Skocz do zawartości

Wenus - rotacja chmur w UV


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Poniżej zdjęcie z okresu najlepszego seeingu, porównanie kanałów UV i IR oraz dwie animacje ruchu chmur - jedna z mniejszym a druga z większym kontrastem.

 

Czy to faux-pas zapytać o czas naświetlania jednej klatki? Jakoś rzadko natrafiam na tego typu informacje w fotografiach planetarnych, nie wiem, może to tajemnica? :)

 

Oczywiście animacja jest niezwykle inspirująca. Szkoda, że w ir nie ma jeszcze jakichś dodatkowych szczegółów, to by było dopiero ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Czy to faux-pas zapytać o czas naświetlania jednej klatki? Jakoś rzadko natrafiam na tego typu informacje w fotografiach planetarnych, nie wiem, może to tajemnica? :)

 

Oczywiście animacja jest niezwykle inspirująca. Szkoda, że w ir nie ma jeszcze jakichś dodatkowych szczegółów, to by było dopiero ;)

 

A gdzie tam, żaden sekret.

 

ROI=552x474
FPS (avg.)=112
Shutter=8.866ms
Gain=374 (73%
Gamma=75
USBTraffic=98
Brightness=30
Histogramm=76%

 

Log z sesji w załączniku :)

Ven_170453.txt

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lemarc napisał:

Dla mnie taki seeing jest nie osiągalny. 

Seeing jest przereklamowany :P

Zauważyłem, że 60% sukcesu to idealna kolimacja i wyrównanie setupu (osiowość).

Seeing kolejne 30% i 10% obróbka

 

Jak teleskop jest nawet lekko rozkolimowany to nawet perfekcyjny seeing nic nie da.

 

Oddzielne kwestie skali planetarnej to gięcie się lustra pod własnym ciężarem czy ściśnięte lustro. Ale to w moim przypadku przy małym 8'' lustereczku raczej nie problem :) (natomiast w moim dużym 14'' z cienkim lustrem to już problem zasadniczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Dzięki :) W zasadzie to dopiero rozgrzewka bo najlepszy detal będzie można osiągnąć w marcu i kwietniu w okolicach fazy 40-50%. Wtedy planeta będzie znacznie wyżej i znacznie większa 

Dopisałem jeszcze skalę pierwszego zdjęcia - 0,058''/pix ;)

Łukaszu zdjęcie przepiękne :) mam prośbę, czy wytłumaczyłbyś laikowi o co chodzi z tą skalą ? rozumiem, że prowadzenie montażu również ją obejmuje? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DaleCooper napisał:

Łukaszu zdjęcie przepiękne :) mam prośbę, czy wytłumaczyłbyś laikowi o co chodzi z tą skalą ? rozumiem, że prowadzenie montażu również ją obejmuje? Pozdrawiam

Dzięki - odnośnie skali odwzorowania - fajnie wytłumaczył to kiedyś @jolo więc nie będę wyważał otwartych drzwi

Podsumowując - im większa skala, tym cyferka przy "/pix mniejsza i obiekt większy na zdjęciu

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10816-zestaw-astrofoto-od-podszewki/

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10816-zestaw-astrofoto-od-podszewki/&do=findComment&comment=143560

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz ogromne gratulacje. Detal cudowny!

 

Zastanawiam się tylko, czy użycie tutaj Twojej większej tuby by cokolwiek dało, zakładając że wydłużysz ogniskową. Zastanawiam się, czy seeing w UV jest w stanie być jeszcze lepszy, niż zdolność rozdzielcza, jaką miałeś tutaj. Oczywiście poza zdolnością rozdzielczą dostaniesz więcej światła, a widzę, że gain można by sporo zbić, gdyby światła było więcej (tylko czy miałeś problem z szumem?).

Zastanawiam się też, jakby to wyszło na jasnym niebie, gdybyś zaczął robić animację powiedzmy w okolicy górowania Wenus? Czy w UV byłby jakikolwiek kontrast względem nieba?

I ostatnie przemyślenie - skoro w IR nie ma żadnego detalu, to czy jego robienie ma jakikolwiek sens? Nie dałoby się uzyskać takiego zdjęcia odpowiednią procedurą w PSie na podstawie samego UV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IR ma sens bo daje stabilny obraz tarczy planety - w przypadku Wenus po prostu ładny kontur. Dla innych planet to detal na tarczy ( Jowisz) czy podzielone pierścienie Saturna przede wszystkim 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MateuszW napisał:

Łukasz ogromne gratulacje. Detal cudowny!

Dzięki :)

20 minut temu, MateuszW napisał:

Zastanawiam się tylko, czy użycie tutaj Twojej większej tuby by cokolwiek dało, zakładając że wydłużysz ogniskową. Zastanawiam się, czy seeing w UV jest w stanie być jeszcze lepszy, niż zdolność rozdzielcza, jaką miałeś tutaj.

Większa apertura to większa rozdzielczość - z Newtonem 14'' i barlowem 3x mógłbym uzyskać ogniskową 4200 więc więcej niż tu  przy f/12

Ale w grę wchodzi robienie barlowów z topionej krzemionki bez powłok. Dużo zabawy i spory koszt. 

Zostanę przy D-K, zwłaszcza że rozmiar kątowy planety rośnie i będzie coraz prostsza w fotografowaniu

 

22 minuty temu, MateuszW napisał:

Oczywiście poza zdolnością rozdzielczą dostaniesz więcej światła, a widzę, że gain można by sporo zbić, gdyby światła było więcej (tylko czy miałeś problem z szumem?).

Gain to nie problem - można pracować do gainu 80-90% a potem po zestackowaniu 2000 klatek wszystko jest gładkie jak pupa niemowlaka.

Zresztą - planety przy avikowaniu lubią większy gain. Wtedy na stacku wyłazi mniej artefaktów.

Podsumowując wysoki gain to żaden problem.

 

24 minuty temu, MateuszW napisał:

Zastanawiam się też, jakby to wyszło na jasnym niebie, gdybyś zaczął robić animację powiedzmy w okolicy górowania Wenus? Czy w UV byłby jakikolwiek kontrast względem nieba?

Ciężko w UV, bardzo mały kontrast między niebem a planetą. Realnie dobrze startować z avikowaniem jakoś tu przed lub równo z zachodem Słońca.

 

25 minut temu, MateuszW napisał:

I ostatnie przemyślenie - skoro w IR nie ma żadnego detalu, to czy jego robienie ma jakikolwiek sens? Nie dałoby się uzyskać takiego zdjęcia odpowiednią procedurą w PSie na podstawie samego UV?

To by było astrofotograficzne "sepuku". Zaraz by się odezwały głosy że jeden kanał sobie domalowałem i że foto to oczywisty fejk :P

Dlatego nagrywam IR - czasochłonność żadna, stackowanie szybkie, obróbka bezproblemowa (bo detalu brak) a sygnał prawdziwy "z fotona i piksela".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Lukasz83 napisał:

To by było astrofotograficzne "sepuku". Zaraz by się odezwały głosy że jeden kanał sobie domalowałem i że foto to oczywisty fejk :P

Dlatego nagrywam IR - czasochłonność żadna, stackowanie szybkie, obróbka bezproblemowa (bo detalu brak) a sygnał prawdziwy "z fotona i piksela".

Nie chodzi mi od "domalowywanie" :) Tylko odpowiednia procedura pokolorowania UV, aby uzyskać taki bicolor, jaki tutaj wyszedł. No ale jednak w IR mamy "kulkę", a nie płaskie koło, więc to się pewnie nie uda. Jednak ta gładka tarcza wnosi informacje (ogólny kształt) do finalnego zdjęcia.

38 minut temu, Lukasz83 napisał:

Dużo zabawy i spory koszt. 

Zostanę przy D-K

Myślę, że kiedyś spróbujesz :)

Ale masz rację, gdy planeta będzie 2-3x większa, to szczękę będziemy szukali u sąsiada :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

I ostatnie przemyślenie - skoro w IR nie ma żadnego detalu, to czy jego robienie ma jakikolwiek sens? Nie dałoby się uzyskać takiego zdjęcia odpowiednią procedurą w PSie na podstawie samego UV?

Czasami wychodzi a czasami nie. Nie ma na to reguły i nawet wymiatacze z Australii teraz też nie zawsze to łapią.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Lukasz83 napisał:

Dużo zabawy i spory koszt. 

Zostanę przy D-K, zwłaszcza że rozmiar kątowy planety rośnie i będzie coraz prostsza w fotografowaniu

Aż tak strasznie to nie wygląda, szczególnie jak coś na Aliexpress się wypatrzy. Plus przy f/19 i ekstremalnie małych pikselach IMX178 Barlow może być zbędny (choć jakieś 1.5x można próbować). Do tego teraz faza Wenus będzie się zmniejszać i przy dobrej miejscówce gdy będzie jeszcze widoczna na ciemnym niebie można pokusić się o fotografie jej nocnej strony - a to wymaga filtra 1000nm longpass (lub 1010nm narrowband/bandpass).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, riklaunim napisał:

Aż tak strasznie to nie wygląda, szczególnie jak coś na Aliexpress się wypatrzy. Plus przy f/19 i ekstremalnie małych pikselach IMX178 Barlow może być zbędny (choć jakieś 1.5x można próbować). Do tego teraz faza Wenus będzie się zmniejszać i przy dobrej miejscówce gdy będzie jeszcze widoczna na ciemnym niebie można pokusić się o fotografie jej nocnej strony - a to wymaga filtra 1000nm longpass (lub 1010nm narrowband/bandpass).

Ja bm tego barlowa chciał użyć do Newtona 350/1400 :) 

Tylko bym potrzebował krotność 3x

 

Do tego D-K wsadzanie barlowa to byłby już hardcore :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, riklaunim napisał:

Super, dzięki! - a orientujesz się jakie parametry powinna mieć taka soczewka żeby krotność wynosiła 3x. Jak to się liczy?

 

Odnośnie filtra "1 mikron" do ciemnej strony, co sądzisz o tym:

http://pl.aliexpress.com/item/1370386378.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.11064380pxBIQY

 

nada się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Lukasz83 napisał:

Odnośnie filtra "1 mikron" do ciemnej strony, co sądzisz o tym:

http://pl.aliexpress.com/item/1370386378.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.11064380pxBIQY

 

nada się?

Trochę dziwne że to jest na bazie germanu (on raczej znacznie dłuższe fale obsługuje). Jeżeli to rzeczywiście jest 1000nm ~longlass to się nada - można próbować nocną stronę jak i samą tarczę potencjalnie czy coś pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla  mnie tarcza jest ostra, chmury nie przejdą w próżnię nagle.  B)

Na animacji udało się Łukaszowi zrobić niektóre klatki bez tego efektu "cebuli" z nadmiernego ostrzenia, brawo! Sam zastanawiałem się nad glęboką podczerwienią (1um) przy Wenus, bo można przynajmniej teoretycznie spojrzeć pod chmury. Takie fotki robi się już od paru lat, ale chyba z lokalizacji bliżej równika. Może lepiej będzie próbować przy wschodzącej Wenus, po nocy często powietrze jest spokojniejsze i można śledzić planetę coraz wyżej, a nie że opada i bęc, pod horyzontem. Filtr w podczerwieni niebo i tak jakoś wyciemni.

Szczegóły ciemnej strony Wenus np. tu:

https://www.cloudynights.com/topic/570354-venus-dark-side-on-march-12th/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, OBERON RD napisał:

Dla  mnie tarcza jest ostra, chmury nie przejdą w próżnię nagle.  B)

Na animacji udało się Łukaszowi zrobić niektóre klatki bez tego efektu "cebuli" z nadmiernego ostrzenia, brawo! Sam zastanawiałem się nad glęboką podczerwienią (1um) przy Wenus, bo można przynajmniej teoretycznie spojrzeć pod chmury. Takie fotki robi się już od paru lat, ale chyba z lokalizacji bliżej równika. Może lepiej będzie próbować przy wschodzącej Wenus, po nocy często powietrze jest spokojniejsze i można śledzić planetę coraz wyżej, a nie że opada i bęc, pod horyzontem. Filtr w podczerwieni niebo i tak jakoś wyciemni.

Szczegóły ciemnej strony Wenus np. tu:

https://www.cloudynights.com/topic/570354-venus-dark-side-on-march-12th/

Tutaj jest ładny opis fotografowania Wenus, także jej nocnej strony:
https://rk.edu.pl/pl/fotografowanie-wenus/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.