak napiszesz coś w kwestiach matematyczno - fizycznych to od razu przyjmuję jako pewnik :-) Jesteś dla mnie wyznacznikiem w tej materii.

Dzięki za wyjaśnienie - zanotowałem sobie we łbie :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Pav1007 napisał:

Wiesz @Behlur_Olderys, jak napiszesz coś w kwestiach matematyczno - fizycznych to od razu przyjmuję jako pewnik :-) Jesteś dla mnie wyznacznikiem w tej materii.

Dzięki za wyjaśnienie - zanotowałem sobie we łbie :-)

 

 

Podpisuję się pod tym !

" Powolę się niezgodzić od strony teoretycznej. " i całe szczęście że to napisałeś :) Teoria z praktyka w astrofotografii...tak blisko nie jest :)

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Wiesz @Behlur_Olderys, jak napiszesz coś w kwestiach matematyczno - fizycznych to od razu przyjmuję jako pewnik :-) Jesteś dla mnie wyznacznikiem w tej materii.

Dzięki za wyjaśnienie - zanotowałem sobie we łbie :-)

 

 

Dzięki ;) Ale nie przyjmuj nigdy jako pewnik to, co przeczytasz w internecie :)

 

@wessel

Oczywiście nie wziąłem pod uwagę wielu czynników w rodzaju szumu przetwornika, transmisji optyki, wielkości plamki światła, gradientów LP i fixed pattern noise - żeby wymienić choć kilka ciekawszych tematów... No i najważniejsze - cały wzór na SNR  jest per pixel - zakładam, że patrzymy na pojedyncze piksele (bo wiem, że ludzie tutaj tak patrzą :D ) . Jak to już kiedyś ktoś udowodnił, przy spojrzeniu całościowym na fotkę, którą przecież można resize'ować, duże znaczenie ma też FOV, jaki rejestruje nam cała matryca. 16Mpx zdjęcie z pikselami 3um teoretycznie powinno być równoznaczne w kategoriach SNR zdjęciu z tym samym FOV robionym 4Mpx matrycą z pikselami 6um. 

 

Jak widzisz, dużo tego, co różni praktykę od teorii ukrywa się w rzeczach, które przy teoretyzowaniu trzeba świadomie (lub nie) pominąć, lub założyć. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba weź pod uwagę ,że idziesz wbrew utartym schematom . Jesteś jednym z niewielu w Polsce którzy stosują rasa i zapewne( chociaż nie mogę być tego pewnym ) posiadasz największe doświadczenie w tej materii . Nie rozumiem dlaczego  szukasz akceptacji swoich dokonań ? Jeżeli astrofoto sprawia Ci przyjemność to krzyżyk na drogę krytykom . W technice akwizycji i obróbce wyprzedziłeś już wielu na forum ( moja opinia ) . Z czystą przyjemnością obserwuję Twoje dokonania , pomóc to nie dam rady , bo już dawno mnie wyprzedziłeś ( chociaż z drugiej strony nic nie wiem , aby jakiś wyścig trwał), ale ciepło myślę o rasa w rozmiarze 8 cali .Pozdrawiam 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie mówić, 2 wersja jak dla mnie jest bardzo dobra. Poprawione kolory gwiazdek wyglądają bardzo przyjemnie dla oka. Mgławica w porządku. Wydaje mi się, że Twoi koledzy, z racji posiadania przez Ciebie ultraprofesjonalnego sprzętu, motywują Cię do bardziej wytężonej pracy i wspięcia się na wyżyny artystyczne w dziedzinie obróbki astrofoto i tak to odbierz. Inaczej tego nie widzę, bo zdjęcie jest dobre (2gie).

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tayson napisał:
17 godzin temu, kubaman napisał:

"Mogę Ci pomóc to obrobić",

- porzadna kalibracja, porzadna!

- odszumienie na liniowym

- oddzielenie gwiazd

- usuniecie gradientow z nieba

- dodanie gwiazd

- kalibracja koloru, ale uwaga, bo jak sa mglawice to gwiazdki traca kolory przez pyly

- krzywe

- pierdzliard zabawy w pixie

- odszumienie

- krzywe

- odszumienie

- saturacja

koniec

O! Zapisałem sobie....chociaż tak właśnie staram się robić ( z wyłączeniem pierdzilarda w Pixe póki co), tylko jakoś słabo wychodzi. ( Ale i tak jest fajnie) (W całości: " ...bunkrów nie ma ale i tak jest fajnie!") :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Powolę się niezgodzić od strony teoretycznej. Streszczając poniższe obliczenia: SNR zwiększasz wielkością piksela i światłosiłą, i oczywiście całkowitym czasem naświetlania. (rozumianym jako ilość klatek razy ich długość)

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Światło z kawałka mgławicy o powierzchni kątowej M [arcsek ^2] trafia w obiektyw o powierzchni A [mm^2]  i jest skupiana pojedynczym pikselu w jednostce czasu.

 

Sygnał S rejestrowany przez ten piksel w jednostce czasu będzie proporcjonalny do M * A.

Powierzchnia A to oczywiście apertura do kwadratu: A = D*D*pi. Na potrzeby liczenia SNR nawet nie trzeba brać pod uwagę czynnika pi, bo wyjdzie poza nawias.

Powierzchnia C to oczywiście pixel size do kwadratu, dla kwadratowego piksela o boku H[um] powierzchnia C = H*H.

A ile wynosi powierzchnia M? To jest skala obrazowania. Na jeden piksel przypada ileś sekund łuku na niebie. Jak wiadomo, skala W["/px] dla ogniskowej f i piksel o boku q równa jest mniej więcej: W = 206 * q / f.

Stąd powierzchnia M dla kwadratowego piksela o boku q[um] i ogniskowej f wynosi: 
M = W*W = 206*206 * q^2 / f^2

 

Mamy już wszystkie niewiadome. 
Sygnal na jednym pikselu będzie więc proporcjonalny do:

S ~ ( q^2  / f ^2 ) * D ^ 2 = (q * D / f ) ^ 2

Jak wiadomo, światłosiła L = D / f więc S ~ (q * L) ^ 2.

A że w najprostszym wypadku SNR = sqrt(S), więc SNR będzie wprost proporcjonalne do q * L. Oczywiście również pojawi się t - czas naświetlania, ale w nieszczęsnym pierwiastku.

 

Zatem na pewno nie tylko ilością klatek można zwiększyć SNR QED.

 

 

@kubaman

 

 

 

 

Jak będę naświetlał klatki obiektywem f1.2  ze smartfona to uzyskam lepszy SN niż teleskopem 2m f20 ?.  Kamera i czas ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rambro napisał:

Jak będę naświetlał klatki obiektywem f1.2  ze smartfona to uzyskam lepszy SN niż teleskopem 2m f20 ?.  Kamera i czas ten sam.

A jak będę naświetlał obiektywem 50mm f/1.8 to SNR będzie lepszy niż 200mm f/5.6? Albo Makiem127 f=1500mm f/11? 

Powiedz, co się złapie jak wycelujesz takiego Maka w mgławicę Ameryka i strzelisz 6s fotkę? Bo w 50 f/1.8 już coś będzie widać.... 

 

Każdy z forumowiczów może sprawdzić te wzory empirycznie, jeśli ma przynajmniej 2 różne obiektywy. Nie trzeba wierzyć ani mi, ani matematyce i fizyce :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguje Twoich wyliczeń dla jednego pixela. Patrzysz na drzewo a nie widzisz lasu... matryca ma miliony pixeli. Gdyby było tak że sn dla obiektu zależy od swiatłosiły a nie średnicy to nie miało by sensu budować dużych teleskopów. Ludzie kupują jasne teleskopy bo myślą że w 4h osiągną tyle samo co "ciemnym" teleskopem o tej samej aperturze w 14h. Różnica SN dla obiektu będzie niewielka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rambro napisał:

Gdyby było tak że sn dla obiektu zależy od swiatłosiły a nie średnicy to nie miało by sensu budować dużych teleskopów

Miałoby. Bo poza SNR mamy jeszcze skalę obrazu, a ta zależy od ogniskowej. Czyli chcąc mieć większą skalę i nadal jasny obraz o dużym SNR, to z wymaganej ogniskowej i światłosiły wychodzi nam, że potrzebujemy dużego lustra. 

 

Moim zdaniem to jest kwestia podejścia do rozumowania. Jedni "rozumują" aperturą, inni światłosiłą, ale w gruncie rzeczy wychodzi na to samo. Bo przy określonej skali, oba te parametry zmieniają się tak samo. 

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie było mnie w domu, nie czytałem, sporo się tu napisało.

Krótko jak tylko można do Pawła, Maćka, Przemka i wszystkich innych w temacie mojej reklamacji złożonej do Tomka.

 

Proszę, nie zmieniajcie sensu mojej wypowiedzi.

Nie oceniam ludzi na forum, a już na pewno nie oceniam nikogo źle, dlatego, że nie dostaję lajków itp.

 

Rzecz, która mnie naprawdę deprymuje, to jak co poniektórzy pozwalają sobie na komentarze, które są po ludzku pozbawione życzliwości i empatii, które niszczą tę pasję i wprowadzają podziały. Na mądrzejszych i głupszych, leniwych i pracowitych itp. Wpisów z których buduje się kręgi wtajemniczenia w magiczną sztukę akwizycji i obróbki. Komentarze te w moim odczuciu rozdzielane są wedle parytetu "forumowej mądrości i fajności", stąd porównanie do gildii. Brak tu obiektywizmu.

 

Zachęcajmy się, doceniajmy wysiłki, pomagajmy sobie. Kiedy znalazłem w sieci prosty sposób na pozbycie się magenty z gwiazd od razu go pokazałem, bo uważam że wiedza ma sens jak się nią dzielę. Na forum jest tyle bezsensownej rywalizacji że to się robi czasami trudne do zniesienia.

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bardzo krótko w kwestiach konkretnych:

 

W dniu 30.12.2019 o 08:27, Pav1007 napisał:

Kuba, porównujesz różne światłosiły i ile by to było czasu do zebrania, żeby uzyskac taki sygnał jak u Ciebie. Super, ale 4,5h materiału to jest mało jeśli chcesz uzyskać zdjęcie pozbawione szumu. SNR zwiększasz ilością klatek a nie światłosiłą.

Ja się nie znam na teorii, ale wiem dwie rzeczy z doświadczenia własnego:

- po pierwsze jak robię 200 czy 500 klatek to eliminuję szum (oczywiście mowa o CMOS).

- po drugie mam dwa teleskopy o tej samej ogniskowej i innej światłosile. I mam bezpośrednie porównanie. F2 do F4. To jest po prostu bezcelowa dyskusja, i w dodatku to ja tym razem trzymam stronę praktyczną :)

 

W dniu 30.12.2019 o 08:27, Pav1007 napisał:

Jednak nie mogę nie napisać jednej rzeczy. Kuba, przeczytaj swoje wątki odnośnie Twoich problemów ze sprzętem? Ja pamiętam tam OGROMNĄ ilość rad i propozycji i co? i praktycznie zawsze wiedziałeś lepiej - bo to producent tak mówi, bo to w instrukcji tak napisane. Doświadczeni koledzy (ziomale) chcieli Ci pomóc. Jeśli jeden, drugi, trzeci czy enty raz chcesz pomóc i dostajesz odpowiedź "nie masz racji, instrukcja wie lepiej" a jednak cały czas problem występuje, to potem dwa razy zastanowisz się czy coś dalej skomentować.

Paweł, już kiedyś na to odpowiadałam. Jest na forum masa ludzi, którzy pomagają. I którzy pomogli mnie. Ty, Spirit, który siedział ze mną po nocach obrabiając fotki, Bujarek z którym raz rozstałem się na TV o 4 rano.. Maciek z ASA, Lynx z kolimacją itd. Nota bene zawsze staram się spłacić dług pomagając tak jak ja potrafię - sam wiesz ;) Ale w sprawach dotyczących moich niektórych problemów nie uzyskałem żadnej realnej pomocy, dlatego że te moje problemy nie są standardowe. Idę inną drogą i trudno znaleźć odpowiedzi na te konkretne zagadnienia. Montaż z napędem paskowym, obiektyw 600mm F4, RASA. Zapytaj Jarka jaki miałem problem z PATem tylko dlatego, że mój obraz w teleskopie jest odwrócony w stosunku do SCT, APO czy Niutka. Walczyliśmy z tym sporo czasu. Popełniłem masę błędów, ale to nie jest tak, że ja jestem zadufany w sobie i nie słucham dobrych rad, tylko dlatego, że w takich sytuacjach doświadczeni ludzie nie chcą się przyznać, że nie wiedzą o co chodzi i ciągną temat tylko w kierunku, który sami dobrze znają. Podobnie jest z rekomendacjami sprzętu, każda pliszka swój ogonek chwali.

 

W dniu 30.12.2019 o 06:38, wessel napisał:

Kuba,a ja myślę że każdy powinien spojrzeć w lustro w pierwszej kolejności zanim oceni innych...akurat nie jestem członkiem żadnej "gildii" i moje prace są tu zawsze oceniane najsurowiej bo też i ja zawsze piszę prawdę co myślę o pracach kolegów. Taki motyw do przemyślenia proponuję : "dlaczego moje prace są ignorowane?"

Maciek, mam zupełnie inne zdanie. Jest grupa która Cię ewidentnie nie lubi za to, że osiągnąłeś więcej niż oni. OK.  Ale co do zasady uważam, że Twoje prace są oceniane wyjątkowo łagodnie jak na kogoś, kto jest guru w temacie i ocenia konkursy ogólnopolskie. Co do ignorowania to jeśli dobrze rozumiem, potwierdziłeś,  że do tego dochodzi..

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.